29 maja 2019
Kto to jest redaktor książki i ile zarabia?

Kto to jest redaktor książki i ile zarabia?

4 min

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów czytania – istnieje kilka zawodów, które nierozerwalnie wiążą się z książkami. Warto więc dowiedzieć się, czym zajmuje się introligator lub korektor. Możliwe, że to profesja właśnie dla Ciebie! Dzisiaj natomiast zajmiemy się zawodem, jakim jest redaktor książki. Odpowiemy sobie na pytanie, na czym polega praca redaktora książek, jak zacząć pracę w tym zwodzie i przede wszystkim – ile zarabia redaktor książki w wydawnictwie?

Co robi redaktor książki?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie zajmuje się redaktor. Niezależnie od tego, czy chcemy opisać zawód, jakim jest redaktor książek historycznych, czy profesjonalny redaktor książek dla dzieci, główną osią tej profesji jest redagowanie, czyli sprawdzanie i poprawianie tekstu książki. Jak praca, którą jest redagowanie książek wygląda w praktyce? Co robi redaktor w wydawnictwie? Redaktor otrzymuje tekst książki i wprowadza niezbędne poprawki, które mogą dotyczyć różnych płaszczyzn: gramatyki, interpunkcji, błędów ortograficznych czy stylistycznych itp. Książka, która jest oddawana w ręce czytelnika musi być dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, żeby obcowanie z jej tekstem stanowiło dla odbiorcy przyjemność. Reasumując, osoba, która aspiruje do zawodu redaktora musi być przede wszystkim bardzo dokładna i posiadać odpowiednie przygotowanie merytoryczne.

Jak zostać redaktorem książek?

Przejdźmy do sedna – co zrobić, żeby zostać redaktorem książek? Po pierwsze: jak wspomnieliśmy wyżej, redaktor poprawia ewentualne błędy w tekście. Musi więc nie tylko umieć je znaleźć, ale jeszcze dodatkowo wiedzieć, jak je skorygować. Wymaga to stosownych umiejętności, dlatego warto ukończyć odpowiednie studia. Jedną z możliwości jest wybór kierunku – filologia polska. Należy pamiętać, że podczas studiów konieczne będzie również wybranie stosownej specjalizacji. Jeśli planuje się karierę na stanowisku redaktora książek w wydawnictwie, trzeba mieć to na uwadze. Wiele uczelni wyższych proponuje studentom filologii polskiej specjalizację redakcyjną, przygotowującą ich do pracy redakcyjnej, co może stanowić bardzo dobre przygotowanie merytoryczne do późniejszej pracy redaktora. Niezbędne wykształcenie jest często bardzo ważne z punktu widzenia wydawnictwa, które poszukuje dobrze przygotowanego redaktora, na którego umiejętnościach można polegać.

Zarobki redaktora

Na koniec coś, co pewnie bardzo interesuje osoby, które zamierzają podjąć pracę w charakterze redaktora – ile można zarobić na takim stanowisku? Rzecz jasna, trzeba pamiętać, że wynagrodzenie jest uzależnione od szeregu czynników, między innymi, polityki płacowej wydawnictwa, intensywności pracy itp. Bardzo ważna jest również forma współpracy z wydawnictwem – czy redaktor jest zatrudniony w wydawnictwie, czy pracuje na własny rachunek, jako wolny strzelec? Redaktorzy, w zależności od indywidualnej sytuacji, mogą pracować mniej lub więcej, co także bezpośrednio przekłada się na ich zarobki. Generalnie jednak, redaktorzy mogą zarabiać około kilku tysięcy złotych netto. 
 
ZAPAMIĘTAJ!
 
Redaktor książki to osoba, która ściśle pracuje z tekstem. Do jej obowiązków należy nanoszenie poprawek: stylistycznych, interpunkcyjnych, ortograficznych, gramatycznych itp., tak by tekst książki był pozbawiony błędów. Jest to bardzo ważne z perspektywy wygody czytelnika. Praca w charakterze redaktora książkowego może okazać się ciekawym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają czytanie książek i chcą połączyć swoją pracę z pasją.
Planując zostanie redaktorem, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Jedną z edukacyjnych ścieżek, jakie w takim przypadku dobrze jest rozważyć stanowi kierunek studiów – filologia polska ze specjalizacją redaktorską, która przygotuje studenta do pracy w charakterze redaktora w wydawnictwie. Wybór kierunku studiów ma ogromne znaczenie ze względu na zaplecze wiedzy, jaka jest wymagana, by zawodowo zajmować się redakcją tekstu.
Zarobki redaktorów książek mogą się bardzo od siebie różnić, w zależności od indywidualnej sytuacji. Wpływ na kwestię wynagrodzenia ma, między innymi, sposób pracy oraz jej intensywność, czyli ilość zredagowanego tekstu. 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania