Recenzent książek: jakie umiejętności warto posiadać?
Warto pamiętać, że praca, jaką jest recenzent literacki, bez względu na to, czy robi to hobbystycznie, czy zarobkowo niesie za sobą ogromną odpowiedzialność. Dlaczego? Odbiorcy, na podstawie napisanej przez daną osobę recenzji, mogą podjąć decyzję dotyczącą zakupu i przeczytania recenzowanej książki. Jeśli recenzja będzie niechlujna, a recenzent nie przyłoży się do jej napisania, nawet ciekawa książka może zostać odrzucona przez potencjalnego czytelnika. Warto więc mieć na uwadze specyfikę pracy, jaką jest recenzowanie książek i świadomie wziąć na swoje barki odpowiedzialność, która z niej wynika.
Praca polegająca na pisaniu recenzji książek wymaga od ewentualnego recenzenta zamiłowania do literatury. Trudno wyobrazić sobie osobę recenzującą książki, która nie lubi czytać. Ponadto, warto rozważnie wybierać książki, jakie się recenzuje. Jeśli doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dany gatunek literatury jest przez nas nielubiany, trudniej będzie zachować obiektywizm i sprawiedliwie ocenić przeczytaną książkę. Obiektywizm to zresztą jedna z najważniejszych cech recenzenta. Recenzja powinna być bowiem uczciwa i stanowić dla odbiorcy źródło cennych informacji.
Co więcej, osoby aspirujące do pracy recenzenta powinny także wiedzieć,
jak się piszę recenzje książki. Bardzo istotne jest, by recenzja miała przejrzystą, logiczną budowę. Nie powinna być zbyt krótka i lakoniczna, ale jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, że długa, niepotrzebnie nierozbudowana recenzja może znudzić czytelnika i zaowocować rezygnacją z dalszego czytania. Ile zarabia recenzent książek? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Bardzo często recenzenci pracują za darmo, traktując pisanie recenzji, jako swoje hobby. W innych przypadkach recenzenci mogą liczyć, na przykład, na otrzymanie na własność egzemplarza recenzowanej książki. To, czy i ile zarabia recenzent jest więc kwestią wysoce indywidualną, uzależnioną, między innymi, od tego, gdzie pracuje.
Pisząc recenzję należy dokładnie się zastanowić, co chce się w niej zawrzeć. Ułatwieniem w pracy może być, na przykład, przygotowanie konspektu, który nie pozwoli nam zapomnieć o najważniejszych informacjach. Recenzent powinien być więc osobą dokładną i przede wszystkim – terminową. Jeśli dana osoba otrzyma zlecenie na napisanie recenzji konkretnej książki i ustalony zostanie termin ukończenia pracy, recenzent powinien tak zaplanować swoją pracę, żeby go nie przekroczyć. Jest to o tyle istotne, że już na samo przeczytanie książki potrzebuje czasu. Po przeczytaniu książki warto dać sobie chwilę na ochłonięcie. Po co? To bardzo ważne, by napisać wyważoną recenzję, która nie będzie podyktowana wyłącznie emocjami.
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.