6 września 2020
Jak zabezpieczyć rogi książki?

Jak zabezpieczyć rogi książki?

4 min

Chcesz zadbać o wygląd swoich książek? Bardzo dobrze – w końcu ulubione lektury warto traktować jak najlepszych przyjaciół. Twoją zmorą są zagięte rogi kartek w książce? Podpowiemy Ci, co robić w takiej sytuacji!

Jak wyprostować rogi książki?

Nie masz pojęcia, jak naprawić rogi książki? Niestety, nie mamy dla Ciebie najlepszych wiadomości – to nie będzie proste, a w wielu przypadkach okażę się niemożliwe. Najlepiej po prostu nie zaginać rogów, ale jeśli mleko się już wylało i zastanawiasz się, jak wyprostować zagięte rogi w książce, zacznij od ich porządnego wygładzenia. Gotowe? Teraz postaraj się przygnieść zamkniętą książkę czymś ciężkim, ale uważaj, żeby jej nie odkształcić – to może być na przykład inna, grubsza książka o większej wadze. Możliwe, że na miejscu zgięcia pozostanie delikatny ślad, ale w ten sposób wyprostujesz kartki.

Co zrobić, żeby rogi książki się nie zaginały?

Wiesz już, że pozaginane rogi kartek w książce to trudny przeciwnik. Podstawowe znaczenie ma więc dbanie o stan książki i unikanie zaginania, ale jak to zrobić? Przede wszystkim – jeśli często podróżujesz razem z książką musisz się liczyć z tym, że jest ona bardziej narażona na zniszczenia, dlatego zadbaj o to, żeby ją odpowiednio zabezpieczyć. Jaki sposób na zagięte rogi w książce koniecznie musisz wypróbować? Świetnym rozwiązaniem będzie gotowa materiałowa okładka, która ochroni Twoją książkę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Taka okładka jest zresztą dodatkowo bardzo atrakcyjnym gadżetem, ponieważ na rynku masz dostęp do wielu ciekawych wzorów.


Co więcej, zakładkę możesz wykonać samodzielnie. Jak obłożyć książkę? Wykorzystaj do tego zwyczajny szary papier lub plakat ulubionego artysty (kto pamięta zeszyty obkładane plakatami popularnych zespołów ręka do góry!). Musisz jednak liczyć się z tym, że taka zakładka ochroni rogi okładki, ale niestety nie będzie stanowiła już zabezpieczenia dla rogów kartek – w takim przypadku najskuteczniejsze będzie materiałowe etui na książkę (najlepiej, jeśli dodatkowo będzie wodoodporne). Jeżeli na miejscu zgięcia róg kartki delikatnie się rozedrze, sięgnij po specjalną taśmę do naprawiania książek, dzięki której zabezpieczysz ten fragment przed dalszym niszczeniem.

Jak zrobić zakładkę do książki na róg?

Pozaginane rogi to często wynik braku okładki – w ten sposób wiele osób oznacza kartkę, na której zostało zakończone czytanie. Rozwiązaniem tego problemy będzie zakładka na róg do książki, na przykład origami. Nie lubisz bawić się w składanie papieru? Próbowałaś(eś) origami, ale nic z tego? W takim razie przygotuj czystą kartkę w dowolnym kolorze oraz klej. Dwa rogi kartki obetnij w takim miejscu, żeby po sklejeniu ramion trójkąta, gotową zakładkę można było wsunąć na róg książki. Zakładkę możesz ozdobić w dowolny sposób – to już kwestia Twojej kreatywności. Jak widać, wystarczy tylko kawałek kartki i odrobina kleju, żeby rogi Twoich lektur pozostały bezpieczne. Taka zakładka ma jeszcze jedną zasadniczą zaletę – pozwala na bardzo szybkie odnalezienie miejsca, od którego powinno zacząć się czytanie. Taką zakładkę możesz z powodzeniem uszyć również z filcu – filc to sztywny materiał, dzięki czemu doskonale nadaje się do podobnych prac. Wystarczy, że przygotujesz kawałek materiału o odpowiedniej wielkości oraz igłę i nitkę. Alternatywą dla zakładek wyłącznie na rogi będą również klasyczne zakładki do książek, które z łatwością możesz zrobić z papieru, zasuszonych kwiatów, lub wykonać na szydełku.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania