Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak napisać dobrą książkę? Pisanie książki krok po kroku!

Napisanie własnej książki to Twoje największe marzenie? Od dawna zastanawiasz się, jak napisać książkę o swoim życiu, książkę przygodową, kryminalną lub jak napisać książkę fantasy? Jesteś przerażona(y) procesem tworzenia tak poważnej formy literackiej, ale wydanie swojej książki byłoby dla Ciebie spełnieniem dotychczasowych wysiłków? Spróbujmy więc zebrać garść potrzebnych wskazówek dla początkujących pisarzy!

Czy pisanie książki jest trudne?

Decyzja została podjęta: chcę napisać książkę! Zanim zastanowisz się, jak zareklamować książkę, stajesz przed pytaniem: od czego właściwie należy zacząć pisanie książki? Czy stworzenie takiego dzieła jest bardzo trudne? Jak napisać własną książkę, by była ona interesująca dla potencjalnych czytelników? To, czy napisanie książki będzie dużym wyzwaniem to kwestia wysoce indywidualna, wszystko zależy od posiadanych predyspozycji. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli mamy ogromny talent, a w naszej głowie rodzą się niesamowite historie w zasadzie na zawołanie, napisanie książki będzie wymagało od nas nakładów pracy: od spisania wszystkich swoich pomysłów, „rozrysowania” fabuły, po sprawdzanie i szlifowanie tekstu.

O czym napisać książkę?

Jeżeli przyjrzymy się książkom, które odniosły sukces wśród czytelników, rozstrzał tematyczny jest ogromny: od płomiennych romansów, po książki biograficzne i fantastyczne. Zastanawiasz się, o czym właściwie może być książka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi! Wiele pomysłów ma szansę skraść serce czytelników, kluczowe znaczenie ma sposób poprowadzenia fabuły, zdolności pisarskie autora itp. Nie istnieje jedna instrukcja, jak napisać dobry kryminał, książkę dla dzieci czy jak napisać romantyczną, wyciskającą łzy książkę o miłości. 

Ciekawy, zajmujący pomysł na napisanie książki można zaczerpnąć z własnego życia: zastanów się, może spotkało Cię coś interesującego, co zmieniło sposób, w jaki postrzegasz rzeczywistość. Thomas Mann potrafił napisać jedną z najważniejszych powieści w światowej literaturze – „Czarodziejską Górę” – oplatając ją wokół sanatorium w Davos. Jednak sanatorium to tylko pretekst, by pokazać skomplikowane życie wewnętrzne bohaterów, stających w granicznych sytuacjach choroby i śmierci.

Jak zaplanować pisanie książki?

Przede wszystkim – rozsądnie! Warto mierzyć siły na zamiary i nie zakładać, że książkę ukończymy zbyt wcześnie, zwłaszcza jeśli Twoje codzienne obowiązki zajmują gros czasu, w związku z czym do dyspozycji masz tylko kilka godzin dziennie, które nie zawsze możesz poświęcić na pisanie. Pisanie własnej książki dobrze jest rozłożyć w odpowiednich ramach czasowych, zostawiając sobie margines „błędu”. Warto wziąć sobie do serca niektóre porady dotyczące zadania, jakim jest pisanie książki, zwłaszcza jeśli są one udzielane przez osoby doświadczone, które na swoim koncie mają już kilka interesujących pozycji. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że żaden poradnik pisania powieści nie wykona pracy za nas.

Jak napisać ciekawą książkę? W pierwszej kolejności warto się przygotować na to, że pisarstwo jest pracą. W zależności od tego, jakie są Twoje możliwości, możesz założyć, że każdego dnia poświęcisz określoną ilość czasu na pracę nad książką. W tym przypadku bardzo ważna będzie dyscyplina. Z czasem jednak będziesz mógł/mogła wyrobić w sobie odpowiedni nawyk. Każdy dzień przybliży Cię wówczas do celu, jakim jest stworzenie własnego dzieła. Jednocześnie jednak należy stawiać na jakość, a nie na ilość. Miarą Twojego sukcesu nie powinna być dzienna liczba stron, jakie zdołasz napisać. Nie warto zadawać sobie pytań w stylu: jak napisać książkę w tydzień, czy nawet jak napisać książkę w miesiąc, chociaż z pewnością leży to w granicach ludzkich możliwości.

Jak zacząć pisać książkę?

Mam pomysł na książkę: co dalej? Jak rozpocząć pisanie książki? O czym warto przede wszystkim pamiętać? Jak skutecznie zabrać się za pisanie książki? Po pierwsze: przygotuj się! Jeżeli w planach masz pisanie książki historycznej bądź zastanawiasz się, jak napisać książkę wojenną czy książkę kryminalną, postaraj się zdobyć odpowiednie zaplecze wiedzy. Co to znaczy? Załóżmy, że fabułę książki chcesz osadzić w czasach II wojny światowej. Nie lada wpadką by było poprzekręcanie nazwisk postaci historycznych, nazw miejsc, w których odbyły się ważne walki itp. Każdą potrzebną informację rzetelnie sprawdzaj i rób potrzebne notatki.

Co więcej, możesz również przygotować sobie plan pisania książki i umieścić go w widocznym miejscu lub zapisać na telefonie, by w każdej chwili móc do niego zajrzeć. Taki plan, który będzie zawierał, na przykład chronologię poszczególnych wydarzeń, które zamierzamy zawrzeć w naszej książce może okazać się dużym wsparciem. Reasumując: jeżeli stajemy przed pytaniem, jak napisać książkę naukową lub generalnie, jak napisać fabułę książki, warto zaznaczyć, jak istotne jest przygotowanie merytoryczne.

Pisanie książki – zasady

Ciekawe tematy na napisanie książki – są! Przygotowanie merytoryczne – jest! Co teraz? Jak napisać książkę sensacyjną i uniknąć ewentualnych błędów? Jak napisać swoją książkę i nie wpaść w zasadzkę pomyłek? Jak w praktyce wygląda pisanie książki? Jakich zasad warto się trzymać?

  • Jak napisać książkę na komputerze? Po pierwsze: rób kopię! Awaria komputera i problem gotowy! Postaraj się zawsze mieć kilka kopii książki, nad którą pracujesz. Możesz w ten sposób zaoszczędzić sobie bardzo dużo niepotrzebnego stresu.

  • Notuj szczegóły. Jeżeli w Twojej książce obecnych jest wiele postaci, ciągle wprowadzasz nowe osoby i wątki, to brak notatek może w końcu doprowadzić do spektakularnych pomyłek, których lepiej unikać. Zapisuj sobie imiona i nazwiska bohaterów, ich upodobania, ważne szczegóły dotyczące ich postaci, koligacje pomiędzy nimi itp.

  • Pośpiech to Twój wróg. Nieprzemyślane zwroty akcji, pisane pod presją czasu rozdziały – to kiepski pomysł, niezależnie od tego, czy za cel postawiłaś(eś) sobie pisanie książki dla dzieci, czy tworzysz skomplikowaną fabułę kryminalną.

  • W czym napisać książkę? Najprawdopodobniej w celu napisania książki używasz komputera: łatwo wprowadzisz ewentualne poprawki i zmiany, masz dostęp do Internetu itp. Przy sobie jednak zawsze warto mieć niewielki notesik, w którym będziesz mógł/mogła zapisywać ewentualne pomysły, jakie przyjdą Ci do głowy. Chyba każdy z nas czasami doświadcza tego szczególnego uczucia olśnienia, które pojawia się znienacka, a pomysły, jakie wówczas się pojawiają potem często ulegają zapomnieniu.

Jak napisać zakończenie książki?

Jednym z zasadniczych pytań, które pewnie sobie zadajesz jest: jak dokończyć pisanie książki? Pewnie niejeden raz czytałaś(eś) książkę, której wartka akcja od początku trzymała Cię w napięciu, ale zakończenie było co najmniej rozczarowujące? Bez względu na to, czy chcesz wiedzieć, jak napisać książkę – horror, czy może jednak pytasz siebie jak napisać książkę romantyczną, która będzie faktycznie wzruszająca lub jak napisać dobrą, oryginalną książkę przygodową, zakończenie ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim, unikaj niepotrzebnego pośpiechu. Nie zostawiaj pisania na ostatnią chwilę, by potem w panice wymyślać jakiekolwiek zakończenie, ponieważ gonią Cię terminy.

Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na to, by napisać najlepsze zakończenie dla naszej książki. Niemniej jednak, jest ono zwieńczeniem dzieła i należy poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi, przemyśleć kilka możliwych scenariuszy i zastanowić się, który z nich będzie najlepszy.

Ile zajmuje napisanie książki?

Ile trwa pisanie książki? To zależy! Od czego? Nie tylko od ilości czasu wolnego, ale również naszych postępów w kolejnych etapach pracy. Może się bowiem zdarzyć, że określony wątek będzie bardziej pracochłonny lub po prostu będziemy potrzebowali odpoczynku, by na całą fabułę spojrzeć świeżym okiem. Odpowiadając więc na pytanie: ile czasu potrzeba na napisanie książki, należy mieć na uwadze szereg indywidualnych czynników.


ZAPAMIĘTAJ!

  • Bez względu na to, czy zastanawiasz się, jak napisać książkę science – fiction, czy może jednak zadajesz sobie pytanie, jak napisać interesującą książkę obyczajową lub podróżniczą, nie zapominaj, że stworzenie takiego dzieła będzie wymagało dobrze zaplanowanej pracy.

  • Jeżeli piszesz książkę na komputerze, pamiętaj o robieniu kopii zapasowych!

  • Umiejętnie poprowadź fabułę książki, mając na uwadze nawet najdrobniejsze szczegóły. Ewentualne pomyłki i przekłamania mogą rzucić się w oczy czytelnikom!

  • Zadbaj o przygotowanie merytoryczne, zwłaszcza jeśli piszesz książkę, w której pojawiają się specjalistyczne informacje. W razie potrzeby konsultuj się ze specjalistami.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia
Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie
Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki
Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie
Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki
Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac
Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac
Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu
Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac
Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie
Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer
Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter
Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA