Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak napisać dobrą książkę? Pisanie książki krok po kroku!

Napisanie własnej książki to Twoje największe marzenie? Od dawna zastanawiasz się, jak napisać książkę o swoim życiu, książkę przygodową, kryminalną lub jak napisać książkę fantasy? Jesteś przerażona(y) procesem tworzenia tak poważnej formy literackiej, ale wydanie swojej książki byłoby dla Ciebie spełnieniem dotychczasowych wysiłków? Spróbujmy więc zebrać garść potrzebnych wskazówek dla początkujących pisarzy!

Czy pisanie książki jest trudne?

Decyzja została podjęta: chcę napisać książkę! Zanim zastanowisz się, jak zareklamować książkę, stajesz przed pytaniem: od czego właściwie należy zacząć pisanie książki? Czy stworzenie takiego dzieła jest bardzo trudne? Jak napisać własną książkę, by była ona interesująca dla potencjalnych czytelników? To, czy napisanie książki będzie dużym wyzwaniem to kwestia wysoce indywidualna, wszystko zależy od posiadanych predyspozycji. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli mamy ogromny talent, a w naszej głowie rodzą się niesamowite historie w zasadzie na zawołanie, napisanie książki będzie wymagało od nas nakładów pracy: od spisania wszystkich swoich pomysłów, „rozrysowania” fabuły, po sprawdzanie i szlifowanie tekstu.

O czym napisać książkę?

Jeżeli przyjrzymy się książkom, które odniosły sukces wśród czytelników, rozstrzał tematyczny jest ogromny: od płomiennych romansów, po książki biograficzne i fantastyczne. Zastanawiasz się, o czym właściwie może być książka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi! Wiele pomysłów ma szansę skraść serce czytelników, kluczowe znaczenie ma sposób poprowadzenia fabuły, zdolności pisarskie autora itp. Nie istnieje jedna instrukcja, jak napisać dobry kryminał, książkę dla dzieci czy jak napisać romantyczną, wyciskającą łzy książkę o miłości. 

Ciekawy, zajmujący pomysł na napisanie książki można zaczerpnąć z własnego życia: zastanów się, może spotkało Cię coś interesującego, co zmieniło sposób, w jaki postrzegasz rzeczywistość. Thomas Mann potrafił napisać jedną z najważniejszych powieści w światowej literaturze – „Czarodziejską Górę” – oplatając ją wokół sanatorium w Davos. Jednak sanatorium to tylko pretekst, by pokazać skomplikowane życie wewnętrzne bohaterów, stających w granicznych sytuacjach choroby i śmierci.

Jak zaplanować pisanie książki?

Przede wszystkim – rozsądnie! Warto mierzyć siły na zamiary i nie zakładać, że książkę ukończymy zbyt wcześnie, zwłaszcza jeśli Twoje codzienne obowiązki zajmują gros czasu, w związku z czym do dyspozycji masz tylko kilka godzin dziennie, które nie zawsze możesz poświęcić na pisanie. Pisanie własnej książki dobrze jest rozłożyć w odpowiednich ramach czasowych, zostawiając sobie margines „błędu”. Warto wziąć sobie do serca niektóre porady dotyczące zadania, jakim jest pisanie książki, zwłaszcza jeśli są one udzielane przez osoby doświadczone, które na swoim koncie mają już kilka interesujących pozycji. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że żaden poradnik pisania powieści nie wykona pracy za nas.

Jak napisać ciekawą książkę? W pierwszej kolejności warto się przygotować na to, że pisarstwo jest pracą. W zależności od tego, jakie są Twoje możliwości, możesz założyć, że każdego dnia poświęcisz określoną ilość czasu na pracę nad książką. W tym przypadku bardzo ważna będzie dyscyplina. Z czasem jednak będziesz mógł/mogła wyrobić w sobie odpowiedni nawyk. Każdy dzień przybliży Cię wówczas do celu, jakim jest stworzenie własnego dzieła. Jednocześnie jednak należy stawiać na jakość, a nie na ilość. Miarą Twojego sukcesu nie powinna być dzienna liczba stron, jakie zdołasz napisać. Nie warto zadawać sobie pytań w stylu: jak napisać książkę w tydzień, czy nawet jak napisać książkę w miesiąc, chociaż z pewnością leży to w granicach ludzkich możliwości.

Jak zacząć pisać książkę?

Mam pomysł na książkę: co dalej? Jak rozpocząć pisanie książki? O czym warto przede wszystkim pamiętać? Jak skutecznie zabrać się za pisanie książki? Po pierwsze: przygotuj się! Jeżeli w planach masz pisanie książki historycznej bądź zastanawiasz się, jak napisać książkę wojenną czy książkę kryminalną, postaraj się zdobyć odpowiednie zaplecze wiedzy. Co to znaczy? Załóżmy, że fabułę książki chcesz osadzić w czasach II wojny światowej. Nie lada wpadką by było poprzekręcanie nazwisk postaci historycznych, nazw miejsc, w których odbyły się ważne walki itp. Każdą potrzebną informację rzetelnie sprawdzaj i rób potrzebne notatki.

Co więcej, możesz również przygotować sobie plan pisania książki i umieścić go w widocznym miejscu lub zapisać na telefonie, by w każdej chwili móc do niego zajrzeć. Taki plan, który będzie zawierał, na przykład chronologię poszczególnych wydarzeń, które zamierzamy zawrzeć w naszej książce może okazać się dużym wsparciem. Reasumując: jeżeli stajemy przed pytaniem, jak napisać książkę naukową lub generalnie, jak napisać fabułę książki, warto zaznaczyć, jak istotne jest przygotowanie merytoryczne.

Pisanie książki – zasady

Ciekawe tematy na napisanie książki – są! Przygotowanie merytoryczne – jest! Co teraz? Jak napisać książkę sensacyjną i uniknąć ewentualnych błędów? Jak napisać swoją książkę i nie wpaść w zasadzkę pomyłek? Jak w praktyce wygląda pisanie książki? Jakich zasad warto się trzymać?

  • Jak napisać książkę na komputerze? Po pierwsze: rób kopię! Awaria komputera i problem gotowy! Postaraj się zawsze mieć kilka kopii książki, nad którą pracujesz. Możesz w ten sposób zaoszczędzić sobie bardzo dużo niepotrzebnego stresu.

  • Notuj szczegóły. Jeżeli w Twojej książce obecnych jest wiele postaci, ciągle wprowadzasz nowe osoby i wątki, to brak notatek może w końcu doprowadzić do spektakularnych pomyłek, których lepiej unikać. Zapisuj sobie imiona i nazwiska bohaterów, ich upodobania, ważne szczegóły dotyczące ich postaci, koligacje pomiędzy nimi itp.

  • Pośpiech to Twój wróg. Nieprzemyślane zwroty akcji, pisane pod presją czasu rozdziały – to kiepski pomysł, niezależnie od tego, czy za cel postawiłaś(eś) sobie pisanie książki dla dzieci, czy tworzysz skomplikowaną fabułę kryminalną.

  • W czym napisać książkę? Najprawdopodobniej w celu napisania książki używasz komputera: łatwo wprowadzisz ewentualne poprawki i zmiany, masz dostęp do Internetu itp. Przy sobie jednak zawsze warto mieć niewielki notesik, w którym będziesz mógł/mogła zapisywać ewentualne pomysły, jakie przyjdą Ci do głowy. Chyba każdy z nas czasami doświadcza tego szczególnego uczucia olśnienia, które pojawia się znienacka, a pomysły, jakie wówczas się pojawiają potem często ulegają zapomnieniu.

Jak napisać zakończenie książki?

Jednym z zasadniczych pytań, które pewnie sobie zadajesz jest: jak dokończyć pisanie książki? Pewnie niejeden raz czytałaś(eś) książkę, której wartka akcja od początku trzymała Cię w napięciu, ale zakończenie było co najmniej rozczarowujące? Bez względu na to, czy chcesz wiedzieć, jak napisać książkę – horror, czy może jednak pytasz siebie jak napisać książkę romantyczną, która będzie faktycznie wzruszająca lub jak napisać dobrą, oryginalną książkę przygodową, zakończenie ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim, unikaj niepotrzebnego pośpiechu. Nie zostawiaj pisania na ostatnią chwilę, by potem w panice wymyślać jakiekolwiek zakończenie, ponieważ gonią Cię terminy.

Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na to, by napisać najlepsze zakończenie dla naszej książki. Niemniej jednak, jest ono zwieńczeniem dzieła i należy poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi, przemyśleć kilka możliwych scenariuszy i zastanowić się, który z nich będzie najlepszy.

Ile zajmuje napisanie książki?

Ile trwa pisanie książki? To zależy! Od czego? Nie tylko od ilości czasu wolnego, ale również naszych postępów w kolejnych etapach pracy. Może się bowiem zdarzyć, że określony wątek będzie bardziej pracochłonny lub po prostu będziemy potrzebowali odpoczynku, by na całą fabułę spojrzeć świeżym okiem. Odpowiadając więc na pytanie: ile czasu potrzeba na napisanie książki, należy mieć na uwadze szereg indywidualnych czynników.


ZAPAMIĘTAJ!

  • Bez względu na to, czy zastanawiasz się, jak napisać książkę science – fiction, czy może jednak zadajesz sobie pytanie, jak napisać interesującą książkę obyczajową lub podróżniczą, nie zapominaj, że stworzenie takiego dzieła będzie wymagało dobrze zaplanowanej pracy.

  • Jeżeli piszesz książkę na komputerze, pamiętaj o robieniu kopii zapasowych!

  • Umiejętnie poprowadź fabułę książki, mając na uwadze nawet najdrobniejsze szczegóły. Ewentualne pomyłki i przekłamania mogą rzucić się w oczy czytelnikom!

  • Zadbaj o przygotowanie merytoryczne, zwłaszcza jeśli piszesz książkę, w której pojawiają się specjalistyczne informacje. W razie potrzeby konsultuj się ze specjalistami.

Równiez warte przeczytania

5 maja 2020
jakie-ksiazki-warto-wybierac-dla-2-latka

Jakie książki warto wybierać dla 2-latka?

Nie jest tajemnicą, że czytanie dziecku już od najmłodszych lat może mieć bardzo duży wpływ na jego rozwój. W związku z tym, rodzice często stają przed pytaniem: co czytać trzylatkowi oraz jakie książki wybierać dla dwulatków. Odpowiedni wybór książek może przecież rzutować na dziecięca chęć do słuchania czytanych przez rodzica treści. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 2-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i czym warto się kierować wybierając odpowiednią lekturę.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-5-latka

Jakie książki wybierać dla 5-latka?

Zamierzasz uzupełnić swoją domową biblioteczkę o ciekawe książki, które przyciągną uwagę Twojej pociechy? Zastanawiasz się, jakie książki dla 6-latka mogą przypaść dziecku do gustu? Chcesz w nim rozwijać miłość do słowa pisanego, ale nie masz pojęcia co czytać 5-latkowi? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi! 

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-3-latka

Jakie książki wybierać dla 3-latka? Krótki przewodnik po świecie dziecięcych lektur!

Twój trzylatek uwielbia, kiedy mu czytasz? Może wręcz przeciwnie, nie jest w stanie dłużej skupić się na tekście? Podpowiemy Ci, jak wybierać książki dla 3-latka i czym warto się kierować wybierając lektury, które mają wzbogacić domową biblioteczkę. Zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać w kompletowaniu zbioru książeczek dla Twojej pociechy.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-dla-8-latka-powinny-zalezc-sie-w-dzieciecej-biblioteczce

Jakie książki dla 8-latka powinny się znaleźć w dziecięcej biblioteczce?

Masz w planach uzupełnienie dziecięcej biblioteczki? Nie wiesz jednak, jakie bestsellery – książki dla 7-latka będą najlepszym nabytkiem w książkowych zbiorach? Zastanawiasz się, jakie książki dla 8-latka mogą wzbudzić ciekawość dziecka i zachęcić je do kontynuowania czytelniczej przygody? Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby podjąć dobrą decyzję!

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jakie-ksiazki-dla-7-latka-powinny-trafic-w-dzieciece-raczki

Jakie książki dla 7-latka powinny trafić w dziecięce rączki?

Czytanie ma bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka, dlatego w miarę możliwości warto zachęcać własną pociechę do takiej aktywności. Zastanawiasz się, jakie książki dla 7-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę? Nie wiesz, po które lektury warto sięgnąć, żeby zmobilizować dziecko do czytania? Zebraliśmy kilka książkowych propozycji, które warto znać. 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-dla-10-latka-i-10-latki

Jaka książka dla 10-latka i 10-latki powinna trafić do dziecięcych rąk?

Czytanie książek ma wiele zalet. W zależności od wybranej lektury, rozszerza słownictwo dziecka, ćwiczy jego kreatywność i wyobraźnię oraz uzupełnia wiedzę. Jak w takim razie wybierać książki dla dzieci mających 10 lat, żeby podsuwać im interesujące i rozwijające lektury? Podpowiadamy! 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-bedzie-idealna-na-prezent-slubny

Jaka książka będzie idealna na prezent ślubny?

Wybieracie się na ślub, a Młoda Para, zamiast kwiatów poprosiła o książki? To częste rozwiązanie, dlatego warto zastanowić się, jaka książka na ślub będzie najbardziej odpowiednim upominkiem. Pomożemy Wam w wyborze!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-zrobic-ksiazke-okolicznosciowa-na-slub-krok-po-kroku

Jak zrobić książkę okolicznościową na ślub krok po kroku?

Ślub zbliża się wielkimi krokami i chcecie część potrzebnych dekoracji wykonać samodzielnie? Niezależnie od tego, czy kierują Wami względu finansowe, czy po prostu chcecie tchnąć duszę nawet w najdrobniejsze przedmioty wykorzystywane w tym szczególnym dniu, ręcznie robione księgi pamiątkowe będą świetną pamiątką. Podpowiemy Wam, jak łatwo zrobić książkę okolicznościową, która ozdobi Wasz ślub!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-robic-notatki-z-ksiazki-zeby-zapamietac-jak-najwiecej

Jak robić notatki z książki, żeby zapamiętać jak najwięcej?

Musisz przeczytać szkolną lekturę? Przygotowujesz się do egzaminu i czeka na Ciebie cała sterta książek? Piszesz pracę dyplomową, więc potrzebne są Ci umiejętnie przygotowane notatki z książek, które zamierzasz umieścić w bibliografii? Podpowiemy Ci, jak notować z książek, żeby łatwiej wyłuskać najważniejsze informacje.

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
co-czytac-6-latkowi

Co czytać 6-latkowi? Krótkie kompendium książkowej wiedzy

Czytanie dzieciom ma wiele zalet: pozwala rozwijać słownictwo, poszerzać wiedzę, którą dysponuje Twoja pociecha oraz, w zależności od wyboru lektury, umożliwia wyjaśnienie nurtujących kwestii w sposób dostosowany do wieku dziecka. Rodzice, rozumiejąc wagę regularnego czytania, często zastanawiają się, co czytać 5-latkowi czy jakie lektury wybierać dla 6-latków. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 6-latka mogą okazać się świetnym uzupełnieniem Waszej domowej biblioteczki i na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę kupując odpowiednie książeczki.

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-religijne-ktore-warto-przeczytac

Książki religijne, które warto przeczytać. 9 interesujących pozycji!

Literatura niejedno ma imię! Jeżeli szukasz ciekawych książek poświęconych religii chrześcijańskiej, skorzystaj z naszej listy - specjalnie dla Ciebie przedstawimy interesujące pozycje książkowe, po które zdecydowanie warto sięgnąć! Dowiedz się, jakie książki religijne zasługują na szczególną uwagę. 

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-psychologiczne-warte-przeczytania

Książki psychologiczne warte przeczytania. 9 pozycji, po które musisz sięgnąć!

Interesujesz się psychologią? W takim razie - czytaj dalej! Właśnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę dobrych książek psychologicznych, które zdecydowanie warto przeczytać. To co, udasz się razem z nami na wycieczkę po meandrach ludzkiego umysłu?

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: info@skupszop.pl

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA