Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak zostać recenzentem książek?

Jeśli uwielbiasz czytać książki i literatura to Twoja największa pasja, możesz ją połączyć z pracą. Jak? Wystarczy, że zostaniesz recenzentem książek: hobbystycznie lub zawodowo. Na czym polega recenzowanie książek? Co warto wiedzieć, zanim stworzy się swoją pierwszą recenzję? Jak właściwie zostać recenzentką/recenzentem książek? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Recenzent książek: jakie umiejętności warto posiadać?

Warto pamiętać, że praca, jaką jest recenzent literacki, bez względu na to, czy robi to hobbystycznie, czy zarobkowo niesie za sobą ogromną odpowiedzialność. Dlaczego? Odbiorcy, na podstawie napisanej przez daną osobę recenzji, mogą podjąć decyzję dotyczącą zakupu i przeczytania recenzowanej książki. Jeśli recenzja będzie niechlujna, a recenzent nie przyłoży się do jej napisania, nawet ciekawa książka może zostać odrzucona przez potencjalnego czytelnika. Warto więc mieć na uwadze specyfikę pracy, jaką jest recenzowanie książek i świadomie wziąć na swoje barki odpowiedzialność, która z niej wynika. 
Praca polegająca na pisaniu recenzji książek wymaga od ewentualnego recenzenta zamiłowania do literatury. Trudno wyobrazić sobie osobę recenzującą książki, która nie lubi czytać. Ponadto, warto rozważnie wybierać książki, jakie się recenzuje. Jeśli doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dany gatunek literatury jest przez nas nielubiany, trudniej będzie zachować obiektywizm i sprawiedliwie ocenić przeczytaną książkę. Obiektywizm to zresztą jedna z najważniejszych cech recenzenta. Recenzja powinna być bowiem uczciwa i stanowić dla odbiorcy źródło cennych informacji.
Co więcej, osoby aspirujące do pracy recenzenta powinny także wiedzieć, jak się piszę recenzje książki. Bardzo istotne jest, by recenzja miała przejrzystą, logiczną budowę. Nie powinna być zbyt krótka i lakoniczna, ale jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, że długa, niepotrzebnie nierozbudowana recenzja może znudzić czytelnika i zaowocować rezygnacją z dalszego czytania. Ile zarabia recenzent książek? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Bardzo często recenzenci pracują za darmo, traktując pisanie recenzji, jako swoje hobby. W innych przypadkach recenzenci mogą liczyć, na przykład, na otrzymanie na własność egzemplarza recenzowanej książki. To, czy i ile zarabia recenzent jest więc kwestią wysoce indywidualną, uzależnioną, między innymi, od tego, gdzie pracuje.
Pisząc recenzję należy dokładnie się zastanowić, co chce się w niej zawrzeć. Ułatwieniem w pracy może być, na przykład, przygotowanie konspektu, który nie pozwoli nam zapomnieć o najważniejszych informacjach. Recenzent powinien być więc osobą dokładną i przede wszystkim – terminową. Jeśli dana osoba otrzyma zlecenie na napisanie recenzji konkretnej książki i ustalony zostanie termin ukończenia pracy, recenzent powinien tak zaplanować swoją pracę, żeby go nie przekroczyć. Jest to o tyle istotne, że już na samo przeczytanie książki potrzebuje czasu. Po przeczytaniu książki warto dać sobie chwilę na ochłonięcie. Po co? To bardzo ważne, by napisać wyważoną recenzję, która nie będzie podyktowana wyłącznie emocjami. 

Praca, jako recenzent książek: jak zacząć?

Zawód, jakim jest recenzent książek, może być łakomym kąskiem dla osób, które kochają czytać. Co zrobić, żeby zostać recenzentem? W tym przypadku masz dwie drogi: próbować nawiązać współpracę z portalami internetowymi, prasą itp. lub zdecydować się na założenie własnego bloga z recenzjami. Wiele zależy od tego, na jakiej formie współpracy zależy danej osobie i czego oczekuje od profesji, jaką jest recenzowanie książek. Blog internetowy może być alternatywą dla tych osób, które nie mogą lub nie chcą współpracować z mediami. Założenie własnego bloga w sieci jest banalnie proste, a przy okazji dzięki temu będzie można docelowo recenzować właśnie te książki, jakie się chce czytać. Rzecz jasna, w przypadku bloga istotnym zagadnieniem jest jego wypromowanie, by docierał do możliwie jak największej liczby osób, zwłaszcza jeśli właściciel liczy na odbiór szerokiego grona miłośników literatury. Jeśli chcesz współpracować z prasą lub portalami, sprawdzaj ogłoszenia o naborze recenzentów. Staraj się to robić regularnie i możliwie jak najczęściej, dzięki czemu zyskasz większą szansę, że zdążysz wysłać swoje zgłoszenie, zanim portal, gazeta itp. wybiorą kogoś innego. Możesz także pokusić się o wysłanie zgłoszenia nawet jeśli obecnie nie jest prowadzona żadna rekrutacja. W momencie, w którym zostanie ona uruchomiona, osoby odpowiedzialne za znalezienie recenzentów mogą sobie przypomnieć o Twojej kandydaturze. 
ZAPAMIĘTAJ!
Recenzowanie książek to bardzo odpowiedzialne zadanie. Recenzja może bowiem zmotywować lub zniechęcić czytelnika do przeczytania konkretnej książki.
Recenzent powinien być osobą obiektywną. Personalne sympatie, antypatie, preferencje itp. nie powinny wpływać na charakter recenzji. Wręcz przeciwnie, podstawowe znaczenie ma obiektywne i przede wszystkim rzetelne zrecenzowanie książki.
Chcąc zostać recenzentem warto sprawdzać portale i gazety o tematyce książkowej. Czasami portale internetowe lub gazety poszukują recenzentów, dlatego dobrze jest trzymać rękę na pulsie i regularnie przeglądać ewentualne ogłoszenia.
Jeśli ktoś nie chce lub nie może współpracować z środkami przekazu, opcjonalnym rozwiązaniem jest blog internetowy. Posiadanie własnego bloga internetowego daje dużą swobodę, na przykład w zakresie doboru książek, jakie chce się na jego łamach recenzować.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA