29 kwietnia 2019
Jak zostać ilustratorem książek?

Jak zostać ilustratorem książek?

6 min

Zastanów się, kiedy ostatni raz czytałaś(eś) książkę i zachwyciły Cię piękne ilustracje, dzięki którym lektura nabrała dodatkowego „smaczku”? Ilustracje bardzo często są dodatkowym urozmaiceniem książek dla dzieci i oddziałują na wyobraźnię szkrabów. Praca, jaką wykonuje ilustrator książek dla dzieci i dorosłych może mieć ogromne znaczenie dla odbioru książki przez czytelników. Spróbujmy więc uchylić nieco rąbka tajemnicy na temat tego, co oznacza praca, jako ilustrator do książek.

Kto to jest i czym się zajmuje ilustrator książek?

Zacznijmy od podstaw: co robi ilustrator książek? Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem ilustratora jest przygotowywanie pasujących do treści książki ilustracji, które mają przyciągnąć uwagę czytelnika i uprzyjemnić mu kontakt z książką. Oczywiście, wykonanie odpowiedniej ilustracji wymaga nie tylko zdolności plastycznych i wyobraźni, ale przede wszystkim umiejętności oddania „ducha” książki. Ilustrator: jakie wymagania stają przed osobami, które chcą uprawiać ten zawód?


Po pierwsze – terminowość: w przypadku takich zawodów, jak ilustrator realizacja pracy w określonym przedziale czasowym ma priorytetowe znaczenie, ponieważ wpływa na tempo całego procesu wydawniczego. Po drugie: dbałość o szczegóły – nie bez powodu mówi się, że czasami to właśnie one są najistotniejsze. Troska o drobiazgi oraz sumienne wykonywanie ilustracji to podstawa.
Zawód, jakim jest ilustrator książek może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą połączyć swoje dwie pasje: sztukę oraz czytanie. Praca, jako rysownik/ilustrator oznacza konieczność obcowania z książkami, co w przypadku miłośników czytania ma szansę okazać się nie lada gratką.

Jak zacząć pracę, jako ilustrator?

No dobrze… wiemy już, co to znaczy – ilustrator książek, więc teraz pojawia się kolejne pytanie, jak zacząć, jeśli chcemy pracować, jako ilustrator książek? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak zostać ilustratorem książek dla dzieci i dorosłych? Przede wszystkim, nad wyborem naszej drogi zawodowej warto się zastanowić jeszcze przed podjęciem decyzji o studiowaniu na konkretnym kierunku. Studia, dzięki którym ilustrator ma szansę przygotować się do zawodu mogą być ważnym etapem kariery. Jeżeli marzymy o tym, by nasza ścieżka zawodowa oznaczała pracę, jako ilustrator, warto pomyśleć o takim kierunku studiów jak, na przykład, grafika.
 
Co więcej, już w czasie studiów dobrze jest szukać szans rozwoju i nauki zawodu. W zależności od Twoich możliwości czasowych ciekawym rozwiązaniem może okazać się, na przykład staż, jako ilustrator, dzięki któremu będziesz mogła/mógł poznać tajniki tej profesji, uczyć się od innych, bardziej doświadczonych osób i stawiać swoje pierwsze kroki w przygotowywaniu ilustracji.
 

Gdzie szukać pracy, jako ilustrator?

Dochodzimy do sedna, czyli jak znaleźć pracę, jako ilustrator książek i przede wszystkim – gdzie jej szukać? Oczywiście, w wydawnictwach. Obecnie wydawnictwa bardzo dużą wagę przywiązują do walorów estetycznych swoich książek: piękne zdjęcia, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach okładki – to wszystko znajdziemy na półkach księgarni. Warto jednak zwrócić uwagę na profil wydawnictwa, w którym chcemy poszukać pracy. Co to oznacza? Ilustratorzy książek dziecięcych powinni zwracać się do wydawnictw, które specjalizują się w literaturze dla dzieci, natomiast artysta – ilustrator, który wykonuje głównie ilustracje na potrzeby książek fantastycznych, może zgłosić się do wydawnictwa mającego w swoim portfolio właśnie takie tytuły.

Ile zarabia ilustrator książek?

Jednym z zasadniczych pytań, które nęka z pewnością wiele osób chcących zająć się przygotowywaniem ilustracji książkowych jest kwestia wynagrodzenia: ile zarabia ilustrator książek dla dzieci i dorosłych? W praktyce, na jakie zarobki może liczyć ilustrator książek? Niestety, to ile zarabia ilustrator w wydawnictwie jest uzależnione od szeregu czynników, dlatego trudno w tym przypadku podać konkretne kwoty. Co ma wpływ na zarobki ilustratora? Przede wszystkim, duże znaczenie może mieć, między innymi, ilość wykonywanej pracy, tempo realizacji poszczególnych zleceń, doświadczenie i renoma ilustratora, stopień trudności realizowanych ilustracji itp. 
 
Ilustratorzy często pracują, jako freelancerzy. Wówczas to oni decydują o tym, jak dużo pracy są w stanie wykonać w danym przedziale czasowym, dostosowując do tego ilość przyjmowanych zleceń. Bycie freelancerem ma jeszcze jedną bardzo dużą zaletę – ilustrator samodzielnie decyduje, w jakie współprace „wchodzi”, dlatego może określić tematykę książek, która w jego przypadku jest najbardziej optymalna i starać się pozyskiwać zlecenia na ilustrowanie pozycji książkowych, które mu w tym względzie odpowiadają.
 
REASUMUJĄC: jeżeli chcesz pracować „w towarzystwie” literatury prawdopodobnie zastanawiasz się, jak zacząć tłumaczenie książek lub ich ilustrowanie. Osoby, które chcą być ilustratorami książek powinny wyróżniać się dwiema podstawowymi cechami: posiadaniem zdolności plastycznych i dużej wyobraźni. Przygotowywanie ilustracji do książek jest wymagającym zadaniem, które jednocześnie może być źródłem bardzo dużej satysfakcji – estetyczne, dopasowane do klimatu książki ilustracje mogą bowiem wpływać na przyjemność płynącą z czytania. Marzysz o karierze ilustratora? W takim razie możesz postarać się o odpowiednie pokierowanie swoją edukacją i podjęcie nauki na kierunku studiów, który przygotuje Cię do tej profesji. To, ile zarabia ilustrator książek jest uzależnione od wielu czynników, natomiast w czasie szukania zleceń warto mieć na uwadze profil danego wydawnictwa, zwłaszcza jeśli specjalizujesz się w wykonywaniu ilustracji dla książek o określonej tematyce czy konkretnej grupie odbiorców. Praca ilustratora może pomóc połączyć dwie pasje: artystyczną i czytelniczą!

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania