Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak zacząć czytać i polubić czytanie książek?

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele zalet niesie za sobą regularne czytanie? Właśnie dlatego zastanawiasz się, jak zachęcić dzieci do czytania, swoich przyjaciół lub, może, siebie? Chcesz wiedzieć, jak zacząć czytać książki, by się nie zniechęcić? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad!

Co zrobić, żeby polubić czytanie książek?

Zadajesz sobie zasadnicze pytanie: jak polubić czytanie lektur, książek itp.? Przede wszystkim, zacznij od tego, by przestać traktować czytanie, jako coś co MUSISZ zrobić. Przestaw myślenie o czytaniu na tory – CHCĘ czytać.
 
Wybierz odpowiednią lekturę! Zastanów się, co Cię interesuje? Może masz jakieś hobby? Szczególnie ciekawi Cię przyroda, historia itp.? Uwielbiasz historie z dreszczykiem? Określ własne preferencje i dopiero na ich bazie postaraj się wybierać książki, które mogą przypaść Ci do gustu. To szczególnie istotne, zwłaszcza jeśli szukasz sposobu na to, jak zachęcić się do czytania. Nieumiejętnie dobrane książki mogą zaowocować tym, że zrazisz się do tej formy spędzania wolnego czasu. 

W miarę możliwości postaraj się mieć książkę pod ręką! Dlaczego to tak ważne? Jak zacząć czytać książki po angielsku lub książki historyczne itp.? Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest ćwiczenie się w czytaniu w języku obcym, czy może chcesz po prostu rozwinąć swoje słownictwo w towarzystwie dobrej lektury, jeśli będziesz miał(a) książkę przy sobie (oczywiście w sytuacjach, w których jest taka możliwość), istnieje większe prawdopodobieństwo, że po nią sięgniesz. Przykładowo: jadąc codziennie rano kilkadziesiąt minut autobusem do pracy/szkoły masz chwilę, którą możesz przeznaczyć na czytanie. Obecność książki w Twojej torbie/plecaku może Cię zachęcić do tego, żeby rzeczywiście ten czas przeznaczyć na podobną aktywność.

Od jakich książek zacząć czytać?

Wcześniej zaznaczyliśmy, że jeśli zastanawiamy się, jak zachęcić siebie do czytania książek, zasadniczym pytaniem jest: do jakiej książki zacząć czytać, prawda? Ustaliliśmy, że w pierwszej kolejności warto sięgać po lektury, które są zgodne z naszymi upodobaniami, zainteresowaniami i preferencjami. Co to oznacza w praktyce? Jak zacząć czytać poezję itp.? Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej książki?

Po pierwsze: zastanów się, jaka ostatnio przeczytana książka przyniosła Ci wiele radości? Przypomnij sobie rodzaj literatury, autora i fabułę.
 
Po drugie: spróbuj określić, co w tej książce było dla Ciebie szczególnie atrakcyjne: sposób prowadzenia narracji, słownictwo, tematyka itp.?

Po trzecie: poszukaj innych książek, które posiadają interesujące dla Ciebie cechy. Możesz zanotować kilka potencjalnych propozycji.

Prześledźmy to na konkretnym przykładzie: załóżmy, że ostatnio bardzo do gustu przypadła Ci książka Wojciecha Chmielarza „Żmijowisko”. Co szczególnie Cię w niej urzekło? Jeżeli była to atmosfera tajemniczości i wątek kryminalny, może Twoim kolejnym wyborem będzie „Cymanowski Młyn” Stefana Dardy i Magdaleny Witkiewicz? Inny przykład? Jesteś zafascynowana(y) książkami Jarosława Grzędowicza? Język tego autora, sposób konstruowania zdarzeń i postaci bohaterów wpisuje się w nurt Twoich potrzeb? Sięgnij po „Księgę Jesiennych Demonów” – mroczną, odrobinę niepokojącą, ale jednocześnie przenikliwą książkę Grzędowicza, która idealnie komponuje się z jesiennym krajobrazem i ciepłym kocem.

Jak zacząć czytać więcej książek?

W porządku, określiliśmy, że chcąc czytać więcej książek trzeba umiejętnie wybierać lektury, który nas nie zniechęcą do tej czynności, wyjaśniliśmy sobie również, w jaki sposób to robić, ale skąd wziąć książki, jeśli nasz budżet jest ograniczony i to jeden z powodów, dla których nasze czytelnictwo mocno kuleje? Masz kilka możliwości:

Wypożyczaj z biblioteki
Pożyczaj od znajomych
Organizuj książkowe wymianki
Kupuj w Skupszopie – tutaj znajdziesz zarówno nowe, jak i używane książki w atrakcyjnych cenach

Pamiętaj, że brak pieniędzy na książki nie jest żadną przeszkodą do tego, by czytać więcej. Nie zniechęcaj się, jeśli konkretna pozycja nie przypadnie Ci do gustu. Jeżeli nie masz pojęcia, jaka książka mogłaby skraść swoje serce, poproś o pomoc zapalonego czytelnika i przedstaw mu swoje oczekiwania oraz preferencje. To Twoje pierwsze spotkanie z książką po długim czasie? Możesz na przykład sięgnąć po lekturę, która posłużyła do nakręcenia filmu, który lubisz.

ZAPAMIĘTAJ!

Czytanie książek ma wiele zalet, dlatego warto walczyć o to, by czytać więcej!
Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z czytelnictwem, wybierz mądrze – nietrafiona książka może okazać się zniechęcającym czynnikiem, a tego lepiej unikać prawda? Zastanów się, jakie książki lubisz, jakie elementy fabuły mogą Ci szczególnie przypaść do gustu itp.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia
Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie
Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki
Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie
Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki
Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac
Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac
Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu
Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac
Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie
Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer
Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter
Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA