Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Jak samemu zrobić wiszącą półkę na książki?

Pierwsze pytanie, jakie musisz sobie zadać to z czego zrobić półki na książki? Wybór odpowiedniego materiału ma w tym przypadku kolosalne znaczenie. W tym przypadku masz jednak bardzo duże pole do popisu – w zasięgu Twojej ręki jest wiele rodzajów drewna. Możesz zdecydować się, między innymi, na sosnę lub dąb. W tym przypadku dużo zależy od Twoich preferencji estetycznych. 
Jeżeli wiesz już, z czego zrobić półkę na książki, przyszedł czas na skompletowanie potrzebnych akcesoriów. Zastanów się, jaki kształt ma mieć Twoja wymarzona półka. Czy zależy Ci na oryginalnym designie, czy jednak wolisz sprawdzone rozwiązania o ponadczasowym charakterze? Jeśli Twoja półka ma mieć postać prostej deski, koniecznie zwróć uwagę na wsporniki, które mogą pełnić jednocześnie funkcje dekoracyjną. Wielkość i szerokość półki dopasuj do indywidualnych wymagań. W tym celu musisz zacząć od określenia, w jakim miejscu półka docelowo zawiśnie. 
Poza zwyczajnymi półkami, bardzo ciekawym rozwiązaniem są półki, które kształtem przypominają drzewo. Jak zrobić półkę na książki w kształcie drzewa? Zacznij od projektu. Określ, jak wysokie ma być Twoje drzewo i ile gałęzi chcesz na nim umieścić. Od tego bowiem będzie zależało, ile książek docelowo zmieścisz na półce.

Jak zaprojektować regał na książki?

Zamiast półki marzysz o regale? Nie wiesz, jak samemu zrobić drewniany regał na książki? Po pierwsze: zacznij od projektu. Krok pierwszy – zastanów się, gdzie zamierzasz umieścić swój regał. Po drugie: określ jego wielkość. Umiejscowienie regału będzie dla Ciebie bardzo dobrym punktem wyjścia, pomoże Ci skonkretyzować wysokość i szerokość półek. Bardzo ważne jest uważne wykonanie wszystkich niezbędnych pomiarów. Nie chcesz chyba, żeby okazało się, że po skończonej pracy regał nie zmieści się w miejscu, które wybrałaś(eś)?
Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić regał na książki z drewna, skonkretyzuj liczbę książek, które zamierzasz na nim ustawić. Twoje zbiory ciągle się rozrastają? W takim razie przemyśl wykonanie kilku dodatkowych półek. W międzyczasie, czekając na ich uzupełnienie, rozstawisz pozostałe książki tak, żeby na każdej półce znalazło się kilka egzemplarzy, a puste miejsca wypełnij ramkami ze zdjęciami lub domowymi bibelotami. Zwróć uwagę także na wysokość poszczególnych półek. Dlaczego to tak istotna kwestia? Jeśli półki w Twoim regale będą zbyt wysokie, zmarnujesz dostępne miejsce, które mogłabyś/mógłbyś wykorzystać na przechowywanie książek. Zbyt niskie półki z kolei niestety mogą przytłoczyć cały regał.

Z czego zrobić regał na książki?

Jeżeli nie wiesz, jak samemu zrobić biblioteczkę, pewnie jednym z pierwszym pytań, które pojawia się w Twojej głowie jest kwestia wykorzystywanego materiału. Jak i z czego zrobić szafę na książki? Przede wszystkim, w tym przypadku kolosalne znaczenie mają Twoje preferencje estetyczne. Materiał dopasuj także do własnego wnętrza. Dobrze się zastanów, co będzie najlepiej pasowało do Twojego mieszkania. W przypadku regałów na książki wybór zwykle pada na drewno. Tylko jaki gatunek będzie najlepszym rozwiązaniem? Możesz wykorzystać, na przykład, drewno dębowe. Dalej masz wątpliwości, jaki gatunek drewna będzie w Twoim przypadku strzałem w dziesiątkę? W takim razie skonsultuj się ze stolarzem i przed rozmową postaraj się określić własne oczekiwania względem regału, który zamierzasz wykonać.
Oczywiście, wybierając materiał na domową biblioteczkę nie można pominąć kwestii kosztów. Wybór określonego rodzaju drewna lub innego tworzywa, które zamierzasz wykorzystać, w bezpośredni sposób przełoży się na koszty, które będziesz musiał(a) ponieść. Co w związku z tym? Po określeniu rozmiarów biblioteczki, oblicz, jak dużo materiału będziesz potrzebował(a). To oczywiście jest ściśle uzależnione od wielkości planowanego regału. Określ, jak dużą kwotę możesz przeznaczyć na wykonanie biblioteki i później przeprowadź wstępną kalkulację. Pamiętaj – najrozsądniej będzie, jeżeli założysz, że ostatecznie wydasz jednak trochę więcej, niż pierwotnie wychodziło z Twoich obliczeń. Posiadanie pewnego marginesu bezpieczeństwa finansowego sprawi, że nie rozczarujesz się niemiło, jeśli okażę się, że Twoje wyliczenia nie uwzględniły potrzebnych akcesoriów lub materiał ostatecznie był droższy.
Co z kolorem? Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jak zrobić ciekawą półkę na książki, czy chcesz samodzielnie wykonać regał, dobrze przemyśl kwestię koloru, który powinien pasować do Twojego wnętrza. Dzisiaj bardzo modnym rozwiązaniem jest klasyczna biel, ale to nie znaczy, że musisz podążać za trendami. Niemniej jednak, kolorystyka ma priorytetowe znaczenie. Weź pod uwagę kolor ścian w pomieszczeniu, w którym regał ma stanąć oraz kolor Twoich mebli.
Jak zrobić regały na książki, żeby wykonać funkcjonalny mebel? Jeżeli potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania, przemyśl rozwiązanie, jakim jest umieszczenie szafek w dolnej części Twojego regału. W ten sposób otrzymasz biblioteczkę, która będzie doskonałym uzupełnieniem salonu – na półkach ustawisz książki, a na dole, w szafach, zmieszczą się dokumenty, pościel, dodatkowe ręczniki lub inne domowe „przydasie”. W tym przypadku zwróć jednak uwagę na to, że szafki będą potrzebowały drzwiczek, co po pierwsze: zwiększa zużycie materiału, a po drugie: oznacza konieczność dopasowania odpowiednich uchwytów. Planując wykonanie konkretnego regału na książki, nie zapominaj o własnych umiejętnościach. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie: czym dam radę zrealizować konkretny projekt? Jeśli regał okażę się za trudny, praca nie tylko nie będzie dla Ciebie przyjemnością, ale nie da również pożądanego efektu, dlatego bądź uczciwy sam(a) ze sobą. Obawiasz się, że dany projekt jest zbyt skomplikowany? Wybierz łatwiejsze rozwiązanie.

Jak zbudować regał na książki?

Masz projekt, wszystko dokładnie narysowałaś(eś) na kartce papieru, wiesz ile materiałów potrzebujesz? W takim razie, czas ruszać do dzieła! Zanim jednak zaczniesz pracę, skompletuj wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli przygotujesz sobie listę potrzebnych rzeczy i z taką listą zrobisz zakupy, odhaczając produkty, które już kupiłaś(eś). Dzięki temu będziesz miał(a) pewność, że w czasie wykonywania regału nie zabraknie Ci żadnych ważnych elementów.
O czym jeszcze musisz pamiętać? Koniecznie zastanów się, czy zakres prac, jaki zamierzasz zrealizować nie oznacza, że będziesz potrzebował(a) pomocy innej osoby. Nie chcesz chyba, żeby się okazało, że już w czasie pracy nie będziesz w stanie samodzielnie wykonać wszystkich koniecznych czynności, prawda? Kolejnym krokiem jest przygotowanie miejsca pracy. W zależności od tego, gdzie zamierzasz pracować, postaraj się zabezpieczyć otoczenie, żeby nie narobić niepotrzebnych szkód. Gotowe? Teraz możesz działać! Pamiętaj, zawsze w pobliżu staraj się mieć dokładny plan Twojego regału. Narysuj go z naprawdę bardzo dużą precyzją i nanieś wszystkie potrzebne informacje, które przydadzą się podczas pracy. Unikaj sytuacji, w której musiałabyś/musiałbyś zastanawiać się w trakcie danej czynności, jak długa czy szeroka ma być konkretna półka itp. 
REASUMUJĄC: niezależnie od tego, czy zamierzasz samodzielnie wykonać półkę, czy regał na książki, przede wszystkim – mierz siły na zamiary. Zastanów się, czy projekt, który zamierzasz wykonać rzeczywiście leży w granicach Twoich możliwości. Ponadto, dokładnie zaplanuj pracę – określ, z jakiego materiału zamierzasz wykonać półkę/regał. Miej na uwadze nie tylko kwestie stricte estetyczne, ale również skup się na funkcjonalności danego tworzywa. Projektując regał lub półkę miej na uwadze miejsce, w którym chcesz umieścić samodzielnie wykonany mebel. Określ, jak dużą przestrzeń zamierzasz wykorzystać. Co więcej, ustal dokładną ilość książek, jakie chcesz dzięki półce/regałowi zmieścić i skonkretyzuj kwestią rozmiarów półki lub domowej biblioteczki. Przygotowanie drobiazgowego projektu ułatwi Ci nie tylko późniejsze zakupy, ale również realizację własnych zamierzeń. Wcześniej skompletuj wszystkie niezbędne materiały, akcesoria i narzędzia – lista niezbędników może się okazać dla Ciebie bardzo pomocnym rozwiązaniem – oraz uporządkuj i zabezpiecz miejsce pracy.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia
Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie
Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki
Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie
Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac
Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac
Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu
Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac
Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie
Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer
Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter
Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis
22 lipca 2019
jak-zostac-bibliotekarzem-bibliotekarka-i-ile-zarabia-sie-w-tym-zawodzie
Jak zostać bibliotekarzem/bibliotekarką i ile zarabia się w tym zawodzie?

Planując swoją przyszłość, często zastanawiamy się nad kwestią potrzebnych kwalifikacji do wykonywania określonych zawodów. Miłośnicy czytania mogą zadawać sobie pytanie: jak zostać redaktorem książek lub bibliotekarzem? Te dwie profesje zapewniają przecież stały kontakt z literaturą. W takim razie, dzisiaj zastanowimy się, na czym w praktyce polega praca w bibliotece szkolnej i publicznej, sprawdzimy kto może spełnić się w tej roli zawodowej i poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak dostać pracę w bibliotece?

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA