Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Ghostwriter: definicja

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie podstawowego terminu: co to jest ghostwriting? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy najpierw zacząć od rozczłonkowania oraz przetłumaczenia na język polski terminu „ghostwriter”. Ghost, w przełożeniu z angielskiego na język polski, oznacza po prostu ducha. Writer natomiast możemy przetłumaczyć, jako: pisarz. Teraz sprawa jest prosta, prawda? Kto to jest ghostwriter? Dosłownie więc ghostwriter znaczy: pisarz – duch. Już samo tłumaczenie może nam więc wiele powiedzieć o naturze tej profesji.
Praca, jaką jest ghostwriting polega na napisaniu tekstu, na przykład książki, ale wbrew pozorom, to nie ghostwriter jest wymieniany, jako autor. Wyjaśnijmy to sobie na przykładzie: załóżmy, że osoba X chce napisać książkę na konkretny temat, ale z różnych powodów (brak czasu, brak umiejętności) nie może lub nie chce tego zrobić. Decyduje się więc na zatrudnienie ghostwitera, który wykona za nią pracę, ale to nazwisko osoby X zostanie podane, jako nazwisko autora danej książki. Oczywiście, ghostwriting nie musi dotyczyć wyłącznie książek, ale również innych form słowa pisanego. Kluczowy jest w tym przypadku fakt, że ghostwriter pozostaje w cieniu. 
Wiesz już, kim jest ghostwriter i na czym w praktyce polega definicja ghostwritingu. Musisz jednak pamiętać, że ghostwriting w Polsce nie jest zgodny z prawem. Dlaczego? To proste – zgodnie z polskim prawem nie istnieje możliwość przeniesienia praw autorskich. W praktyce oznacza to, że możesz napisać, na przykład, tekst do piosenki, a następnie odstąpić prawa majątkowe, ale mimo wszystko cały czas to Ty będziesz jego autorem.

Copywriter vs ghostwriter: czym różnią się te dwie profesje?

Omówiliśmy kwestię tego, na czym polega praca, jako ghostwriter. W takim razie, przy okazji, wyjaśnijmy sobie podobno brzmiący termin, jakim jest copywriter. Przede wszystkim musisz pamiętać, że ghostwriter i copywriter to dwa zupełnie odmienne pojęcia i kompletnie różne profesje. Copywriter to osoba „żyjąca ze słowa”, ale – wbrew temu, co może sugerować pierwszy człon nazwy tego zawodu – pisząca autorskie teksty. Copywriterzy zajmują się więc pisaniem różnego rodzaju haseł reklamowych, ale przygotowują również dłuższe materiały, na przykład pisząc artykuły blogowe czy teksty, które docelowo zostaną umieszczone na materiałach reklamowych klienta.
Copywriterzy zwykle są zatrudniani w agencjach reklamowych, również tych specjalizujących się w marketingu internetowym, ponieważ wielu copywriterów zajmuje się głównie pisaniem tekstów zgodnych z zasadami SEO. Niektórzy copywriterzy pracują również, jako freelancerzy, co jest ciekawym sposobem na aktywność zawodową dla osób, które chcą mieć na tym polu dużą swobodę i samodzielnie przyjmować zlecenia, które będą zgodne z ich zainteresowaniami.
Jaki powinien być copywriter? Przede wszystkim – musi mieć osławione i powtarzające się w wielu ogłoszeniach „lekkie pióro”. Zdolność do jasnego i precyzyjnego wyrażania myśli powinna iść w parze z pomysłową formą i co najważniejsze, znajomością zasad ortografii i interpunkcji. Trudno wyobrazić sobie profesjonalnego copywritera, który robiłby błędy ortograficzne lub gramatyczne. W zawodzie copywritera kolosalne znaczenie ma także kreatywność oraz umiejętność dotrzymywania terminów. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w przypadku osób pracujących, jako wolni strzelcy, czyli freelancerzy. 
PODSUMOWUJĄC: ghostwriting oznacza zjawisko, w ramach którego tekst jest pisany przez ghostwritera, ale jego autorstwo przypisuje się komuś innego. W Polsce ghostwriting jest niezgodny z prawem.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia
Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie
Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki
Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie
Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki
Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac
Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac
Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu
Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac
Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie
Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer
Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
22 lipca 2019
jak-zostac-bibliotekarzem-bibliotekarka-i-ile-zarabia-sie-w-tym-zawodzie
Jak zostać bibliotekarzem/bibliotekarką i ile zarabia się w tym zawodzie?

Planując swoją przyszłość, często zastanawiamy się nad kwestią potrzebnych kwalifikacji do wykonywania określonych zawodów. Miłośnicy czytania mogą zadawać sobie pytanie: jak zostać redaktorem książek lub bibliotekarzem? Te dwie profesje zapewniają przecież stały kontakt z literaturą. W takim razie, dzisiaj zastanowimy się, na czym w praktyce polega praca w bibliotece szkolnej i publicznej, sprawdzimy kto może spełnić się w tej roli zawodowej i poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak dostać pracę w bibliotece?

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA