13 maja 2019
Jak znaleźć wydawcę książki?

Jak znaleźć wydawcę książki?

Napisałaś/Napisałeś książkę do szuflady i teraz zastanawiasz się, jak wygląda proces wydawniczy? Może dopiero jesteś na etapie pisania lub masz w głowie pomysł, który chciałabyś/chciałbyś zrealizować, ale nie wiesz, czy w ogóle znajdzie się ktoś, kto to wyda? Jak wysłać swoją książkę do wydawnictwa i jak znaleźć wydawcę? Gdzie w ogóle wysłać książkę? Czytaj dalej!

Wydawnictwa książek: zwróć uwagę na charakter konkretnego wydawnictwa

Posłużmy się przykładem: jeśli chcesz kupić jabłka na domową szarlotkę, nie pójdziesz do sklepu mięsnego, prawda? Tak samo powinnaś/powinieneś wybierać wydawnictwa książek w Polsce, którym chcesz przedstawić swoją twórczość. Wydawcy książek dla dzieci nie będą zainteresowani książką kryminalną, to oczywiste. Wydawnictwa książek dla dzieci, podobnie jak wydawnictwo książki dla młodzieży mają swój określony profil. 

Napisałaś/Napisałeś książkę fantastyczną? Możliwe, że zainteresuje się nią wydawnictwo książek fantastycznych. Stworzyłaś/Stworzyłeś książkę historyczną? To „temat” dla wydawnictwa książek historycznych. Szukasz wydawcy książki kulinarnej? Zwróć uwagę na wydawnictwo wydające książki kulinarne. Reasumując: wysłanie książki do wydawnictwa powinno być poprzedzone sprawdzeniem jego charakteru. Jeżeli zastanawiasz się, do jakiego wydawnictwa wysłać książkę i nie masz pojęcia gdzie można wysłać swoją napisaną książkę – nie rób tego po omacku, sprawdź, którzy polscy wydawcy książek mogą być zainteresowani konkretną tematyką.

Dlaczego wydawnictwo ma współpracować właśnie z Tobą?

Wiemy już, do jakich wydawnictw wysłać książkę, ale w praktyce wysyłanie książek do wydawnictw to jedno, a sposób zaprezentowania książki i siebie to drugie. Wydanie książki krok po kroku to cały proces. Pamiętaj, że w tym przypadku bardzo ważna jest umiejętność autoprezentacji. Jeżeli idziesz na rozmowę o pracę i zależy Ci na tej posadzie, starasz się przedstawić swoją kandydaturę w jak najlepszym świetle – podobnie jest, jeśli chodzi o poszukiwania wydawcy. Zanim jednak zaczniesz pisać elaborat na temat siebie i swojej książki, sprawdź, jakie są wymagania konkretnego wydawnictwa pod tym względem. To zresztą może się dla Ciebie okazać bardzo pomocną wskazówką.

Wybierz mądrze!

No dobrze, wyjaśniliśmy sobie, że wydawnictwa książek kryminalnych mogą być zainteresowane książkami o podobnej tematyce itp. Załóżmy, że jakieś wydawnictwo (a może nawet kilka!) jest zainteresowane wydaniem Twojej książki. Nie podejmuj jednak pochopnych decyzji, wybierz wydawnictwo, które odpowiada Twoim potrzebom i dokładnie czytaj podpisywaną umowę. Po raz kolejny sięgnijmy do przykładu: kupujesz mieszkanie, musisz na ten cel przeznaczyć kilkaset tysięcy złotych, bierzesz kredyt, dlatego dokładnie przeglądasz oferty deweloperów w okolicy, która Cię interesuje, sprawdzasz ceny mieszkań, standard budynków, dodatkowe udogodnienia itp., prawda? Podobnie jest, jeśli chodzi o współpracę z wydawnictwem, które będzie wydawało Twoją książkę.

ZAPAMIĘTAJ!

Po pierwsze: jeżeli chcesz wydać swoją książkę z pomocą wydawnictwa, zastanów się, jakie wydawnictwo, o jakim charakterze może być nią rzeczywiście zainteresowane.

Po drugie: postaraj się dobrze zaprezentować nie tylko swoją książkę, ale również siebie, mając na uwadze wymagania konkretnego wydawnictwa.

Po trzecie: mądrze wybierz wydawnictwo, z którym zamierzasz współpracować, wnikliwie przeanalizuj warunki tej współpracy i czytaj podpisywane umowy.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 23 643 090 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji