Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Jak samemu zrobić wiszącą półkę na książki?

Pierwsze pytanie, jakie musisz sobie zadać to z czego zrobić półki na książki? Wybór odpowiedniego materiału ma w tym przypadku kolosalne znaczenie. W tym przypadku masz jednak bardzo duże pole do popisu – w zasięgu Twojej ręki jest wiele rodzajów drewna. Możesz zdecydować się, między innymi, na sosnę lub dąb. W tym przypadku dużo zależy od Twoich preferencji estetycznych. 
Jeżeli wiesz już, z czego zrobić półkę na książki, przyszedł czas na skompletowanie potrzebnych akcesoriów. Zastanów się, jaki kształt ma mieć Twoja wymarzona półka. Czy zależy Ci na oryginalnym designie, czy jednak wolisz sprawdzone rozwiązania o ponadczasowym charakterze? Jeśli Twoja półka ma mieć postać prostej deski, koniecznie zwróć uwagę na wsporniki, które mogą pełnić jednocześnie funkcje dekoracyjną. Wielkość i szerokość półki dopasuj do indywidualnych wymagań. W tym celu musisz zacząć od określenia, w jakim miejscu półka docelowo zawiśnie. 
Poza zwyczajnymi półkami, bardzo ciekawym rozwiązaniem są półki, które kształtem przypominają drzewo. Jak zrobić półkę na książki w kształcie drzewa? Zacznij od projektu. Określ, jak wysokie ma być Twoje drzewo i ile gałęzi chcesz na nim umieścić. Od tego bowiem będzie zależało, ile książek docelowo zmieścisz na półce.

Jak zaprojektować regał na książki?

Zamiast półki marzysz o regale? Nie wiesz, jak samemu zrobić drewniany regał na książki? Po pierwsze: zacznij od projektu. Krok pierwszy – zastanów się, gdzie zamierzasz umieścić swój regał. Po drugie: określ jego wielkość. Umiejscowienie regału będzie dla Ciebie bardzo dobrym punktem wyjścia, pomoże Ci skonkretyzować wysokość i szerokość półek. Bardzo ważne jest uważne wykonanie wszystkich niezbędnych pomiarów. Nie chcesz chyba, żeby okazało się, że po skończonej pracy regał nie zmieści się w miejscu, które wybrałaś(eś)?
Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić regał na książki z drewna, skonkretyzuj liczbę książek, które zamierzasz na nim ustawić. Twoje zbiory ciągle się rozrastają? W takim razie przemyśl wykonanie kilku dodatkowych półek. W międzyczasie, czekając na ich uzupełnienie, rozstawisz pozostałe książki tak, żeby na każdej półce znalazło się kilka egzemplarzy, a puste miejsca wypełnij ramkami ze zdjęciami lub domowymi bibelotami. Zwróć uwagę także na wysokość poszczególnych półek. Dlaczego to tak istotna kwestia? Jeśli półki w Twoim regale będą zbyt wysokie, zmarnujesz dostępne miejsce, które mogłabyś/mógłbyś wykorzystać na przechowywanie książek. Zbyt niskie półki z kolei niestety mogą przytłoczyć cały regał.

Z czego zrobić regał na książki?

Jeżeli nie wiesz, jak samemu zrobić biblioteczkę, pewnie jednym z pierwszym pytań, które pojawia się w Twojej głowie jest kwestia wykorzystywanego materiału. Jak i z czego zrobić szafę na książki? Przede wszystkim, w tym przypadku kolosalne znaczenie mają Twoje preferencje estetyczne. Materiał dopasuj także do własnego wnętrza. Dobrze się zastanów, co będzie najlepiej pasowało do Twojego mieszkania. W przypadku regałów na książki wybór zwykle pada na drewno. Tylko jaki gatunek będzie najlepszym rozwiązaniem? Możesz wykorzystać, na przykład, drewno dębowe. Dalej masz wątpliwości, jaki gatunek drewna będzie w Twoim przypadku strzałem w dziesiątkę? W takim razie skonsultuj się ze stolarzem i przed rozmową postaraj się określić własne oczekiwania względem regału, który zamierzasz wykonać.
Oczywiście, wybierając materiał na domową biblioteczkę nie można pominąć kwestii kosztów. Wybór określonego rodzaju drewna lub innego tworzywa, które zamierzasz wykorzystać, w bezpośredni sposób przełoży się na koszty, które będziesz musiał(a) ponieść. Co w związku z tym? Po określeniu rozmiarów biblioteczki, oblicz, jak dużo materiału będziesz potrzebował(a). To oczywiście jest ściśle uzależnione od wielkości planowanego regału. Określ, jak dużą kwotę możesz przeznaczyć na wykonanie biblioteki i później przeprowadź wstępną kalkulację. Pamiętaj – najrozsądniej będzie, jeżeli założysz, że ostatecznie wydasz jednak trochę więcej, niż pierwotnie wychodziło z Twoich obliczeń. Posiadanie pewnego marginesu bezpieczeństwa finansowego sprawi, że nie rozczarujesz się niemiło, jeśli okażę się, że Twoje wyliczenia nie uwzględniły potrzebnych akcesoriów lub materiał ostatecznie był droższy.
Co z kolorem? Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jak zrobić ciekawą półkę na książki, czy chcesz samodzielnie wykonać regał, dobrze przemyśl kwestię koloru, który powinien pasować do Twojego wnętrza. Dzisiaj bardzo modnym rozwiązaniem jest klasyczna biel, ale to nie znaczy, że musisz podążać za trendami. Niemniej jednak, kolorystyka ma priorytetowe znaczenie. Weź pod uwagę kolor ścian w pomieszczeniu, w którym regał ma stanąć oraz kolor Twoich mebli.
Jak zrobić regały na książki, żeby wykonać funkcjonalny mebel? Jeżeli potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania, przemyśl rozwiązanie, jakim jest umieszczenie szafek w dolnej części Twojego regału. W ten sposób otrzymasz biblioteczkę, która będzie doskonałym uzupełnieniem salonu – na półkach ustawisz książki, a na dole, w szafach, zmieszczą się dokumenty, pościel, dodatkowe ręczniki lub inne domowe „przydasie”. W tym przypadku zwróć jednak uwagę na to, że szafki będą potrzebowały drzwiczek, co po pierwsze: zwiększa zużycie materiału, a po drugie: oznacza konieczność dopasowania odpowiednich uchwytów. Planując wykonanie konkretnego regału na książki, nie zapominaj o własnych umiejętnościach. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie: czym dam radę zrealizować konkretny projekt? Jeśli regał okażę się za trudny, praca nie tylko nie będzie dla Ciebie przyjemnością, ale nie da również pożądanego efektu, dlatego bądź uczciwy sam(a) ze sobą. Obawiasz się, że dany projekt jest zbyt skomplikowany? Wybierz łatwiejsze rozwiązanie.

Jak zbudować regał na książki?

Masz projekt, wszystko dokładnie narysowałaś(eś) na kartce papieru, wiesz ile materiałów potrzebujesz? W takim razie, czas ruszać do dzieła! Zanim jednak zaczniesz pracę, skompletuj wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli przygotujesz sobie listę potrzebnych rzeczy i z taką listą zrobisz zakupy, odhaczając produkty, które już kupiłaś(eś). Dzięki temu będziesz miał(a) pewność, że w czasie wykonywania regału nie zabraknie Ci żadnych ważnych elementów.
O czym jeszcze musisz pamiętać? Koniecznie zastanów się, czy zakres prac, jaki zamierzasz zrealizować nie oznacza, że będziesz potrzebował(a) pomocy innej osoby. Nie chcesz chyba, żeby się okazało, że już w czasie pracy nie będziesz w stanie samodzielnie wykonać wszystkich koniecznych czynności, prawda? Kolejnym krokiem jest przygotowanie miejsca pracy. W zależności od tego, gdzie zamierzasz pracować, postaraj się zabezpieczyć otoczenie, żeby nie narobić niepotrzebnych szkód. Gotowe? Teraz możesz działać! Pamiętaj, zawsze w pobliżu staraj się mieć dokładny plan Twojego regału. Narysuj go z naprawdę bardzo dużą precyzją i nanieś wszystkie potrzebne informacje, które przydadzą się podczas pracy. Unikaj sytuacji, w której musiałabyś/musiałbyś zastanawiać się w trakcie danej czynności, jak długa czy szeroka ma być konkretna półka itp. 
REASUMUJĄC: niezależnie od tego, czy zamierzasz samodzielnie wykonać półkę, czy regał na książki, przede wszystkim – mierz siły na zamiary. Zastanów się, czy projekt, który zamierzasz wykonać rzeczywiście leży w granicach Twoich możliwości. Ponadto, dokładnie zaplanuj pracę – określ, z jakiego materiału zamierzasz wykonać półkę/regał. Miej na uwadze nie tylko kwestie stricte estetyczne, ale również skup się na funkcjonalności danego tworzywa. Projektując regał lub półkę miej na uwadze miejsce, w którym chcesz umieścić samodzielnie wykonany mebel. Określ, jak dużą przestrzeń zamierzasz wykorzystać. Co więcej, ustal dokładną ilość książek, jakie chcesz dzięki półce/regałowi zmieścić i skonkretyzuj kwestią rozmiarów półki lub domowej biblioteczki. Przygotowanie drobiazgowego projektu ułatwi Ci nie tylko późniejsze zakupy, ale również realizację własnych zamierzeń. Wcześniej skompletuj wszystkie niezbędne materiały, akcesoria i narzędzia – lista niezbędników może się okazać dla Ciebie bardzo pomocnym rozwiązaniem – oraz uporządkuj i zabezpiecz miejsce pracy.

Równiez warte przeczytania

5 maja 2020
jakie-ksiazki-warto-wybierac-dla-2-latka

Jakie książki warto wybierać dla 2-latka?

Nie jest tajemnicą, że czytanie dziecku już od najmłodszych lat może mieć bardzo duży wpływ na jego rozwój. W związku z tym, rodzice często stają przed pytaniem: co czytać trzylatkowi oraz jakie książki wybierać dla dwulatków. Odpowiedni wybór książek może przecież rzutować na dziecięca chęć do słuchania czytanych przez rodzica treści. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 2-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i czym warto się kierować wybierając odpowiednią lekturę.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-5-latka

Jakie książki wybierać dla 5-latka?

Zamierzasz uzupełnić swoją domową biblioteczkę o ciekawe książki, które przyciągną uwagę Twojej pociechy? Zastanawiasz się, jakie książki dla 6-latka mogą przypaść dziecku do gustu? Chcesz w nim rozwijać miłość do słowa pisanego, ale nie masz pojęcia co czytać 5-latkowi? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi! 

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-3-latka

Jakie książki wybierać dla 3-latka? Krótki przewodnik po świecie dziecięcych lektur!

Twój trzylatek uwielbia, kiedy mu czytasz? Może wręcz przeciwnie, nie jest w stanie dłużej skupić się na tekście? Podpowiemy Ci, jak wybierać książki dla 3-latka i czym warto się kierować wybierając lektury, które mają wzbogacić domową biblioteczkę. Zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać w kompletowaniu zbioru książeczek dla Twojej pociechy.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-dla-8-latka-powinny-zalezc-sie-w-dzieciecej-biblioteczce

Jakie książki dla 8-latka powinny się znaleźć w dziecięcej biblioteczce?

Masz w planach uzupełnienie dziecięcej biblioteczki? Nie wiesz jednak, jakie bestsellery – książki dla 7-latka będą najlepszym nabytkiem w książkowych zbiorach? Zastanawiasz się, jakie książki dla 8-latka mogą wzbudzić ciekawość dziecka i zachęcić je do kontynuowania czytelniczej przygody? Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby podjąć dobrą decyzję!

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jakie-ksiazki-dla-7-latka-powinny-trafic-w-dzieciece-raczki

Jakie książki dla 7-latka powinny trafić w dziecięce rączki?

Czytanie ma bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka, dlatego w miarę możliwości warto zachęcać własną pociechę do takiej aktywności. Zastanawiasz się, jakie książki dla 7-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę? Nie wiesz, po które lektury warto sięgnąć, żeby zmobilizować dziecko do czytania? Zebraliśmy kilka książkowych propozycji, które warto znać. 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-dla-10-latka-i-10-latki

Jaka książka dla 10-latka i 10-latki powinna trafić do dziecięcych rąk?

Czytanie książek ma wiele zalet. W zależności od wybranej lektury, rozszerza słownictwo dziecka, ćwiczy jego kreatywność i wyobraźnię oraz uzupełnia wiedzę. Jak w takim razie wybierać książki dla dzieci mających 10 lat, żeby podsuwać im interesujące i rozwijające lektury? Podpowiadamy! 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-bedzie-idealna-na-prezent-slubny

Jaka książka będzie idealna na prezent ślubny?

Wybieracie się na ślub, a Młoda Para, zamiast kwiatów poprosiła o książki? To częste rozwiązanie, dlatego warto zastanowić się, jaka książka na ślub będzie najbardziej odpowiednim upominkiem. Pomożemy Wam w wyborze!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-zrobic-ksiazke-okolicznosciowa-na-slub-krok-po-kroku

Jak zrobić książkę okolicznościową na ślub krok po kroku?

Ślub zbliża się wielkimi krokami i chcecie część potrzebnych dekoracji wykonać samodzielnie? Niezależnie od tego, czy kierują Wami względu finansowe, czy po prostu chcecie tchnąć duszę nawet w najdrobniejsze przedmioty wykorzystywane w tym szczególnym dniu, ręcznie robione księgi pamiątkowe będą świetną pamiątką. Podpowiemy Wam, jak łatwo zrobić książkę okolicznościową, która ozdobi Wasz ślub!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-robic-notatki-z-ksiazki-zeby-zapamietac-jak-najwiecej

Jak robić notatki z książki, żeby zapamiętać jak najwięcej?

Musisz przeczytać szkolną lekturę? Przygotowujesz się do egzaminu i czeka na Ciebie cała sterta książek? Piszesz pracę dyplomową, więc potrzebne są Ci umiejętnie przygotowane notatki z książek, które zamierzasz umieścić w bibliografii? Podpowiemy Ci, jak notować z książek, żeby łatwiej wyłuskać najważniejsze informacje.

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
co-czytac-6-latkowi

Co czytać 6-latkowi? Krótkie kompendium książkowej wiedzy

Czytanie dzieciom ma wiele zalet: pozwala rozwijać słownictwo, poszerzać wiedzę, którą dysponuje Twoja pociecha oraz, w zależności od wyboru lektury, umożliwia wyjaśnienie nurtujących kwestii w sposób dostosowany do wieku dziecka. Rodzice, rozumiejąc wagę regularnego czytania, często zastanawiają się, co czytać 5-latkowi czy jakie lektury wybierać dla 6-latków. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 6-latka mogą okazać się świetnym uzupełnieniem Waszej domowej biblioteczki i na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę kupując odpowiednie książeczki.

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-religijne-ktore-warto-przeczytac

Książki religijne, które warto przeczytać. 9 interesujących pozycji!

Literatura niejedno ma imię! Jeżeli szukasz ciekawych książek poświęconych religii chrześcijańskiej, skorzystaj z naszej listy - specjalnie dla Ciebie przedstawimy interesujące pozycje książkowe, po które zdecydowanie warto sięgnąć! Dowiedz się, jakie książki religijne zasługują na szczególną uwagę. 

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-psychologiczne-warte-przeczytania

Książki psychologiczne warte przeczytania. 9 pozycji, po które musisz sięgnąć!

Interesujesz się psychologią? W takim razie - czytaj dalej! Właśnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę dobrych książek psychologicznych, które zdecydowanie warto przeczytać. To co, udasz się razem z nami na wycieczkę po meandrach ludzkiego umysłu?

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: info@skupszop.pl

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA