20 maja 2019
Jak napisać reportaż, żeby przekazać czytelnikowi solidną porcję wiedzy?

Jak napisać reportaż, żeby przekazać czytelnikowi solidną porcję wiedzy?

5 min

Reportaże cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Zręcznie napisane mogą być źródłem wiedzy w kontekście różnych zjawisk społecznych, wydarzeń itp. Jak się pisze reportaże? Co właściwie powinien zawierać tekst tworzony w duchu tego gatunku literackiego? Zebraliśmy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

O czym napisać reportaż?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie: jak pisać reportaż, wyjaśnijmy sobie, czym jest reportaż. Najprościej rzecz ujmując, reportaż to nic innego, jak osobiste opowiadanie autora, charakteryzujące konkretne wydarzenia, których był obserwatorem. Należy jednak pamiętać, że reportaż nie zawsze będzie miał formę pisaną, równie dobrze możemy mieć do czynienia, na przykład, z reportażem w formie programu telewizyjnego.
 
Jeżeli zastanawiasz się, jak napisać reportaż krok po kroku, na pewno wiesz, że jednym z najważniejszych elementów jest tematyka. Ciekawy temat na reportaż ma więc priorytetowe znaczenie. Jak wspomnieliśmy wyżej, tematy na reportaż powinny być przedmiotem własnego doświadczenia autora. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na fakt, że tylko samemu coś obserwując/doświadczając jesteśmy w stanie stworzyć przekonujący reportaż, który będzie jednocześnie źródłem informacji przydatnych z punktu widzenia odbiorcy.

Co powinien zawierać reportaż?

W takim razie: czym powinien się charakteryzować dobry reportaż? Po pierwsze, reportaż musi być uczciwym przedstawieniem faktów. Co to oznacza w praktyce? Reportaż nie może zawierać żadnych przekłamań, pomyłek itp. Jego celem jest przedstawienie odbiorcy konkretnych wydarzeń i przekazanie najważniejszych informacji. To, co na dany temat sądzi sam autor reportażu powinno być kwestią drugorzędną. Ewentualna opinia autora może być zamieszczona w zakończeniu reportażu.

Jak zacząć pisanie reportażu?

Jeżeli stajesz przed pytaniem, jak zacząć pisanie reportażu, wiesz już, jaki temat konkretnie chcesz poruszyć i zebrałaś(eś) niezbędne materiały, teraz pora na ich uporządkowanie i stworzenie sobie planu pracy. Określ, jak chcesz, żeby wyglądał Twój reportaż, w jaki sposób będziesz przedstawiał(a) konkretne fakty, co koniecznie chcesz zawrzeć w swoim reportażu itp. Zaplanowanie pracy i skonkretyzowanie tego, jak powinien wyglądać Twój reportaż może okazać się bardzo pomocne.
 
Jak napisać dobry reportaż? Przede wszystkim, warto zastanowić się, jaki informacje chce się w nim zawrzeć. Kwestia tego, jak zrobić reportaż, żeby jednocześnie nie znudzić czytelnika ma priorytetowe znaczenie. Jak długi powinien być reportaż? Trudno wyrokować o konkretnej długości, ale należy pamiętać, że zbyt długi może okazać się nużący, zbyt krótki nie zawsze będzie nośnikiem wszystkich potrzebnych informacji.

Jak napisać rozwinięcie reportażu?

Czy wiesz jak rozpocząć reportaż? Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz od krótkiego wprowadzenia w poruszaną problematykę. Bardzo istotne jest, żeby początek Twojego reportażu był wystarczająco interesujący i przykuł uwagę odbiorcy. W przeciwnym wypadku, ryzykujesz, że czytelnik/oglądający/słuchający już po kilku chwilach zrezygnuje z dalszego czytania, słuchania lub oglądania Twojego reportażu. Reasumując, jak napisać początek reportażu? Interesująco!
 
Co dalej? Jak poprawnie napisać reportaż i zadbać o jego prawidłowe rozwinięcie? Rozwinięcie powinno dostarczyć odbiorcy wszystkich najważniejszych informacji na temat wydarzenia lub osoby, której został poświęcony reportaż. Co musi zawierać reportaż? Prawdę! Podstawowa zasada reportażu: żadnych przekłamań, pomyłek, niedomówień itp. Bardzo istotne jest, żeby w praktyce reportaż był źródłem prawdziwych informacji.

Jak napisać zakończenie reportażu?

Bardzo ważnym pytaniem jest, jak zakończyć reportaż? Łatwo zepsuć ciężką pracę nieumiejętnym zakończeniem, które rozczaruje odbiorcę. W takim razie: jak napisać zakończenie reportażu? Przede wszystkim: podsumować wszystkie przedstawione w reportażu informacje. W zakończeniu można pozwolić sobie również na zaprezentowanie własnego zdania, rzecz jasna w wyważony sposób. Zasada jest prosta – reportaż powinien być obiektywny i zademonstrować wydarzenie/osobę itp. Prywatne zdanie autora nie może zdominować reportażu, wręcz przeciwnie, autor przede wszystkim musi być zdystansowany, uczciwy, sprawiedliwy i co najważniejsze – bezstronny.

Gdzie opublikować reportaż?

Wiesz już, jak ma wyglądać reportaż. Teraz czas odpowiedzieć na pytanie: gdzie można go opublikować? W tym przypadku wszystko zależy od tego, jaką formę ma reportaż. Jeśli jest to reportaż pisany, jedną z opcji będzie gazeta. Opcjonalnie, nie mogąc opublikować własnego reportażu we współpracy z żadnym wydawcą, warto zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim jest własny blog internetowy itp.
 
ZAPAMIĘTAJ! Jak powinien wyglądać dobry reportaż? Przede wszystkim, musi mieć kilka ważnych cech.
 
Po pierwsze: jaki powinien być reportaż? Bezstronny! Zadaniem autora jest jedynie przedstawienie wydarzeń, sytuacji, osób, ale przy jednoczesnym zachowaniu obiektywizmu.
 
Po drugie: początek reportażu powinien przykuwać uwagę odbiorcy. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że zrezygnuje on z dalszego czytania/słuchania/oglądania.
 
Po trzecie: na jaki temat można napisać reportaż? To bardzo indywidualna kwestia. Dobrze, jeśli autor reportażu zna tematykę, którą chce poruszać w swoim opracowaniu.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji