15 marca 2023
Najdroższa książka na świecie

Najdroższa książka na świecie

7 min

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co decyduje o cenie książki? I to nie tylko tej okładkowej, uznawanej za regularną, ale także o różnicach między poszczególnymi tytułami? Czy według ciebie książki są drogie, a może byłbyś w stanie przeznaczyć na nie jeszcze większą sumę pieniędzy? To tylko kilka spośród pytań, które regularnie powracają w trakcie literackich debat publicznych. Niezależnie od subiektywnych opinii ich uczestników, ogromne kwoty, które padają niekiedy na aukcjach dotyczących książek, świadczą o tym, że dla wielu osób są to bardzo drogocenne przedmioty. Część z nich ma również ogromne znaczenie historyczne, tak jak inne wiekowe artefakty, wystawiane w muzeach. Jaką wartość osiągnęła najdroższa książka na świecie i co o tym zadecydowało?

Cenne stare książki i zaskakujące licytacje

Najdroższe książki na świecie możemy podzielić na dwie kategorie: drogocenne, często jedyne istniejące egzemplarze najstarszych dzieł oraz wydawane współcześnie publikacje, które ze względu na swoją zawartość lub szczególną jakość wykonania znacznie przewyższają cenowo inne pozycje, dostępne na rynku. Do pierwszej grupy należą między innymi poniższe tytuły:

  1. Pierwsze wydanie “Księgi Mormona”. Mormoni opierają swoją wiarę na tezach zawartych w dziele Josepha Smitha, który według nich był zesłanym przez Boga w celu reorganizacji kościoła prorokiem. W 2017 roku wierni Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich wykupili oryginał księgi za 35 milionów dolarów, czyniąc ją tym samym najdroższą książką na świecie.

  2. Jedyny istniejący egzemplarz “Wielkiej Karty Swobód”, spisanej w 1215 roku przez króla Jana bez Ziemi, należy do miliardera Davida Rubensteina. Biznesmen zapłacił za niego zawrotną kwotę, wynoszącą ponad 21 milionów dolarów.

  3. Odręczne notatki Leonarda da Vinci, znane jako “Kodeks Leicester”, znajdują się obecnie w posiadaniu Billa Gatesa. Za jedną z najdroższych książek na świecie przedsiębiorca zapłacił 30 milionów dolarów. Warto nadmienić, że transakcję zawarto w 1994 roku; oznacza to, że obecnie cena rękopisu byłaby znacznie wyższa.

Kolekcjonerzy rzadkich i cennych książek są w stanie zapłacić ogromne sumy również za wyjątkowe, a nawet wadliwe wydania popularnych powieści czy prozy. Zawrotne ceny na aukcjach osiągają między innymi egzemplarze klasyki literatury oraz pierwsze wydania cyklu “Harry Potter” autorstwa J.K. Rowling. Najstarsze zbiory dzieł Williama Shakespeare'a sprzedawane są za niemal 10 milionów dolarów. Wygląda na to, że są to wyjątkowo cenne książki. Co ciekawe, ich wadliwe egzemplarze, na przykład te zawierające błędy językowe, osiągają bardzo wysoką wartość kolekcjonerską. Zwycięzcy licytacji są gotowi przeznaczyć na nie setki tysięcy dolarów.

Najdroższe książki na świecie

Teraz, kiedy jesteśmy już świadomi, jaką kwotę kolekcjonerzy byli w stanie zapłacić za najbardziej drogocenne tytuły, może nam się wydawać, że ceny innych książek nie zrobią na nas wrażenia. Okazuje się jednak, że najdroższe książki na świecie to nie tylko rękopisy renesansowych mistrzów. Przeglądając internetowe aukcje, możemy natrafić na książki zlicytowane za kilka tysięcy złotych (a nawet dolarów), pomimo tego, że ich odpowiedniki można kupić w księgarni w standardowych cenach. Kolekcjonerzy są bowiem w stanie przeznaczyć wysokie sumy także na współczesne publikacje, które posiadają autograf autora, zostały przetłumaczone na jeden z rzadkich języków lub są częścią pierwszego nakładu wydawniczego danej powieści, jaki kiedykolwiek się ukazał. Do cennych książek należą także biografie wybitnych postaci historycznych.

Aby mieć pewność co do autentyczności najdroższych książek na świecie, kupujący zwracają szczególną uwagę między innymi na datę ich wydania oraz jakość i rodzaj użytego do ich produkcji papieru.

Najdroższe książki w Polsce: piękne albumy i wielkie nazwiska

Wiele osób przyznaje, że wydanie 40 zł w księgarni nie napawa ich optymizmem. Jednocześnie istnieje grono czytelników gotowych zapłacić znacznie wyższą kwotę, ale tylko za produkt wysokiej jakości. O tym, jak dużą wartość książka osiągnie dla potencjalnych odbiorców, decyduje kilka czynników. Są wśród nich:

  • jakość wykonania; liczy się dla nas między innymi to, czy książka została wydana w twardej, czy w miękkiej oprawie,

  • wygląd książki, a przede wszystkim projekt okładki i wewnętrzne ilustracje,

  • nazwisko autora; czytelnicy są w stanie zapłacić wyższą kwotę, jeśli znają inne dzieła pisarza i oczekują od niego wysokiej jakości treści,

  • gatunek literacki; niektóre z nich uchodzą za bardziej wartościowe od innych,

  • liczba stron; im więcej treści otrzymamy, tym więcej jesteśmy gotowi zapłacić.

Najdroższe książki w Polsce pojawiają się zarówno na aukcjach internetowych, jak i w antykwariatach oraz tradycyjnych księgarniach. Są wśród nich:

  • albumy turystyczne i podróżnicze, na przykład książka pt.: “Poland. 1000 Years in the Heart of Europe” Wydawnictwa Expressmap, wypełniona pięknymi fotografiami wysokiej jakości,

  • albumy poświęcone sztuce, w tym słynne wydanie miniatur obrazów Zdzisława Beksińskiego,

  • pierwsze wydania znanych dzieł poczytnych autorów, między innymi Stanisława Lema (“Astronauci”, “Solaris”, “Obłok Magellana”),

  • najstarsze egzemplarze komiksów i czasopism książkowych.

Cena książki a polskie regulacje prawne

Chociaż najdroższe książki i ich ceny przykuwają szczególną uwagę, trudno nie zwrócić jej także na różnice w cenach poszczególnych produktów, stanowiących asortyment księgarni. W ostatnich latach w Polsce kilkukrotnie można było usłyszeć o Ustawie o jednolitej cenie książki, która znalazła zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Czytelnicy, którzy poświęcili czas na zgłębienie tego tematu, doszli do ciekawych wniosków. Dokument miałby rzekomo chronić rynek wydawniczy, wprowadzając zakaz sprzedaży książki w cenie niższej niż okładkowa przez 6 miesięcy od daty jej publikacji. Czy to dobry pomysł? Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, ponieważ realia rynku wydawniczego są dość specyficzne, podobnie jak poziom czytelnictwa w naszym kraju. Najdroższe książki w Polsce lądują zazwyczaj na półkach kolekcjonerów rzadkich i cennych książek, tymczasem wielu osób nie stać na regularny zakup literatury w cenach okładkowych. Dlatego alternatywa dla drogich księgarni w postaci Skupszopu cieszy się dużą popularnością.

Pamiętajmy, że na zyski, które książka przynosi autorowi i wydawnictwu, a także na popularność, którą ma szansę zdobyć, największy wpływ ma okres przedsprzedaży, premiera oraz kilka pierwszych tygodni po oficjalnej publikacji treści. Jeśli w tym czasie książka nie przyciągnie grona odbiorców, prawdopodobnie zginie pośród wielu nowości, udostępnionych na rynku. Kto wie, ile arcydzieł literatury w ten sposób przepadło i zostało pozbawionych szansy na znalezienie się w kręgu najdroższych książek na świecie w przyszłości? Dlatego dzielenie się lekturami i szeroki dostęp do powieści jest bardzo ważny. Warto pochylić się zarówno nad współczesnymi propozycjami, jak i cennymi starymi książkami, które można zakupić w antykwariatach. Wówczas przypomnimy sobie, jak wielką wartość, nie tylko materialną, ale przede wszystkim merytoryczną, niosą za sobą te przedmioty.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 074 677 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji