Ile stron i słów powinna mieć książka?
Teoretycznie czytelnik nie powinien kierować się długością książki wybierając kolejną lekturę do czytania. W praktyce jednak okazuje się, że liczba stron w książce wcale nie pozostaje bez wpływu na decyzje odbiorcy, który może być przerażony zbyt dużą ilością treści. Dowiedz się, ile słów powinien mieć rozdział książki i co zrobić, żeby liczba stron była optymalna!
Ile słów ma przeciętna książka?
Nie masz pojęcia, ile jest słów na stronie przeciętnej książki? To, ile słów ma strona książki to kwestia wysoce indywidualna, uzależniona między innymi od rozmiarów czcionki oraz formatu lektury, jednak zazwyczaj w przypadku formatu A4, w książkach dla dorosłych, na jednej stronie można znaleźć ok. 160 – 200 słów. W ten sposób można również bardzo szybko obliczyć, ile słów liczy przeciętna książka. Wystarczy policzyć, ile słów mieści się na stronie książki i pomnożyć przez ilość stron. Oczywiście, otrzymana liczba będzie orientacyjna – każda strona może mieć przecież inną liczbę słów. Najczęściej książki liczą kilkadziesiąt tysięcy słów, zwykle jest to poziom powyżej 50 000.
Ile stron powinien mieć rozdział książki?
Wiesz już, ile średnio słów ma książka, ale co ze stronami? Ile stron ma przeciętna książka? Zwykle liczba stron oscyluje w granicach 250 – 400, ale bez problemu znajdziesz również o wiele krótsze lub dłuższe pozycje książkowe. Jeżeli zastanawiasz się, jak napisać własną książkę i nie wiesz, ile słów i stron powinien mieć rozdział, postaraj się nie przesadzać z długością. Zbyt długi, mocno rozwleczony fragment książki może zniechęcać czytelnika do dalszej lektury. Zanim jeszcze rozpoczniesz pisanie możesz postarać się przygotować podstawowy konspekt swojej książki. Co to oznacza? Podziel wydarzenia, jakie chcesz opisać na kilka rozdziałów, nazwij je roboczo i opisz pokrótce co zamierzasz w nich zawrzeć. Nawet jeśli później, już w trakcie pisania, zmienisz koncepcję, taki konspekt może stać się pewnego rodzaju drogowskazem i skutecznie porządkować Twoją pracę. W miarę możliwości postaraj się, żeby długość poszczególnych rozdziałów była do siebie podobna.
Ile stron powinna mieć książka?
Za krótka, za długa – i tak źle, i tak niedobrze, prawda? Za krótka książka nie pozwoli Ci dokładnie opowiedzieć historii, którą chcesz przekazać Twoim czytelnikom, ale zbyt długa może przejść niezauważona, zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pisaniem i chcesz wydać swoją pierwszą powieść. Właśnie dlatego, w miarę możliwości postaraj się zachować umiar. Oczywiście, to nie oznacza, że masz teraz drastycznie „ciąć” liczbę stron w książce. Miej jednak na uwadze, że opasłe tomiszcze na niektórych czytelników działa odstraszająco. Duże grono osób preferuje czytanie podczas podróży tramwajem czy autobusem, dlatego bardzo często wybierają niewielkie książki, które z łatwością zmieszczą się do plecaka lub torebki.
Jeżeli piszesz książkę i zauważyłaś(eś), że cała opowieść jest bardzo długa, zastanów się, czy przypadkiem nie została przez Ciebie za bardzo rozwleczona. Przyjrzyj się krytycznie akcji, nie zawsze im bardziej szczegółowy opis, tym lepszy. Musisz pamiętać, że optymalna długość książki w kontekście opowiadanej historii to kwestia wysoce indywidualna. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka liczba stron będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli masz w gronie rodziny lub znajomych osoby, z których zdaniem się liczysz, możesz poprosić ich o przeczytanie wstępnej wersji Twojej książki i wyrażenie opinii na temat sposobu prowadzenia akcji. Czasami (ale nie zawsze!) zbyt szczegółowy opis może mieć negatywny wpływ na fabułę i zniechęcić czytelnika, zwłaszcza, jeśli w książce szuka on przede wszystkim wartkiej akcji, a nie rozbudowanych opisów przyrody. Swoją książkę postaraj się zaprezentować bliskim, którzy rzeczywiście czytają i lubią to robić, ale warto również zasięgnąć opinii osób z drugiej strony barykady. Jeśli jest taka możliwość, dołóż starań, żeby Twoja książka trafiła również w ręce osób, które na co dzień raczej nie są fanami spędzania wolnego czasu z lekturą. Bardzo możliwe, że to właśnie oni będą w stanie rzucić na książkę świeże światło i staną się dla Ciebie źródłem cennych informacji.
Dobrą wskazówką mogą być również wymagania wydawnictwa, w którym chcesz wydać swoją książkę. Jeśli powieść, którą piszesz ma bardzo mocno rozbudowaną fabułę, chcesz wprowadzić wiele postaci i wiele wątków, ale boisz się, że odbędzie się to ze szkodą dla długości książki i nikt nie zwróci uwagi na opasłe tomiszcze, możesz podzielić jedną powieść na kilka tomów. Jeśli pierwszy zdobędzie zainteresowanie czytelników, jest większa szansa, że osoby, które go przeczytały sięgną również po kolejne. Powieści wydawane w seriach są zresztą dzisiaj coraz bardziej popularne, za przykład wystarczy chociażby opowieść o losach Harrego Pottera, która podbiła serca dzieci i dorosłych na całym świecie czy, jeśli szukamy przykładów z naszego rodzimego podwórka, saga o wiedźminie Geralcie. Dzieląc opowieść na tomy warto jednak zwrócić uwagę na kwestię zakończenia. Zakończenie powinno być zbudowane w sposób, który zachęci czytelnika do dalszej lektury.
To oczywiste, że pisząc książkę zazwyczaj nawiązujesz z nią bardzo emocjonalną więź. W końcu pisanie zazwyczaj wymaga poświęcenia tej czynności dużej ilości czasu, często jest również nierozerwalnie związane z silnymi przeżyciami wewnętrznymi. Mimo to, czytając kolejne wersje swojej książki, warto zachować dość duży dystans i obiektywizm oraz spojrzeć na własne dzieło okiem potencjalnego czytelnika. Co więcej, jeśli osoba, która czytała Twoją książkę ma co do niej jakiekolwiek zastrzeżenia, pamiętaj, że konstruktywna krytyka zawsze jest w cenie. Rzecz jasna, to wcale nie oznacza, że każdą opinią musisz się przejmować i zgodnie z nią przerabiać książkę – warto jednak, żebyś dokładnie ją przeanalizował(a).
Co zrobić, jeśli książka jest zbyt rozwlekła?
Spojrzałaś(eś) krytycznym okiem na swoją książkę i masz jeden wniosek – jest zdecydowanie za długa? Nie masz pojęcia, jak skrócić tekst, żeby dobrze się go czytało, ale żeby jednocześnie nie stracił na jakości? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!
Przeczytaj tekst kilka razy i zaznacz fragmenty, których możesz się pozbyć. Nie zawsze jednokrotne przeczytanie napisanego tekstu może okazać się wystarczające. Czasami trzeba to zrobić kilka razy, żeby wyłapać wszelkie niedociągnięcia. Lepsze poznanie tekstu umożliwia wprowadzenie niezbędnych zmian. Spróbuj zaznaczyć fragmenty treści książki, które uważasz za niepotrzebne. Gotowe? W takim razie teraz przeczytaj tekst jeszcze raz i zastanów się, czy zmiany, które chcesz wprowadzić są rzeczywiście konieczne. Pamiętaj: nie spiesz się! Postaraj się dobrze zastanowić nad każdym fragmentem. W końcu grasz do dużą stawkę, prawda?
Zadbaj o to, żeby pomiędzy kolejnymi czytaniami książki były dłuższe odstępy. Jeśli możesz sobie na to pozwolić i nie gonią Cię terminy, postaraj się oddalić w czasie kolejne czytania książki. Dlaczego to takie ważne? W praktyce, odstępy czasowe pozwolą Ci na złapanie niezbędnego dystansu, dzięki któremu będziesz w stanie ocenić, czy wprowadzone wcześniej zmiany rzeczywiście są uzasadnione i pozytywnie wpływają na treść książki. Kolejne czytanie książki zaplanuj dopiero w momencie, kiedy będziesz gotowa(y) po to, żeby sięgnąć po nią kolejny raz. Poczekaj do chwili, aż emocje związane ze wcześniejszym czytaniem całkowicie opadną.
Stwórz kilka wersji skróconego tekstu i wybierz najlepszą. W miarę możliwości, w procesie skracania tekstu książki spróbuj wykreować kilka różnych wersji i wybierz tę, która rzeczywiście będzie Twoim zdaniem najlepsza. Tutaj również zatroszcz się o to, by pomiędzy stworzeniem tych wersji, a momentem, w którym dokonasz ostatecznego wyboru minął czasu umożliwiający Ci zdystansowanie się do wprowadzonych zmian. Dzięki temu, ostateczna decyzja będzie mniej emocjonalna.
PODSUMUJMY: pisanie książek to proces, który wymaga dużego zaangażowania. Zbyt długa książka może działać odstraszająco, ale jednocześnie silne ograniczanie ilości słów w książce jest w stanie doprowadzić do sytuacji, w której ucierpi prowadzona fabuła. Ile stron w takim razie powinna mieć książka? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – ta kwestia ma bardzo indywidualny charakter, dlatego w czasie pisania staraj się mocno kontrolować objętość tekstu. Naucz się krytycznego patrzenia na stworzoną treść i zastanów się, czy rzeczywiście nie wymaga ona skrócenia.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
3 października 2022
1 maja 2019
28 kwietnia 2020
6 maja 2019
26 czerwca 2022
24 maja 2019
27 października 2021
29 maja 2019
25 czerwca 2022
6 września 2020
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.