Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Ile zarabia pisarz i od czego to zależy?

Chcesz być pisarzem? Sen z powiek spędza Ci nie tylko pytanie, jak rozpocząć pisanie książki, ale również – ile można na tym zarobić? Zastanawiasz się, czy z pisania „da się wyżyć”? Chcesz wiedzieć, jak wyglądają zarobki pisarzy? Niestety, odpowiedź na pytanie ile zarabiają pisarze nie należy do najłatwiejszych. Mimo wszystko, spróbujemy sobie dzisiaj rzucić nieco więcej światła na tę kwestię.

Ile można zarobić na napisaniu książki?

Nie można się dziwić, że to ile zarabia autor książki jest istotną kwestią. Dla wielu osób parających się literaturą, zarobki pisarza to bowiem istotne źródło utrzymania. Przewijające się pytanie: ile zarabia pisarz książek to przede wszystkim złożona kwestia. Analizując ile zarabia pisarz na książce w Polsce trzeba wziąć pod uwagę, między innymi, charakter polskiego czytelnictwa. Co to oznacza? Jak podaje Biblioteka Narodowa, w 2018 roku, co najmniej jedna książka została przeczytana przez 37% przepytywanych uczestników badania1. Dla pisarzy oznacza to ograniczoną liczbę potencjalnych odbiorców, a przecież jasne jest, że zarobki pisarza w Polsce są ściśle związane, między innymi, z liczbą sprzedanych egzemplarzy jego książki. 

Ile zarabia pisarz – debiutant?

Rzecz jasna, zarobki autorów książek mogą być uzależnione od ich pozycji na rynku literackim. Ile zarabia debiutujący pisarz? W tym przypadku trzeba pamiętać, że osoba która wydaje swoją pierwszą książkę nie ma jeszcze grona wiernych czytelników, które często jest udziałem popularnych pisarzy. Uznani pisarze, doceniani przez odbiorców mogą liczyć na to, że niektóre osoby zdecydują się na zakup ich nowej książki właśnie przez wzgląd na sympatię lub sentyment, jakim ich darzą. 

Czy to oznacza, że debiutujący pisarz nie ma szans na to, by zarobić na wydaniu swojej książki? Oczywiście, że nie! To kwestia wysoce indywidualna, uzależniona, między innymi, od tego, jak skuteczna będzie promocja jego dzieła. Zasada jest prosta: jeśli czytelnicy nie będą wiedzieli, że dana książka w ogóle istnieje, jak mają ją kupić? To, ile zarabia początkujący pisarz, jak również to, ile zarabia dobry pisarz, jest uzależnione również od czynnika, jakim jest procentowy udział autora w dochodzie z wydania jego książki. 

Ile zarabiają najlepsi pisarze?

Zarówno zarobki początkującego pisarza, jak również zarobki najlepszych pisarzy są ściśle uzależnione od tego, jaki rodzaj literatury dana osoba „uprawia”. Nie jest tajemnicą, że określone gatunki literackie mogą cieszyć się wśród czytelników większą popularnością, niż inne. Zastanawiając się, ile przeciętnie zarabia pisarz na uwadze należy mieć również jego poza literackie formy aktywności, które mogą wynikać z popularności pisanych przez daną osobę książek, na przykład kwestię ekranizacji poszczególnych pozycji, udział w reklamach itp.

ZAPAMIĘTAJ!

To czy i ile można zarobić na napisaniu książki to kwestia indywidualna, uzależniona od szeregu czynników. Wpływ na dochód autora ze sprzedaży książki ma niewątpliwie liczba czytelników w Polsce.

Ile zarabiają polscy pisarze? W praktyce, to ile zarabiają autorzy książek to wypadkowa wielu przesłanek. Należą do nich, między innymi:

  1. zarobki z wydania książki uzależnione od udziału procentowego autora
  2. popularność pisarza
  3. rodzaj literacki, który reprezentuje dana książka
  4. dochody poza literackie (związane, na przykład, z ekranizacją książki itp.)

  1 „Główne wskaźniki czytelnictwa pozostają bez zmian”, https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3707-glowne-wskazniki-czytelnictwa-pozostaja-bez-zmian.html, 15.05.2019r.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA