Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak napisać dobrą książkę? Pisanie książki krok po kroku!

Napisanie własnej książki to Twoje największe marzenie? Od dawna zastanawiasz się, jak napisać książkę o swoim życiu, książkę przygodową, kryminalną lub jak napisać książkę fantasy? Jesteś przerażona(y) procesem tworzenia tak poważnej formy literackiej, ale wydanie swojej książki byłoby dla Ciebie spełnieniem dotychczasowych wysiłków? Spróbujmy więc zebrać garść potrzebnych wskazówek dla początkujących pisarzy!

Czy pisanie książki jest trudne?

Decyzja została podjęta: chcę napisać książkę! Zanim zastanowisz się, jak zareklamować książkę, stajesz przed pytaniem: od czego właściwie należy zacząć pisanie książki? Czy stworzenie takiego dzieła jest bardzo trudne? Jak napisać własną książkę, by była ona interesująca dla potencjalnych czytelników? To, czy napisanie książki będzie dużym wyzwaniem to kwestia wysoce indywidualna, wszystko zależy od posiadanych predyspozycji. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli mamy ogromny talent, a w naszej głowie rodzą się niesamowite historie w zasadzie na zawołanie, napisanie książki będzie wymagało od nas nakładów pracy: od spisania wszystkich swoich pomysłów, „rozrysowania” fabuły, po sprawdzanie i szlifowanie tekstu.

O czym napisać książkę?

Jeżeli przyjrzymy się książkom, które odniosły sukces wśród czytelników, rozstrzał tematyczny jest ogromny: od płomiennych romansów, po książki biograficzne i fantastyczne. Zastanawiasz się, o czym właściwie może być książka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi! Wiele pomysłów ma szansę skraść serce czytelników, kluczowe znaczenie ma sposób poprowadzenia fabuły, zdolności pisarskie autora itp. Nie istnieje jedna instrukcja, jak napisać dobry kryminał, książkę dla dzieci czy jak napisać romantyczną, wyciskającą łzy książkę o miłości. 

Ciekawy, zajmujący pomysł na napisanie książki można zaczerpnąć z własnego życia: zastanów się, może spotkało Cię coś interesującego, co zmieniło sposób, w jaki postrzegasz rzeczywistość. Thomas Mann potrafił napisać jedną z najważniejszych powieści w światowej literaturze – „Czarodziejską Górę” – oplatając ją wokół sanatorium w Davos. Jednak sanatorium to tylko pretekst, by pokazać skomplikowane życie wewnętrzne bohaterów, stających w granicznych sytuacjach choroby i śmierci.

Jak zaplanować pisanie książki?

Przede wszystkim – rozsądnie! Warto mierzyć siły na zamiary i nie zakładać, że książkę ukończymy zbyt wcześnie, zwłaszcza jeśli Twoje codzienne obowiązki zajmują gros czasu, w związku z czym do dyspozycji masz tylko kilka godzin dziennie, które nie zawsze możesz poświęcić na pisanie. Pisanie własnej książki dobrze jest rozłożyć w odpowiednich ramach czasowych, zostawiając sobie margines „błędu”. Warto wziąć sobie do serca niektóre porady dotyczące zadania, jakim jest pisanie książki, zwłaszcza jeśli są one udzielane przez osoby doświadczone, które na swoim koncie mają już kilka interesujących pozycji. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że żaden poradnik pisania powieści nie wykona pracy za nas.

Jak napisać ciekawą książkę? W pierwszej kolejności warto się przygotować na to, że pisarstwo jest pracą. W zależności od tego, jakie są Twoje możliwości, możesz założyć, że każdego dnia poświęcisz określoną ilość czasu na pracę nad książką. W tym przypadku bardzo ważna będzie dyscyplina. Z czasem jednak będziesz mógł/mogła wyrobić w sobie odpowiedni nawyk. Każdy dzień przybliży Cię wówczas do celu, jakim jest stworzenie własnego dzieła. Jednocześnie jednak należy stawiać na jakość, a nie na ilość. Miarą Twojego sukcesu nie powinna być dzienna liczba stron, jakie zdołasz napisać. Nie warto zadawać sobie pytań w stylu: jak napisać książkę w tydzień, czy nawet jak napisać książkę w miesiąc, chociaż z pewnością leży to w granicach ludzkich możliwości.

Jak zacząć pisać książkę?

Mam pomysł na książkę: co dalej? Jak rozpocząć pisanie książki? O czym warto przede wszystkim pamiętać? Jak skutecznie zabrać się za pisanie książki? Po pierwsze: przygotuj się! Jeżeli w planach masz pisanie książki historycznej bądź zastanawiasz się, jak napisać książkę wojenną czy książkę kryminalną, postaraj się zdobyć odpowiednie zaplecze wiedzy. Co to znaczy? Załóżmy, że fabułę książki chcesz osadzić w czasach II wojny światowej. Nie lada wpadką by było poprzekręcanie nazwisk postaci historycznych, nazw miejsc, w których odbyły się ważne walki itp. Każdą potrzebną informację rzetelnie sprawdzaj i rób potrzebne notatki.

Co więcej, możesz również przygotować sobie plan pisania książki i umieścić go w widocznym miejscu lub zapisać na telefonie, by w każdej chwili móc do niego zajrzeć. Taki plan, który będzie zawierał, na przykład chronologię poszczególnych wydarzeń, które zamierzamy zawrzeć w naszej książce może okazać się dużym wsparciem. Reasumując: jeżeli stajemy przed pytaniem, jak napisać książkę naukową lub generalnie, jak napisać fabułę książki, warto zaznaczyć, jak istotne jest przygotowanie merytoryczne.

Pisanie książki – zasady

Ciekawe tematy na napisanie książki – są! Przygotowanie merytoryczne – jest! Co teraz? Jak napisać książkę sensacyjną i uniknąć ewentualnych błędów? Jak napisać swoją książkę i nie wpaść w zasadzkę pomyłek? Jak w praktyce wygląda pisanie książki? Jakich zasad warto się trzymać?

  • Jak napisać książkę na komputerze? Po pierwsze: rób kopię! Awaria komputera i problem gotowy! Postaraj się zawsze mieć kilka kopii książki, nad którą pracujesz. Możesz w ten sposób zaoszczędzić sobie bardzo dużo niepotrzebnego stresu.

  • Notuj szczegóły. Jeżeli w Twojej książce obecnych jest wiele postaci, ciągle wprowadzasz nowe osoby i wątki, to brak notatek może w końcu doprowadzić do spektakularnych pomyłek, których lepiej unikać. Zapisuj sobie imiona i nazwiska bohaterów, ich upodobania, ważne szczegóły dotyczące ich postaci, koligacje pomiędzy nimi itp.

  • Pośpiech to Twój wróg. Nieprzemyślane zwroty akcji, pisane pod presją czasu rozdziały – to kiepski pomysł, niezależnie od tego, czy za cel postawiłaś(eś) sobie pisanie książki dla dzieci, czy tworzysz skomplikowaną fabułę kryminalną.

  • W czym napisać książkę? Najprawdopodobniej w celu napisania książki używasz komputera: łatwo wprowadzisz ewentualne poprawki i zmiany, masz dostęp do Internetu itp. Przy sobie jednak zawsze warto mieć niewielki notesik, w którym będziesz mógł/mogła zapisywać ewentualne pomysły, jakie przyjdą Ci do głowy. Chyba każdy z nas czasami doświadcza tego szczególnego uczucia olśnienia, które pojawia się znienacka, a pomysły, jakie wówczas się pojawiają potem często ulegają zapomnieniu.

Jak napisać zakończenie książki?

Jednym z zasadniczych pytań, które pewnie sobie zadajesz jest: jak dokończyć pisanie książki? Pewnie niejeden raz czytałaś(eś) książkę, której wartka akcja od początku trzymała Cię w napięciu, ale zakończenie było co najmniej rozczarowujące? Bez względu na to, czy chcesz wiedzieć, jak napisać książkę – horror, czy może jednak pytasz siebie jak napisać książkę romantyczną, która będzie faktycznie wzruszająca lub jak napisać dobrą, oryginalną książkę przygodową, zakończenie ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim, unikaj niepotrzebnego pośpiechu. Nie zostawiaj pisania na ostatnią chwilę, by potem w panice wymyślać jakiekolwiek zakończenie, ponieważ gonią Cię terminy.

Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na to, by napisać najlepsze zakończenie dla naszej książki. Niemniej jednak, jest ono zwieńczeniem dzieła i należy poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi, przemyśleć kilka możliwych scenariuszy i zastanowić się, który z nich będzie najlepszy.

Ile zajmuje napisanie książki?

Ile trwa pisanie książki? To zależy! Od czego? Nie tylko od ilości czasu wolnego, ale również naszych postępów w kolejnych etapach pracy. Może się bowiem zdarzyć, że określony wątek będzie bardziej pracochłonny lub po prostu będziemy potrzebowali odpoczynku, by na całą fabułę spojrzeć świeżym okiem. Odpowiadając więc na pytanie: ile czasu potrzeba na napisanie książki, należy mieć na uwadze szereg indywidualnych czynników.


ZAPAMIĘTAJ!

  • Bez względu na to, czy zastanawiasz się, jak napisać książkę science – fiction, czy może jednak zadajesz sobie pytanie, jak napisać interesującą książkę obyczajową lub podróżniczą, nie zapominaj, że stworzenie takiego dzieła będzie wymagało dobrze zaplanowanej pracy.

  • Jeżeli piszesz książkę na komputerze, pamiętaj o robieniu kopii zapasowych!

  • Umiejętnie poprowadź fabułę książki, mając na uwadze nawet najdrobniejsze szczegóły. Ewentualne pomyłki i przekłamania mogą rzucić się w oczy czytelnikom!

  • Zadbaj o przygotowanie merytoryczne, zwłaszcza jeśli piszesz książkę, w której pojawiają się specjalistyczne informacje. W razie potrzeby konsultuj się ze specjalistami.

Równiez warte przeczytania

24 maja 2019
od-kiedy-czytac-dziecku-i-dlaczego-warto-to-robic
Od kiedy czytać dziecku i dlaczego warto to robić?

Masz dziecko? Może dopiero jesteś w ciąży? Słyszeliście, że czytanie dzieciom ma wiele zalet, dlatego zastanawiacie się, kiedy najlepiej zacząć czytać dziecku? Jak wprowadzić ten rytuał? Od kiedy czytać dziecku w ciąży, czy to w ogóle ma sens i kiedy czytać dziecku w brzuchu? Spróbujmy dzisiaj sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zapakowac-ksiazke-na-prezent-i-nie-zbankrutowac
Jak zapakować książkę na prezent i nie zbankrutować?

Zamierzasz podarować komuś książkę, ale doskonale wiesz, że adresat prezentu zwraca uwagę na jego formę? Zastanawiasz się jak ładnie zapakować książkę w papier? Nie masz pojęcia od czego zacząć pakowanie książek na prezent? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zaczac-czytac-i-polubic-czytanie-ksiazek
Jak zacząć czytać i polubić czytanie książek?

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele zalet niesie za sobą regularne czytanie? Właśnie dlatego zastanawiasz się, jak zachęcić dzieci do czytania, swoich przyjaciół lub, może, siebie? Chcesz wiedzieć, jak zacząć czytać książki, by się nie zniechęcić? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zachecic-dziecko-i-doroslych-do-czytania-sprawdz-kilka-prostych-sposobow
Jak zachęcić dziecko i dorosłych do czytania? Sprawdź kilka prostych sposobów!

Zdajesz sobie sprawę z tego, jakie korzyści niesie za sobą czytanie książek, prawda? Chcesz więcej czytać, ale niestety – w praktyce okazuje się, że kolejne książki kurzą się na domowych półkach i czekają aż po nie sięgniesz? Zastanawiasz się, jak zachęcić siebie do czytania książek? Co zrobić, żeby Twoja pociecha częściej sięgała po ciekawe lektury? Mamy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-wymyslic-tytul-ksiazki-i-dlaczego-jest-on-tak-istotny
Jak wymyślić tytuł książki i dlaczego jest on tak istotny?

Chcesz napisać książkę? Może od jakiegoś czasu piszesz do szuflady? Zastanawiasz się, jak napisać własną książkę i co może potencjalnie skłonić czytelników do tego, by sięgnęli właśnie po tą pozycję? Oczywiście, w tym kontekście pojawia się jedno zasadnicze pytanie: jaki tytuł dla książki będzie wystarczająco „chwytliwy”? Skąd wziąć pomysł na tytuł książki dla dzieci, romansu, kryminału czy tytuł do książki fantastycznej? Spróbujmy rozwinąć ten temat!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-przechowywac-ksiazki-pomysly-i-sposoby-dzieki-ktorym-twoje-mieszkanie-nabierze-blasku
Jak przechowywać książki: pomysły i sposoby, dzięki którym Twoje mieszkanie nabierze blasku!

Jesteś właścicielką/właścicielem całkiem pokaźnej biblioteczki? Sen z powiek spędza Ci przechowywanie książek w salonie – upychasz je, jak tylko możesz i nie masz pojęcia co zrobić, by uporządkować swoje zbiory? Zastanawiasz się, jak przechowywać książki w małym mieszkaniu? To artykuł dla Ciebie! Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-komiksy-5-zalet-komiksow-o-ktorych-warto-pamietac
Dlaczego warto czytać komiksy? 5 zalet komiksów, o których warto pamiętać!

Wiesz, że warto czytać książki, prawda? Znamy korzyści z czytania dzieciom, ale co z komiksami? Czy czytanie komiksów ma swoje zalety? Jakie korzyści płyną z czytania komiksów? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-dzieciom-5-powodow-dla-ktorych-powinniscie-to-robic
Dlaczego warto czytać dzieciom? 5 powodów, dla których powinniście to robić!

Masz dziecko? Zastanawiasz się, dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne? Chcesz wiedzieć, jak wybierać książeczki i na jakie korzyści z czytania dzieciom warto przede wszystkim zwrócić uwagę? Czy czytanie dziecku w ciąży ma w ogóle sens? Dlaczego powinniśmy czytać książki? Dzisiejszy artykuł poświęcimy właśnie temu zagadnieniu! Zapraszamy!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
czy-czytanie-rozwija-mozg
Czy czytanie rozwija mózg?

Pewnie wielokrotnie obiło Ci się o uszy, że warto czytać książki, prawda? Zastanawiasz się, o co właściwie tyle szumu? Dlaczego książki powinny mieć dla nas tak duże znaczenie i jaki jest wpływ czytania na mózg? Właśnie dlatego dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak czytanie książek wpływa na mózg i co sprawia, że dobrze jest sięgnąć po kolejną lekturę?

Kiedy ostatnio byłaś(eś) na siłowni? Może biegasz lub chodzisz na jogę? Dbasz o swoje ciało, ale czy pamiętasz o tym, by zatroszczyć się o kondycję własnego umysłu. Czytanie książek a mózg: o czym warto pamiętać? Przede wszystkim, czytając musisz się skupić. Na pewno znasz to uczucie, kiedy podczas czytania Twoje myśli odpłynęły na chwilę w inną stronę i ocknęłaś/ocknąłeś się w momencie, w którym chciałaś(eś) przerzucić kartkę, ale zorientowałaś(eś) się, że w zasadzie nie masz pojęcia co właśnie przeczytałaś(eś)? No właśnie! Wtedy musiałaś(eś) wrócić do czytanego tekstu i przerobić go jeszcze raz. Koncentracja w czasie czytania ma więc priorytetowe znaczenie, by książka została przez nas rzeczywiście zrozumiana. 

Czytając nie masz innego wyjścia – musisz myśleć. W końcu każda czytana lektura jest dla Ciebie „workiem” z nowymi informacjami, nawet jeśli służy wyłącznie ku rozrywce. Często książki stają się dla nas również przyczynkiem do głębszej refleksji nad określonym zagadnieniem, w wielu przypadkach są inspiracją do pogłębienia swojej wiedzy w konkretnym zakresie. Czasami przeczytana książka może stać się zarzewiem, które rozpali w nas nową pasję. Chyba większość osób ma „na swoim koncie” przynajmniej jedną książkę, która zrobiła na nim ogromne wrażenie i stała się powodem, dla którego głębiej „pokopaliśmy” w dostępnych źródłach.

Ludzki mózg i czytanie to doskonale dobrana para. Wpływ czytania książek na mózg to kwestia, o której warto pamiętać. Czytając często uczymy się nowych rzeczy – na przykład zdobywamy informacje, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia (nawet książki stricte rozrywkowe w wielu przypadkach wykazują dużą dbałość o zgodność szczegółów). W towarzystwie książek niekiedy uczymy się nowych słów, poszerzając w ten sposób zasób swojego słownictwa itp.

Czytanie może mieć ogromny wpływ na naszą wyobraźnię. Dlaczego? Kiedy czytasz o jakiś wydarzeniach, postaciach itp., to przed Twoimi oczami pojawiają się obrazy, prawda? Twoja wyobraźnia nie pracuje samodzielnie podsuwając Ci konkretne rozwiązania? Czy oglądając film po przeczytaniu książki, na podstawie której został on nakręcony nie czujesz się zdziwiona(y), bo poszczególni bohaterowie wyglądają nieco inaczej, niż to sobie wyobrażałaś(eś)? To całkowicie naturalne, w czasie czytania Twoja wyobraźnia przecież zwykle pracuje na pełnych obrotach.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że czytanie niesie za sobą szereg zalet, ale niestety, z książkami ostatnio Ci nie po drodze? Skorzystaj z naszych wskazówek!

1. Spróbuj wyselekcjonować te książki, które rzeczywiście mają szansę skraść Twoje serce – od ciekawej lektury będzie Ci się ciężej oderwać.

2. Miej książkę przy sobie w komunikacji miejskiej, w kolejce do lekarza itp. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że zdecydujesz się po nią sięgnąć.

3. Ustal, że codziennie poświęcić określoną ilość czasu na czytanie, na przykład tuż przed snem, kiedy zwykle mamy trochę więcej czasu na własne rozrywki.

ZAPAMIĘTAJMY!

Czemu warto czytać książki? Czytanie skłania Cię do skoncentrowania się na książce oraz zachęca do myślenia, zwłaszcza jeśli książka jest naszpikowana ciekawymi informacjami.

Książki mogą poszerzać zasób Twojego słownictwa oraz ćwiczyć Twoją wyobraźnię. 

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
audiobook-czy-ksiazka-co-wygrywa-to-starcie
Audiobook czy książka: co wygrywa to starcie?

Jeszcze do niedawna do dyspozycji mieliśmy wyłącznie książki papierowe, ale dzisiaj możemy skupić się na ich alternatywach: e-bookach lub audiobookach! Pojawiają się więc zasadnicze pytania: co jest lepsze – książka czy ebook? Co wybrać? Książki i audiobooki: co może Ci się bardziej przydać? Audiobook vs książka tradycyjna – spróbujmy porównać te dwa rozwiązania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
zapach-ksiazek-nowych-i-uzywanych
Zapach książek nowych i używanych: co warto wiedzieć na ten temat?

Jeżeli jesteś molem książkowym, na pewno niejednokrotnie „rzucił Ci się w nos” specyficzny zapach niektórych książek. Czym pachną nowe książki? Skąd się bierze charakterystyczny zapach leciwych książek? Chcesz wiedzieć, jak usunąć zapach starych książek? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
szybkie-czytanie
Szybkie czytanie. Prawda czy fałsz?

Uważasz, że czytasz zdecydowanie za wolno? Zamierzasz czytać więcej, szybciej i efektywniej? Zalewa Cię tona maili, a lista książek „do przeczytania” cały czas się wydłuża, dlatego tempo, z jakim czytasz ma dla Ciebie kolosalne znaczenie? Chcesz posiąść umiejętność, jaką jest szybkie czytanie? Zastanawiasz się, czy w ogóle i jakie korzyści może dać Ci szybkie czytanie? Zadajesz sobie pytanie: czy szybkie czytanie działa? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA