12 kwietnia 2019
Szybkie czytanie. Prawda czy fałsz?

Szybkie czytanie. Prawda czy fałsz?

3 min

Uważasz, że czytasz zdecydowanie za wolno? Zamierzasz czytać więcej, szybciej i efektywniej? Zalewa Cię tona maili, a lista książek „do przeczytania” cały czas się wydłuża, dlatego tempo, z jakim czytasz ma dla Ciebie kolosalne znaczenie? Chcesz posiąść umiejętność, jaką jest szybkie czytanie? Zastanawiasz się, czy w ogóle i jakie korzyści może dać Ci szybkie czytanie? Zadajesz sobie pytanie: czy szybkie czytanie działa? Czytaj dalej!

Co to jest szybkie czytanie?

Zacznijmy od podstaw: jak brzmi definicja szybkiego czytania? Czym w praktyce jest sztuka szybkiego czytania? Terminem „szybkie czytanie”, jak sama nazwa wskazuje, określa się tempo czytania przewyższające średnią. Na rynku proponowane są obecnie specjalne kursy, które oferują naukę umiejętności szybkiego czytania. Cennik podobnych kursów jest uzależniony od szeregu czynników, między innymi, lokalizacji oraz ilości godzin czy liczby osób w grupie. Opcjonalnie, istnieją techniki, których celem jest przyspieszenie prędkości z jaką się czyta, które można stosować samodzielnie.

Szybkie czytanie a rozumienie tekstu

Marzysz o tym, by Twoja przeciętna szybkość czytania uległa znaczącej poprawie? Musisz pamiętać, że średnia szybkość czytania, jaką jesteś w stanie osiągnąć to jedno, ale powinnaś/powinieneś zatroszczyć się również o efektywne czytanie, które pozwoli Ci zrozumieć dany tekst. Właśnie dlatego tak istotne jest skupienie się nie tylko na poprawie tego, jak szybko czytamy, ale jednoczesne dbanie o to, by szybsze czytanie szło w parze z przyswojeniem słowa pisanego. Celem powinno być szybkie czytanie ze zrozumieniem.

Co nam daje szybkie czytanie? Wady i zalety

Umiejętność szybszego czytania może mieć jedną zasadniczą zaletę: pozwala oszczędzić czas. Spróbujmy to sobie zobrazować na konkretnym przykładzie: masz do przebiegnięcia jeden kilometr – to różnica, czy zrobisz to w 20 minut, czy zajmie Ci to tylko 10 minut, prawda? Zastanów się, ile razy dziennie musisz coś przeczytać, jeśli byłbyś w stanie zrobić to szybciej, osiągniętą nadwyżkę czasu mogłabyś/mógłbyś poświęcić na inne czynności. 

Szybkie czytanie książek: trening czyni mistrza!

Co zrobić, żeby szybciej czytać? Przede wszystkim: zacznij czytać więcej! Kolejny raz posłużmy się prostą analogią – bieganiem. Jeżeli dopiero zaczynasz swoje treningi, a wcześniej Twoje codzienne życie miało niewiele wspólnego z aktywności fizyczną, bieganie nie tylko może sprawić Ci sporo trudności, ale co najważniejsze, najprawdopodobniej nie osiągniesz dużej prędkości. Regularny trening jednak może Ci pomóc w osiągnięciu coraz lepszych wyników. Teraz spróbujmy to przenieść na grunt czytania – określ ilość tekstu, jaką musisz przeczytać w określonym przedziale czasowym i regularnie staraj się ją zwiększać. W końcu trening czyni mistrza! Czy szybkie czytanie ma sens? Szybkie czytanie: czy faktycznie warto się go uczyć? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam(a)! Wiele zależy od tego, jakich wyników się spodziewasz.

 

Podsumowując: istnieją specjalne kursy, które w praktyce mają uczyć uczestników szybszego czytania. Ponadto, opracowanych zostało kilka technik, które mają za zadanie przyspieszyć tempo, z jakim czytamy. Starając się szybko czytać powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, czy nadal rozumiemy czytany tekst, jesteśmy w stanie zapamiętać co czytaliśmy i wyciągnąć z tych informacji stosowne wnioski.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji