22 kwietnia 2019
Jak zacząć czytać i polubić czytanie książek?

Jak zacząć czytać i polubić czytanie książek?

5 min
Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele zalet niesie za sobą regularne czytanie? Właśnie dlatego zastanawiasz się, jak zachęcić dzieci do czytania, swoich przyjaciół lub, może, siebie? Chcesz wiedzieć, jak zacząć czytać książki, by się nie zniechęcić? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad!

Co zrobić, żeby polubić czytanie książek?

Zadajesz sobie zasadnicze pytanie: jak polubić czytanie lektur, książek itp.? Przede wszystkim, zacznij od tego, by przestać traktować czytanie, jako coś co MUSISZ zrobić. Przestaw myślenie o czytaniu na tory – CHCĘ czytać.
 
Wybierz odpowiednią lekturę! Zastanów się, co Cię interesuje? Może masz jakieś hobby? Szczególnie ciekawi Cię przyroda, historia itp.? Uwielbiasz historie z dreszczykiem? Określ własne preferencje i dopiero na ich bazie postaraj się wybierać książki, które mogą przypaść Ci do gustu. To szczególnie istotne, zwłaszcza jeśli szukasz sposobu na to, jak zachęcić się do czytania. Nieumiejętnie dobrane książki mogą zaowocować tym, że zrazisz się do tej formy spędzania wolnego czasu. 

W miarę możliwości postaraj się mieć książkę pod ręką! Dlaczego to tak ważne? Jak zacząć czytać książki po angielsku lub książki historyczne itp.? Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest ćwiczenie się w czytaniu w języku obcym, czy może chcesz po prostu rozwinąć swoje słownictwo w towarzystwie dobrej lektury, jeśli będziesz miał(a) książkę przy sobie (oczywiście w sytuacjach, w których jest taka możliwość), istnieje większe prawdopodobieństwo, że po nią sięgniesz. Przykładowo: jadąc codziennie rano kilkadziesiąt minut autobusem do pracy/szkoły masz chwilę, którą możesz przeznaczyć na czytanie. Obecność książki w Twojej torbie/plecaku może Cię zachęcić do tego, żeby rzeczywiście ten czas przeznaczyć na podobną aktywność.

Od jakich książek zacząć czytać?

Wcześniej zaznaczyliśmy, że jeśli zastanawiamy się, jak zachęcić siebie do czytania książek, zasadniczym pytaniem jest: do jakiej książki zacząć czytać, prawda? Ustaliliśmy, że w pierwszej kolejności warto sięgać po lektury, które są zgodne z naszymi upodobaniami, zainteresowaniami i preferencjami. Co to oznacza w praktyce? Jak zacząć czytać poezję itp.? Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej książki?

Po pierwsze: zastanów się, jaka ostatnio przeczytana książka przyniosła Ci wiele radości? Przypomnij sobie rodzaj literatury, autora i fabułę.
 
Po drugie: spróbuj określić, co w tej książce było dla Ciebie szczególnie atrakcyjne: sposób prowadzenia narracji, słownictwo, tematyka itp.?

Po trzecie: poszukaj innych książek, które posiadają interesujące dla Ciebie cechy. Możesz zanotować kilka potencjalnych propozycji.

Prześledźmy to na konkretnym przykładzie: załóżmy, że ostatnio bardzo do gustu przypadła Ci książka Wojciecha Chmielarza „Żmijowisko”. Co szczególnie Cię w niej urzekło? Jeżeli była to atmosfera tajemniczości i wątek kryminalny, może Twoim kolejnym wyborem będzie „Cymanowski Młyn” Stefana Dardy i Magdaleny Witkiewicz? Inny przykład? Jesteś zafascynowana(y) książkami Jarosława Grzędowicza? Język tego autora, sposób konstruowania zdarzeń i postaci bohaterów wpisuje się w nurt Twoich potrzeb? Sięgnij po „Księgę Jesiennych Demonów” – mroczną, odrobinę niepokojącą, ale jednocześnie przenikliwą książkę Grzędowicza, która idealnie komponuje się z jesiennym krajobrazem i ciepłym kocem.

Jak zacząć czytać więcej książek?

W porządku, określiliśmy, że chcąc czytać więcej książek trzeba umiejętnie wybierać lektury, który nas nie zniechęcą do tej czynności, wyjaśniliśmy sobie również, w jaki sposób to robić, ale skąd wziąć książki, jeśli nasz budżet jest ograniczony i to jeden z powodów, dla których nasze czytelnictwo mocno kuleje? Masz kilka możliwości:

Wypożyczaj z biblioteki
Pożyczaj od znajomych
Organizuj książkowe wymianki
Kupuj w Skupszopie – tutaj znajdziesz zarówno nowe, jak i używane książki w atrakcyjnych cenach

Pamiętaj, że brak pieniędzy na książki nie jest żadną przeszkodą do tego, by czytać więcej. Nie zniechęcaj się, jeśli konkretna pozycja nie przypadnie Ci do gustu. Jeżeli nie masz pojęcia, jaka książka mogłaby skraść swoje serce, poproś o pomoc zapalonego czytelnika i przedstaw mu swoje oczekiwania oraz preferencje. To Twoje pierwsze spotkanie z książką po długim czasie? Możesz na przykład sięgnąć po lekturę, która posłużyła do nakręcenia filmu, który lubisz.

ZAPAMIĘTAJ!

Czytanie książek ma wiele zalet, dlatego warto walczyć o to, by czytać więcej!
Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z czytelnictwem, wybierz mądrze – nietrafiona książka może okazać się zniechęcającym czynnikiem, a tego lepiej unikać prawda? Zastanów się, jakie książki lubisz, jakie elementy fabuły mogą Ci szczególnie przypaść do gustu itp.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji