Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Nie umiem skoncentrować się na czytaniu. Sposoby, które mogą Ci pomóc!

Chcesz czytać więcej, ale niestety, na drodze staje Ci niemożność skoncentrowania się na czytanym tekście? Zauważyłaś(eś), że masz problemy z koncentracją przy czytaniu: kilka razy czytasz tę samą stronę, łapiesz się na tym, że niewiele zrozumiałaś(eś) z kolejnego przeczytanego zdania itp.? Dzisiaj spróbujemy zaproponować kilka sztuczek, które mogą Ci pomóc!

Problem z koncentracją podczas czytania: ustal przyczynę

Czytanie książek a koncentracja: dlaczego nie mogę się skupić? Powodów tego stanu rzeczy może być wiele, w związku z tym w pierwszej kolejności postaraj się określić, co jest Twoim głównym „rozpraszaczem”. Jeżeli wyeliminujesz przyczynę problemu, łatwiej będzie Ci się go pozbyć. Zastanów się, kiedy najczęściej masz problem z czytaniem? Kiedy czyta Ci się najlepiej, w jakich warunkach? Spróbuj znaleźć powtarzający się schemat, oczywiście, o ile takowy istnieje. Może najtrudniej jest Ci się skupić, kiedy stresujesz się klasówką, ważnym egzaminem lub projektem realizowanym w pracy? A może nie lubisz czytać w komunikacji miejskiej, bo rozpraszają Cię widoki za oknem i hałasy? To kwestia bardzo indywidualna!

Sposoby na brak koncentracji podczas czytania

Spróbowałaś(eś) określić potencjalną przyczynę tego, że Twoja koncentracja przy czytaniu pozostawia wiele do życzenia? Nie dałaś(eś) rady tego zrobić i dalej nie wiesz, skąd w Twoim przypadku bierze się brak koncentracji podczas czytania? Zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne!

 • Wyłącz telewizor! Urządzenie może rozpraszać uwagę i wpływać na to, że Twoja koncentracja podczas czytania zostanie osłabiona. Postaraj się stworzyć sobie odpowiednie warunki i wyeliminuj źródła ewentualnych hałasów.

 • Zostań sam(a) w pokoju! Jeżeli w tym samym pomieszczeniu będzie przebywało kilka osób prowadzących rozmowę lub po prostu zajmujących się codziennymi obowiązkami, możliwe jest, że będzie to miało negatywny wpływ na Twoją umiejętność skupienia się na czytaniu. Mając z tym problem, spróbuj zostać sam(a) w pokoju i sprawdź, czy to rzeczywiście będzie dla Ciebie pomocne rozwiązanie.

 • Muzyka relaksacyjna do czytania – spróbuj! Problem z koncentracją podczas czytania? Włącz sobie specjalną muzykę relaksacyjną, zwłaszcza jeśli na co dzień nie umiesz się odprężyć i często jesteś zestresowana(y).

 • Wybierz najlepszą porę! Możliwe, że źródłem Twoich kłopotów jest czytanie w niewłaściwym czasie. Postaraj się sięgać po książkę w momencie, kiedy jesteś zrelaksowana(y). Jeżeli zaczniesz czytać, kiedy nad Twoją głową wisi mnóstwo zadań i obowiązków, prawdopodobne jest, że zaczniesz skupiać się na nich i Twoje myśli zaczną odpływać w stronę rzeczy, które jeszcze dzisiaj musisz zrobić.

 • Zacznij czytać odpowiednie książki! Spójrzmy prawdzie w oczy, z reguły mamy konkretne upodobania czytelnicze i lubimy określone gatunki literackie. Zastanów się więc, czy osłabiona koncentracja podczas czytania nie jest spowodowana tym, że dana książka po prostu Cię nudzi? Jeżeli nie cierpisz romansów, ale zaczytujesz się w kryminałach, to może właśnie w tym leży sedno problemu.

 • Odpocznij! Kiedy jesteś zmęczona(y), śpiąca(y) itp., trudniej będzie Ci skupić uwagę na czytanym tekście, dlatego postaraj się w miarę możliwości sięgać po książkę w momentach, w których będziesz wypoczęta(y).

 • Odłóż telefon! Ciągłe sprawdzanie social mediów, odczytywanie wiadomości i sięganie po telefon „tylko na chwilę, bo chcesz coś sprawdzić” może być skutecznym wrogiem efektywnego czytania. Wyłącz urządzenie lub po prostu zostaw je w innym pomieszczeniu i postaraj się zostać z książką sam na sam.

Nie potrafisz skoncentrować się podczas czytania?

Nie zapominaj, że każdy przypadek jest indywidualny! Staraj się działać na przyczynę, dlatego swoją walkę o lepszą jakość czytania rozpocznij od określenia powodu, dla którego masz problemy ze skupieniem swojej uwagi podczas tej czynności. Jeżeli mimo usunięcia wszystkich rozpraszaczy ze swojego otoczenia, nadal nie umiesz się skoncentrować, spróbuj czytać w towarzystwie zwyczajnej zakładki do książki, która będzie pełniła rolę znacznika – po każdym przeczytanym wersie przesuń ją w dół o kolejny wers. Czemu to ma służyć? Dzięki temu będziesz mogła/mógł skupić się tylko na określonym fragmencie, bez konieczności obejmowania wzrokiem całej strony.

PODSUMOWUJĄC!

 • Jeżeli nie umiesz się skoncentrować na czytaniu, w pierwszej kolejności ustal dlaczego tak się dzieje i spróbuj wyeliminować przyczynę.

 • Unikaj wszelkiego rodzaju rozpraszaczy: telewizora, telefonu itp. Trzymając książkę koncentruj się wyłącznie na czytaniu.

 • Odpocznij – wyczerpana(y) możesz mieć problemy ze skupieniem swojej uwagi na wykonywanej czynności, zwłaszcza jeśli wymaga ona od Ciebie tak dużej koncentracji, jak czytanie.

 • Unikaj czytania w sytuacjach, które mogą Cię rozpraszać. Jeśli nie potrafisz się skupić w pomieszczeniach, w których wydawane są hałasy lub jakiekolwiek dźwięki skupiające Twoją uwagę, sprawdź czy pomoże Ci czytanie w samotności.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA