Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Ghostwriter: definicja

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie podstawowego terminu: co to jest ghostwriting? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy najpierw zacząć od rozczłonkowania oraz przetłumaczenia na język polski terminu „ghostwriter”. Ghost, w przełożeniu z angielskiego na język polski, oznacza po prostu ducha. Writer natomiast możemy przetłumaczyć, jako: pisarz. Teraz sprawa jest prosta, prawda? Kto to jest ghostwriter? Dosłownie więc ghostwriter znaczy: pisarz – duch. Już samo tłumaczenie może nam więc wiele powiedzieć o naturze tej profesji.
Praca, jaką jest ghostwriting polega na napisaniu tekstu, na przykład książki, ale wbrew pozorom, to nie ghostwriter jest wymieniany, jako autor. Wyjaśnijmy to sobie na przykładzie: załóżmy, że osoba X chce napisać książkę na konkretny temat, ale z różnych powodów (brak czasu, brak umiejętności) nie może lub nie chce tego zrobić. Decyduje się więc na zatrudnienie ghostwitera, który wykona za nią pracę, ale to nazwisko osoby X zostanie podane, jako nazwisko autora danej książki. Oczywiście, ghostwriting nie musi dotyczyć wyłącznie książek, ale również innych form słowa pisanego. Kluczowy jest w tym przypadku fakt, że ghostwriter pozostaje w cieniu. 
Wiesz już, kim jest ghostwriter i na czym w praktyce polega definicja ghostwritingu. Musisz jednak pamiętać, że ghostwriting w Polsce nie jest zgodny z prawem. Dlaczego? To proste – zgodnie z polskim prawem nie istnieje możliwość przeniesienia praw autorskich. W praktyce oznacza to, że możesz napisać, na przykład, tekst do piosenki, a następnie odstąpić prawa majątkowe, ale mimo wszystko cały czas to Ty będziesz jego autorem.

Copywriter vs ghostwriter: czym różnią się te dwie profesje?

Omówiliśmy kwestię tego, na czym polega praca, jako ghostwriter. W takim razie, przy okazji, wyjaśnijmy sobie podobno brzmiący termin, jakim jest copywriter. Przede wszystkim musisz pamiętać, że ghostwriter i copywriter to dwa zupełnie odmienne pojęcia i kompletnie różne profesje. Copywriter to osoba „żyjąca ze słowa”, ale – wbrew temu, co może sugerować pierwszy człon nazwy tego zawodu – pisząca autorskie teksty. Copywriterzy zajmują się więc pisaniem różnego rodzaju haseł reklamowych, ale przygotowują również dłuższe materiały, na przykład pisząc artykuły blogowe czy teksty, które docelowo zostaną umieszczone na materiałach reklamowych klienta.
Copywriterzy zwykle są zatrudniani w agencjach reklamowych, również tych specjalizujących się w marketingu internetowym, ponieważ wielu copywriterów zajmuje się głównie pisaniem tekstów zgodnych z zasadami SEO. Niektórzy copywriterzy pracują również, jako freelancerzy, co jest ciekawym sposobem na aktywność zawodową dla osób, które chcą mieć na tym polu dużą swobodę i samodzielnie przyjmować zlecenia, które będą zgodne z ich zainteresowaniami.
Jaki powinien być copywriter? Przede wszystkim – musi mieć osławione i powtarzające się w wielu ogłoszeniach „lekkie pióro”. Zdolność do jasnego i precyzyjnego wyrażania myśli powinna iść w parze z pomysłową formą i co najważniejsze, znajomością zasad ortografii i interpunkcji. Trudno wyobrazić sobie profesjonalnego copywritera, który robiłby błędy ortograficzne lub gramatyczne. W zawodzie copywritera kolosalne znaczenie ma także kreatywność oraz umiejętność dotrzymywania terminów. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w przypadku osób pracujących, jako wolni strzelcy, czyli freelancerzy. 
PODSUMOWUJĄC: ghostwriting oznacza zjawisko, w ramach którego tekst jest pisany przez ghostwritera, ale jego autorstwo przypisuje się komuś innego. W Polsce ghostwriting jest niezgodny z prawem.

Równiez warte przeczytania

5 maja 2020
jakie-ksiazki-warto-wybierac-dla-2-latka

Jakie książki warto wybierać dla 2-latka?

Nie jest tajemnicą, że czytanie dziecku już od najmłodszych lat może mieć bardzo duży wpływ na jego rozwój. W związku z tym, rodzice często stają przed pytaniem: co czytać trzylatkowi oraz jakie książki wybierać dla dwulatków. Odpowiedni wybór książek może przecież rzutować na dziecięca chęć do słuchania czytanych przez rodzica treści. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 2-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i czym warto się kierować wybierając odpowiednią lekturę.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-5-latka

Jakie książki wybierać dla 5-latka?

Zamierzasz uzupełnić swoją domową biblioteczkę o ciekawe książki, które przyciągną uwagę Twojej pociechy? Zastanawiasz się, jakie książki dla 6-latka mogą przypaść dziecku do gustu? Chcesz w nim rozwijać miłość do słowa pisanego, ale nie masz pojęcia co czytać 5-latkowi? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi! 

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-3-latka

Jakie książki wybierać dla 3-latka? Krótki przewodnik po świecie dziecięcych lektur!

Twój trzylatek uwielbia, kiedy mu czytasz? Może wręcz przeciwnie, nie jest w stanie dłużej skupić się na tekście? Podpowiemy Ci, jak wybierać książki dla 3-latka i czym warto się kierować wybierając lektury, które mają wzbogacić domową biblioteczkę. Zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać w kompletowaniu zbioru książeczek dla Twojej pociechy.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-dla-8-latka-powinny-zalezc-sie-w-dzieciecej-biblioteczce

Jakie książki dla 8-latka powinny się znaleźć w dziecięcej biblioteczce?

Masz w planach uzupełnienie dziecięcej biblioteczki? Nie wiesz jednak, jakie bestsellery – książki dla 7-latka będą najlepszym nabytkiem w książkowych zbiorach? Zastanawiasz się, jakie książki dla 8-latka mogą wzbudzić ciekawość dziecka i zachęcić je do kontynuowania czytelniczej przygody? Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby podjąć dobrą decyzję!

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jakie-ksiazki-dla-7-latka-powinny-trafic-w-dzieciece-raczki

Jakie książki dla 7-latka powinny trafić w dziecięce rączki?

Czytanie ma bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka, dlatego w miarę możliwości warto zachęcać własną pociechę do takiej aktywności. Zastanawiasz się, jakie książki dla 7-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę? Nie wiesz, po które lektury warto sięgnąć, żeby zmobilizować dziecko do czytania? Zebraliśmy kilka książkowych propozycji, które warto znać. 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-dla-10-latka-i-10-latki

Jaka książka dla 10-latka i 10-latki powinna trafić do dziecięcych rąk?

Czytanie książek ma wiele zalet. W zależności od wybranej lektury, rozszerza słownictwo dziecka, ćwiczy jego kreatywność i wyobraźnię oraz uzupełnia wiedzę. Jak w takim razie wybierać książki dla dzieci mających 10 lat, żeby podsuwać im interesujące i rozwijające lektury? Podpowiadamy! 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-bedzie-idealna-na-prezent-slubny

Jaka książka będzie idealna na prezent ślubny?

Wybieracie się na ślub, a Młoda Para, zamiast kwiatów poprosiła o książki? To częste rozwiązanie, dlatego warto zastanowić się, jaka książka na ślub będzie najbardziej odpowiednim upominkiem. Pomożemy Wam w wyborze!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-zrobic-ksiazke-okolicznosciowa-na-slub-krok-po-kroku

Jak zrobić książkę okolicznościową na ślub krok po kroku?

Ślub zbliża się wielkimi krokami i chcecie część potrzebnych dekoracji wykonać samodzielnie? Niezależnie od tego, czy kierują Wami względu finansowe, czy po prostu chcecie tchnąć duszę nawet w najdrobniejsze przedmioty wykorzystywane w tym szczególnym dniu, ręcznie robione księgi pamiątkowe będą świetną pamiątką. Podpowiemy Wam, jak łatwo zrobić książkę okolicznościową, która ozdobi Wasz ślub!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-robic-notatki-z-ksiazki-zeby-zapamietac-jak-najwiecej

Jak robić notatki z książki, żeby zapamiętać jak najwięcej?

Musisz przeczytać szkolną lekturę? Przygotowujesz się do egzaminu i czeka na Ciebie cała sterta książek? Piszesz pracę dyplomową, więc potrzebne są Ci umiejętnie przygotowane notatki z książek, które zamierzasz umieścić w bibliografii? Podpowiemy Ci, jak notować z książek, żeby łatwiej wyłuskać najważniejsze informacje.

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
co-czytac-6-latkowi

Co czytać 6-latkowi? Krótkie kompendium książkowej wiedzy

Czytanie dzieciom ma wiele zalet: pozwala rozwijać słownictwo, poszerzać wiedzę, którą dysponuje Twoja pociecha oraz, w zależności od wyboru lektury, umożliwia wyjaśnienie nurtujących kwestii w sposób dostosowany do wieku dziecka. Rodzice, rozumiejąc wagę regularnego czytania, często zastanawiają się, co czytać 5-latkowi czy jakie lektury wybierać dla 6-latków. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 6-latka mogą okazać się świetnym uzupełnieniem Waszej domowej biblioteczki i na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę kupując odpowiednie książeczki.

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-religijne-ktore-warto-przeczytac

Książki religijne, które warto przeczytać. 9 interesujących pozycji!

Literatura niejedno ma imię! Jeżeli szukasz ciekawych książek poświęconych religii chrześcijańskiej, skorzystaj z naszej listy - specjalnie dla Ciebie przedstawimy interesujące pozycje książkowe, po które zdecydowanie warto sięgnąć! Dowiedz się, jakie książki religijne zasługują na szczególną uwagę. 

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-psychologiczne-warte-przeczytania

Książki psychologiczne warte przeczytania. 9 pozycji, po które musisz sięgnąć!

Interesujesz się psychologią? W takim razie - czytaj dalej! Właśnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę dobrych książek psychologicznych, które zdecydowanie warto przeczytać. To co, udasz się razem z nami na wycieczkę po meandrach ludzkiego umysłu?

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: info@skupszop.pl

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA