3 kwietnia 2019
Jak wydać własną książkę?

Jak wydać własną książkę?

Wydanie książki to jedno z Twoich największych marzeń? Jeszcze do niedawna zastanawiałaś(eś) się jak napisać własną książkę, a teraz szukasz wydawcy? Własna książka to pierwszy punkt na Twojej liście rzeczy „do zrobienia”? Chcesz wiedzieć, jak wydać swoją pierwszą książkę za darmo? Stajesz przed pytaniem, jak wydać książkę fantasy lub książkę kulinarną, bądź jak wydać książkę samemu, swoim nakładem pracy? Nie masz pojęcia, jak wygląda umowa z wydawnictwem na wydanie książki i czy możliwe jest wydanie książki pod pseudonimem? Jak brzmi definicja wydania książki? W takim razie dzisiaj rzucimy więcej światła na zagadnienie, jakim jest wydanie własnej książki.

Co oznacza wydanie książki?

Postanowiłaś(eś) – chcę wydać książkę! Teraz zadajesz sobie kolejne pytanie: jak w praktyce opublikować swoją książkę? Musisz być przygotowana(y) na to, że publikacja książki może okazać się dużym wyzwaniem i to dopiero pierwszy krok na drodze do sukcesu. Książka musi zostać bowiem również odpowiednio wypromowana, by mogła dotrzeć do czytelników stanowiących jej grupę docelową. Wydając książkę zwykle bowiem liczymy na to, że odniesie ona komercyjny sukces, to całkowicie naturalne.

Czy wydanie książki jest trudne?

Napisałem/napisałam książkę i co dalej? Szukasz odpowiedzi na pytanie: kto wyda moją książkę? Czy w praktyce wydanie książki w Polsce jest trudnym zadaniem? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Sam proces wydania książki jest uzależniony od szeregu czynników i stanowi kwestię wysoce indywidualną. Chcę wydać swoją książkę: jakie rozwiązania mam do wyboru? Możliwe jest, między innymi:

  • wydanie książki przez wydawnictwo

  • self – publishing

Zanim podejmiesz decyzję, dobrze rozważ zalety i wady obu dróg, chociaż oczywiście w przypadku wydawnictw nie mamy gwarancji, że któreś z nich będzie zainteresowanie wydaniem naszej książki. Jeżeli chcesz nawiązać współpracę z wydawnictwem, zorientuj się, jakie wydawnictwa dla debiutantów działają na Polskim rynku i które wydawnictwa literackie w Polsce mogłyby ewentualnie zaciekawić się naszą propozycją książkową. W tej materii bardzo istotny jest profil wydawnictwa, czyli to jakie książki najczęściej wydaje. 

Wydanie książki krok po kroku

Wydanie swojej pierwszej książki to ogromne przeżycie, nadal związane z bardzo dużym prestiżem. Jak w praktyce wygląda wydanie książki? Trudno opisać ewentualny proces krok po kroku – wszystko zależy od tego, na jaką ścieżkę się zdecydujemy. Jeżeli postawimy na współpracę z wydawnictwami, na liście możemy umieścić wydawnictwa książek w Polsce i starać się o wydanie swojej książki w profesjonalnym wydawnictwie. W takim przypadku trzeba jednak być przygotowanym na to, że wydawnictwa książkowe działające w Polsce niekoniecznie będą chciały wydać nasze dzieło.

W jakim wydawnictwie wydać książkę?

Co możemy zrobić w sytuacji, kiedy marzy nam się wydanie książki drukiem we współpracy z profesjonalnym wydawnictwem, ale nie mamy wiedzy, na temat tego, gdzie można wydać własną książkę, dzięki której moglibyśmy się skontaktować z wydawnictwami lub nie umiemy powiedzieć, którzy wydawcy książek w Polsce mogliby potencjalnie być zaciekawieni naszym pomysłem? Wsparciem stricte logistycznym w poszukiwaniu wydawcy dla naszej książki może okazać się nawiązanie współpracy z wyspecjalizowaną agencją literacką, która będzie występowała w naszym imieniu.

Samodzielne wydanie książki: blaski i cienie

Co to jest samodzielne wydanie książki? Czy to w ogóle możliwe? W jaki sposób wydać książkę na własną rękę? Decydujesz się na self – publishing, czyli wydanie książki bez wydawnictwa? Marzy Ci się samodzielne wydanie książki kucharskiej ze swoimi autorskimi przepisami? Twoim celem jest wydanie książki fantasy lub zadajesz sobie pytanie: jak samemu wydać książkę historyczną? 

Self-publishing to nic innego jak samodzielne wydanie swojej książki, bez udziału wydawnictwa. Należy jednak podkreślić, że w tym przypadku to autor ponosi wszystkie wydatki, które są związane z wydaniem pozycji i działaniami marketingowymi, musi więc dysponować potrzebnymi nakładami finansowymi.

W przypadku self-publishingu mamy do wyboru dwie opcje:

samodzielne przeprowadzenie procesu wydawniczego od A do Z

skorzystanie ze wsparcia wydawnictw self-publishing, oferujących wsparcie w procesie wydawniczym: korekcie, promocji itp. Wydawnictwo self-publishing może również wspomóc autora zastanawiającego się: jak stworzyć okładkę do książki? Często bowiem wydawnictwa self-publishing mają podobną usługę w swojej ofercie.

Ile trwa wydanie książki?

Ile czeka się na wydanie książki? Co wpływa na czas oczekiwania? Ile czasu zajmuje wydanie książki w praktyce? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ na sam proces wydawniczy składa się wiele elementów. W przypadku wydawania książki przez wydawnictwo, o szczegóły należy pytać wydawnictwo z którym współpracujemy. Z kolei, jeśli zdecydowaliśmy się na self – publishing i pomoc wydawnictwa self-publishing, może to zająć kilka tygodni, chociaż oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od szeregu czynników.

Jak wydać książkę dla dzieci?

Zastanawiasz się, jak wydać książkę dla młodzieży? Zastanawiasz się, jak wydać książkę edukacyjną dla dzieci? Chcesz wiedzieć, jaka jest szansa na wydanie książki? W przypadku książek dla dzieci, podobnie jak w odniesieniu do książek dla dorosłych, autor może szukać możliwości wydania książki za pośrednictwem dedykowanego wydawnictwa lub zdecydować się na opcję, którą jest self-publishing. Można również spróbować swoich sił w poszukiwaniu odpowiedniego wydawnictwa, skorzystać z pomocy agencji literackiej, a jeśli nasze wysiłki skierowane na wydanie książki przez specjalistyczne wydawnictwo spełzną na niczym, wówczas rozważyć self-publishing. 

Jak wydać książkę elektroniczną?

Wydanie książki elektronicznej, czyli e-booka, stanowi dzisiaj coraz bardziej popularne rozwiązanie. Dlaczego? Powodów jest kilka – czytelnicy cenią sobie możliwość czytania książek na czytnikach e-booków. Czytnik nie zajmuje wiele miejsca, a można w nich „przechowywać” więcej książek, co okazuje się szczególnie przydatne zwłaszcza w czasie podróży, kiedy miejsce w bagażu jest na wagę złota. Jakie zalety mają e-booki z perspektywy wydawców? Książek elektronicznych nie trzeba drukować, co eliminuje konieczność pokrywania wydatków związanych z wydrukiem. Książkę elektroniczną także można wydać przy pomocy wydawnictwa self-publishingu. Wydawnictwo może wspomóc „złożenie” książki elektronicznej poprzez przygotowanie jej w odpowiednim formacie, skorygowanie tekstu, opiekę redakcyjną itp. 

 

ZAPAMIĘTAJ!

  • Jeżeli chcesz wydać książkę do wyboru masz, między innymi, wydanie jej za pośrednictwem wydawnictwa lub self-publishing.
  • Self-publishing oznacza samodzielne wydanie książki, bez udziału wydawnictwa. Należy jednak pamiętać, że koszty wydania książki pokrywa w takim przypadku sam autor. 
  • Pragniesz wydać książkę, ale nie wiesz od czego zacząć poszukiwania odpowiedniego wydawnictwa? Wspomóc może Cię profesjonalna agencja literacka, która będzie występowała w Twoim imieniu.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 24 833 661 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji