Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak napisać reportaż, żeby przekazać czytelnikowi solidną porcję wiedzy?

Reportaże cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Zręcznie napisane mogą być źródłem wiedzy w kontekście różnych zjawisk społecznych, wydarzeń itp. Jak się pisze reportaże? Co właściwie powinien zawierać tekst tworzony w duchu tego gatunku literackiego? Zebraliśmy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

O czym napisać reportaż?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie: jak pisać reportaż, wyjaśnijmy sobie, czym jest reportaż. Najprościej rzecz ujmując, reportaż to nic innego, jak osobiste opowiadanie autora, charakteryzujące konkretne wydarzenia, których był obserwatorem. Należy jednak pamiętać, że reportaż nie zawsze będzie miał formę pisaną, równie dobrze możemy mieć do czynienia, na przykład, z reportażem w formie programu telewizyjnego.
Jeżeli zastanawiasz się, jak napisać reportaż krok po kroku, na pewno wiesz, że jednym z najważniejszych elementów jest tematyka. Ciekawy temat na reportaż ma więc priorytetowe znaczenie. Jak wspomnieliśmy wyżej, tematy na reportaż powinny być przedmiotem własnego doświadczenia autora. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na fakt, że tylko samemu coś obserwując/doświadczając jesteśmy w stanie stworzyć przekonujący reportaż, który będzie jednocześnie źródłem informacji przydatnych z punktu widzenia odbiorcy.

Co powinien zawierać reportaż?

W takim razie: czym powinien się charakteryzować dobry reportaż? Po pierwsze, reportaż musi być uczciwym przedstawieniem faktów. Co to oznacza w praktyce? Reportaż nie może zawierać żadnych przekłamań, pomyłek itp. Jego celem jest przedstawienie odbiorcy konkretnych wydarzeń i przekazanie najważniejszych informacji. To, co na dany temat sądzi sam autor reportażu powinno być kwestią drugorzędną. Ewentualna opinia autora może być zamieszczona w zakończeniu reportażu.

Jak zacząć pisanie reportażu?

Jeżeli stajesz przed pytaniem, jak zacząć pisanie reportażu, wiesz już, jaki temat konkretnie chcesz poruszyć i zebrałaś(eś) niezbędne materiały, teraz pora na ich uporządkowanie i stworzenie sobie planu pracy. Określ, jak chcesz, żeby wyglądał Twój reportaż, w jaki sposób będziesz przedstawiał(a) konkretne fakty, co koniecznie chcesz zawrzeć w swoim reportażu itp. Zaplanowanie pracy i skonkretyzowanie tego, jak powinien wyglądać Twój reportaż może okazać się bardzo pomocne. 
Jak napisać dobry reportaż? Przede wszystkim, warto zastanowić się, jaki informacje chce się w nim zawrzeć. Kwestia tego, jak zrobić reportaż, żeby jednocześnie nie znudzić czytelnika ma priorytetowe znaczenie. Jak długi powinien być reportaż? Trudno wyrokować o konkretnej długości, ale należy pamiętać, że zbyt długi może okazać się nużący, zbyt krótki nie zawsze będzie nośnikiem wszystkich potrzebnych informacji.

Jak napisać rozwinięcie reportażu?

Czy wiesz jak rozpocząć reportaż? Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz od krótkiego wprowadzenia w poruszaną problematykę. Bardzo istotne jest, żeby początek Twojego reportażu był wystarczająco interesujący i przykuł uwagę odbiorcy. W przeciwnym wypadku, ryzykujesz, że czytelnik/oglądający/słuchający już po kilku chwilach zrezygnuje z dalszego czytania, słuchania lub oglądania Twojego reportażu. Reasumując, jak napisać początek reportażu? Interesująco!
Co dalej? Jak poprawnie napisać reportaż i zadbać o jego prawidłowe rozwinięcie? Rozwinięcie powinno dostarczyć odbiorcy wszystkich najważniejszych informacji na temat wydarzenia lub osoby, której został poświęcony reportaż. Co musi zawierać reportaż? Prawdę! Podstawowa zasada reportażu: żadnych przekłamań, pomyłek, niedomówień itp. Bardzo istotne jest, żeby w praktyce reportaż był źródłem prawdziwych informacji.

Jak napisać zakończenie reportażu?

Bardzo ważnym pytaniem jest, jak zakończyć reportaż? Łatwo zepsuć ciężką pracę nieumiejętnym zakończeniem, które rozczaruje odbiorcę. W takim razie: jak napisać zakończenie reportażu? Przede wszystkim: podsumować wszystkie przedstawione w reportażu informacje. W zakończeniu można pozwolić sobie również na zaprezentowanie własnego zdania, rzecz jasna w wyważony sposób. Zasada jest prosta – reportaż powinien być obiektywny i zademonstrować wydarzenie/osobę itp. Prywatne zdanie autora nie może zdominować reportażu, wręcz przeciwnie, autor przede wszystkim musi być zdystansowany, uczciwy, sprawiedliwy i co najważniejsze – bezstronny.

Gdzie opublikować reportaż?

Wiesz już, jak ma wyglądać reportaż. Teraz czas odpowiedzieć na pytanie: gdzie można go opublikować? W tym przypadku wszystko zależy od tego, jaką formę ma reportaż. Jeśli jest to reportaż pisany, jedną z opcji będzie gazeta. Opcjonalnie, nie mogąc opublikować własnego reportażu we współpracy z żadnym wydawcą, warto zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim jest własny blog internetowy itp.
ZAPAMIĘTAJ! Jak powinien wyglądać dobry reportaż? Przede wszystkim, musi mieć kilka ważnych cech.
Po pierwsze: jaki powinien być reportaż? Bezstronny! Zadaniem autora jest jedynie przedstawienie wydarzeń, sytuacji, osób, ale przy jednoczesnym zachowaniu obiektywizmu.
Po drugie: początek reportażu powinien przykuwać uwagę odbiorcy. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że zrezygnuje on z dalszego czytania/słuchania/oglądania.
Po trzecie: na jaki temat można napisać reportaż? To bardzo indywidualna kwestia. Dobrze, jeśli autor reportażu zna tematykę, którą chce poruszać w swoim opracowaniu.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA