Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak zacząć czytać i polubić czytanie książek?

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele zalet niesie za sobą regularne czytanie? Właśnie dlatego zastanawiasz się, jak zachęcić dzieci do czytania, swoich przyjaciół lub, może, siebie? Chcesz wiedzieć, jak zacząć czytać książki, by się nie zniechęcić? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad!

Co zrobić, żeby polubić czytanie książek?

Zadajesz sobie zasadnicze pytanie: jak polubić czytanie lektur, książek itp.? Przede wszystkim, zacznij od tego, by przestać traktować czytanie, jako coś co MUSISZ zrobić. Przestaw myślenie o czytaniu na tory – CHCĘ czytać.
 
Wybierz odpowiednią lekturę! Zastanów się, co Cię interesuje? Może masz jakieś hobby? Szczególnie ciekawi Cię przyroda, historia itp.? Uwielbiasz historie z dreszczykiem? Określ własne preferencje i dopiero na ich bazie postaraj się wybierać książki, które mogą przypaść Ci do gustu. To szczególnie istotne, zwłaszcza jeśli szukasz sposobu na to, jak zachęcić się do czytania. Nieumiejętnie dobrane książki mogą zaowocować tym, że zrazisz się do tej formy spędzania wolnego czasu. 

W miarę możliwości postaraj się mieć książkę pod ręką! Dlaczego to tak ważne? Jak zacząć czytać książki po angielsku lub książki historyczne itp.? Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest ćwiczenie się w czytaniu w języku obcym, czy może chcesz po prostu rozwinąć swoje słownictwo w towarzystwie dobrej lektury, jeśli będziesz miał(a) książkę przy sobie (oczywiście w sytuacjach, w których jest taka możliwość), istnieje większe prawdopodobieństwo, że po nią sięgniesz. Przykładowo: jadąc codziennie rano kilkadziesiąt minut autobusem do pracy/szkoły masz chwilę, którą możesz przeznaczyć na czytanie. Obecność książki w Twojej torbie/plecaku może Cię zachęcić do tego, żeby rzeczywiście ten czas przeznaczyć na podobną aktywność.

Od jakich książek zacząć czytać?

Wcześniej zaznaczyliśmy, że jeśli zastanawiamy się, jak zachęcić siebie do czytania książek, zasadniczym pytaniem jest: do jakiej książki zacząć czytać, prawda? Ustaliliśmy, że w pierwszej kolejności warto sięgać po lektury, które są zgodne z naszymi upodobaniami, zainteresowaniami i preferencjami. Co to oznacza w praktyce? Jak zacząć czytać poezję itp.? Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej książki?

Po pierwsze: zastanów się, jaka ostatnio przeczytana książka przyniosła Ci wiele radości? Przypomnij sobie rodzaj literatury, autora i fabułę.
 
Po drugie: spróbuj określić, co w tej książce było dla Ciebie szczególnie atrakcyjne: sposób prowadzenia narracji, słownictwo, tematyka itp.?

Po trzecie: poszukaj innych książek, które posiadają interesujące dla Ciebie cechy. Możesz zanotować kilka potencjalnych propozycji.

Prześledźmy to na konkretnym przykładzie: załóżmy, że ostatnio bardzo do gustu przypadła Ci książka Wojciecha Chmielarza „Żmijowisko”. Co szczególnie Cię w niej urzekło? Jeżeli była to atmosfera tajemniczości i wątek kryminalny, może Twoim kolejnym wyborem będzie „Cymanowski Młyn” Stefana Dardy i Magdaleny Witkiewicz? Inny przykład? Jesteś zafascynowana(y) książkami Jarosława Grzędowicza? Język tego autora, sposób konstruowania zdarzeń i postaci bohaterów wpisuje się w nurt Twoich potrzeb? Sięgnij po „Księgę Jesiennych Demonów” – mroczną, odrobinę niepokojącą, ale jednocześnie przenikliwą książkę Grzędowicza, która idealnie komponuje się z jesiennym krajobrazem i ciepłym kocem.

Jak zacząć czytać więcej książek?

W porządku, określiliśmy, że chcąc czytać więcej książek trzeba umiejętnie wybierać lektury, który nas nie zniechęcą do tej czynności, wyjaśniliśmy sobie również, w jaki sposób to robić, ale skąd wziąć książki, jeśli nasz budżet jest ograniczony i to jeden z powodów, dla których nasze czytelnictwo mocno kuleje? Masz kilka możliwości:

Wypożyczaj z biblioteki
Pożyczaj od znajomych
Organizuj książkowe wymianki
Kupuj w Skupszopie – tutaj znajdziesz zarówno nowe, jak i używane książki w atrakcyjnych cenach

Pamiętaj, że brak pieniędzy na książki nie jest żadną przeszkodą do tego, by czytać więcej. Nie zniechęcaj się, jeśli konkretna pozycja nie przypadnie Ci do gustu. Jeżeli nie masz pojęcia, jaka książka mogłaby skraść swoje serce, poproś o pomoc zapalonego czytelnika i przedstaw mu swoje oczekiwania oraz preferencje. To Twoje pierwsze spotkanie z książką po długim czasie? Możesz na przykład sięgnąć po lekturę, która posłużyła do nakręcenia filmu, który lubisz.

ZAPAMIĘTAJ!

Czytanie książek ma wiele zalet, dlatego warto walczyć o to, by czytać więcej!
Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z czytelnictwem, wybierz mądrze – nietrafiona książka może okazać się zniechęcającym czynnikiem, a tego lepiej unikać prawda? Zastanów się, jakie książki lubisz, jakie elementy fabuły mogą Ci szczególnie przypaść do gustu itp.

Równiez warte przeczytania

24 kwietnia 2019
od-kiedy-czytac-dziecku-i-dlaczego-warto-to-robic
Od kiedy czytać dziecku i dlaczego warto to robić?

Masz dziecko? Może dopiero jesteś w ciąży? Słyszeliście, że czytanie dzieciom ma wiele zalet, dlatego zastanawiacie się, kiedy najlepiej zacząć czytać dziecku? Jak wprowadzić ten rytuał? Od kiedy czytać dziecku w ciąży, czy to w ogóle ma sens i kiedy czytać dziecku w brzuchu? Spróbujmy dzisiaj sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
24 kwietnia 2019
jak-zapakowac-ksiazke-na-prezent-i-nie-zbankrutowac
Jak zapakować książkę na prezent i nie zbankrutować?

Zamierzasz podarować komuś książkę, ale doskonale wiesz, że adresat prezentu zwraca uwagę na jego formę? Zastanawiasz się jak ładnie zapakować książkę w papier? Nie masz pojęcia od czego zacząć pakowanie książek na prezent? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Przeczytaj wpis
22 kwietnia 2019
jak-zachecic-dziecko-i-doroslych-do-czytania-sprawdz-kilka-prostych-sposobow
Jak zachęcić dziecko i dorosłych do czytania? Sprawdź kilka prostych sposobów!

Zdajesz sobie sprawę z tego, jakie korzyści niesie za sobą czytanie książek, prawda? Chcesz więcej czytać, ale niestety – w praktyce okazuje się, że kolejne książki kurzą się na domowych półkach i czekają aż po nie sięgniesz? Zastanawiasz się, jak zachęcić siebie do czytania książek? Co zrobić, żeby Twoja pociecha częściej sięgała po ciekawe lektury? Mamy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

Przeczytaj wpis
19 kwietnia 2019
jak-wymyslic-tytul-ksiazki-i-dlaczego-jest-on-tak-istotny
Jak wymyślić tytuł książki i dlaczego jest on tak istotny?

Chcesz napisać książkę? Może od jakiegoś czasu piszesz do szuflady? Zastanawiasz się, jak napisać własną książkę i co może potencjalnie skłonić czytelników do tego, by sięgnęli właśnie po tą pozycję? Oczywiście, w tym kontekście pojawia się jedno zasadnicze pytanie: jaki tytuł dla książki będzie wystarczająco „chwytliwy”? Skąd wziąć pomysł na tytuł książki dla dzieci, romansu, kryminału czy tytuł do książki fantastycznej? Spróbujmy rozwinąć ten temat!

Przeczytaj wpis
19 kwietnia 2019
jak-przechowywac-ksiazki-pomysly-i-sposoby-dzieki-ktorym-twoje-mieszkanie-nabierze-blasku
Jak przechowywać książki: pomysły i sposoby, dzięki którym Twoje mieszkanie nabierze blasku!

Jesteś właścicielką/właścicielem całkiem pokaźnej biblioteczki? Sen z powiek spędza Ci przechowywanie książek w salonie – upychasz je, jak tylko możesz i nie masz pojęcia co zrobić, by uporządkować swoje zbiory? Zastanawiasz się, jak przechowywać książki w małym mieszkaniu? To artykuł dla Ciebie! Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
17 kwietnia 2019
dlaczego-warto-czytac-komiksy-5-zalet-komiksow-o-ktorych-warto-pamietac
Dlaczego warto czytać komiksy? 5 zalet komiksów, o których warto pamiętać!

Wiesz, że warto czytać książki, prawda? Znamy korzyści z czytania dzieciom, ale co z komiksami? Czy czytanie komiksów ma swoje zalety? Jakie korzyści płyną z czytania komiksów? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem!

Przeczytaj wpis
17 kwietnia 2019
dlaczego-warto-czytac-dzieciom-5-powodow-dla-ktorych-powinniscie-to-robic
Dlaczego warto czytać dzieciom? 5 powodów, dla których powinniście to robić!

Masz dziecko? Zastanawiasz się, dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne? Chcesz wiedzieć, jak wybierać książeczki i na jakie korzyści z czytania dzieciom warto przede wszystkim zwrócić uwagę? Czy czytanie dziecku w ciąży ma w ogóle sens? Dlaczego powinniśmy czytać książki? Dzisiejszy artykuł poświęcimy właśnie temu zagadnieniu! Zapraszamy!

Przeczytaj wpis
15 kwietnia 2019
czy-czytanie-rozwija-mozg
Czy czytanie rozwija mózg?

Pewnie wielokrotnie obiło Ci się o uszy, że warto czytać książki, prawda? Zastanawiasz się, o co właściwie tyle szumu? Dlaczego książki powinny mieć dla nas tak duże znaczenie i jaki jest wpływ czytania na mózg? Właśnie dlatego dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak czytanie książek wpływa na mózg i co sprawia, że dobrze jest sięgnąć po kolejną lekturę?

Kiedy ostatnio byłaś(eś) na siłowni? Może biegasz lub chodzisz na jogę? Dbasz o swoje ciało, ale czy pamiętasz o tym, by zatroszczyć się o kondycję własnego umysłu. Czytanie książek a mózg: o czym warto pamiętać? Przede wszystkim, czytając musisz się skupić. Na pewno znasz to uczucie, kiedy podczas czytania Twoje myśli odpłynęły na chwilę w inną stronę i ocknęłaś/ocknąłeś się w momencie, w którym chciałaś(eś) przerzucić kartkę, ale zorientowałaś(eś) się, że w zasadzie nie masz pojęcia co właśnie przeczytałaś(eś)? No właśnie! Wtedy musiałaś(eś) wrócić do czytanego tekstu i przerobić go jeszcze raz. Koncentracja w czasie czytania ma więc priorytetowe znaczenie, by książka została przez nas rzeczywiście zrozumiana. 

Czytając nie masz innego wyjścia – musisz myśleć. W końcu każda czytana lektura jest dla Ciebie „workiem” z nowymi informacjami, nawet jeśli służy wyłącznie ku rozrywce. Często książki stają się dla nas również przyczynkiem do głębszej refleksji nad określonym zagadnieniem, w wielu przypadkach są inspiracją do pogłębienia swojej wiedzy w konkretnym zakresie. Czasami przeczytana książka może stać się zarzewiem, które rozpali w nas nową pasję. Chyba większość osób ma „na swoim koncie” przynajmniej jedną książkę, która zrobiła na nim ogromne wrażenie i stała się powodem, dla którego głębiej „pokopaliśmy” w dostępnych źródłach.

Ludzki mózg i czytanie to doskonale dobrana para. Wpływ czytania książek na mózg to kwestia, o której warto pamiętać. Czytając często uczymy się nowych rzeczy – na przykład zdobywamy informacje, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia (nawet książki stricte rozrywkowe w wielu przypadkach wykazują dużą dbałość o zgodność szczegółów). W towarzystwie książek niekiedy uczymy się nowych słów, poszerzając w ten sposób zasób swojego słownictwa itp.

Czytanie może mieć ogromny wpływ na naszą wyobraźnię. Dlaczego? Kiedy czytasz o jakiś wydarzeniach, postaciach itp., to przed Twoimi oczami pojawiają się obrazy, prawda? Twoja wyobraźnia nie pracuje samodzielnie podsuwając Ci konkretne rozwiązania? Czy oglądając film po przeczytaniu książki, na podstawie której został on nakręcony nie czujesz się zdziwiona(y), bo poszczególni bohaterowie wyglądają nieco inaczej, niż to sobie wyobrażałaś(eś)? To całkowicie naturalne, w czasie czytania Twoja wyobraźnia przecież zwykle pracuje na pełnych obrotach.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że czytanie niesie za sobą szereg zalet, ale niestety, z książkami ostatnio Ci nie po drodze? Skorzystaj z naszych wskazówek!

1. Spróbuj wyselekcjonować te książki, które rzeczywiście mają szansę skraść Twoje serce – od ciekawej lektury będzie Ci się ciężej oderwać.

2. Miej książkę przy sobie w komunikacji miejskiej, w kolejce do lekarza itp. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że zdecydujesz się po nią sięgnąć.

3. Ustal, że codziennie poświęcić określoną ilość czasu na czytanie, na przykład tuż przed snem, kiedy zwykle mamy trochę więcej czasu na własne rozrywki.

ZAPAMIĘTAJMY!

Czemu warto czytać książki? Czytanie skłania Cię do skoncentrowania się na książce oraz zachęca do myślenia, zwłaszcza jeśli książka jest naszpikowana ciekawymi informacjami.

Książki mogą poszerzać zasób Twojego słownictwa oraz ćwiczyć Twoją wyobraźnię. 

Przeczytaj wpis
15 kwietnia 2019
audiobook-czy-ksiazka-co-wygrywa-to-starcie
Audiobook czy książka: co wygrywa to starcie?

Jeszcze do niedawna do dyspozycji mieliśmy wyłącznie książki papierowe, ale dzisiaj możemy skupić się na ich alternatywach: e-bookach lub audiobookach! Pojawiają się więc zasadnicze pytania: co jest lepsze – książka czy ebook? Co wybrać? Książki i audiobooki: co może Ci się bardziej przydać? Audiobook vs książka tradycyjna – spróbujmy porównać te dwa rozwiązania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
zapach-ksiazek-nowych-i-uzywanych
Zapach książek nowych i używanych: co warto wiedzieć na ten temat?

Jeżeli jesteś molem książkowym, na pewno niejednokrotnie „rzucił Ci się w nos” specyficzny zapach niektórych książek. Czym pachną nowe książki? Skąd się bierze charakterystyczny zapach leciwych książek? Chcesz wiedzieć, jak usunąć zapach starych książek? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
szybkie-czytanie
Szybkie czytanie. Prawda czy fałsz?

Uważasz, że czytasz zdecydowanie za wolno? Zamierzasz czytać więcej, szybciej i efektywniej? Zalewa Cię tona maili, a lista książek „do przeczytania” cały czas się wydłuża, dlatego tempo, z jakim czytasz ma dla Ciebie kolosalne znaczenie? Chcesz posiąść umiejętność, jaką jest szybkie czytanie? Zastanawiasz się, czy w ogóle i jakie korzyści może dać Ci szybkie czytanie? Zadajesz sobie pytanie: czy szybkie czytanie działa? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
10 kwietnia 2019
recenzja-w-praktyce
Recenzja w praktyce, czyli jak napisać naprawdę dobrą recenzję przeczytanej książki?

Uwielbiasz czytać książki? Zamierzasz zacząć pisać ich recenzje, dlatego zadajesz sobie pytanie: jak właściwie powinna wyglądać profesjonalna recenzja książki, która jednocześnie byłaby przydatnym źródłem wiedzy dla czytelnika? Chcesz wiedzieć, czym powinna charakteryzować się recenzja książki historycznej, jakie cechy musi mieć recenzja książki dla dzieci czy dobrze skonstruowana recenzja lektury szkolnej? Jak sformułować swoją opinię, jeśli niestety naszym zamiarem jest negatywna recenzja książki? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA