22 lipca 2019
Jak zostać bibliotekarzem/bibliotekarką i ile zarabia się w tym zawodzie?

Jak zostać bibliotekarzem/bibliotekarką i ile zarabia się w tym zawodzie?

Planując swoją przyszłość, często zastanawiamy się nad kwestią potrzebnych kwalifikacji do wykonywania określonych zawodów. Miłośnicy czytania mogą zadawać sobie pytanie: jak zostać redaktorem książek lub bibliotekarzem? Te dwie profesje zapewniają przecież stały kontakt z literaturą. W takim razie, dzisiaj zastanowimy się, na czym w praktyce polega praca w bibliotece szkolnej i publicznej, sprawdzimy kto może spełnić się w tej roli zawodowej i poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak dostać pracę w bibliotece?

Co robi bibliotekarz?

Jeżeli przynajmniej raz w życiu byłaś(eś) w bibliotece, na pewno spotkałeś się z bibliotekarzem. Praca bibliotekarza bowiem polega, między innymi, na przyjmowaniu zwracanych przez czytelników książek i wypożyczaniu nowych egzemplarzy. Reasumując: co robi bibliotekarka/bibliotekarz? Przede wszystkim, obsługują osoby korzystające z zasobów biblioteki. Ponadto, ich zadaniem jest również pomoc w wyszukiwaniu odpowiednich pozycji. Na tym jednak nie koniec! Zawód bibliotekarza oznacza także konieczność zajmowania się zbiorami zgromadzonymi w bibliotece. To bibliotekarze przygotowują książki, prowadzą różnego rodzaju rejestry itp. Niemniej jednak, praktycznie zakres pełnionych przez konkretną osobę obowiązków to indywidualna kwestia, uzależniona od szeregu czynników.

Kto może pracować w bibliotece?

Czy możliwa jest praca w bibliotece bez kierunkowego wykształcenia? Teoretycznie nie musisz kończyć dedykowanego kierunku studiów, ale jeżeli chcesz mieć niezbędne kwalifikacje do pracy w bibliotece, warto podjąć studia na kierunku: informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Kierunek ten znajdziesz w ofercie edukacyjnej wielu polskich uniwersytetów i stanowi bardzo dobre przygotowanie dla osób, które swoją przyszłość chcą związać właśnie z pracą w bibliotece.

Wymagania i kwalifikacje do pracy w bibliotece

No dobrze, ale jakie kwalifikacje do pracy w bibliotece szkolnej i publicznej mogą okazać się bardzo istotnym atutem w szukaniu pracy? Z jakimi wymaganiami w przypadku zawodu bibliotekarza musisz się liczyć? Przede wszystkim, praca bibliotekarki i bibliotekarza wymaga bycia osobą skrupulatną. Jest to również bardzo często praca z ludźmi, dlatego zdecydowanie warto mieć potrzebne predyspozycje, dzięki którym kontakt z czytelnikami korzystającymi z biblioteki będzie ułatwiony. Rzecz jasna, dobrze jeśli bibliotekarz rzeczywiście lubi książki i stale obcuje z literaturą. Czytelnicy często proszą o polecenie książek, które mogłyby przypaść im do gustu, dlatego bezproblemowe poruszanie się w tematyce różnych rodzajów literackich i trzymanie ręki na pulsie, jeśli chodzi o nowości wydawnicze okazuje się bardzo pomocne. Współcześnie, kolosalne znaczenie ma również umiejętność sprawnego korzystania z komputera.
 
Warto zaznaczyć, że biblioteki są dzisiaj ośrodkami krzewiącymi kulturę. Często to na ich barkach spoczywa organizacja różnego rodzaju spotkań i wydarzeń literackich, dlatego zdolności w tym kierunku mogą okazać się bardzo pomocne w pracy bibliotekarza. Naturalnie, należy pamiętać, że z racji tego, że zakres obowiązków w przypadku bibliotekarza to kwestia indywidualna, uzależniona od jego stanowiska i miejsca pracy, różne mogą być także kwalifikacje, którymi powinna cechować się dana osoba.

Ile zarabia bibliotekarz?

Interesują Cię zarobki bibliotekarki/bibliotekarza? Nic dziwnego! Planując swoją ścieżkę zawodową często na uwadze ma się kwestie finansowe – praca ma być źródłem utrzymania. Ile zarabia bibliotekarka/bibliotekarz? Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest prosta. Wynagrodzenie generalnie jest uzależnione, między innymi, od miejsca pracy i stanowiska zajmowanego przez daną osobę. Nie bez znaczenia jest także ilość przepracowanych godzin, czyli wymiar etatu, na podstawie jakiego dana osoba jest zatrudniona.
 
Jak znaleźć pracę z bibliotece? Przede wszystkim – posiłkując się Internetem i szukając ogłoszeń, między innymi, na portalach przeznaczonych dla pracowników, na stronach www Urzędów Pracy oraz bibliotek. Możesz również spróbować osobiście zapytać o wolne stanowiska w bibliotekach, które Cię interesują.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 624 297 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji