Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak zostać recenzentem książek?

Jeśli uwielbiasz czytać książki i literatura to Twoja największa pasja, możesz ją połączyć z pracą. Jak? Wystarczy, że zostaniesz recenzentem książek: hobbystycznie lub zawodowo. Na czym polega recenzowanie książek? Co warto wiedzieć, zanim stworzy się swoją pierwszą recenzję? Jak właściwie zostać recenzentką/recenzentem książek? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Recenzent książek: jakie umiejętności warto posiadać?

Warto pamiętać, że praca, jaką jest recenzent literacki, bez względu na to, czy robi to hobbystycznie, czy zarobkowo niesie za sobą ogromną odpowiedzialność. Dlaczego? Odbiorcy, na podstawie napisanej przez daną osobę recenzji, mogą podjąć decyzję dotyczącą zakupu i przeczytania recenzowanej książki. Jeśli recenzja będzie niechlujna, a recenzent nie przyłoży się do jej napisania, nawet ciekawa książka może zostać odrzucona przez potencjalnego czytelnika. Warto więc mieć na uwadze specyfikę pracy, jaką jest recenzowanie książek i świadomie wziąć na swoje barki odpowiedzialność, która z niej wynika. 
Praca polegająca na pisaniu recenzji książek wymaga od ewentualnego recenzenta zamiłowania do literatury. Trudno wyobrazić sobie osobę recenzującą książki, która nie lubi czytać. Ponadto, warto rozważnie wybierać książki, jakie się recenzuje. Jeśli doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dany gatunek literatury jest przez nas nielubiany, trudniej będzie zachować obiektywizm i sprawiedliwie ocenić przeczytaną książkę. Obiektywizm to zresztą jedna z najważniejszych cech recenzenta. Recenzja powinna być bowiem uczciwa i stanowić dla odbiorcy źródło cennych informacji.
Co więcej, osoby aspirujące do pracy recenzenta powinny także wiedzieć, jak się piszę recenzje książki. Bardzo istotne jest, by recenzja miała przejrzystą, logiczną budowę. Nie powinna być zbyt krótka i lakoniczna, ale jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, że długa, niepotrzebnie nierozbudowana recenzja może znudzić czytelnika i zaowocować rezygnacją z dalszego czytania. Ile zarabia recenzent książek? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Bardzo często recenzenci pracują za darmo, traktując pisanie recenzji, jako swoje hobby. W innych przypadkach recenzenci mogą liczyć, na przykład, na otrzymanie na własność egzemplarza recenzowanej książki. To, czy i ile zarabia recenzent jest więc kwestią wysoce indywidualną, uzależnioną, między innymi, od tego, gdzie pracuje.
Pisząc recenzję należy dokładnie się zastanowić, co chce się w niej zawrzeć. Ułatwieniem w pracy może być, na przykład, przygotowanie konspektu, który nie pozwoli nam zapomnieć o najważniejszych informacjach. Recenzent powinien być więc osobą dokładną i przede wszystkim – terminową. Jeśli dana osoba otrzyma zlecenie na napisanie recenzji konkretnej książki i ustalony zostanie termin ukończenia pracy, recenzent powinien tak zaplanować swoją pracę, żeby go nie przekroczyć. Jest to o tyle istotne, że już na samo przeczytanie książki potrzebuje czasu. Po przeczytaniu książki warto dać sobie chwilę na ochłonięcie. Po co? To bardzo ważne, by napisać wyważoną recenzję, która nie będzie podyktowana wyłącznie emocjami. 

Praca, jako recenzent książek: jak zacząć?

Zawód, jakim jest recenzent książek, może być łakomym kąskiem dla osób, które kochają czytać. Co zrobić, żeby zostać recenzentem? W tym przypadku masz dwie drogi: próbować nawiązać współpracę z portalami internetowymi, prasą itp. lub zdecydować się na założenie własnego bloga z recenzjami. Wiele zależy od tego, na jakiej formie współpracy zależy danej osobie i czego oczekuje od profesji, jaką jest recenzowanie książek. Blog internetowy może być alternatywą dla tych osób, które nie mogą lub nie chcą współpracować z mediami. Założenie własnego bloga w sieci jest banalnie proste, a przy okazji dzięki temu będzie można docelowo recenzować właśnie te książki, jakie się chce czytać. Rzecz jasna, w przypadku bloga istotnym zagadnieniem jest jego wypromowanie, by docierał do możliwie jak największej liczby osób, zwłaszcza jeśli właściciel liczy na odbiór szerokiego grona miłośników literatury. Jeśli chcesz współpracować z prasą lub portalami, sprawdzaj ogłoszenia o naborze recenzentów. Staraj się to robić regularnie i możliwie jak najczęściej, dzięki czemu zyskasz większą szansę, że zdążysz wysłać swoje zgłoszenie, zanim portal, gazeta itp. wybiorą kogoś innego. Możesz także pokusić się o wysłanie zgłoszenia nawet jeśli obecnie nie jest prowadzona żadna rekrutacja. W momencie, w którym zostanie ona uruchomiona, osoby odpowiedzialne za znalezienie recenzentów mogą sobie przypomnieć o Twojej kandydaturze. 
ZAPAMIĘTAJ!
Recenzowanie książek to bardzo odpowiedzialne zadanie. Recenzja może bowiem zmotywować lub zniechęcić czytelnika do przeczytania konkretnej książki.
Recenzent powinien być osobą obiektywną. Personalne sympatie, antypatie, preferencje itp. nie powinny wpływać na charakter recenzji. Wręcz przeciwnie, podstawowe znaczenie ma obiektywne i przede wszystkim rzetelne zrecenzowanie książki.
Chcąc zostać recenzentem warto sprawdzać portale i gazety o tematyce książkowej. Czasami portale internetowe lub gazety poszukują recenzentów, dlatego dobrze jest trzymać rękę na pulsie i regularnie przeglądać ewentualne ogłoszenia.
Jeśli ktoś nie chce lub nie może współpracować z środkami przekazu, opcjonalnym rozwiązaniem jest blog internetowy. Posiadanie własnego bloga internetowego daje dużą swobodę, na przykład w zakresie doboru książek, jakie chce się na jego łamach recenzować.

Równiez warte przeczytania

29 maja 2019
kto-to-jest-introligator
Kto to jest introligator?

Praca z książką może być dla osób uwielbiających literaturę świetnym sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Właśnie dlatego, jeśli szuka się „pomysłu na siebie”, warto sprawdzić, co robi redaktor książki, korektor oraz introligator. Ten ostatni zawód będzie tematem dzisiejszego artykułu. Co to jest introligatorstwo? Na czym w praktyce polegają prace introligatorskie? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Przeczytaj wpis
29 maja 2019
kto-to-jest-redaktor-ksiazki-i-ile-zarabia
Kto to jest redaktor książki i ile zarabia?

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów czytania – istnieje kilka zawodów, które nierozerwalnie wiążą się z książkami. Warto więc dowiedzieć się, czym zajmuje się introligator lub korektor. Możliwe, że to profesja właśnie dla Ciebie! Dzisiaj natomiast zajmiemy się zawodem, jakim jest redaktor książki. Odpowiemy sobie na pytanie, na czym polega praca redaktora książek, jak zacząć pracę w tym zwodzie i przede wszystkim – ile zarabia redaktor książki w wydawnictwie?

Przeczytaj wpis
27 maja 2019
co-to-jest-literatura-fantasy-i-ktore-ksiazki-warto-przeczytac-z-tego-gatunku
Co to jest literatura fantasy i które książki warto przeczytać z tego gatunku?

Miłośnicy czytania mają dzisiaj do dyspozycji wiele gatunków literackich, co pozwala im wybrać ten, który najlepiej wpisuje się w ich indywidualne zainteresowania i preferencje. Jeżeli uwielbiasz tajemniczy, odrobinę baśniowy klimat, sięgnij po najlepsze książki fantasy. Co to jest fantastyka? Dlaczego książki fantastyczne mogą się okazać interesującym uzupełnieniem Twojej biblioteczki? Jakie ciekawe książki fantastyczne warto przeczytać? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
co-to-jest-powiesc-kryminalna-i-dlaczego-warto-czytac-kryminaly
Co to jest powieść kryminalna i dlaczego warto czytać kryminały?

Jeśli jesteś miłośniczką/miłośnikiem kryminałów, najprawdopodobniej lubisz ten dreszczyk emocji, który towarzyszy rozwikływaniu często bardzo zawiłych zagadek. Czytasz z wypiekami na twarzy mrożące krew w żyłach historie w zaciszu własnego domu, czując się bezpiecznie – to jedna z odpowiedzi na pytanie, dlaczego powieści kryminalne wciągają czytelników.

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-napisac-dobry-krmyminal
Jak napisać dobry kryminał?

Czasami mamy ochotę na poczucie odrobiny dreszczyku w kontrolowanych warunkach własnego domu, czemu dajemy upust sięgając po trzymające w napięciu książki, na przykład kryminały. Co to jest kryminał? To potoczne określenie na książki, w przypadku których trzon fabuły opisuje konkretną zagadkę kryminalną, często urozmaicając treść wątkami miłosnymi lub psychologicznymi. Jak napisać powieść kryminalną? Zebraliśmy dla Was kilka przydatnych wskazówek!

Przeczytaj wpis
22 maja 2019
literatura-obyczajowa-co-to-jest-i-co-warto-przeczytac-z-tego-gatunku
Literatura obyczajowa. Co to jest i co warto przeczytać z tego gatunku?

Literatura obyczajowa od wielu lat należy do najbardziej popularnych rodzajów literackich. Nic dziwnego – ze względu na swoją specyfikę, każdy może w niej odnaleźć cząstkę siebie. Co to znaczy – książka obyczajowa? Jakie są jej cechy charakterystyczne? Czym wyróżnia się definicja powieści obyczajowej? Spróbujmy rzucić na tę kwestię nieco więcej światła!

Przeczytaj wpis
22 maja 2019
co-to-jest-literatura-faktu-i-jakie-ksiazki-z-tego-gatunku-warto-przeczytac
Co to jest literatura faktu i jakie książki z tego gatunku warto przeczytać?

Literatura może być sposobem na ciekawą rozrywkę. Zastanawiając się, co to jest powieść obyczajowa, fantastyczna, science fiction itp. uświadamiamy sobie, że mamy do czynienia z wieloma gatunkami literackimi. To jednak nie wszystko. Książki są też często źródłem informacji. Najlepsza literatura faktu stanowi bowiem nie lada gratkę dla osób zainteresowanych prawdziwymi wydarzeniami lub osobami. Dlaczego warto czytać literaturę faktu? Co ją charakteryzuje? Co warto przeczytać z gatunku, jakim jest literatura faktu? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
20 maja 2019
jak-napisac-reportaz-zeby-przekazac-czytelnikowi-solidna-porcje-wiedzy
Jak napisać reportaż, żeby przekazać czytelnikowi solidną porcję wiedzy?

Reportaże cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Zręcznie napisane mogą być źródłem wiedzy w kontekście różnych zjawisk społecznych, wydarzeń itp. Jak się pisze reportaże? Co właściwie powinien zawierać tekst tworzony w duchu tego gatunku literackiego? Zebraliśmy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

Przeczytaj wpis
20 maja 2019
co-to-jest-reportaz
Co to jest reportaż?

Dobrze napisany reportaż będzie nie tylko wciągający i przede wszystkim – ciekawy, ale stanie się również źródłem wielu interesujących informacji. Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest reportaż? Co wyróżnia go na tle innych gatunków? Jakie elementy tworzą reportaż i dlaczego? 

Przeczytaj wpis
17 maja 2019
co-czytac-noworodkowi-i-niemowlakowi
Co czytać noworodkowi i niemowlakowi?

Jesteś młodą mamą lub młodym tatą i stajesz przed szeregiem pytań, próbując określić, co będzie najlepsze dla Twojego dziecka? Zastanawiasz się, jakie bajki do czytania dzieciom wybrać? Chcesz wiedzieć, jakie książki dla małych dzieci mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i co czytać dzieciom w wieku przedszkolnym, by pozytywnie oddziaływać na ich rozwój? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
17 maja 2019
co-to-jest-i-co-zawiera-metryka-ksiazki
Co to jest i co zawiera metryka książki?

Wydaje Ci się, że o książkach wiesz już w zasadzie wszystko? Czy w takim razie zdajesz sobie sprawę z istnienia czegoś takiego, jak metryczka książki dla dzieci, dla dorosłych itp.? Co zawiera metryczka książki? Znajdźmy odpowiedź na to pytanie!

Przeczytaj wpis
15 maja 2019
jak-katalogowac-ksiazki
Jak katalogować książki?

Jeżeli jesteś zapalonym czytelnikiem, w Twoim domu piętrzą się stosy książek, ale Ty wcale nie zamierzasz ograniczyć swojej miłości do czytania – warto zatroszczyć się o system, który pozwoli Ci utrzymać porządek w posiadanych zbiorach. Katalogowanie książek w domu jest w wielu przypadkach koniecznością. Dlaczego?

Wyobraź sobie taką sytuację: od dawna z wypiekami na twarzy czytasz ulubioną serię książek, która cały czas jest rozwijana i co jakiś czas autor wypuszcza na rynek kolejną część. Kompletowanie serii trwa już od kilku lat, Ty starasz się systematycznie kupować nowe książki, idziesz do księgarni, stajesz przed półką i w głowie pustka – nie pamiętasz, które części serii posiadasz, a które musisz dokupić. Co wtedy? Przydatne może okazać się korzystanie ze specjalnej aplikacji umożliwiającej katalogowanie książek, dzięki której szybko sprawdzisz, czy dana pozycja znajduje się już w Twoich zbiorach czy jeszcze nie.

Jak katalogować książki w domu? Możesz wykorzystać program pozwalający na katalogowanie książek lub zrobić to samodzielnie – w takim przypadku warto rozważyć katalogowanie książek w Excelu. Pracując samodzielnie, katalogując książki w Excelu lub w jakikolwiek inny sposób, musisz pamiętać, jakie są podstawowe zasady katalogowania książek. To znaczy?

Po pierwsze: bądź systematyczna(y). Kupujesz nową książkę? Od razu wciągnij ją do swojego domowego rejestru. Dlaczego to tak ważne? Po jakimś czasie możesz po prostu zapomnieć, że Twoje domowe zbiory zasiliła kolejna pozycja i nie uzupełnisz prywatnego katalogu książek. Jeśli taka sytuacja powtórzy się kilkukrotnie, w Twoim katalogu może pojawić się bałagan, a tego lepiej unikać, prawda? Skutki mogą być niezbyt miłe dla Twojego portfela: jeśli nie skatalogujesz książki i zapomnisz o tym, że już ją posiadasz, istnieje ryzyko, że zdecydujesz się na ponowny zakup.

Po drugie: zastanów się, jaki sposób katalogowania będzie dla Ciebie odpowiedni. Każdy z nas jest inny, nasza biblioteczka również może mieć bardzo indywidualny charakter, dlatego postaraj się wybrać metodę katalogowania własnych zbiorów, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. Zastanów się, czy chcesz to robić samodzielnie, czy wolisz posłużyć się w tym celu programem lub aplikacją, a jeśli tak, to czy musi to być rozwiązanie darmowe, czy może jednak jesteś gotowa(y) ponieść koszty w określonej wysokości. 


ZAPAMIĘTAJ!

Katalogowanie książek może Ci pomóc odnaleźć się w Twoich zbiorach, zwłaszcza jeśli domowa biblioteczka zaczyna się rozrastać. Umiejętnie prowadzony katalog to sposób, który ułatwi kolejne książkowe zakupy (szybko sprawdzisz, czy daną pozycję już posiadasz) oraz uprości kontrolowanie stanu posiadania.

Katalogując książki wybierz sposób, który jest dla Ciebie najbardziej wygodny i co najważniejsze – najefektywniejszy.

W przypadku katalogowania dbaj o systematyczność, staraj się nie robić sobie niepotrzebnych zaległości. W ten sposób bowiem ryzykujesz, że zapomnisz o wciągnięciu kolejnych książek do swojego rejestru.

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA