Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Nie umiem skoncentrować się na czytaniu. Sposoby, które mogą Ci pomóc!

Chcesz czytać więcej, ale niestety, na drodze staje Ci niemożność skoncentrowania się na czytanym tekście? Zauważyłaś(eś), że masz problemy z koncentracją przy czytaniu: kilka razy czytasz tę samą stronę, łapiesz się na tym, że niewiele zrozumiałaś(eś) z kolejnego przeczytanego zdania itp.? Dzisiaj spróbujemy zaproponować kilka sztuczek, które mogą Ci pomóc!

Problem z koncentracją podczas czytania: ustal przyczynę

Czytanie książek a koncentracja: dlaczego nie mogę się skupić? Powodów tego stanu rzeczy może być wiele, w związku z tym w pierwszej kolejności postaraj się określić, co jest Twoim głównym „rozpraszaczem”. Jeżeli wyeliminujesz przyczynę problemu, łatwiej będzie Ci się go pozbyć. Zastanów się, kiedy najczęściej masz problem z czytaniem? Kiedy czyta Ci się najlepiej, w jakich warunkach? Spróbuj znaleźć powtarzający się schemat, oczywiście, o ile takowy istnieje. Może najtrudniej jest Ci się skupić, kiedy stresujesz się klasówką, ważnym egzaminem lub projektem realizowanym w pracy? A może nie lubisz czytać w komunikacji miejskiej, bo rozpraszają Cię widoki za oknem i hałasy? To kwestia bardzo indywidualna!

Sposoby na brak koncentracji podczas czytania

Spróbowałaś(eś) określić potencjalną przyczynę tego, że Twoja koncentracja przy czytaniu pozostawia wiele do życzenia? Nie dałaś(eś) rady tego zrobić i dalej nie wiesz, skąd w Twoim przypadku bierze się brak koncentracji podczas czytania? Zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne!

 • Wyłącz telewizor! Urządzenie może rozpraszać uwagę i wpływać na to, że Twoja koncentracja podczas czytania zostanie osłabiona. Postaraj się stworzyć sobie odpowiednie warunki i wyeliminuj źródła ewentualnych hałasów.

 • Zostań sam(a) w pokoju! Jeżeli w tym samym pomieszczeniu będzie przebywało kilka osób prowadzących rozmowę lub po prostu zajmujących się codziennymi obowiązkami, możliwe jest, że będzie to miało negatywny wpływ na Twoją umiejętność skupienia się na czytaniu. Mając z tym problem, spróbuj zostać sam(a) w pokoju i sprawdź, czy to rzeczywiście będzie dla Ciebie pomocne rozwiązanie.

 • Muzyka relaksacyjna do czytania – spróbuj! Problem z koncentracją podczas czytania? Włącz sobie specjalną muzykę relaksacyjną, zwłaszcza jeśli na co dzień nie umiesz się odprężyć i często jesteś zestresowana(y).

 • Wybierz najlepszą porę! Możliwe, że źródłem Twoich kłopotów jest czytanie w niewłaściwym czasie. Postaraj się sięgać po książkę w momencie, kiedy jesteś zrelaksowana(y). Jeżeli zaczniesz czytać, kiedy nad Twoją głową wisi mnóstwo zadań i obowiązków, prawdopodobne jest, że zaczniesz skupiać się na nich i Twoje myśli zaczną odpływać w stronę rzeczy, które jeszcze dzisiaj musisz zrobić.

 • Zacznij czytać odpowiednie książki! Spójrzmy prawdzie w oczy, z reguły mamy konkretne upodobania czytelnicze i lubimy określone gatunki literackie. Zastanów się więc, czy osłabiona koncentracja podczas czytania nie jest spowodowana tym, że dana książka po prostu Cię nudzi? Jeżeli nie cierpisz romansów, ale zaczytujesz się w kryminałach, to może właśnie w tym leży sedno problemu.

 • Odpocznij! Kiedy jesteś zmęczona(y), śpiąca(y) itp., trudniej będzie Ci skupić uwagę na czytanym tekście, dlatego postaraj się w miarę możliwości sięgać po książkę w momentach, w których będziesz wypoczęta(y).

 • Odłóż telefon! Ciągłe sprawdzanie social mediów, odczytywanie wiadomości i sięganie po telefon „tylko na chwilę, bo chcesz coś sprawdzić” może być skutecznym wrogiem efektywnego czytania. Wyłącz urządzenie lub po prostu zostaw je w innym pomieszczeniu i postaraj się zostać z książką sam na sam.

Nie potrafisz skoncentrować się podczas czytania?

Nie zapominaj, że każdy przypadek jest indywidualny! Staraj się działać na przyczynę, dlatego swoją walkę o lepszą jakość czytania rozpocznij od określenia powodu, dla którego masz problemy ze skupieniem swojej uwagi podczas tej czynności. Jeżeli mimo usunięcia wszystkich rozpraszaczy ze swojego otoczenia, nadal nie umiesz się skoncentrować, spróbuj czytać w towarzystwie zwyczajnej zakładki do książki, która będzie pełniła rolę znacznika – po każdym przeczytanym wersie przesuń ją w dół o kolejny wers. Czemu to ma służyć? Dzięki temu będziesz mogła/mógł skupić się tylko na określonym fragmencie, bez konieczności obejmowania wzrokiem całej strony.

PODSUMOWUJĄC!

 • Jeżeli nie umiesz się skoncentrować na czytaniu, w pierwszej kolejności ustal dlaczego tak się dzieje i spróbuj wyeliminować przyczynę.

 • Unikaj wszelkiego rodzaju rozpraszaczy: telewizora, telefonu itp. Trzymając książkę koncentruj się wyłącznie na czytaniu.

 • Odpocznij – wyczerpana(y) możesz mieć problemy ze skupieniem swojej uwagi na wykonywanej czynności, zwłaszcza jeśli wymaga ona od Ciebie tak dużej koncentracji, jak czytanie.

 • Unikaj czytania w sytuacjach, które mogą Cię rozpraszać. Jeśli nie potrafisz się skupić w pomieszczeniach, w których wydawane są hałasy lub jakiekolwiek dźwięki skupiające Twoją uwagę, sprawdź czy pomoże Ci czytanie w samotności.

Równiez warte przeczytania

24 maja 2019
od-kiedy-czytac-dziecku-i-dlaczego-warto-to-robic
Od kiedy czytać dziecku i dlaczego warto to robić?

Masz dziecko? Może dopiero jesteś w ciąży? Słyszeliście, że czytanie dzieciom ma wiele zalet, dlatego zastanawiacie się, kiedy najlepiej zacząć czytać dziecku? Jak wprowadzić ten rytuał? Od kiedy czytać dziecku w ciąży, czy to w ogóle ma sens i kiedy czytać dziecku w brzuchu? Spróbujmy dzisiaj sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zapakowac-ksiazke-na-prezent-i-nie-zbankrutowac
Jak zapakować książkę na prezent i nie zbankrutować?

Zamierzasz podarować komuś książkę, ale doskonale wiesz, że adresat prezentu zwraca uwagę na jego formę? Zastanawiasz się jak ładnie zapakować książkę w papier? Nie masz pojęcia od czego zacząć pakowanie książek na prezent? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zaczac-czytac-i-polubic-czytanie-ksiazek
Jak zacząć czytać i polubić czytanie książek?

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele zalet niesie za sobą regularne czytanie? Właśnie dlatego zastanawiasz się, jak zachęcić dzieci do czytania, swoich przyjaciół lub, może, siebie? Chcesz wiedzieć, jak zacząć czytać książki, by się nie zniechęcić? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zachecic-dziecko-i-doroslych-do-czytania-sprawdz-kilka-prostych-sposobow
Jak zachęcić dziecko i dorosłych do czytania? Sprawdź kilka prostych sposobów!

Zdajesz sobie sprawę z tego, jakie korzyści niesie za sobą czytanie książek, prawda? Chcesz więcej czytać, ale niestety – w praktyce okazuje się, że kolejne książki kurzą się na domowych półkach i czekają aż po nie sięgniesz? Zastanawiasz się, jak zachęcić siebie do czytania książek? Co zrobić, żeby Twoja pociecha częściej sięgała po ciekawe lektury? Mamy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-wymyslic-tytul-ksiazki-i-dlaczego-jest-on-tak-istotny
Jak wymyślić tytuł książki i dlaczego jest on tak istotny?

Chcesz napisać książkę? Może od jakiegoś czasu piszesz do szuflady? Zastanawiasz się, jak napisać własną książkę i co może potencjalnie skłonić czytelników do tego, by sięgnęli właśnie po tą pozycję? Oczywiście, w tym kontekście pojawia się jedno zasadnicze pytanie: jaki tytuł dla książki będzie wystarczająco „chwytliwy”? Skąd wziąć pomysł na tytuł książki dla dzieci, romansu, kryminału czy tytuł do książki fantastycznej? Spróbujmy rozwinąć ten temat!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-przechowywac-ksiazki-pomysly-i-sposoby-dzieki-ktorym-twoje-mieszkanie-nabierze-blasku
Jak przechowywać książki: pomysły i sposoby, dzięki którym Twoje mieszkanie nabierze blasku!

Jesteś właścicielką/właścicielem całkiem pokaźnej biblioteczki? Sen z powiek spędza Ci przechowywanie książek w salonie – upychasz je, jak tylko możesz i nie masz pojęcia co zrobić, by uporządkować swoje zbiory? Zastanawiasz się, jak przechowywać książki w małym mieszkaniu? To artykuł dla Ciebie! Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-komiksy-5-zalet-komiksow-o-ktorych-warto-pamietac
Dlaczego warto czytać komiksy? 5 zalet komiksów, o których warto pamiętać!

Wiesz, że warto czytać książki, prawda? Znamy korzyści z czytania dzieciom, ale co z komiksami? Czy czytanie komiksów ma swoje zalety? Jakie korzyści płyną z czytania komiksów? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-dzieciom-5-powodow-dla-ktorych-powinniscie-to-robic
Dlaczego warto czytać dzieciom? 5 powodów, dla których powinniście to robić!

Masz dziecko? Zastanawiasz się, dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne? Chcesz wiedzieć, jak wybierać książeczki i na jakie korzyści z czytania dzieciom warto przede wszystkim zwrócić uwagę? Czy czytanie dziecku w ciąży ma w ogóle sens? Dlaczego powinniśmy czytać książki? Dzisiejszy artykuł poświęcimy właśnie temu zagadnieniu! Zapraszamy!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
czy-czytanie-rozwija-mozg
Czy czytanie rozwija mózg?

Pewnie wielokrotnie obiło Ci się o uszy, że warto czytać książki, prawda? Zastanawiasz się, o co właściwie tyle szumu? Dlaczego książki powinny mieć dla nas tak duże znaczenie i jaki jest wpływ czytania na mózg? Właśnie dlatego dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak czytanie książek wpływa na mózg i co sprawia, że dobrze jest sięgnąć po kolejną lekturę?

Kiedy ostatnio byłaś(eś) na siłowni? Może biegasz lub chodzisz na jogę? Dbasz o swoje ciało, ale czy pamiętasz o tym, by zatroszczyć się o kondycję własnego umysłu. Czytanie książek a mózg: o czym warto pamiętać? Przede wszystkim, czytając musisz się skupić. Na pewno znasz to uczucie, kiedy podczas czytania Twoje myśli odpłynęły na chwilę w inną stronę i ocknęłaś/ocknąłeś się w momencie, w którym chciałaś(eś) przerzucić kartkę, ale zorientowałaś(eś) się, że w zasadzie nie masz pojęcia co właśnie przeczytałaś(eś)? No właśnie! Wtedy musiałaś(eś) wrócić do czytanego tekstu i przerobić go jeszcze raz. Koncentracja w czasie czytania ma więc priorytetowe znaczenie, by książka została przez nas rzeczywiście zrozumiana. 

Czytając nie masz innego wyjścia – musisz myśleć. W końcu każda czytana lektura jest dla Ciebie „workiem” z nowymi informacjami, nawet jeśli służy wyłącznie ku rozrywce. Często książki stają się dla nas również przyczynkiem do głębszej refleksji nad określonym zagadnieniem, w wielu przypadkach są inspiracją do pogłębienia swojej wiedzy w konkretnym zakresie. Czasami przeczytana książka może stać się zarzewiem, które rozpali w nas nową pasję. Chyba większość osób ma „na swoim koncie” przynajmniej jedną książkę, która zrobiła na nim ogromne wrażenie i stała się powodem, dla którego głębiej „pokopaliśmy” w dostępnych źródłach.

Ludzki mózg i czytanie to doskonale dobrana para. Wpływ czytania książek na mózg to kwestia, o której warto pamiętać. Czytając często uczymy się nowych rzeczy – na przykład zdobywamy informacje, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia (nawet książki stricte rozrywkowe w wielu przypadkach wykazują dużą dbałość o zgodność szczegółów). W towarzystwie książek niekiedy uczymy się nowych słów, poszerzając w ten sposób zasób swojego słownictwa itp.

Czytanie może mieć ogromny wpływ na naszą wyobraźnię. Dlaczego? Kiedy czytasz o jakiś wydarzeniach, postaciach itp., to przed Twoimi oczami pojawiają się obrazy, prawda? Twoja wyobraźnia nie pracuje samodzielnie podsuwając Ci konkretne rozwiązania? Czy oglądając film po przeczytaniu książki, na podstawie której został on nakręcony nie czujesz się zdziwiona(y), bo poszczególni bohaterowie wyglądają nieco inaczej, niż to sobie wyobrażałaś(eś)? To całkowicie naturalne, w czasie czytania Twoja wyobraźnia przecież zwykle pracuje na pełnych obrotach.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że czytanie niesie za sobą szereg zalet, ale niestety, z książkami ostatnio Ci nie po drodze? Skorzystaj z naszych wskazówek!

1. Spróbuj wyselekcjonować te książki, które rzeczywiście mają szansę skraść Twoje serce – od ciekawej lektury będzie Ci się ciężej oderwać.

2. Miej książkę przy sobie w komunikacji miejskiej, w kolejce do lekarza itp. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że zdecydujesz się po nią sięgnąć.

3. Ustal, że codziennie poświęcić określoną ilość czasu na czytanie, na przykład tuż przed snem, kiedy zwykle mamy trochę więcej czasu na własne rozrywki.

ZAPAMIĘTAJMY!

Czemu warto czytać książki? Czytanie skłania Cię do skoncentrowania się na książce oraz zachęca do myślenia, zwłaszcza jeśli książka jest naszpikowana ciekawymi informacjami.

Książki mogą poszerzać zasób Twojego słownictwa oraz ćwiczyć Twoją wyobraźnię. 

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
audiobook-czy-ksiazka-co-wygrywa-to-starcie
Audiobook czy książka: co wygrywa to starcie?

Jeszcze do niedawna do dyspozycji mieliśmy wyłącznie książki papierowe, ale dzisiaj możemy skupić się na ich alternatywach: e-bookach lub audiobookach! Pojawiają się więc zasadnicze pytania: co jest lepsze – książka czy ebook? Co wybrać? Książki i audiobooki: co może Ci się bardziej przydać? Audiobook vs książka tradycyjna – spróbujmy porównać te dwa rozwiązania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
zapach-ksiazek-nowych-i-uzywanych
Zapach książek nowych i używanych: co warto wiedzieć na ten temat?

Jeżeli jesteś molem książkowym, na pewno niejednokrotnie „rzucił Ci się w nos” specyficzny zapach niektórych książek. Czym pachną nowe książki? Skąd się bierze charakterystyczny zapach leciwych książek? Chcesz wiedzieć, jak usunąć zapach starych książek? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
szybkie-czytanie
Szybkie czytanie. Prawda czy fałsz?

Uważasz, że czytasz zdecydowanie za wolno? Zamierzasz czytać więcej, szybciej i efektywniej? Zalewa Cię tona maili, a lista książek „do przeczytania” cały czas się wydłuża, dlatego tempo, z jakim czytasz ma dla Ciebie kolosalne znaczenie? Chcesz posiąść umiejętność, jaką jest szybkie czytanie? Zastanawiasz się, czy w ogóle i jakie korzyści może dać Ci szybkie czytanie? Zadajesz sobie pytanie: czy szybkie czytanie działa? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA