20 czerwca 2022
Jak czytać mangę?

Jak czytać mangę?

3 min

Azjatycki rynek wydawniczy różni się znacznie od europejskiego. Istnieje tam wiele sposobów na publikację dzieła, które dopiero zaczynają być popularne w naszej kulturze. Jednocześnie ogromny wzrost zainteresowania azjatycką popkulturą, muzyką, manhwą czy anime zachęca nas do sięgnięcia po nowe środki przekazu. Pierwsze spotkanie z mangą może się dla laika wydać niezrozumiałe, nawet jeśli miał wcześniej styczność z europejskim komiksem. Jak więc zacząć czytać mangę?

W jaki sposób czytać mangę?

Wszystkie klasyczne rodzaje mangi posiadają taką samą budowę. Pierwszym, co się rzuca w oczy, jest lustrzane odbicie okładki – front znajduje się z prawej strony, natomiast tylna strona okładki – z lewej. W takiej też kolejności zaczynamy czytać, więc pierwsza strona mangi będzie tuż za okładką po prawej stronie. Klasyczne mangi zawsze posiadają obwolutę, która jest barwna; okładka pod spodem często posiada tę samą treść, ale jest biało-czarna. Na obwolucie wewnątrz mangi najczęściej znajduje się krótka notka o autorze, a z drugiej strony – informacje o wybranych bohaterach w postaci statystyk czy cech szczególnych. Jest to miejsce komunikacji pomiędzy autorem a czytelnikiem, gdzie można zawrzeć informacje niewnoszące wiele do fabuły, jak na przykład data urodzenia czy ulubione danie bohatera. Częstym dodatkiem kończącym tom mangi jest krótka humorystyczna historia umieszczona po zakończeniu rozdziału, prezentująca bohaterów w zabawnych okolicznościach, opisująca przemyślenia samego autora lub sposób jego pracy. Warto dodać, że japońscy artyści rzadko posługują się własnymi nazwiskami, podpisując dzieła; najczęściej używają pseudonimów.

 

Pierwsze strony mangi mogą być kolorowe, co ułatwia czytelnikowi wyobrażenie sobie jej zawartości polichromatycznej, jednak co do zasady cała historia jest stworzona w wersji czarno-białej. Wielkość paneli, podobnie jak w zachodnich komiksach, różni się w zależności od ilości informacji, które prezentują. Jeśli wiesz, jak czytać komiksy, ułatwi to czytanie mangi. Jeśli jest wiele paneli na stronie, najważniejsza zasada brzmi: należy czytać od prawej do lewej, od góry do dołu. Pomocna w zorientowaniu się będzie dołączona grafika. To samo dotyczy wypowiedzi bohaterów w każdej z nich – te po prawej powinno się przeczytać jako pierwsze.

Dialogi umieszcza się w dymkach, ponieważ w innym przypadku na monochromatycznym tle ciężko by je było odczytać. Poza dymkami znajdują się schematyczne onomatopeje, aby pełniej oddać dynamiczność oglądanych wydarzeń. Jeśli są pojedyncze i duże, oznacza to, że dźwięk jest głośny i dominujący, jeśli jest kilka małych – zapewne się powtarza i jest raczej cichy. Natężenie dźwięku (szczególnie w przypadku mowy) oddaje się również za pomocą użycia dużych/małych liter, wykrzykników oraz wielkości czcionki.

Czy manga to książka?

Tak. Manga, jak każdy komiks, jest tekstem literatury, który przedstawia pewną historię za pomocą rysunków oraz wypowiedzi bohaterów. Ponadto wydrukowany w formie materialnej z wyglądu przypomina inne książki, różni się tylko sposobem prezentacji treści.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji