27 maja 2019
Jak zostać recenzentem książek?

Jak zostać recenzentem książek?

Jeśli uwielbiasz czytać książki i literatura to Twoja największa pasja, możesz ją połączyć z pracą. Jak? Wystarczy, że zostaniesz recenzentem książek: hobbystycznie lub zawodowo. Na czym polega recenzowanie książek? Co warto wiedzieć, zanim stworzy się swoją pierwszą recenzję? Jak właściwie zostać recenzentką/recenzentem książek? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Recenzent książek: jakie umiejętności warto posiadać?

Warto pamiętać, że praca, jaką jest recenzent literacki, bez względu na to, czy robi to hobbystycznie, czy zarobkowo niesie za sobą ogromną odpowiedzialność. Dlaczego? Odbiorcy, na podstawie napisanej przez daną osobę recenzji, mogą podjąć decyzję dotyczącą zakupu i przeczytania recenzowanej książki. Jeśli recenzja będzie niechlujna, a recenzent nie przyłoży się do jej napisania, nawet ciekawa książka może zostać odrzucona przez potencjalnego czytelnika. Warto więc mieć na uwadze specyfikę pracy, jaką jest recenzowanie książek i świadomie wziąć na swoje barki odpowiedzialność, która z niej wynika. 
 
Praca polegająca na pisaniu recenzji książek wymaga od ewentualnego recenzenta zamiłowania do literatury. Trudno wyobrazić sobie osobę recenzującą książki, która nie lubi czytać. Ponadto, warto rozważnie wybierać książki, jakie się recenzuje. Jeśli doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dany gatunek literatury jest przez nas nielubiany, trudniej będzie zachować obiektywizm i sprawiedliwie ocenić przeczytaną książkę. Obiektywizm to zresztą jedna z najważniejszych cech recenzenta. Recenzja powinna być bowiem uczciwa i stanowić dla odbiorcy źródło cennych informacji.
 
Co więcej, osoby aspirujące do pracy recenzenta powinny także wiedzieć, jak się piszę recenzje książki. Bardzo istotne jest, by recenzja miała przejrzystą, logiczną budowę. Nie powinna być zbyt krótka i lakoniczna, ale jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, że długa, niepotrzebnie nierozbudowana recenzja może znudzić czytelnika i zaowocować rezygnacją z dalszego czytania. Ile zarabia recenzent książek? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Bardzo często recenzenci pracują za darmo, traktując pisanie recenzji, jako swoje hobby. W innych przypadkach recenzenci mogą liczyć, na przykład, na otrzymanie na własność egzemplarza recenzowanej książki. To, czy i ile zarabia recenzent jest więc kwestią wysoce indywidualną, uzależnioną, między innymi, od tego, gdzie pracuje.
 
Pisząc recenzję należy dokładnie się zastanowić, co chce się w niej zawrzeć. Ułatwieniem w pracy może być, na przykład, przygotowanie konspektu, który nie pozwoli nam zapomnieć o najważniejszych informacjach. Recenzent powinien być więc osobą dokładną i przede wszystkim – terminową. Jeśli dana osoba otrzyma zlecenie na napisanie recenzji konkretnej książki i ustalony zostanie termin ukończenia pracy, recenzent powinien tak zaplanować swoją pracę, żeby go nie przekroczyć. Jest to o tyle istotne, że już na samo przeczytanie książki potrzebuje czasu. Po przeczytaniu książki warto dać sobie chwilę na ochłonięcie. Po co? To bardzo ważne, by napisać wyważoną recenzję, która nie będzie podyktowana wyłącznie emocjami. 

Praca, jako recenzent książek: jak zacząć?

Zawód, jakim jest recenzent książek, może być łakomym kąskiem dla osób, które kochają czytać. Co zrobić, żeby zostać recenzentem? W tym przypadku masz dwie drogi: próbować nawiązać współpracę z portalami internetowymi, prasą itp. lub zdecydować się na założenie własnego bloga z recenzjami. Wiele zależy od tego, na jakiej formie współpracy zależy danej osobie i czego oczekuje od profesji, jaką jest recenzowanie książek. Blog internetowy może być alternatywą dla tych osób, które nie mogą lub nie chcą współpracować z mediami. Założenie własnego bloga w sieci jest banalnie proste, a przy okazji dzięki temu będzie można docelowo recenzować właśnie te książki, jakie się chce czytać. Rzecz jasna, w przypadku bloga istotnym zagadnieniem jest jego wypromowanie, by docierał do możliwie jak największej liczby osób, zwłaszcza jeśli właściciel liczy na odbiór szerokiego grona miłośników literatury. Jeśli chcesz współpracować z prasą lub portalami, sprawdzaj ogłoszenia o naborze recenzentów. Staraj się to robić regularnie i możliwie jak najczęściej, dzięki czemu zyskasz większą szansę, że zdążysz wysłać swoje zgłoszenie, zanim portal, gazeta itp. wybiorą kogoś innego. Możesz także pokusić się o wysłanie zgłoszenia nawet jeśli obecnie nie jest prowadzona żadna rekrutacja. W momencie, w którym zostanie ona uruchomiona, osoby odpowiedzialne za znalezienie recenzentów mogą sobie przypomnieć o Twojej kandydaturze. 
 
ZAPAMIĘTAJ!
 
Recenzowanie książek to bardzo odpowiedzialne zadanie. Recenzja może bowiem zmotywować lub zniechęcić czytelnika do przeczytania konkretnej książki.
 
Recenzent powinien być osobą obiektywną. Personalne sympatie, antypatie, preferencje itp. nie powinny wpływać na charakter recenzji. Wręcz przeciwnie, podstawowe znaczenie ma obiektywne i przede wszystkim rzetelne zrecenzowanie książki.
 
Chcąc zostać recenzentem warto sprawdzać portale i gazety o tematyce książkowej. Czasami portale internetowe lub gazety poszukują recenzentów, dlatego dobrze jest trzymać rękę na pulsie i regularnie przeglądać ewentualne ogłoszenia.
 
Jeśli ktoś nie chce lub nie może współpracować z środkami przekazu, opcjonalnym rozwiązaniem jest blog internetowy. Posiadanie własnego bloga internetowego daje dużą swobodę, na przykład w zakresie doboru książek, jakie chce się na jego łamach recenzować.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 346 290 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji