Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak napisać dobrą książkę? Pisanie książki krok po kroku!

Napisanie własnej książki to Twoje największe marzenie? Od dawna zastanawiasz się, jak napisać książkę o swoim życiu, książkę przygodową, kryminalną lub jak napisać książkę fantasy? Jesteś przerażona(y) procesem tworzenia tak poważnej formy literackiej, ale wydanie swojej książki byłoby dla Ciebie spełnieniem dotychczasowych wysiłków? Spróbujmy więc zebrać garść potrzebnych wskazówek dla początkujących pisarzy!

Czy pisanie książki jest trudne?

Decyzja została podjęta: chcę napisać książkę! Zanim zastanowisz się, jak zareklamować książkę, stajesz przed pytaniem: od czego właściwie należy zacząć pisanie książki? Czy stworzenie takiego dzieła jest bardzo trudne? Jak napisać własną książkę, by była ona interesująca dla potencjalnych czytelników? To, czy napisanie książki będzie dużym wyzwaniem to kwestia wysoce indywidualna, wszystko zależy od posiadanych predyspozycji. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli mamy ogromny talent, a w naszej głowie rodzą się niesamowite historie w zasadzie na zawołanie, napisanie książki będzie wymagało od nas nakładów pracy: od spisania wszystkich swoich pomysłów, „rozrysowania” fabuły, po sprawdzanie i szlifowanie tekstu.

O czym napisać książkę?

Jeżeli przyjrzymy się książkom, które odniosły sukces wśród czytelników, rozstrzał tematyczny jest ogromny: od płomiennych romansów, po książki biograficzne i fantastyczne. Zastanawiasz się, o czym właściwie może być książka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi! Wiele pomysłów ma szansę skraść serce czytelników, kluczowe znaczenie ma sposób poprowadzenia fabuły, zdolności pisarskie autora itp. Nie istnieje jedna instrukcja, jak napisać dobry kryminał, książkę dla dzieci czy jak napisać romantyczną, wyciskającą łzy książkę o miłości. 

Ciekawy, zajmujący pomysł na napisanie książki można zaczerpnąć z własnego życia: zastanów się, może spotkało Cię coś interesującego, co zmieniło sposób, w jaki postrzegasz rzeczywistość. Thomas Mann potrafił napisać jedną z najważniejszych powieści w światowej literaturze – „Czarodziejską Górę” – oplatając ją wokół sanatorium w Davos. Jednak sanatorium to tylko pretekst, by pokazać skomplikowane życie wewnętrzne bohaterów, stających w granicznych sytuacjach choroby i śmierci.

Jak zaplanować pisanie książki?

Przede wszystkim – rozsądnie! Warto mierzyć siły na zamiary i nie zakładać, że książkę ukończymy zbyt wcześnie, zwłaszcza jeśli Twoje codzienne obowiązki zajmują gros czasu, w związku z czym do dyspozycji masz tylko kilka godzin dziennie, które nie zawsze możesz poświęcić na pisanie. Pisanie własnej książki dobrze jest rozłożyć w odpowiednich ramach czasowych, zostawiając sobie margines „błędu”. Warto wziąć sobie do serca niektóre porady dotyczące zadania, jakim jest pisanie książki, zwłaszcza jeśli są one udzielane przez osoby doświadczone, które na swoim koncie mają już kilka interesujących pozycji. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że żaden poradnik pisania powieści nie wykona pracy za nas.

Jak napisać ciekawą książkę? W pierwszej kolejności warto się przygotować na to, że pisarstwo jest pracą. W zależności od tego, jakie są Twoje możliwości, możesz założyć, że każdego dnia poświęcisz określoną ilość czasu na pracę nad książką. W tym przypadku bardzo ważna będzie dyscyplina. Z czasem jednak będziesz mógł/mogła wyrobić w sobie odpowiedni nawyk. Każdy dzień przybliży Cię wówczas do celu, jakim jest stworzenie własnego dzieła. Jednocześnie jednak należy stawiać na jakość, a nie na ilość. Miarą Twojego sukcesu nie powinna być dzienna liczba stron, jakie zdołasz napisać. Nie warto zadawać sobie pytań w stylu: jak napisać książkę w tydzień, czy nawet jak napisać książkę w miesiąc, chociaż z pewnością leży to w granicach ludzkich możliwości.

Jak zacząć pisać książkę?

Mam pomysł na książkę: co dalej? Jak rozpocząć pisanie książki? O czym warto przede wszystkim pamiętać? Jak skutecznie zabrać się za pisanie książki? Po pierwsze: przygotuj się! Jeżeli w planach masz pisanie książki historycznej bądź zastanawiasz się, jak napisać książkę wojenną czy książkę kryminalną, postaraj się zdobyć odpowiednie zaplecze wiedzy. Co to znaczy? Załóżmy, że fabułę książki chcesz osadzić w czasach II wojny światowej. Nie lada wpadką by było poprzekręcanie nazwisk postaci historycznych, nazw miejsc, w których odbyły się ważne walki itp. Każdą potrzebną informację rzetelnie sprawdzaj i rób potrzebne notatki.

Co więcej, możesz również przygotować sobie plan pisania książki i umieścić go w widocznym miejscu lub zapisać na telefonie, by w każdej chwili móc do niego zajrzeć. Taki plan, który będzie zawierał, na przykład chronologię poszczególnych wydarzeń, które zamierzamy zawrzeć w naszej książce może okazać się dużym wsparciem. Reasumując: jeżeli stajemy przed pytaniem, jak napisać książkę naukową lub generalnie, jak napisać fabułę książki, warto zaznaczyć, jak istotne jest przygotowanie merytoryczne.

Pisanie książki – zasady

Ciekawe tematy na napisanie książki – są! Przygotowanie merytoryczne – jest! Co teraz? Jak napisać książkę sensacyjną i uniknąć ewentualnych błędów? Jak napisać swoją książkę i nie wpaść w zasadzkę pomyłek? Jak w praktyce wygląda pisanie książki? Jakich zasad warto się trzymać?

  • Jak napisać książkę na komputerze? Po pierwsze: rób kopię! Awaria komputera i problem gotowy! Postaraj się zawsze mieć kilka kopii książki, nad którą pracujesz. Możesz w ten sposób zaoszczędzić sobie bardzo dużo niepotrzebnego stresu.

  • Notuj szczegóły. Jeżeli w Twojej książce obecnych jest wiele postaci, ciągle wprowadzasz nowe osoby i wątki, to brak notatek może w końcu doprowadzić do spektakularnych pomyłek, których lepiej unikać. Zapisuj sobie imiona i nazwiska bohaterów, ich upodobania, ważne szczegóły dotyczące ich postaci, koligacje pomiędzy nimi itp.

  • Pośpiech to Twój wróg. Nieprzemyślane zwroty akcji, pisane pod presją czasu rozdziały – to kiepski pomysł, niezależnie od tego, czy za cel postawiłaś(eś) sobie pisanie książki dla dzieci, czy tworzysz skomplikowaną fabułę kryminalną.

  • W czym napisać książkę? Najprawdopodobniej w celu napisania książki używasz komputera: łatwo wprowadzisz ewentualne poprawki i zmiany, masz dostęp do Internetu itp. Przy sobie jednak zawsze warto mieć niewielki notesik, w którym będziesz mógł/mogła zapisywać ewentualne pomysły, jakie przyjdą Ci do głowy. Chyba każdy z nas czasami doświadcza tego szczególnego uczucia olśnienia, które pojawia się znienacka, a pomysły, jakie wówczas się pojawiają potem często ulegają zapomnieniu.

Jak napisać zakończenie książki?

Jednym z zasadniczych pytań, które pewnie sobie zadajesz jest: jak dokończyć pisanie książki? Pewnie niejeden raz czytałaś(eś) książkę, której wartka akcja od początku trzymała Cię w napięciu, ale zakończenie było co najmniej rozczarowujące? Bez względu na to, czy chcesz wiedzieć, jak napisać książkę – horror, czy może jednak pytasz siebie jak napisać książkę romantyczną, która będzie faktycznie wzruszająca lub jak napisać dobrą, oryginalną książkę przygodową, zakończenie ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim, unikaj niepotrzebnego pośpiechu. Nie zostawiaj pisania na ostatnią chwilę, by potem w panice wymyślać jakiekolwiek zakończenie, ponieważ gonią Cię terminy.

Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na to, by napisać najlepsze zakończenie dla naszej książki. Niemniej jednak, jest ono zwieńczeniem dzieła i należy poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi, przemyśleć kilka możliwych scenariuszy i zastanowić się, który z nich będzie najlepszy.

Ile zajmuje napisanie książki?

Ile trwa pisanie książki? To zależy! Od czego? Nie tylko od ilości czasu wolnego, ale również naszych postępów w kolejnych etapach pracy. Może się bowiem zdarzyć, że określony wątek będzie bardziej pracochłonny lub po prostu będziemy potrzebowali odpoczynku, by na całą fabułę spojrzeć świeżym okiem. Odpowiadając więc na pytanie: ile czasu potrzeba na napisanie książki, należy mieć na uwadze szereg indywidualnych czynników.


ZAPAMIĘTAJ!

  • Bez względu na to, czy zastanawiasz się, jak napisać książkę science – fiction, czy może jednak zadajesz sobie pytanie, jak napisać interesującą książkę obyczajową lub podróżniczą, nie zapominaj, że stworzenie takiego dzieła będzie wymagało dobrze zaplanowanej pracy.

  • Jeżeli piszesz książkę na komputerze, pamiętaj o robieniu kopii zapasowych!

  • Umiejętnie poprowadź fabułę książki, mając na uwadze nawet najdrobniejsze szczegóły. Ewentualne pomyłki i przekłamania mogą rzucić się w oczy czytelnikom!

  • Zadbaj o przygotowanie merytoryczne, zwłaszcza jeśli piszesz książkę, w której pojawiają się specjalistyczne informacje. W razie potrzeby konsultuj się ze specjalistami.

Równiez warte przeczytania

9 lipca 2019
jak-zostac-tlumaczem-ksiazek
Jak zostać tłumaczem książek?

Zawsze marzyłaś/marzyłeś o połączeniu swoich dwóch wielkich pasji: książek i języków obcych? W takim razie może praca, jaką jest tłumaczenie książek będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę? Dzisiaj postaramy się uchylić nieco rąbka tajemnicy na temat tego, jak wygląda zawód, którym jest tłumacz książek!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jakie-ksiazki-rozwijaja-inteligencje
Jakie książki rozwijają inteligencję?

W poprzednich artykułach na naszym blogu często wspominaliśmy o tym, jak duży wpływ na nasz rozwój mogą mieć odpowiednio dobrane książki. Jeżeli chcesz zatroszczyć się o swoją kondycję intelektualną, sięgnij po dedykowane książki rozwijające umysł! Dzisiaj spróbujemy sobie nieco szerzej omówić ich temat.

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-stworzyc-bohatera-ksiazki
Jak stworzyć bohatera książki?

Jednym z najważniejszych elementów książki, niezależnie od tego, czy jest to powieść, romans czy kryminał, są jej bohaterowie. Zarówno bohater drugoplanowy, jak i bohater pierwszoplanowy to postacie, które wpływają na nasz odbiór opisywanej historii. Właśnie dlatego, umiejętne kreowanie postaci to podstawa. Jak stworzyć własną postać do książki? Jaki powinien być bohater książki? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
dlaczego-dzieci-powinny-czytac-ksiazki
Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Czytanie książek może stać się jednym z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Wiele osób ma swojego ulubionego bohatera książek z dzieciństwa lub ukochane bajki, wspominane również w dorosłym życiu z bardzo dużym sentymentem. Dlaczego warto czytać dzieciom? Jaki może być wpływ bajek na rozwój dziecka? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-napisac-konspekt-ksiazki
Jak napisać konspekt książki?

Wydanie książki to proces, który warto od początku do końca umiejętnie zaplanować. Dlaczego? To pozwoli nam nie tylko zwiększyć szansę na to, że jakieś wydawnictwo ostatecznie będzie zainteresowane naszą propozycją, ale również w praktyce ułatwi pracę nad książką. W poprzednich artykułach podpowiadaliśmy, jak powinna wyglądać recenzja książki, dzisiaj natomiast spróbujemy sobie wyjaśnić czym jest konspekt książki, jak napisać konspekt z książki i przede wszystkim: do czego może się on przydać. Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
ile-kosztuja-prawa-autorskie-do-ksiazki-i-jak-je-zastrzec
Ile kosztują prawa autorskie do książki i jak je zastrzec?

Jesteś autorem, właśnie napisałaś(eś) swoją pierwszą książkę i szukasz wydawcy? Zastanawiasz się, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę? Podstawowe znaczenie mają, między innymi, prawa autorskie do książki. Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego prawo autorskie do książki jest tak istotne i co warto na ten temat wiedzieć?

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jaka-czcionka-jest-najlepsza-do-pisania-ksiazek
Jaka czcionka jest najlepsza do pisania książek?

Twoim marzeniem jest napisanie własnej książki? Może już zaczęłaś/zacząłeś proces twórczy lub dopiero zastanawiasz się, jak zacząć pisać książkę? Niezależnie na jakim etapie tworzenia jesteś pamiętaj o jednym: estetyka książki ma znaczenie! Właśnie dlatego tak istotna jest ładna, przyciągająca wzrok i przede wszystkim – intrygująca okładka. Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto chociaż raz nie kupił lub nie wypożyczył książki tylko dlatego, że jej okładka go zaciekawiła. Priorytetową kwestią jest również najlepsza czcionka do książki. Jak ją wybrać? Jaki font do książki będzie strzałem w dziesiątkę? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-powstala-pierwsza-ksiazka
Jak powstała pierwsza książka?

Lubisz czytać książki? Masz swoje ulubione pozycje literackie, które wywarły wpływ na Twoje życie? A czy wiesz, jak w rzeczywistości wyglądała historia i w jakich okolicznościach powstała pierwsza na świecie książka? Dzisiaj spróbujemy sobie uchylić rąbka tajemnicy na temat tego, jak toczyła się historia powstania książki i druku. Kiedy powstała pierwsza książka drukowana? I dlaczego druk był tak ważny dla upowszechnienia się wiedzy?

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-zostac-ilustratorem-ksiazek
Jak zostać ilustratorem książek?

Zastanów się, kiedy ostatni raz czytałaś(eś) książkę i zachwyciły Cię piękne ilustracje, dzięki którym lektura nabrała dodatkowego „smaczku”? Ilustracje bardzo często są dodatkowym urozmaiceniem książek dla dzieci i oddziałują na wyobraźnię szkrabów. Praca, jaką wykonuje ilustrator książek dla dzieci i dorosłych może mieć ogromne znaczenie dla odbioru książki przez czytelników. Spróbujmy więc uchylić nieco rąbka tajemnicy na temat tego, co oznacza praca, jako ilustrator do książek.

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-pakowac-ksiazki-do-przeprowadzki-3-wskazowki-ktore-moga-ci-sie-przydac
Jak pakować książki do przeprowadzki? 3 wskazówki, które mogą Ci się przydać!

Wiemy, że dbasz o swoje książki! Właśnie dlatego, w poprzednich artykułach odpowiedzieliśmy na pytanie jak zapakować książki do wysyłki, dzisiaj natomiast zajmiemy się przeprowadzkami! Przeprowadzka wymaga logistycznego przygotowania – dzięki temu jesteśmy w stanie zredukować ryzyko pojawienia się przykrych niespodzianek, na przykład w postaci zniszczonych mebli czy dodatków do mieszkania. Jesteś miłośnikiem książek, dlatego podstawowe znaczenie ma dla Ciebie bezpieczne pakowanie książki? Zastanawiasz się, jak spakować książki do przeprowadzki, żeby uniknąć uszkodzeń? Zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
ksiazka-czy-film-co-wybrać
Książka czy film: co wybrać?

Wiemy o tym, że książki mają bardzo duży wpływ na nasz rozwój: zachęcają do myślenia, w wielu przypadkach zmuszają do refleksji itp. Często zastanawiamy się, co będzie lepsze książka czy ebook, książka tradycyjna czy audiobook, książka czy film. Właśnie tym ostatnim zagadnieniem postaramy się zająć bardziej szczegółowo w dzisiejszym artykule. Książka czy film – argumenty i kontrargumenty: o czym warto pamiętać?

Przeczytaj wpis
24 kwietnia 2019
od-kiedy-czytac-dziecku-i-dlaczego-warto-to-robic
Od kiedy czytać dziecku i dlaczego warto to robić?

Masz dziecko? Może dopiero jesteś w ciąży? Słyszeliście, że czytanie dzieciom ma wiele zalet, dlatego zastanawiacie się, kiedy najlepiej zacząć czytać dziecku? Jak wprowadzić ten rytuał? Od kiedy czytać dziecku w ciąży, czy to w ogóle ma sens i kiedy czytać dziecku w brzuchu? Spróbujmy dzisiaj sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA