Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak napisać reportaż, żeby przekazać czytelnikowi solidną porcję wiedzy?

Reportaże cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Zręcznie napisane mogą być źródłem wiedzy w kontekście różnych zjawisk społecznych, wydarzeń itp. Jak się pisze reportaże? Co właściwie powinien zawierać tekst tworzony w duchu tego gatunku literackiego? Zebraliśmy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

O czym napisać reportaż?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie: jak pisać reportaż, wyjaśnijmy sobie, czym jest reportaż. Najprościej rzecz ujmując, reportaż to nic innego, jak osobiste opowiadanie autora, charakteryzujące konkretne wydarzenia, których był obserwatorem. Należy jednak pamiętać, że reportaż nie zawsze będzie miał formę pisaną, równie dobrze możemy mieć do czynienia, na przykład, z reportażem w formie programu telewizyjnego.
Jeżeli zastanawiasz się, jak napisać reportaż krok po kroku, na pewno wiesz, że jednym z najważniejszych elementów jest tematyka. Ciekawy temat na reportaż ma więc priorytetowe znaczenie. Jak wspomnieliśmy wyżej, tematy na reportaż powinny być przedmiotem własnego doświadczenia autora. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na fakt, że tylko samemu coś obserwując/doświadczając jesteśmy w stanie stworzyć przekonujący reportaż, który będzie jednocześnie źródłem informacji przydatnych z punktu widzenia odbiorcy.

Co powinien zawierać reportaż?

W takim razie: czym powinien się charakteryzować dobry reportaż? Po pierwsze, reportaż musi być uczciwym przedstawieniem faktów. Co to oznacza w praktyce? Reportaż nie może zawierać żadnych przekłamań, pomyłek itp. Jego celem jest przedstawienie odbiorcy konkretnych wydarzeń i przekazanie najważniejszych informacji. To, co na dany temat sądzi sam autor reportażu powinno być kwestią drugorzędną. Ewentualna opinia autora może być zamieszczona w zakończeniu reportażu.

Jak zacząć pisanie reportażu?

Jeżeli stajesz przed pytaniem, jak zacząć pisanie reportażu, wiesz już, jaki temat konkretnie chcesz poruszyć i zebrałaś(eś) niezbędne materiały, teraz pora na ich uporządkowanie i stworzenie sobie planu pracy. Określ, jak chcesz, żeby wyglądał Twój reportaż, w jaki sposób będziesz przedstawiał(a) konkretne fakty, co koniecznie chcesz zawrzeć w swoim reportażu itp. Zaplanowanie pracy i skonkretyzowanie tego, jak powinien wyglądać Twój reportaż może okazać się bardzo pomocne. 
Jak napisać dobry reportaż? Przede wszystkim, warto zastanowić się, jaki informacje chce się w nim zawrzeć. Kwestia tego, jak zrobić reportaż, żeby jednocześnie nie znudzić czytelnika ma priorytetowe znaczenie. Jak długi powinien być reportaż? Trudno wyrokować o konkretnej długości, ale należy pamiętać, że zbyt długi może okazać się nużący, zbyt krótki nie zawsze będzie nośnikiem wszystkich potrzebnych informacji.

Jak napisać rozwinięcie reportażu?

Czy wiesz jak rozpocząć reportaż? Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz od krótkiego wprowadzenia w poruszaną problematykę. Bardzo istotne jest, żeby początek Twojego reportażu był wystarczająco interesujący i przykuł uwagę odbiorcy. W przeciwnym wypadku, ryzykujesz, że czytelnik/oglądający/słuchający już po kilku chwilach zrezygnuje z dalszego czytania, słuchania lub oglądania Twojego reportażu. Reasumując, jak napisać początek reportażu? Interesująco!
Co dalej? Jak poprawnie napisać reportaż i zadbać o jego prawidłowe rozwinięcie? Rozwinięcie powinno dostarczyć odbiorcy wszystkich najważniejszych informacji na temat wydarzenia lub osoby, której został poświęcony reportaż. Co musi zawierać reportaż? Prawdę! Podstawowa zasada reportażu: żadnych przekłamań, pomyłek, niedomówień itp. Bardzo istotne jest, żeby w praktyce reportaż był źródłem prawdziwych informacji.

Jak napisać zakończenie reportażu?

Bardzo ważnym pytaniem jest, jak zakończyć reportaż? Łatwo zepsuć ciężką pracę nieumiejętnym zakończeniem, które rozczaruje odbiorcę. W takim razie: jak napisać zakończenie reportażu? Przede wszystkim: podsumować wszystkie przedstawione w reportażu informacje. W zakończeniu można pozwolić sobie również na zaprezentowanie własnego zdania, rzecz jasna w wyważony sposób. Zasada jest prosta – reportaż powinien być obiektywny i zademonstrować wydarzenie/osobę itp. Prywatne zdanie autora nie może zdominować reportażu, wręcz przeciwnie, autor przede wszystkim musi być zdystansowany, uczciwy, sprawiedliwy i co najważniejsze – bezstronny.

Gdzie opublikować reportaż?

Wiesz już, jak ma wyglądać reportaż. Teraz czas odpowiedzieć na pytanie: gdzie można go opublikować? W tym przypadku wszystko zależy od tego, jaką formę ma reportaż. Jeśli jest to reportaż pisany, jedną z opcji będzie gazeta. Opcjonalnie, nie mogąc opublikować własnego reportażu we współpracy z żadnym wydawcą, warto zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim jest własny blog internetowy itp.
ZAPAMIĘTAJ! Jak powinien wyglądać dobry reportaż? Przede wszystkim, musi mieć kilka ważnych cech.
Po pierwsze: jaki powinien być reportaż? Bezstronny! Zadaniem autora jest jedynie przedstawienie wydarzeń, sytuacji, osób, ale przy jednoczesnym zachowaniu obiektywizmu.
Po drugie: początek reportażu powinien przykuwać uwagę odbiorcy. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że zrezygnuje on z dalszego czytania/słuchania/oglądania.
Po trzecie: na jaki temat można napisać reportaż? To bardzo indywidualna kwestia. Dobrze, jeśli autor reportażu zna tematykę, którą chce poruszać w swoim opracowaniu.

Równiez warte przeczytania

29 maja 2019
kto-to-jest-introligator
Kto to jest introligator?

Praca z książką może być dla osób uwielbiających literaturę świetnym sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Właśnie dlatego, jeśli szuka się „pomysłu na siebie”, warto sprawdzić, co robi redaktor książki, korektor oraz introligator. Ten ostatni zawód będzie tematem dzisiejszego artykułu. Co to jest introligatorstwo? Na czym w praktyce polegają prace introligatorskie? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Przeczytaj wpis
29 maja 2019
kto-to-jest-redaktor-ksiazki-i-ile-zarabia
Kto to jest redaktor książki i ile zarabia?

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów czytania – istnieje kilka zawodów, które nierozerwalnie wiążą się z książkami. Warto więc dowiedzieć się, czym zajmuje się introligator lub korektor. Możliwe, że to profesja właśnie dla Ciebie! Dzisiaj natomiast zajmiemy się zawodem, jakim jest redaktor książki. Odpowiemy sobie na pytanie, na czym polega praca redaktora książek, jak zacząć pracę w tym zwodzie i przede wszystkim – ile zarabia redaktor książki w wydawnictwie?

Przeczytaj wpis
27 maja 2019
jak-zostac-recenzentem-ksiazek
Jak zostać recenzentem książek?

Jeśli uwielbiasz czytać książki i literatura to Twoja największa pasja, możesz ją połączyć z pracą. Jak? Wystarczy, że zostaniesz recenzentem książek: hobbystycznie lub zawodowo. Na czym polega recenzowanie książek? Co warto wiedzieć, zanim stworzy się swoją pierwszą recenzję? Jak właściwie zostać recenzentką/recenzentem książek? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Przeczytaj wpis
27 maja 2019
co-to-jest-literatura-fantasy-i-ktore-ksiazki-warto-przeczytac-z-tego-gatunku
Co to jest literatura fantasy i które książki warto przeczytać z tego gatunku?

Miłośnicy czytania mają dzisiaj do dyspozycji wiele gatunków literackich, co pozwala im wybrać ten, który najlepiej wpisuje się w ich indywidualne zainteresowania i preferencje. Jeżeli uwielbiasz tajemniczy, odrobinę baśniowy klimat, sięgnij po najlepsze książki fantasy. Co to jest fantastyka? Dlaczego książki fantastyczne mogą się okazać interesującym uzupełnieniem Twojej biblioteczki? Jakie ciekawe książki fantastyczne warto przeczytać? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
co-to-jest-powiesc-kryminalna-i-dlaczego-warto-czytac-kryminaly
Co to jest powieść kryminalna i dlaczego warto czytać kryminały?

Jeśli jesteś miłośniczką/miłośnikiem kryminałów, najprawdopodobniej lubisz ten dreszczyk emocji, który towarzyszy rozwikływaniu często bardzo zawiłych zagadek. Czytasz z wypiekami na twarzy mrożące krew w żyłach historie w zaciszu własnego domu, czując się bezpiecznie – to jedna z odpowiedzi na pytanie, dlaczego powieści kryminalne wciągają czytelników.

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-napisac-dobry-krmyminal
Jak napisać dobry kryminał?

Czasami mamy ochotę na poczucie odrobiny dreszczyku w kontrolowanych warunkach własnego domu, czemu dajemy upust sięgając po trzymające w napięciu książki, na przykład kryminały. Co to jest kryminał? To potoczne określenie na książki, w przypadku których trzon fabuły opisuje konkretną zagadkę kryminalną, często urozmaicając treść wątkami miłosnymi lub psychologicznymi. Jak napisać powieść kryminalną? Zebraliśmy dla Was kilka przydatnych wskazówek!

Przeczytaj wpis
22 maja 2019
literatura-obyczajowa-co-to-jest-i-co-warto-przeczytac-z-tego-gatunku
Literatura obyczajowa. Co to jest i co warto przeczytać z tego gatunku?

Literatura obyczajowa od wielu lat należy do najbardziej popularnych rodzajów literackich. Nic dziwnego – ze względu na swoją specyfikę, każdy może w niej odnaleźć cząstkę siebie. Co to znaczy – książka obyczajowa? Jakie są jej cechy charakterystyczne? Czym wyróżnia się definicja powieści obyczajowej? Spróbujmy rzucić na tę kwestię nieco więcej światła!

Przeczytaj wpis
22 maja 2019
co-to-jest-literatura-faktu-i-jakie-ksiazki-z-tego-gatunku-warto-przeczytac
Co to jest literatura faktu i jakie książki z tego gatunku warto przeczytać?

Literatura może być sposobem na ciekawą rozrywkę. Zastanawiając się, co to jest powieść obyczajowa, fantastyczna, science fiction itp. uświadamiamy sobie, że mamy do czynienia z wieloma gatunkami literackimi. To jednak nie wszystko. Książki są też często źródłem informacji. Najlepsza literatura faktu stanowi bowiem nie lada gratkę dla osób zainteresowanych prawdziwymi wydarzeniami lub osobami. Dlaczego warto czytać literaturę faktu? Co ją charakteryzuje? Co warto przeczytać z gatunku, jakim jest literatura faktu? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
20 maja 2019
co-to-jest-reportaz
Co to jest reportaż?

Dobrze napisany reportaż będzie nie tylko wciągający i przede wszystkim – ciekawy, ale stanie się również źródłem wielu interesujących informacji. Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest reportaż? Co wyróżnia go na tle innych gatunków? Jakie elementy tworzą reportaż i dlaczego? 

Przeczytaj wpis
17 maja 2019
co-czytac-noworodkowi-i-niemowlakowi
Co czytać noworodkowi i niemowlakowi?

Jesteś młodą mamą lub młodym tatą i stajesz przed szeregiem pytań, próbując określić, co będzie najlepsze dla Twojego dziecka? Zastanawiasz się, jakie bajki do czytania dzieciom wybrać? Chcesz wiedzieć, jakie książki dla małych dzieci mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i co czytać dzieciom w wieku przedszkolnym, by pozytywnie oddziaływać na ich rozwój? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
17 maja 2019
co-to-jest-i-co-zawiera-metryka-ksiazki
Co to jest i co zawiera metryka książki?

Wydaje Ci się, że o książkach wiesz już w zasadzie wszystko? Czy w takim razie zdajesz sobie sprawę z istnienia czegoś takiego, jak metryczka książki dla dzieci, dla dorosłych itp.? Co zawiera metryczka książki? Znajdźmy odpowiedź na to pytanie!

Przeczytaj wpis
15 maja 2019
jak-katalogowac-ksiazki
Jak katalogować książki?

Jeżeli jesteś zapalonym czytelnikiem, w Twoim domu piętrzą się stosy książek, ale Ty wcale nie zamierzasz ograniczyć swojej miłości do czytania – warto zatroszczyć się o system, który pozwoli Ci utrzymać porządek w posiadanych zbiorach. Katalogowanie książek w domu jest w wielu przypadkach koniecznością. Dlaczego?

Wyobraź sobie taką sytuację: od dawna z wypiekami na twarzy czytasz ulubioną serię książek, która cały czas jest rozwijana i co jakiś czas autor wypuszcza na rynek kolejną część. Kompletowanie serii trwa już od kilku lat, Ty starasz się systematycznie kupować nowe książki, idziesz do księgarni, stajesz przed półką i w głowie pustka – nie pamiętasz, które części serii posiadasz, a które musisz dokupić. Co wtedy? Przydatne może okazać się korzystanie ze specjalnej aplikacji umożliwiającej katalogowanie książek, dzięki której szybko sprawdzisz, czy dana pozycja znajduje się już w Twoich zbiorach czy jeszcze nie.

Jak katalogować książki w domu? Możesz wykorzystać program pozwalający na katalogowanie książek lub zrobić to samodzielnie – w takim przypadku warto rozważyć katalogowanie książek w Excelu. Pracując samodzielnie, katalogując książki w Excelu lub w jakikolwiek inny sposób, musisz pamiętać, jakie są podstawowe zasady katalogowania książek. To znaczy?

Po pierwsze: bądź systematyczna(y). Kupujesz nową książkę? Od razu wciągnij ją do swojego domowego rejestru. Dlaczego to tak ważne? Po jakimś czasie możesz po prostu zapomnieć, że Twoje domowe zbiory zasiliła kolejna pozycja i nie uzupełnisz prywatnego katalogu książek. Jeśli taka sytuacja powtórzy się kilkukrotnie, w Twoim katalogu może pojawić się bałagan, a tego lepiej unikać, prawda? Skutki mogą być niezbyt miłe dla Twojego portfela: jeśli nie skatalogujesz książki i zapomnisz o tym, że już ją posiadasz, istnieje ryzyko, że zdecydujesz się na ponowny zakup.

Po drugie: zastanów się, jaki sposób katalogowania będzie dla Ciebie odpowiedni. Każdy z nas jest inny, nasza biblioteczka również może mieć bardzo indywidualny charakter, dlatego postaraj się wybrać metodę katalogowania własnych zbiorów, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. Zastanów się, czy chcesz to robić samodzielnie, czy wolisz posłużyć się w tym celu programem lub aplikacją, a jeśli tak, to czy musi to być rozwiązanie darmowe, czy może jednak jesteś gotowa(y) ponieść koszty w określonej wysokości. 


ZAPAMIĘTAJ!

Katalogowanie książek może Ci pomóc odnaleźć się w Twoich zbiorach, zwłaszcza jeśli domowa biblioteczka zaczyna się rozrastać. Umiejętnie prowadzony katalog to sposób, który ułatwi kolejne książkowe zakupy (szybko sprawdzisz, czy daną pozycję już posiadasz) oraz uprości kontrolowanie stanu posiadania.

Katalogując książki wybierz sposób, który jest dla Ciebie najbardziej wygodny i co najważniejsze – najefektywniejszy.

W przypadku katalogowania dbaj o systematyczność, staraj się nie robić sobie niepotrzebnych zaległości. W ten sposób bowiem ryzykujesz, że zapomnisz o wciągnięciu kolejnych książek do swojego rejestru.

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA