Jak wybrać program do pisania książek?
Chcesz spróbować swoich sił w pisaniu? Zastanawiasz się, jaki program do pisania książek może być wsparciem w trakcie Twoich pierwszych prób literackich? Warto pamiętać, że w praktyce odpowiedni program bywa bardzo ważnym elementem pracy nad książką, dlatego warto się zastanowić nad wyborem optymalnego rozwiązania. Podpowiemy Ci, jakie programy do pisania książek zdecydowanie zasługują na bliższe poznanie.
Na co zwrócić uwagę wybierając program piszący książki?
Zadajesz sobie pytanie, jak się pisze opowiadanie, powieść lub nowelę? Możesz to robić tradycyjnie, za pomocą kartki i długopisu, ale zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest, że sięgniesz po nowocześniejsze rozwiązania – komputer, tablet lub telefon, dlatego przyda Ci się również odpowiedni program do edycji treści. Co warto mieć na uwadze wybierając optymalne narzędzie?
- Na jakim urządzeniu będziesz pisał(a) najczęściej? Komputer, tablet, a może jednak zamierzasz pracować przede wszystkim na smartfonie, który zawsze jest pod ręką? Wbrew pozorom to istotne. Po pierwsze, sprawdź, czy dany program działa na Twoim urządzeniu. Po drugie: upewnij się, że korzystanie z niego na wybranym sprzęcie będzie wystarczająco komfortowe.
- Czy zależy Ci na tym, żeby program/aplikacja był(a) zsynchronizowana z chmurą? Ta kwestia jest bardzo ważna zwłaszcza w przypadku osób, które zamierzają tworzyć bardzo długie treści i chcą zadbać o ich bezpieczeństwo.
- Jakie funkcje są dla Ciebie najbardziej istotne? Ilość dostępnych czcionek, a może możliwość dodawania notatek? Zastanów się, które funkcjonalności mogą rzeczywiście przydać Ci się w pracy – to w dużej mierze indywidualna kwestia, uzależniona od Twoich potrzeb i metod, których używasz podczas pisania.
- Jaki masz budżet? Jeżeli musisz liczyć się z pieniędzmi, bez obaw – wiele programów i aplikacji do pisania jest całkowicie darmowych. Dokładnie określ, jaką kwotę miesięcznie możesz przeznaczyć na korzystanie z narzędzi ułatwiających pisanie książki i postaraj się poszukać rozwiązań mieszczących się w Twoim budżecie. Nie jesteś pewna(y) czy dany program jest dla Ciebie? Sprawdź, czy nie możesz skorzystać z darmowego okresu próbnego i się o tym przekonać.
- Na jakim systemie operacyjnym działa Twoje urządzenie? Niektóre programy lub aplikacje mogą działać wyłącznie na określonych systemach operacyjnych – miej to na uwadze i zanim zdecydujesz się na konkretne narzędzie sprawdź, czy będzie ono kompatybilne z systemem urządzenia, na którym zamierzasz z niego korzystać.
Zobacz także: Jaki serial na podstawie książki koniecznie musisz obejrzeć? Podpowiadamy!
Jaki program do pisania książek to strzał w dziesiątkę?
Program do pisania książki potrzebny od zaraz? Na początek możesz zdecydować się na klasycznego WORDA: edytor tekstu daje wiele ciekawych możliwości i – co ważne – jest bardzo prosty w obsłudze. Zależy Ci na tym, żeby program do pisania książek był darmowy i jesteś posiadaczką/posiadaczem urządzeń ze stajni Apple’a? W takim razie, możesz zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest program PAGES.
Jeżeli interesują Cię wyłącznie darmowe programy do pisania książek, koniecznie sprawdź rozwiązanie, jakim jest FOCUSWRITER – program działa na wielu platformach i z powodzeniem może być wykorzystywany, na przykład, przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pisaniem, nie wiedzą jak się ona rozwinie i w związku z tym nie chcą inwestować w płatny program do tworzenia książki. Inny darmowy program, który przyda się do pisania książki po polsku to WRITER – edytor tekstu pakietu LibreOffice. Ciekawa opcja, jeśli ktoś nie chce lub nie może korzystać z pakietu MS Office.
Scrivener to z kolei kompleksowy program do tworzenia książek dla dzieci, dorosłych itp., który może przypaść do gustu osobom szukającym funkcjonalnego narzędzia, wyposażonego w wiele przydatnych funkcji. To ciekawa opcja także dla tych osób, które pisaniem zajmują się profesjonalnie lub potrzebują wsparcia przy tworzeniu treści o bardzo dużej objętości. W wersji 3.0.0. Scrivener posiada, na przykład, opcję CORKBOARD, bardzo przydatną do notowania różnego rodzaju zapisków, inspiracji itp.
Zastanawiając się, jaki program do pisania książki będzie dla Ciebie najlepszy, koniecznie zwróć uwagę na narzędzie, jakim jest EVERNOTE, czyli nowoczesna aplikacja upraszczająca przygotowywanie notatek. Dlaczego EVERNOTE może okazać się Ci przydatne? Wbrew pozorom, bardzo rzadko pisanie książek polega na swobodnej twórczości pod wpływem chwilowego natchnienia. Najczęściej to praca, która wymaga konkretnego przygotowania: stworzenia przynajmniej szkieletu fabuły oraz szczegółowym opisaniu postaci (wygląd, cechy charakteru, wydarzenia z życia), dzięki czemu później, już w trakcie pracy, zminimalizuje się ryzyko pomyłek. EVERNOTE efektywnie wesprze Cię w tworzeniu niezbędnych do późniejszego pisania notatek.
Program do pisania książek online
DABBLE to bardzo nowoczesny program do tworzenia wirtualnej książki, którego niekwestionowaną zaletą jest intuicyjność obsługi, co w przypadku początkujących pisarzy, którzy dopiero są na etapie tworzenia swojej metodologii pracy nie pozostaje bez znaczenia. Narzędzie pozwala na efektywne projektowanie fabuły. DABBLE może być używany zarówno online, jak i offline, co jest ogromnym plusem programu, ponieważ nie ogranicza użytkownika. Co więcej, DABBLE pozwala także na zsynchronizowanie z chmurą, umożliwiając w ten sposób bezpieczne przechowywanie efektów Twojej pracy. Program można wypróbować za darmo przez 14 dni.
Bardzo ciekawym sposobem na pisanie książek, zarówno online, jak i offline będą także Dokumenty Google. Dokumenty umożliwiają prostą edycję tekstu, udostępniając użytkownikom wiele czcionek, stylów formatowania itp. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, że Dokumenty Google umożliwiają wspólną pracę wielu użytkownikom, co w przypadku pisania książek jest niezwykle istotne. Dlaczego? Bardzo możliwe, że będziesz chciał(a) zapytać najbliższe osoby o zdanie na temat napisanego tekstu. Razem z Dokumentami Google będzie to prostsze. Bardzo często na początku drogi pisarskiej wskazówki życzliwych „recenzentów” bywają naprawdę pomocne.
Program do pisania książek na telefonie
Chcesz znaleźć program do pisania treści, który będzie wygodnie działał na telefonie? W takim razie Dokumenty Google to rozwiązanie, które zdecydowanie warto przemyśleć. Możesz je edytować nie tylko na komputerze, ale również na urządzeniach mobilnych – telefonie oraz tablecie. Świetna opcja dla osób, które lubią pracować nad treścią swojej książki/opowiadania w przerwach pomiędzy innymi obowiązkami. Bardzo często praca na telefonie to doskonała alternatywa dla użytkowników, którzy sporo czasu spędzają w środkach komunikacji miejskiej i nie chcą korzystać z komputera.
Jeżeli zamierzasz pracować przede wszystkim na telefonie, zastanów się również nad narzędziem, którym jest aplikacja JOTTERPAD, w której można, między innymi, połączyć tworzone treści z chmurą. Ponadto, JOTTERPAD oferuje również dość szeroki wybór czcionek i bardzo dobrze sprawdzi się, jako „baza” do pracy nad różnymi formami tekstów.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
3 października 2022
25 czerwca 2022
1 maja 2019
15 maja 2019
3 maja 2019
28 kwietnia 2020
25 czerwca 2022
22 czerwca 2022
24 sierpnia 2020
25 czerwca 2022
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.