22 marca 2019
Czytanie książek w obcych językach: jak się za to zabrać i dlaczego to może być dobry pomysł?

Czytanie książek w obcych językach: jak się za to zabrać i dlaczego to może być dobry pomysł?

6 min

Umiejętność porozumiewania się w obcym języku jest dzisiaj wyjątkowo ceniona, zwłaszcza w kontekście kariery zawodowej. To całkowicie zrozumiałe: dużo podróżujemy i nawiązujemy kontakty biznesowe z innymi krajami. Chcesz rozwinąć swoje zdolności językowe? Czujesz, że potrzebujesz nowego elementu, który wprowadzi powiew świeżości w Twoją naukę? Zebraliśmy dla Ciebie garść wskazówek!

Jak czytać książki w języku obcym – od czego zacząć?

Jeżeli stanęłaś/stanąłeś przed pytaniem: jak czytać książki w innym języku, zastanawiasz się pewnie, co zrobić, żeby wprowadzić ten zamiar w praktykę?

Po pierwsze: określ swoje umiejętności językowe, ale uwaga – bądź ze sobą szczera/szczery! Dlaczego jest to takie ważne? Jeżeli Twoja znajomość języka obcego jest podstawowa, nie rzucaj się na głęboką wodę i nie sięgaj po trudne w odbiorze książki, które są naszpikowane specjalistycznym słownictwem. W ten sposób możesz się zniechęcić do dalszych prób czytania w języku obcym. Reasumując: lekturę, którą zamierzasz przeczytać dobierz do swojej znajomości danego języka.

Po drugie: pamiętaj, że czytanie ma być dla Ciebie przyjemnością! To to znaczy? Wybierz książkę w języku obcym, która nie tylko będzie dopasowana do Twojej znajomości tego języka, ale również może przypaść Ci do gustu pod względem treści. Czytanie książek w innym języku obcym nie powinno być przykrym obowiązkiem. Możesz też postawić na lekturę, którą już czytałaś/czytałeś po polsku, znasz i lubisz, to będzie dodatkowe ułatwienie. Przykładowo, jeśli uczysz się języka niemieckiego, kochasz zagadki i dreszczyk emocji, możesz sięgnąć po książki kryminalne po niemiecku, o ile Twój poziom językowy na to pozwoli. Do dyspozycji masz dzisiaj różne książki obcojęzyczne, między innymi, bajki do czytania w języku angielskim, czy coś dla zapalonych globtroterów – książki podróżnicze po angielsku. Do wyboru, do koloru!

Jak czytać w języku angielskim? Kilka rad dla początkujących!

Chcesz wiedzieć, jak nauczyć się czytać w języku angielskim? Masz nowy cel – czytanie książek w języku angielskim? Zastanawiasz się, jakie zasady czytania w języku angielskim wdrożyć do swojej rutyny? Wiesz już, że istotne jest, by książki w obcym języku, na przykład książki w języku angielskim do czytania sprawiały Ci przyjemność. Mamy jednak dla Ciebie kilka dodatkowych rad. Oczywiście, znajdą one zastosowanie w kontekście czytania w każdym języku obcym, nie tylko angielskim.

  • Zadbaj o odpowiednie warunki. Spokój, cisza i możliwość skupienia się to reguły czytania w języku angielskim, które warto znać. Czemu? Jeżeli jesteś początkujący i właśnie sięgasz po jedną z pierwszych lektur w obcym języku, bardzo możliwe, że czytanie będzie wymagało do Ciebie dużej uwagi, większej niż w przypadku książek w języku polskim.

  • Przygotuj sobie słownik. Niezależnie od tego, czy czytasz książki po hiszpańsku, czy może sięgasz po książki po rosyjsku, jeśli dopiero uczysz się tego języka i w ten sposób chcesz ćwiczyć swoje umiejętności, zatroszcz się o to, by w czasie czytania mieć pod ręką słownik języka, w którym czytasz lub telefon z dostępem do Internetu, by móc szybko sprawdzić znaczenie słówek, których nie rozumiesz.

  • Nie zniechęcaj się. Początkowo czytanie w obcym języku może okazać się wyzwaniem, zwłaszcza jeśli niedawno zaczęłaś/zacząłeś jego naukę, ale uzbrój się w cierpliwość. Właśnie dlatego, dobrym pomysłem może okazać się przeczytanie danej książki najpierw w języku polskim, a dopiero później w języku obcym, dzięki czemu łatwiej zrozumiemy jej fabułę.

Skąd wziąć książki w językach obcych?

Decyzja zapadła: zamierzasz czytać w języku obcym? Stanąłeś/stanęłaś przed pytaniem – skąd wziąć książki po francusku, po angielsku, czy książki po włosku? Na Twoim celowniku są książki po norwesku, a może planujesz czytać książki po szwedzku? Niezależnie od tego, w jakim języku zamierzasz doskonalić czytanie, odpowiednie książki to podstawa. Gdzie je kupić?

  • W Internecie – szukaj na grupach w social mediach poświęconych czytelnictwu lub sprzedaży. Śledź aukcje internetowe i oferty księgarni internetowych.

  • W skupach książek. Skupszop.pl – internetowy skup książek – nie tylko zajmuje się ich odkupowaniem, ale w swojej ofercie posiada także różnego rodzaju używane książki obcojęzyczne w atrakcyjnych cenach.

  • U przyjaciół. Jeżeli którejś z obcojęzycznych książek nie możesz dostać w Polsce, a bardzo Ci na niej zależy, zastanów się, może któraś ze znanych Ci osób mieszka w kraju, w którym ta książka jest dostępna w języku, jaki Cię interesuje? Może ktoś z Twoich znajomych zna takie osoby? Popytaj!

Ponadto, możesz sprawdzić również, czy któraś z działających w Twojej okolicy bibliotek nie proponuje opcji wypożyczenia książek w obcym języku. To rozwiązanie, które może przypaść szczególnie do gustu osobom nie mającym środków na zakup książek.

PODSUMUJMY!
  • Czytanie książek w języku obcym może pomóc nam w szlifowaniu swoich umiejętności językowych. Bardzo ważne jest jednak, by dopasować książkę, która będzie odpowiadała naszej znajomości danego języka i przede wszystkim – wpasuje się w nasz gust literacki.

  • Jeżeli zamierzasz rozpocząć czytanie książki obcojęzycznej, miej pod ręką słownik, dzięki czemu będziesz mogła/mógł sprawdzić znaczenie słów, których nie rozumiesz.

  • Potrzebne są Ci książki po ukraińsku lub po koreańsku? A może chcesz zacząć czytać książki po czesku? Książki obcojęzyczne możesz kupić, między innymi, na portalach aukcyjnych, w księgarniach czy skupach książek.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji