10 kwietnia 2019
Nie umiem skoncentrować się na czytaniu. Sposoby, które mogą Ci pomóc!

Nie umiem skoncentrować się na czytaniu. Sposoby, które mogą Ci pomóc!

5 min

Chcesz czytać więcej, ale niestety, na drodze staje Ci niemożność skoncentrowania się na czytanym tekście? Zauważyłaś(eś), że masz problemy z koncentracją przy czytaniu: kilka razy czytasz tę samą stronę, łapiesz się na tym, że niewiele zrozumiałaś(eś) z kolejnego przeczytanego zdania itp.? Dzisiaj spróbujemy zaproponować kilka sztuczek, które mogą Ci pomóc!

Problem z koncentracją podczas czytania: ustal przyczynę

Czytanie książek a koncentracja: dlaczego nie mogę się skupić? Powodów tego stanu rzeczy może być wiele, w związku z tym w pierwszej kolejności postaraj się określić, co jest Twoim głównym „rozpraszaczem”. Jeżeli wyeliminujesz przyczynę problemu, łatwiej będzie Ci się go pozbyć. Zastanów się, kiedy najczęściej masz problem z czytaniem? Kiedy czyta Ci się najlepiej, w jakich warunkach? Spróbuj znaleźć powtarzający się schemat, oczywiście, o ile takowy istnieje. Może najtrudniej jest Ci się skupić, kiedy stresujesz się klasówką, ważnym egzaminem lub projektem realizowanym w pracy? A może nie lubisz czytać w komunikacji miejskiej, bo rozpraszają Cię widoki za oknem i hałasy? To kwestia bardzo indywidualna!

Sposoby na brak koncentracji podczas czytania

Spróbowałaś(eś) określić potencjalną przyczynę tego, że Twoja koncentracja przy czytaniu pozostawia wiele do życzenia? Nie dałaś(eś) rady tego zrobić i dalej nie wiesz, skąd w Twoim przypadku bierze się brak koncentracji podczas czytania? Zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne!

Nie potrafisz skoncentrować się podczas czytania?

Nie zapominaj, że każdy przypadek jest indywidualny! Staraj się działać na przyczynę, dlatego swoją walkę o lepszą jakość czytania rozpocznij od określenia powodu, dla którego masz problemy ze skupieniem swojej uwagi podczas tej czynności. Jeżeli mimo usunięcia wszystkich rozpraszaczy ze swojego otoczenia, nadal nie umiesz się skoncentrować, spróbuj czytać w towarzystwie zwyczajnej zakładki do książki, która będzie pełniła rolę znacznika – po każdym przeczytanym wersie przesuń ją w dół o kolejny wers. Czemu to ma służyć? Dzięki temu będziesz mogła/mógł skupić się tylko na określonym fragmencie, bez konieczności obejmowania wzrokiem całej strony.

 

PODSUMOWUJĄC!

  • Jeżeli nie umiesz się skoncentrować na czytaniu, w pierwszej kolejności ustal dlaczego tak się dzieje i spróbuj wyeliminować przyczynę.

  • Unikaj wszelkiego rodzaju rozpraszaczy: telewizora, telefonu itp. Trzymając książkę koncentruj się wyłącznie na czytaniu.

  • Odpocznij – wyczerpana(y) możesz mieć problemy ze skupieniem swojej uwagi na wykonywanej czynności, zwłaszcza jeśli wymaga ona od Ciebie tak dużej koncentracji, jak czytanie.

  • Unikaj czytania w sytuacjach, które mogą Cię rozpraszać. Jeśli nie potrafisz się skupić w pomieszczeniach, w których wydawane są hałasy lub jakiekolwiek dźwięki skupiające Twoją uwagę, sprawdź czy pomoże Ci czytanie w samotności.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji