Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak wydać własną książkę?

Wydanie książki to jedno z Twoich największych marzeń? Jeszcze do niedawna zastanawiałaś(eś) się jak napisać własną książkę, a teraz szukasz wydawcy? Własna książka to pierwszy punkt na Twojej liście rzeczy „do zrobienia”? Chcesz wiedzieć, jak wydać swoją pierwszą książkę za darmo? Stajesz przed pytaniem, jak wydać książkę fantasy lub książkę kulinarną, bądź jak wydać książkę samemu, swoim nakładem pracy? Nie masz pojęcia, jak wygląda umowa z wydawnictwem na wydanie książki i czy możliwe jest wydanie książki pod pseudonimem? Jak brzmi definicja wydania książki? W takim razie dzisiaj rzucimy więcej światła na zagadnienie, jakim jest wydanie własnej książki.

Co oznacza wydanie książki?

Postanowiłaś(eś) – chcę wydać książkę! Teraz zadajesz sobie kolejne pytanie: jak w praktyce opublikować swoją książkę? Musisz być przygotowana(y) na to, że publikacja książki może okazać się dużym wyzwaniem i to dopiero pierwszy krok na drodze do sukcesu. Książka musi zostać bowiem również odpowiednio wypromowana, by mogła dotrzeć do czytelników stanowiących jej grupę docelową. Wydając książkę zwykle bowiem liczymy na to, że odniesie ona komercyjny sukces, to całkowicie naturalne.

Czy wydanie książki jest trudne?

Napisałem/napisałam książkę i co dalej? Szukasz odpowiedzi na pytanie: kto wyda moją książkę? Czy w praktyce wydanie książki w Polsce jest trudnym zadaniem? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Sam proces wydania książki jest uzależniony od szeregu czynników i stanowi kwestię wysoce indywidualną. Chcę wydać swoją książkę: jakie rozwiązania mam do wyboru? Możliwe jest, między innymi:

  • wydanie książki przez wydawnictwo

  • self – publishing

Zanim podejmiesz decyzję, dobrze rozważ zalety i wady obu dróg, chociaż oczywiście w przypadku wydawnictw nie mamy gwarancji, że któreś z nich będzie zainteresowanie wydaniem naszej książki. Jeżeli chcesz nawiązać współpracę z wydawnictwem, zorientuj się, jakie wydawnictwa dla debiutantów działają na Polskim rynku i które wydawnictwa literackie w Polsce mogłyby ewentualnie zaciekawić się naszą propozycją książkową. W tej materii bardzo istotny jest profil wydawnictwa, czyli to jakie książki najczęściej wydaje. 

Wydanie książki krok po kroku

Wydanie swojej pierwszej książki to ogromne przeżycie, nadal związane z bardzo dużym prestiżem. Jak w praktyce wygląda wydanie książki? Trudno opisać ewentualny proces krok po kroku – wszystko zależy od tego, na jaką ścieżkę się zdecydujemy. Jeżeli postawimy na współpracę z wydawnictwami, na liście możemy umieścić wydawnictwa książek w Polsce i starać się o wydanie swojej książki w profesjonalnym wydawnictwie. W takim przypadku trzeba jednak być przygotowanym na to, że wydawnictwa książkowe działające w Polsce niekoniecznie będą chciały wydać nasze dzieło.

W jakim wydawnictwie wydać książkę?

Co możemy zrobić w sytuacji, kiedy marzy nam się wydanie książki drukiem we współpracy z profesjonalnym wydawnictwem, ale nie mamy wiedzy, na temat tego, gdzie można wydać własną książkę, dzięki której moglibyśmy się skontaktować z wydawnictwami lub nie umiemy powiedzieć, którzy wydawcy książek w Polsce mogliby potencjalnie być zaciekawieni naszym pomysłem? Wsparciem stricte logistycznym w poszukiwaniu wydawcy dla naszej książki może okazać się nawiązanie współpracy z wyspecjalizowaną agencją literacką, która będzie występowała w naszym imieniu.

Samodzielne wydanie książki: blaski i cienie

Co to jest samodzielne wydanie książki? Czy to w ogóle możliwe? W jaki sposób wydać książkę na własną rękę? Decydujesz się na self – publishing, czyli wydanie książki bez wydawnictwa? Marzy Ci się samodzielne wydanie książki kucharskiej ze swoimi autorskimi przepisami? Twoim celem jest wydanie książki fantasy lub zadajesz sobie pytanie: jak samemu wydać książkę historyczną? 

Self-publishing to nic innego jak samodzielne wydanie swojej książki, bez udziału wydawnictwa. Należy jednak podkreślić, że w tym przypadku to autor ponosi wszystkie wydatki, które są związane z wydaniem pozycji i działaniami marketingowymi, musi więc dysponować potrzebnymi nakładami finansowymi.

W przypadku self-publishingu mamy do wyboru dwie opcje:

samodzielne przeprowadzenie procesu wydawniczego od A do Z

skorzystanie ze wsparcia wydawnictw self-publishing, oferujących wsparcie w procesie wydawniczym: korekcie, promocji itp. Wydawnictwo self-publishing może również wspomóc autora zastanawiającego się: jak stworzyć okładkę do książki? Często bowiem wydawnictwa self-publishing mają podobną usługę w swojej ofercie.


Ile trwa wydanie książki?

Ile czeka się na wydanie książki? Co wpływa na czas oczekiwania? Ile czasu zajmuje wydanie książki w praktyce? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ na sam proces wydawniczy składa się wiele elementów. W przypadku wydawania książki przez wydawnictwo, o szczegóły należy pytać wydawnictwo z którym współpracujemy. Z kolei, jeśli zdecydowaliśmy się na self – publishing i pomoc wydawnictwa self-publishing, może to zająć kilka tygodni, chociaż oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od szeregu czynników.

Jak wydać książkę dla dzieci?

Zastanawiasz się, jak wydać książkę dla młodzieży? Zastanawiasz się, jak wydać książkę edukacyjną dla dzieci? Chcesz wiedzieć, jaka jest szansa na wydanie książki? W przypadku książek dla dzieci, podobnie jak w odniesieniu do książek dla dorosłych, autor może szukać możliwości wydania książki za pośrednictwem dedykowanego wydawnictwa lub zdecydować się na opcję, którą jest self-publishing. Można również spróbować swoich sił w poszukiwaniu odpowiedniego wydawnictwa, skorzystać z pomocy agencji literackiej, a jeśli nasze wysiłki skierowane na wydanie książki przez specjalistyczne wydawnictwo spełzną na niczym, wówczas rozważyć self-publishing. 

Jak wydać książkę elektroniczną?

Wydanie książki elektronicznej, czyli e-booka, stanowi dzisiaj coraz bardziej popularne rozwiązanie. Dlaczego? Powodów jest kilka – czytelnicy cenią sobie możliwość czytania książek na czytnikach e-booków. Czytnik nie zajmuje wiele miejsca, a można w nich „przechowywać” więcej książek, co okazuje się szczególnie przydatne zwłaszcza w czasie podróży, kiedy miejsce w bagażu jest na wagę złota. Jakie zalety mają e-booki z perspektywy wydawców? Książek elektronicznych nie trzeba drukować, co eliminuje konieczność pokrywania wydatków związanych z wydrukiem. Książkę elektroniczną także można wydać przy pomocy wydawnictwa self-publishingu. Wydawnictwo może wspomóc „złożenie” książki elektronicznej poprzez przygotowanie jej w odpowiednim formacie, skorygowanie tekstu, opiekę redakcyjną itp. 

ZAPAMIĘTAJ!

  • Jeżeli chcesz wydać książkę do wyboru masz, między innymi, wydanie jej za pośrednictwem wydawnictwa lub self-publishing.

  • Self-publishing oznacza samodzielne wydanie książki, bez udziału wydawnictwa. Należy jednak pamiętać, że koszty wydania książki pokrywa w takim przypadku sam autor. 

  • Pragniesz wydać książkę, ale nie wiesz od czego zacząć poszukiwania odpowiedniego wydawnictwa? Wspomóc może Cię profesjonalna agencja literacka, która będzie występowała w Twoim imieniu.

 

Równiez warte przeczytania

24 maja 2019
od-kiedy-czytac-dziecku-i-dlaczego-warto-to-robic
Od kiedy czytać dziecku i dlaczego warto to robić?

Masz dziecko? Może dopiero jesteś w ciąży? Słyszeliście, że czytanie dzieciom ma wiele zalet, dlatego zastanawiacie się, kiedy najlepiej zacząć czytać dziecku? Jak wprowadzić ten rytuał? Od kiedy czytać dziecku w ciąży, czy to w ogóle ma sens i kiedy czytać dziecku w brzuchu? Spróbujmy dzisiaj sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zapakowac-ksiazke-na-prezent-i-nie-zbankrutowac
Jak zapakować książkę na prezent i nie zbankrutować?

Zamierzasz podarować komuś książkę, ale doskonale wiesz, że adresat prezentu zwraca uwagę na jego formę? Zastanawiasz się jak ładnie zapakować książkę w papier? Nie masz pojęcia od czego zacząć pakowanie książek na prezent? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zaczac-czytac-i-polubic-czytanie-ksiazek
Jak zacząć czytać i polubić czytanie książek?

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele zalet niesie za sobą regularne czytanie? Właśnie dlatego zastanawiasz się, jak zachęcić dzieci do czytania, swoich przyjaciół lub, może, siebie? Chcesz wiedzieć, jak zacząć czytać książki, by się nie zniechęcić? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zachecic-dziecko-i-doroslych-do-czytania-sprawdz-kilka-prostych-sposobow
Jak zachęcić dziecko i dorosłych do czytania? Sprawdź kilka prostych sposobów!

Zdajesz sobie sprawę z tego, jakie korzyści niesie za sobą czytanie książek, prawda? Chcesz więcej czytać, ale niestety – w praktyce okazuje się, że kolejne książki kurzą się na domowych półkach i czekają aż po nie sięgniesz? Zastanawiasz się, jak zachęcić siebie do czytania książek? Co zrobić, żeby Twoja pociecha częściej sięgała po ciekawe lektury? Mamy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-wymyslic-tytul-ksiazki-i-dlaczego-jest-on-tak-istotny
Jak wymyślić tytuł książki i dlaczego jest on tak istotny?

Chcesz napisać książkę? Może od jakiegoś czasu piszesz do szuflady? Zastanawiasz się, jak napisać własną książkę i co może potencjalnie skłonić czytelników do tego, by sięgnęli właśnie po tą pozycję? Oczywiście, w tym kontekście pojawia się jedno zasadnicze pytanie: jaki tytuł dla książki będzie wystarczająco „chwytliwy”? Skąd wziąć pomysł na tytuł książki dla dzieci, romansu, kryminału czy tytuł do książki fantastycznej? Spróbujmy rozwinąć ten temat!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-przechowywac-ksiazki-pomysly-i-sposoby-dzieki-ktorym-twoje-mieszkanie-nabierze-blasku
Jak przechowywać książki: pomysły i sposoby, dzięki którym Twoje mieszkanie nabierze blasku!

Jesteś właścicielką/właścicielem całkiem pokaźnej biblioteczki? Sen z powiek spędza Ci przechowywanie książek w salonie – upychasz je, jak tylko możesz i nie masz pojęcia co zrobić, by uporządkować swoje zbiory? Zastanawiasz się, jak przechowywać książki w małym mieszkaniu? To artykuł dla Ciebie! Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-komiksy-5-zalet-komiksow-o-ktorych-warto-pamietac
Dlaczego warto czytać komiksy? 5 zalet komiksów, o których warto pamiętać!

Wiesz, że warto czytać książki, prawda? Znamy korzyści z czytania dzieciom, ale co z komiksami? Czy czytanie komiksów ma swoje zalety? Jakie korzyści płyną z czytania komiksów? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-dzieciom-5-powodow-dla-ktorych-powinniscie-to-robic
Dlaczego warto czytać dzieciom? 5 powodów, dla których powinniście to robić!

Masz dziecko? Zastanawiasz się, dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne? Chcesz wiedzieć, jak wybierać książeczki i na jakie korzyści z czytania dzieciom warto przede wszystkim zwrócić uwagę? Czy czytanie dziecku w ciąży ma w ogóle sens? Dlaczego powinniśmy czytać książki? Dzisiejszy artykuł poświęcimy właśnie temu zagadnieniu! Zapraszamy!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
czy-czytanie-rozwija-mozg
Czy czytanie rozwija mózg?

Pewnie wielokrotnie obiło Ci się o uszy, że warto czytać książki, prawda? Zastanawiasz się, o co właściwie tyle szumu? Dlaczego książki powinny mieć dla nas tak duże znaczenie i jaki jest wpływ czytania na mózg? Właśnie dlatego dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak czytanie książek wpływa na mózg i co sprawia, że dobrze jest sięgnąć po kolejną lekturę?

Kiedy ostatnio byłaś(eś) na siłowni? Może biegasz lub chodzisz na jogę? Dbasz o swoje ciało, ale czy pamiętasz o tym, by zatroszczyć się o kondycję własnego umysłu. Czytanie książek a mózg: o czym warto pamiętać? Przede wszystkim, czytając musisz się skupić. Na pewno znasz to uczucie, kiedy podczas czytania Twoje myśli odpłynęły na chwilę w inną stronę i ocknęłaś/ocknąłeś się w momencie, w którym chciałaś(eś) przerzucić kartkę, ale zorientowałaś(eś) się, że w zasadzie nie masz pojęcia co właśnie przeczytałaś(eś)? No właśnie! Wtedy musiałaś(eś) wrócić do czytanego tekstu i przerobić go jeszcze raz. Koncentracja w czasie czytania ma więc priorytetowe znaczenie, by książka została przez nas rzeczywiście zrozumiana. 

Czytając nie masz innego wyjścia – musisz myśleć. W końcu każda czytana lektura jest dla Ciebie „workiem” z nowymi informacjami, nawet jeśli służy wyłącznie ku rozrywce. Często książki stają się dla nas również przyczynkiem do głębszej refleksji nad określonym zagadnieniem, w wielu przypadkach są inspiracją do pogłębienia swojej wiedzy w konkretnym zakresie. Czasami przeczytana książka może stać się zarzewiem, które rozpali w nas nową pasję. Chyba większość osób ma „na swoim koncie” przynajmniej jedną książkę, która zrobiła na nim ogromne wrażenie i stała się powodem, dla którego głębiej „pokopaliśmy” w dostępnych źródłach.

Ludzki mózg i czytanie to doskonale dobrana para. Wpływ czytania książek na mózg to kwestia, o której warto pamiętać. Czytając często uczymy się nowych rzeczy – na przykład zdobywamy informacje, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia (nawet książki stricte rozrywkowe w wielu przypadkach wykazują dużą dbałość o zgodność szczegółów). W towarzystwie książek niekiedy uczymy się nowych słów, poszerzając w ten sposób zasób swojego słownictwa itp.

Czytanie może mieć ogromny wpływ na naszą wyobraźnię. Dlaczego? Kiedy czytasz o jakiś wydarzeniach, postaciach itp., to przed Twoimi oczami pojawiają się obrazy, prawda? Twoja wyobraźnia nie pracuje samodzielnie podsuwając Ci konkretne rozwiązania? Czy oglądając film po przeczytaniu książki, na podstawie której został on nakręcony nie czujesz się zdziwiona(y), bo poszczególni bohaterowie wyglądają nieco inaczej, niż to sobie wyobrażałaś(eś)? To całkowicie naturalne, w czasie czytania Twoja wyobraźnia przecież zwykle pracuje na pełnych obrotach.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że czytanie niesie za sobą szereg zalet, ale niestety, z książkami ostatnio Ci nie po drodze? Skorzystaj z naszych wskazówek!

1. Spróbuj wyselekcjonować te książki, które rzeczywiście mają szansę skraść Twoje serce – od ciekawej lektury będzie Ci się ciężej oderwać.

2. Miej książkę przy sobie w komunikacji miejskiej, w kolejce do lekarza itp. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że zdecydujesz się po nią sięgnąć.

3. Ustal, że codziennie poświęcić określoną ilość czasu na czytanie, na przykład tuż przed snem, kiedy zwykle mamy trochę więcej czasu na własne rozrywki.

ZAPAMIĘTAJMY!

Czemu warto czytać książki? Czytanie skłania Cię do skoncentrowania się na książce oraz zachęca do myślenia, zwłaszcza jeśli książka jest naszpikowana ciekawymi informacjami.

Książki mogą poszerzać zasób Twojego słownictwa oraz ćwiczyć Twoją wyobraźnię. 

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
audiobook-czy-ksiazka-co-wygrywa-to-starcie
Audiobook czy książka: co wygrywa to starcie?

Jeszcze do niedawna do dyspozycji mieliśmy wyłącznie książki papierowe, ale dzisiaj możemy skupić się na ich alternatywach: e-bookach lub audiobookach! Pojawiają się więc zasadnicze pytania: co jest lepsze – książka czy ebook? Co wybrać? Książki i audiobooki: co może Ci się bardziej przydać? Audiobook vs książka tradycyjna – spróbujmy porównać te dwa rozwiązania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
zapach-ksiazek-nowych-i-uzywanych
Zapach książek nowych i używanych: co warto wiedzieć na ten temat?

Jeżeli jesteś molem książkowym, na pewno niejednokrotnie „rzucił Ci się w nos” specyficzny zapach niektórych książek. Czym pachną nowe książki? Skąd się bierze charakterystyczny zapach leciwych książek? Chcesz wiedzieć, jak usunąć zapach starych książek? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
szybkie-czytanie
Szybkie czytanie. Prawda czy fałsz?

Uważasz, że czytasz zdecydowanie za wolno? Zamierzasz czytać więcej, szybciej i efektywniej? Zalewa Cię tona maili, a lista książek „do przeczytania” cały czas się wydłuża, dlatego tempo, z jakim czytasz ma dla Ciebie kolosalne znaczenie? Chcesz posiąść umiejętność, jaką jest szybkie czytanie? Zastanawiasz się, czy w ogóle i jakie korzyści może dać Ci szybkie czytanie? Zadajesz sobie pytanie: czy szybkie czytanie działa? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA