Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak zostać tłumaczem książek?

Zawsze marzyłaś/marzyłeś o połączeniu swoich dwóch wielkich pasji: książek i języków obcych? W takim razie może praca, jaką jest tłumaczenie książek będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę? Dzisiaj postaramy się uchylić nieco rąbka tajemnicy na temat tego, jak wygląda zawód, którym jest tłumacz książek!

Tłumaczenie książek: jak zacząć?

Kto to jest tłumacz książki? Jakie przymioty są niezbędne, jeśli chcemy zajmować się tą profesją? Praca, którą wykonuje tłumacz książek wbrew pozorom wcale nie jest takim prostym zadaniem. Dlaczego? Tłumaczenie książek z angielskiego na polski lub z innego języka obcego decyduje w pewnym sensie o tym, jak zostaną one odebrane przez czytelnika. Kiepskie tłumaczenie może mieć negatywny wpływ na książkę i zepsuć przyjemność płynącą z czytania, prawda? Jakie cechy warto mieć, jeśli interesuje nas praca, jako tłumacz książek? 

Po pierwsze: tłumaczenie książki z angielskiego na polski itp. oznacza konieczność bardzo dobrej znajomości języka angielskiego lub innego języka obcego, w zależności od tego, w jakich tłumaczeniach się specjalizujemy. Na szczęście dzisiaj znajomość języków obcych nie jest zarezerwowana wyłącznie dla wąskiego grona osób. Można je doskonalić, na przykład, czytając książki w innym języku, łącząc w ten sposób przyjemne z pożytecznym.

Po drugie: tłumaczenie książki na inny język wymaga również od tłumacza pewnej lekkości pióra i umiejętności żonglerki słownej. Co to oznacza? Przetłumaczenie książki w wielu przypadkach jest zajęciem, które stawia tłumacza literackiego przed wyzwaniem, jakim jest przełożenie na inny język pewnych gier słownych, przysłów itp. w sposób, dzięki któremu będą one zrozumiane przez czytelnika. Załóżmy, że osoba wykonująca tłumaczenie książek na angielski musi przełożyć na ten język popularne w Polsce wyrażenie: jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Co teraz? Nie zawsze dosłowne przełożenie tego powiedzenia będzie najlepszym rozwiązaniem, czasami tłumacze decydują się na zastosowanie aforyzmów powszechnym w danym języku, o podobnym wydźwięku interpretacyjnym.

Po trzecie: tłumaczenie książek z polskiego na angielski lub tłumaczenie w ramach innych języków obcych wymaga od tłumacza dotrzymywania terminów określonych w umowie. Tłumacz powinien być więc osobą solidną i umieć zaplanować sobie pracę w odpowiednich ramach czasowych, biorąc pod uwagę ilość bieżących zobowiązań, tempo pracy, trudność realizowanego zlecenia oraz ewentualne obowiązki rodzinne.

Jak przetłumaczyć i wydać książkę?

Zadanie, jakim jest przetłumaczenie książki wymaga konkretnych nakładów pracy, dlatego warto się do niego umiejętnie przygotować. Jak przetłumaczyć książkę z angielskiego na polski lub wykonać tłumaczenie z innych języków? O czym musi pamiętać tłumacz całej książki po niemiecku itp.? Przede wszystkim, priorytetowe znaczenie ma umiejętne zorganizowanie kolejnych etapów pracy i oszacowanie, jak dużo czasu w praktyce może zająć realizowane tłumaczenie.

Co więcej, tłumaczenie książek na polski, które są poświęcone konkretnej tematyce, może ułatwić wcześniejsze poszerzenie swojej wiedzy w tym konkretnym temacie, poznanie specjalistycznego słownictwa itp., co ma szansę zaprocentować w czasie przekładania tekstu. W przypadku tłumaczeń książek opcje są dwie: cała książka jest tłumaczona przez jedną osobę lub tłumaczenie to efekt współpracy z innymi tłumaczami – ważne jest, jaką formę pracy się preferuje, co jest kwestią indywidualną.

Ile trwa tłumaczenie książki?

Ile w praktyce może potrwać tłumaczenie książek z niemieckiego na polski lub z innych języków obcych? To zależy! Od czego? Wpływ na to ma szereg czynników, a jednym z najważniejszych jest indywidualne tempo pracy danej osoby. Tłumacz, który ma doświadczenie w zawodzie może ocenić, w jakim przedziale czasowym będzie w stanie zrealizować konkretne zlecenie. Co jeszcze decyduje o prędkości, z jaką można przełożyć daną książkę?

Ilość stron – to całkowicie zrozumiałe, że im książka jest bardziej obszerna, tym więcej czasu trzeba będzie sobie zarezerwować na jej tłumaczenie i warto mieć to na uwadze podczas planowania pracy.

Tematyka – w tym przypadku duże znaczenie mają indywidualne preferencje tłumacza. Jeśli tłumacz rzeczywiście dobrze się czuje w ramach danej tematyki, można zakładać, że tłumaczenie nie będzie nastręczało mu tak wielkich trudności. Co więcej, tematyka istotna jest również dla poziomu trudności tłumaczenia. Jeśli w trakcie tłumaczenia trzeba posługiwać się specjalistycznym słownictwem, wyjaśniać zawiłe mechanizmy działania itp. to tłumaczenie może zająć więcej czasu niż w przypadku prostych książek, które nie są pisane trudnym do zrozumienia językiem. W praktyce może się więc okazać, że przetłumaczenie dłuższej, ale prostszej w odbiorze książki zajmie mniej czasu niż przekład krótkiej, ale trudniejszej pozycji.

Obciążenie – na tempo z jakim pracuje tłumacz ma wpływ oczywiście obłożenie, czyli ilość zleceń, jaką realizuję w tym samym czasie. Właśnie z tego powodu tak ważne w tym zawodzie są umiejętności organizacyjne. 

Doświadczenie – początkujący tłumacz literacki, który dopiero stawia pierwsze kroki w tej profesji może (chociaż nie musi!) pracować wolniej, niż osoba, która na tłumaczeniach zjadła przysłowiowe zęby. Oczywiście, doświadczenie jest istotne również ze względu na konkretną tematykę, przykładowo, jeśli dana osoba specjalizuje się głównie w książkach psychologicznych, przełożenie kolejnej książki traktującej o zagadnieniach z tej gałęzi wiedzy może być dla niej łatwiejsze niż dla tłumacza, który wcześniej nie miał do czynienia z literaturą tego rodzaju. Doświadczenie w tłumaczeniu książek ma jeszcze jedną bardzo dużą zaletę: pozwala ocenić swoje „moce przerobowe” i prędkość, z jaką będzie można w praktyce zrealizować konkretne zlecenie.

Ile zarabia tłumacz książek?

Dochodzimy do sedna – osoby, które są zainteresowane zawodem, jakim jest tłumacz literacki na pewno zadają sobie pytanie: ile kosztuje przetłumaczenie książki? Od czego w praktyce są uzależnione zarobki tłumacza książek? Istotnych jest w tym przypadku kilka czynników:

Ilość zleceń: to, jak dużo zleceń zrealizuje tłumacz literacki jest nierozerwalnie związane z jego zarobkami.

Długość tłumaczenia: im dłuższe jest tłumaczenie, tym więcej pracy trzeba włożyć w jego wykonanie, co może przełożyć się na zarobki tłumacza. Oczywiście, podstawowe znaczenie ma również fakt, czy całość tłumaczenia wykonywana jest przez jedną osobę, czy na przykład praca jest dzielona na dwójkę tłumaczy.

Trudność tłumaczonego tekstu: w tym przypadku pierwsze skrzypce grają nakłady pracy, które trzeba zainwestować w wykonanie określonego tłumaczenia. Jeśli zlecenie jest bardzo wymagające i naszpikowane specjalistycznym słownictwem, bardzo prawdopodobne, że zrealizowanie tłumaczenia będzie potrzebowało większej ilości czasu. 

REASUMUJĄC: praca z literaturą wymaga posiadania konkretnych predyspozycji, przykładowo, zastanawiając się jak zacząć pracę, jako ilustrator książek trzeba podkreślić potrzebę posiadania wyobraźni. Profesja tłumacza literackiego z kolei pomaga połączyć dwie pasję: miłość do języków obcych oraz książek. Osoba, która chce pracować w charakterze tłumacza książek powinna jednak cechować się sumiennością i terminowością oraz bardzo dobrze znać język, z którego tłumaczenia chce wykonywać. Ponadto, w pracy tłumacza pomocne jest „lekkie pióro” i umiejętność bawienia się słowami, dzięki czemu można zgrabnie przekładać konkretne wyrażenia. To, jak długo trwa tłumaczenie tekstu jest uzależnione od szeregu czynników, między innymi: posiadanego doświadczenia, stopnia zawiłości treści, tematyki czy długości przekładu. Na zarobki tłumacza literackiego natomiast wpływa ilość realizowanych zleceń, tempo ich wykonywania, stopień trudności oraz ilość stron tłumaczenia. Warto pamiętać, że tłumaczenie książek ma ogromne znaczenie dla ich odbioru przez czytelników, tłumacz musi przełożyć tekst w sposób, który odda jego pierwotny sens, ale jednocześnie będzie atrakcyjny z punktu widzenia odbiorcy.

Równiez warte przeczytania

17 maja 2019
co-czytac-noworodkowi-i-niemowlakowi
Co czytać noworodkowi i niemowlakowi?

Jesteś młodą mamą lub młodym tatą i stajesz przed szeregiem pytań, próbując określić, co będzie najlepsze dla Twojego dziecka? Zastanawiasz się, jakie bajki do czytania dzieciom wybrać? Chcesz wiedzieć, jakie książki dla małych dzieci mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i co czytać dzieciom w wieku przedszkolnym, by pozytywnie oddziaływać na ich rozwój? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
17 maja 2019
co-to-jest-i-co-zawiera-metryka-ksiazki
Co to jest i co zawiera metryka książki?

Wydaje Ci się, że o książkach wiesz już w zasadzie wszystko? Czy w takim razie zdajesz sobie sprawę z istnienia czegoś takiego, jak metryczka książki dla dzieci, dla dorosłych itp.? Co zawiera metryczka książki? Znajdźmy odpowiedź na to pytanie!

Przeczytaj wpis
15 maja 2019
jak-katalogowac-ksiazki
Jak katalogować książki?

Jeżeli jesteś zapalonym czytelnikiem, w Twoim domu piętrzą się stosy książek, ale Ty wcale nie zamierzasz ograniczyć swojej miłości do czytania – warto zatroszczyć się o system, który pozwoli Ci utrzymać porządek w posiadanych zbiorach. Katalogowanie książek w domu jest w wielu przypadkach koniecznością. Dlaczego?

Wyobraź sobie taką sytuację: od dawna z wypiekami na twarzy czytasz ulubioną serię książek, która cały czas jest rozwijana i co jakiś czas autor wypuszcza na rynek kolejną część. Kompletowanie serii trwa już od kilku lat, Ty starasz się systematycznie kupować nowe książki, idziesz do księgarni, stajesz przed półką i w głowie pustka – nie pamiętasz, które części serii posiadasz, a które musisz dokupić. Co wtedy? Przydatne może okazać się korzystanie ze specjalnej aplikacji umożliwiającej katalogowanie książek, dzięki której szybko sprawdzisz, czy dana pozycja znajduje się już w Twoich zbiorach czy jeszcze nie.

Jak katalogować książki w domu? Możesz wykorzystać program pozwalający na katalogowanie książek lub zrobić to samodzielnie – w takim przypadku warto rozważyć katalogowanie książek w Excelu. Pracując samodzielnie, katalogując książki w Excelu lub w jakikolwiek inny sposób, musisz pamiętać, jakie są podstawowe zasady katalogowania książek. To znaczy?

Po pierwsze: bądź systematyczna(y). Kupujesz nową książkę? Od razu wciągnij ją do swojego domowego rejestru. Dlaczego to tak ważne? Po jakimś czasie możesz po prostu zapomnieć, że Twoje domowe zbiory zasiliła kolejna pozycja i nie uzupełnisz prywatnego katalogu książek. Jeśli taka sytuacja powtórzy się kilkukrotnie, w Twoim katalogu może pojawić się bałagan, a tego lepiej unikać, prawda? Skutki mogą być niezbyt miłe dla Twojego portfela: jeśli nie skatalogujesz książki i zapomnisz o tym, że już ją posiadasz, istnieje ryzyko, że zdecydujesz się na ponowny zakup.

Po drugie: zastanów się, jaki sposób katalogowania będzie dla Ciebie odpowiedni. Każdy z nas jest inny, nasza biblioteczka również może mieć bardzo indywidualny charakter, dlatego postaraj się wybrać metodę katalogowania własnych zbiorów, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. Zastanów się, czy chcesz to robić samodzielnie, czy wolisz posłużyć się w tym celu programem lub aplikacją, a jeśli tak, to czy musi to być rozwiązanie darmowe, czy może jednak jesteś gotowa(y) ponieść koszty w określonej wysokości. 


ZAPAMIĘTAJ!

Katalogowanie książek może Ci pomóc odnaleźć się w Twoich zbiorach, zwłaszcza jeśli domowa biblioteczka zaczyna się rozrastać. Umiejętnie prowadzony katalog to sposób, który ułatwi kolejne książkowe zakupy (szybko sprawdzisz, czy daną pozycję już posiadasz) oraz uprości kontrolowanie stanu posiadania.

Katalogując książki wybierz sposób, który jest dla Ciebie najbardziej wygodny i co najważniejsze – najefektywniejszy.

W przypadku katalogowania dbaj o systematyczność, staraj się nie robić sobie niepotrzebnych zaległości. W ten sposób bowiem ryzykujesz, że zapomnisz o wciągnięciu kolejnych książek do swojego rejestru.

Przeczytaj wpis
15 maja 2019
ile-zarabia-pisarz-i-od-czego-to-zalezy
Ile zarabia pisarz i od czego to zależy?

Chcesz być pisarzem? Sen z powiek spędza Ci nie tylko pytanie, jak rozpocząć pisanie książki, ale również – ile można na tym zarobić? Zastanawiasz się, czy z pisania „da się wyżyć”? Chcesz wiedzieć, jak wyglądają zarobki pisarzy? Niestety, odpowiedź na pytanie ile zarabiają pisarze nie należy do najłatwiejszych. Mimo wszystko, spróbujemy sobie dzisiaj rzucić nieco więcej światła na tę kwestię.

Przeczytaj wpis
13 maja 2019
jak-wyslac-ksiazke-poczta
Jak wysłać książkę pocztą?

Chcesz zrobić komuś drobny prezent i wysłać mu książkę, o której marzy już od dawna? Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz to zrobić pocztą i w praktyce: jak najtaniej wysłać książkę? Postaramy się przyjść Ci z pomocą!

Przeczytaj wpis
13 maja 2019
jak-znalezc-wydawce-ksiazki
Jak znaleźć wydawcę książki?

Napisałaś/Napisałeś książkę do szuflady i teraz zastanawiasz się, jak wygląda proces wydawniczy? Może dopiero jesteś na etapie pisania lub masz w głowie pomysł, który chciałabyś/chciałbyś zrealizować, ale nie wiesz, czy w ogóle znajdzie się ktoś, kto to wyda? Jak wysłać swoją książkę do wydawnictwa i jak znaleźć wydawcę? Gdzie w ogóle wysłać książkę? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
10 maja 2019
ksiazki-mlodziezowe-ktore-warto-przeczytac
Książki młodzieżowe, które warto przeczytać!

Jesteś młodym człowiekiem, który szuka inspirujących lektur? Może chcesz podsunąć swojemu dziecku wartościową, ciekawą książkę? Zastanawiasz się, jakie pozycje można wrzucić na listę „książki, które powinien przeczytać każdy nastolatek”? Postaramy się odpowiedzieć Ci na to pytanie!

Ciekawe książki dla młodzieży to świetny pomysł na drobny prezent i sposób na to, by rozbudzić w nich czytelniczą pasję. Wybierając odpowiednie książki młodzieżowe na uwadze warto mieć dwa czynniki: wiek (książka musi być dopasowana do wieku odbiorcy) oraz zainteresowania młodego czytelnika, któremu chcemy pomóc w wybraniu odpowiedniej pozycji. 

Jakie książki dla nastolatków zasługują na szczególną uwagę? Które pozycje można z powodzeniem wciągnąć na listę „fajne książki dla młodzieży”?

Seria o Harrym Potterze autorstwa J. K. K. Rowling. Możliwe, że nie będziemy tutaj oryginalni, książki o losach młodego czarodzieja Harrego Pottera zapewne regularnie pojawiają się w podobnych rankingach, ale to kolejny dowód na to, że nie dzieje się tak bez powodu. Zdecydowanie można je zaliczyć do grona – najciekawsze książki dla młodzieży. Opowieść o Harrym Potterze, chłopcu, który nagle dowiaduje się, że jest czarodziejem i wyjeżdża do szkoły magii: Hogwartu to słodko-gorzka historia o przyjaźni, stawianiu czoła niebezpieczeństwom i zjednoczeniu w walce z jednym wrogiem.

„Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa. Te polecane książki dla młodzieży mogą przypaść do gustu młodym miłośnikom fantasy, którzy chcą się zanurzyć w wartkiej akcji i precyzyjnie utkanym magicznym świecie. „Opowieści z Narnii” to cykl aż siedmiu książek, które nakarmią Twoją wyobraźnię.

„Zapałka na zakręcie” Krystyny Siesickiej. Książka, mimo że liczy sobie już kilkadziesiąt lat, to zdecydowanie ta pozycja, którą trzeba wrzucić do worka z napisem „najlepsze książki dla młodzieży”. Pani Siesicka znakomicie odmalowała burzę uczuć, które targają młodą duszą! Dowiedz się, jak potoczą się losy Mady i Marcina, i co tak naprawdę Marcin ukrywa przed nowopoznaną dziewczyną.

„Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz. Popularne książki dla młodzieży? Cykl, jakim jest „Jeżycjada” zdecydowanie zasługuje na miejsce na naszej liście! Saga rodzinna opowiadająca losy kolejnych młodych członków rodziny Borejków (ale nie tylko!) jest jak plaster na otarte kolano – przytul się do ciepła ich poznańskiego mieszkania i poznaj Idę, Gabrysię, Nutrię i Pulpecję, a potem również losy ich dzieci.

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkien. Bilbo Baggins to spokojny Hobbit, którego losy nieoczekiwanie się wywrócą, kiedy do jego domu zapuka kompania krasnoludów mających chytry plan odebrania smokowi Smaugowi dawnej krasnoludzkiej siedziby w Samotnej Górze. Czym im się uda? I co znajdzie Bilbo po drodze? Sięgnij po książkę! „Hobbit, czyli tam i z powrotem” to zdecydowanie książki dla młodzieży warte przeczytania.

„ Cierpki owoc tarniny” Klementyna Sołonowicz-Olbryska.  Kolejne wartościowe książki dla młodzieży, które warto przeczytać. Dlaczego? Książka Klementyny Sołonowicz-Olbryskiej pokazuje, jak wiele młody człowiek jest w stanie zrobić w pędzie do wiedzy, ukazuje jego pierwsze miłości i młodzieńcze rozterki chłopca, który nie chce przejąć ojcowskiego gospodarstwa. 

Bestsellery książkowe dla młodzieży mogą być sposobem na to, by zachęcić młodych ludzi do głębszego wejścia w świat literatury. Wybierając książki młodzieżowe warte przeczytania można zaproponować młodemu człowiekowi nie tylko ciekawą rozrywkę, ale również spróbować przekazać mu konkretne wartości. Jakie wciągające książki dla młodzieży będą strzałem w dziesiątkę? To zależy! Ciekawe książki do czytania dla młodzieży muszą odpowiadać oczekiwaniom i zainteresowaniom czytelnika. Fajne książki do czytania dla młodzieży mogą być interesującą alternatywą na długie podróże lub wakacyjne wyjazdy.

ZAPAMIĘTAJ!

Dobra książka dla nastolatków to książka, która odpowiada wiekowi dziecka. Zwróć na to uwagę podczas wybierania stosownych lektur.

Wybierając polecane książki dla nastolatków, należy określić zainteresowania młodego człowieka.

Jakie są fajne książki dla młodzieży? Na co warto się zdecydować? Pomocny może okazać się ranking literatury młodzieżowej, będący źródłem przydatnych inspiracji. Ranking najlepszych książek dla młodzieży może wskazać tytuły, o których istnieniu dotąd nie wiedzieliśmy.

Najciekawsze książki dla nastolatków często skłaniają młodego czytelnika do refleksji, wymagając od niego myślenia.

Jakie są ciekawe książki dla młodzieży, które warto przeczytać? Jeżeli zadajesz sobie pytanie: jakie są dobre książki dla młodzieży, z powodzeniem możesz zagłębić się również do młodzieżowej literatury sprzed lat, która została doceniona przez całe pokolenia, jak chociażby „Cierpki owoc tarniny” czy „Zapałka na zakręcie”.

Przeczytaj wpis
10 maja 2019
jakie-ksiazki-warto-przeczytac-8-pozycji-na-ktore-musisz-zwrocic-uwage
Jakie książki warto przeczytać? 8 propozycji, na które musisz zwrócić uwagę!

Uwielbiasz czytać? Kochasz dobre, ciekawe książki, które pobudzają wyobraźnię? Zastanawiasz się, jakie książki są warte przeczytania? Zebraliśmy dla Ciebie 8 propozycji, które powinnaś/powinieneś zapisać na swojej liście!

Przeczytaj wpis
8 maja 2019
co-czytac-dzieciom-wybor-odpowiedniej-ksiazki-dla-twojej-pociechy-ma-znaczenie
Co czytać dzieciom? Wybór odpowiedniej książki dla Twojej pociechy ma znaczenie!

Wiesz, że czytanie może mieć pozytywny wpływ na rozwój Twojego dziecka, ale zastanawiasz się, co wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie lektury? Jakie książki dla dzieci mogą okazać się strzałem w dziesiątkę? Które bajki do czytania dzieciom będą najlepsze? Jakie książki dla dzieci warto czytać? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
6 maja 2019
jakie-ksiazki-rozwijaja-inteligencje
Jakie książki rozwijają inteligencję?

W poprzednich artykułach na naszym blogu często wspominaliśmy o tym, jak duży wpływ na nasz rozwój mogą mieć odpowiednio dobrane książki. Jeżeli chcesz zatroszczyć się o swoją kondycję intelektualną, sięgnij po dedykowane książki rozwijające umysł! Dzisiaj spróbujemy sobie nieco szerzej omówić ich temat.

Przeczytaj wpis
6 maja 2019
jak-stworzyc-bohatera-ksiazki
Jak stworzyć bohatera książki?

Jednym z najważniejszych elementów książki, niezależnie od tego, czy jest to powieść, romans czy kryminał, są jej bohaterowie. Zarówno bohater drugoplanowy, jak i bohater pierwszoplanowy to postacie, które wpływają na nasz odbiór opisywanej historii. Właśnie dlatego, umiejętne kreowanie postaci to podstawa. Jak stworzyć własną postać do książki? Jaki powinien być bohater książki? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Przeczytaj wpis
3 maja 2019
dlaczego-dzieci-powinny-czytac-ksiazki
Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Czytanie książek może stać się jednym z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Wiele osób ma swojego ulubionego bohatera książek z dzieciństwa lub ukochane bajki, wspominane również w dorosłym życiu z bardzo dużym sentymentem. Dlaczego warto czytać dzieciom? Jaki może być wpływ bajek na rozwój dziecka? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA