Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Kto to jest redaktor książki i ile zarabia?

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów czytania – istnieje kilka zawodów, które nierozerwalnie wiążą się z książkami. Warto więc dowiedzieć się, czym zajmuje się introligator lub korektor. Możliwe, że to profesja właśnie dla Ciebie! Dzisiaj natomiast zajmiemy się zawodem, jakim jest redaktor książki. Odpowiemy sobie na pytanie, na czym polega praca redaktora książek, jak zacząć pracę w tym zwodzie i przede wszystkim – ile zarabia redaktor książki w wydawnictwie?

Co robi redaktor książki?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie zajmuje się redaktor. Niezależnie od tego, czy chcemy opisać zawód, jakim jest redaktor książek historycznych, czy profesjonalny redaktor książek dla dzieci, główną osią tej profesji jest redagowanie, czyli sprawdzanie i poprawianie tekstu książki. Jak praca, którą jest redagowanie książek wygląda w praktyce? Co robi redaktor w wydawnictwie? Redaktor otrzymuje tekst książki i wprowadza niezbędne poprawki, które mogą dotyczyć różnych płaszczyzn: gramatyki, interpunkcji, błędów ortograficznych czy stylistycznych itp. Książka, która jest oddawana w ręce czytelnika musi być dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, żeby obcowanie z jej tekstem stanowiło dla odbiorcy przyjemność. Reasumując, osoba, która aspiruje do zawodu redaktora musi być przede wszystkim bardzo dokładna i posiadać odpowiednie przygotowanie merytoryczne.

Jak zostać redaktorem książek?

Przejdźmy do sedna – co zrobić, żeby zostać redaktorem książek? Po pierwsze: jak wspomnieliśmy wyżej, redaktor poprawia ewentualne błędy w tekście. Musi więc nie tylko umieć je znaleźć, ale jeszcze dodatkowo wiedzieć, jak je skorygować. Wymaga to stosownych umiejętności, dlatego warto ukończyć odpowiednie studia. Jedną z możliwości jest wybór kierunku – filologia polska. Należy pamiętać, że podczas studiów konieczne będzie również wybranie stosownej specjalizacji. Jeśli planuje się karierę na stanowisku redaktora książek w wydawnictwie, trzeba mieć to na uwadze. Wiele uczelni wyższych proponuje studentom filologii polskiej specjalizację redakcyjną, przygotowującą ich do pracy redakcyjnej, co może stanowić bardzo dobre przygotowanie merytoryczne do późniejszej pracy redaktora. Niezbędne wykształcenie jest często bardzo ważne z punktu widzenia wydawnictwa, które poszukuje dobrze przygotowanego redaktora, na którego umiejętnościach można polegać.

Zarobki redaktora

Na koniec coś, co pewnie bardzo interesuje osoby, które zamierzają podjąć pracę w charakterze redaktora – ile można zarobić na takim stanowisku? Rzecz jasna, trzeba pamiętać, że wynagrodzenie jest uzależnione od szeregu czynników, między innymi, polityki płacowej wydawnictwa, intensywności pracy itp. Bardzo ważna jest również forma współpracy z wydawnictwem – czy redaktor jest zatrudniony w wydawnictwie, czy pracuje na własny rachunek, jako wolny strzelec? Redaktorzy, w zależności od indywidualnej sytuacji, mogą pracować mniej lub więcej, co także bezpośrednio przekłada się na ich zarobki. Generalnie jednak, redaktorzy mogą zarabiać około kilku tysięcy złotych netto. 
ZAPAMIĘTAJ!
Redaktor książki to osoba, która ściśle pracuje z tekstem. Do jej obowiązków należy nanoszenie poprawek: stylistycznych, interpunkcyjnych, ortograficznych, gramatycznych itp., tak by tekst książki był pozbawiony błędów. Jest to bardzo ważne z perspektywy wygody czytelnika. Praca w charakterze redaktora książkowego może okazać się ciekawym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają czytanie książek i chcą połączyć swoją pracę z pasją.
Planując zostanie redaktorem, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Jedną z edukacyjnych ścieżek, jakie w takim przypadku dobrze jest rozważyć stanowi kierunek studiów – filologia polska ze specjalizacją redaktorską, która przygotuje studenta do pracy w charakterze redaktora w wydawnictwie. Wybór kierunku studiów ma ogromne znaczenie ze względu na zaplecze wiedzy, jaka jest wymagana, by zawodowo zajmować się redakcją tekstu.
Zarobki redaktorów książek mogą się bardzo od siebie różnić, w zależności od indywidualnej sytuacji. Wpływ na kwestię wynagrodzenia ma, między innymi, sposób pracy oraz jej intensywność, czyli ilość zredagowanego tekstu. 

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA