Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Szybkie czytanie. Prawda czy fałsz?

Uważasz, że czytasz zdecydowanie za wolno? Zamierzasz czytać więcej, szybciej i efektywniej? Zalewa Cię tona maili, a lista książek „do przeczytania” cały czas się wydłuża, dlatego tempo, z jakim czytasz ma dla Ciebie kolosalne znaczenie? Chcesz posiąść umiejętność, jaką jest szybkie czytanie? Zastanawiasz się, czy w ogóle i jakie korzyści może dać Ci szybkie czytanie? Zadajesz sobie pytanie: czy szybkie czytanie działa? Czytaj dalej!

Co to jest szybkie czytanie?

Zacznijmy od podstaw: jak brzmi definicja szybkiego czytania? Czym w praktyce jest sztuka szybkiego czytania? Terminem „szybkie czytanie”, jak sama nazwa wskazuje, określa się tempo czytania przewyższające średnią. Na rynku proponowane są obecnie specjalne kursy, które oferują naukę umiejętności szybkiego czytania. Cennik podobnych kursów jest uzależniony od szeregu czynników, między innymi, lokalizacji oraz ilości godzin czy liczby osób w grupie. Opcjonalnie, istnieją techniki, których celem jest przyspieszenie prędkości z jaką się czyta, które można stosować samodzielnie.

Szybkie czytanie a rozumienie tekstu

Marzysz o tym, by Twoja przeciętna szybkość czytania uległa znaczącej poprawie? Musisz pamiętać, że średnia szybkość czytania, jaką jesteś w stanie osiągnąć to jedno, ale powinnaś/powinieneś zatroszczyć się również o efektywne czytanie, które pozwoli Ci zrozumieć dany tekst. Właśnie dlatego tak istotne jest skupienie się nie tylko na poprawie tego, jak szybko czytamy, ale jednoczesne dbanie o to, by szybsze czytanie szło w parze z przyswojeniem słowa pisanego. Celem powinno być szybkie czytanie ze zrozumieniem.

Co nam daje szybkie czytanie? Wady i zalety

Umiejętność szybszego czytania może mieć jedną zasadniczą zaletę: pozwala oszczędzić czas. Spróbujmy to sobie zobrazować na konkretnym przykładzie: masz do przebiegnięcia jeden kilometr – to różnica, czy zrobisz to w 20 minut, czy zajmie Ci to tylko 10 minut, prawda? Zastanów się, ile razy dziennie musisz coś przeczytać, jeśli byłbyś w stanie zrobić to szybciej, osiągniętą nadwyżkę czasu mogłabyś/mógłbyś poświęcić na inne czynności. 

Szybkie czytanie książek: trening czyni mistrza!

Co zrobić, żeby szybciej czytać? Przede wszystkim: zacznij czytać więcej! Kolejny raz posłużmy się prostą analogią – bieganiem. Jeżeli dopiero zaczynasz swoje treningi, a wcześniej Twoje codzienne życie miało niewiele wspólnego z aktywności fizyczną, bieganie nie tylko może sprawić Ci sporo trudności, ale co najważniejsze, najprawdopodobniej nie osiągniesz dużej prędkości. Regularny trening jednak może Ci pomóc w osiągnięciu coraz lepszych wyników. Teraz spróbujmy to przenieść na grunt czytania – określ ilość tekstu, jaką musisz przeczytać w określonym przedziale czasowym i regularnie staraj się ją zwiększać. W końcu trening czyni mistrza! Czy szybkie czytanie ma sens? Szybkie czytanie: czy faktycznie warto się go uczyć? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam(a)! Wiele zależy od tego, jakich wyników się spodziewasz.

Podsumowując: istnieją specjalne kursy, które w praktyce mają uczyć uczestników szybszego czytania. Ponadto, opracowanych zostało kilka technik, które mają za zadanie przyspieszyć tempo, z jakim czytamy. Starając się szybko czytać powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, czy nadal rozumiemy czytany tekst, jesteśmy w stanie zapamiętać co czytaliśmy i wyciągnąć z tych informacji stosowne wnioski.

Równiez warte przeczytania

9 lipca 2019
jak-zostac-tlumaczem-ksiazek
Jak zostać tłumaczem książek?

Zawsze marzyłaś/marzyłeś o połączeniu swoich dwóch wielkich pasji: książek i języków obcych? W takim razie może praca, jaką jest tłumaczenie książek będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę? Dzisiaj postaramy się uchylić nieco rąbka tajemnicy na temat tego, jak wygląda zawód, którym jest tłumacz książek!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jakie-ksiazki-rozwijaja-inteligencje
Jakie książki rozwijają inteligencję?

W poprzednich artykułach na naszym blogu często wspominaliśmy o tym, jak duży wpływ na nasz rozwój mogą mieć odpowiednio dobrane książki. Jeżeli chcesz zatroszczyć się o swoją kondycję intelektualną, sięgnij po dedykowane książki rozwijające umysł! Dzisiaj spróbujemy sobie nieco szerzej omówić ich temat.

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-stworzyc-bohatera-ksiazki
Jak stworzyć bohatera książki?

Jednym z najważniejszych elementów książki, niezależnie od tego, czy jest to powieść, romans czy kryminał, są jej bohaterowie. Zarówno bohater drugoplanowy, jak i bohater pierwszoplanowy to postacie, które wpływają na nasz odbiór opisywanej historii. Właśnie dlatego, umiejętne kreowanie postaci to podstawa. Jak stworzyć własną postać do książki? Jaki powinien być bohater książki? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
dlaczego-dzieci-powinny-czytac-ksiazki
Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Czytanie książek może stać się jednym z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Wiele osób ma swojego ulubionego bohatera książek z dzieciństwa lub ukochane bajki, wspominane również w dorosłym życiu z bardzo dużym sentymentem. Dlaczego warto czytać dzieciom? Jaki może być wpływ bajek na rozwój dziecka? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-napisac-konspekt-ksiazki
Jak napisać konspekt książki?

Wydanie książki to proces, który warto od początku do końca umiejętnie zaplanować. Dlaczego? To pozwoli nam nie tylko zwiększyć szansę na to, że jakieś wydawnictwo ostatecznie będzie zainteresowane naszą propozycją, ale również w praktyce ułatwi pracę nad książką. W poprzednich artykułach podpowiadaliśmy, jak powinna wyglądać recenzja książki, dzisiaj natomiast spróbujemy sobie wyjaśnić czym jest konspekt książki, jak napisać konspekt z książki i przede wszystkim: do czego może się on przydać. Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
ile-kosztuja-prawa-autorskie-do-ksiazki-i-jak-je-zastrzec
Ile kosztują prawa autorskie do książki i jak je zastrzec?

Jesteś autorem, właśnie napisałaś(eś) swoją pierwszą książkę i szukasz wydawcy? Zastanawiasz się, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę? Podstawowe znaczenie mają, między innymi, prawa autorskie do książki. Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego prawo autorskie do książki jest tak istotne i co warto na ten temat wiedzieć?

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jaka-czcionka-jest-najlepsza-do-pisania-ksiazek
Jaka czcionka jest najlepsza do pisania książek?

Twoim marzeniem jest napisanie własnej książki? Może już zaczęłaś/zacząłeś proces twórczy lub dopiero zastanawiasz się, jak zacząć pisać książkę? Niezależnie na jakim etapie tworzenia jesteś pamiętaj o jednym: estetyka książki ma znaczenie! Właśnie dlatego tak istotna jest ładna, przyciągająca wzrok i przede wszystkim – intrygująca okładka. Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto chociaż raz nie kupił lub nie wypożyczył książki tylko dlatego, że jej okładka go zaciekawiła. Priorytetową kwestią jest również najlepsza czcionka do książki. Jak ją wybrać? Jaki font do książki będzie strzałem w dziesiątkę? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-powstala-pierwsza-ksiazka
Jak powstała pierwsza książka?

Lubisz czytać książki? Masz swoje ulubione pozycje literackie, które wywarły wpływ na Twoje życie? A czy wiesz, jak w rzeczywistości wyglądała historia i w jakich okolicznościach powstała pierwsza na świecie książka? Dzisiaj spróbujemy sobie uchylić rąbka tajemnicy na temat tego, jak toczyła się historia powstania książki i druku. Kiedy powstała pierwsza książka drukowana? I dlaczego druk był tak ważny dla upowszechnienia się wiedzy?

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-zostac-ilustratorem-ksiazek
Jak zostać ilustratorem książek?

Zastanów się, kiedy ostatni raz czytałaś(eś) książkę i zachwyciły Cię piękne ilustracje, dzięki którym lektura nabrała dodatkowego „smaczku”? Ilustracje bardzo często są dodatkowym urozmaiceniem książek dla dzieci i oddziałują na wyobraźnię szkrabów. Praca, jaką wykonuje ilustrator książek dla dzieci i dorosłych może mieć ogromne znaczenie dla odbioru książki przez czytelników. Spróbujmy więc uchylić nieco rąbka tajemnicy na temat tego, co oznacza praca, jako ilustrator do książek.

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-pakowac-ksiazki-do-przeprowadzki-3-wskazowki-ktore-moga-ci-sie-przydac
Jak pakować książki do przeprowadzki? 3 wskazówki, które mogą Ci się przydać!

Wiemy, że dbasz o swoje książki! Właśnie dlatego, w poprzednich artykułach odpowiedzieliśmy na pytanie jak zapakować książki do wysyłki, dzisiaj natomiast zajmiemy się przeprowadzkami! Przeprowadzka wymaga logistycznego przygotowania – dzięki temu jesteśmy w stanie zredukować ryzyko pojawienia się przykrych niespodzianek, na przykład w postaci zniszczonych mebli czy dodatków do mieszkania. Jesteś miłośnikiem książek, dlatego podstawowe znaczenie ma dla Ciebie bezpieczne pakowanie książki? Zastanawiasz się, jak spakować książki do przeprowadzki, żeby uniknąć uszkodzeń? Zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
ksiazka-czy-film-co-wybrać
Książka czy film: co wybrać?

Wiemy o tym, że książki mają bardzo duży wpływ na nasz rozwój: zachęcają do myślenia, w wielu przypadkach zmuszają do refleksji itp. Często zastanawiamy się, co będzie lepsze książka czy ebook, książka tradycyjna czy audiobook, książka czy film. Właśnie tym ostatnim zagadnieniem postaramy się zająć bardziej szczegółowo w dzisiejszym artykule. Książka czy film – argumenty i kontrargumenty: o czym warto pamiętać?

Przeczytaj wpis
24 kwietnia 2019
od-kiedy-czytac-dziecku-i-dlaczego-warto-to-robic
Od kiedy czytać dziecku i dlaczego warto to robić?

Masz dziecko? Może dopiero jesteś w ciąży? Słyszeliście, że czytanie dzieciom ma wiele zalet, dlatego zastanawiacie się, kiedy najlepiej zacząć czytać dziecku? Jak wprowadzić ten rytuał? Od kiedy czytać dziecku w ciąży, czy to w ogóle ma sens i kiedy czytać dziecku w brzuchu? Spróbujmy dzisiaj sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA