22 marca 2019
Co zrobić z niepotrzebnymi i starymi książkami?

Co zrobić z niepotrzebnymi i starymi książkami?

Kochasz czytać? Kolejny raz w księgarni nie zdołałaś(eś) się opanować i opuściłaś(eś) ją z następnymi książkami do kolekcji? Powoli Twoje zbiory książkowe zaczynają wymykać się spod kontroli, dlatego zapadła decyzja: części książek bezdyskusyjnie musisz się pozbyć? Masz w swojej biblioteczce kilka lektur, które nie skradły Twojego serca i chcesz puścić je w obieg, by zwolnić miejsce dla kolejnych? Zastanawiasz się, gdzie sprzedać bardzo stare książki warte przeczytania i kto je skupuje? Zamierzasz je oddać, ale nie masz pojęcia gdzie? Nie wiesz, jak wycenić stare książki? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Gdzie można oddać niepotrzebne i stare książki?

Dlaczego powinniśmy czytać książki? Powodów jest kilka: książki rozwijają wyobraźnię, poszerzają nasze słownictwo i co najważniejsze, są świetną rozrywką. Jeśli ze względu na małe mieszkanie lub ograniczoną ilość miejsca nie chcesz ich kupować, możesz korzystać z zasobów bibliotek, prosić o pożyczenie poszczególnych lektur rodzinę i znajomych lub zdecydować się na kupowanie książek elektronicznych. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy Twoje mieszkanie zaanektowały niepotrzebne książki w formie papierowej? Czujesz, że potrzebujesz solidnego oczyszczenia otaczającej Cię przestrzeni i nie wszystkie książki chcesz dalej zachować? Jest kilka sposobów na to, by się ich pozbyć.

  • Przekazanie książek do biblioteki. Zrób listę książek, które chcesz oddać, przyda Ci się w poszukiwaniu instytucji, która może być nimi zainteresowana. Książki możesz spróbować oddać do okolicznych bibliotek. Zanim jednak odezwiesz się do konkretnej biblioteki, zwróć uwagę na to, czy chcesz oddać książki dla dzieci i młodzieży, czy książki dla dorosłych i na tej podstawie dobierz odpowiednie placówki.
  • Oddanie książek do hospicjum. Niektóre hospicja chętnie przyjmują książki od darczyńców, dzięki temu mogą stworzyć bardziej rozbudowane biblioteczki dla swoich pacjentów.
  • Powierzenie książek domom dziecka. Jeżeli w swoich zbiorach masz dużo książek dla dzieci i młodzieży, lektur szkolnych itp., bardzo dobrym pomysłem może być oddanie ich domom dziecka. 


PAMIĘTAJ: niezależnie od tego, jakiej instytucji zamierzasz oddać książki, najpierw zwróć się do niej z pytaniem, czy rzeczywiście będzie ona chciała przyjąć oferowane pozycje. Ponadto, dotyczy to wyłącznie książek niezniszczonych, znajdujących się w dobrym stanie.

Gdzie sprzedać stare i niepotrzebne książki?

Stare książki: co z nimi zrobić? Sądzisz, że Twoje stare książki mają wartość? W takim przypadku uzasadnionym rozwiązaniem będzie profesjonalna wycena starych książek. Chcesz wiedzieć, ile są warte stare książki, które posiadasz i gdzie można je wycenić? Odwiedź antykwariat, który zajmuje się przygotowywaniem profesjonalnych wycen. Oczywiście, musisz być przygotowana(y) na to, że realizacja wyceny może się wiązać z koniecznością uiszczenia określonej opłaty. 

Zadajesz sobie pytanie: kto kupi stare książki? Zastanawiasz się, gdzie sprzedać stare, ale aktualne książki szkolne? Jeżeli chcesz pozbyć się części swoich książek możesz spróbować sprzedać je „na własną rękę” za pośrednictwem portali aukcyjnych lub serwisów ogłoszeniowych. Jeżeli gustujesz w określonej literaturze, którą reprezentuje niechciana książka i należysz do różnego rodzaju facebookowych grup tematycznych, postaraj się sprzedać ją za ich pośrednictwem, oczywiście o ile taki krok dopuszcza regulamin grupy. Poza grupami poświęconymi stricte literaturze i książkom, funkcjonują również grupy, których głównym celem jest sprzedaż lub zamiana, co również może okazać się ciekawym sposobem na pozbycie się niepotrzebnych książek. W tym przypadku również musisz pamiętać o stosowaniu się do ich regulaminu. 

Niepotrzebne książki: co jeszcze możesz z nimi zrobić? Zorganizuj „wymiankę” wśród bliskich Ci osób. Zapytaj, możliwe, że w swoim otoczeniu masz wielu miłośników czytania, którzy potrzebują odświeżenia swoich domowych bibliotek lub toną pod naporem lektur nietrafiających w ich gust. Przyjaciele mogą zaprosić do uczestnictwa swoich znajomych, co poszerzy krąg ewentualnych wymian. Co więcej, wymianę można z powodzeniem połączyć ze spotkaniem towarzyskim, przygotować drobne przekąski i spędzić razem trochę czasu.

SKUPSZOP.PL: CO ZYSKUJESZ?

Inną opcją pozwalającą pozbyć się niepotrzebnych lektur jest skup, który przyjmie stare książki. Skupy tego rodzaju działają w większych miastach Polski – sprawdź, może znajdziesz je również w Twojej okolicy! Co jednak w sytuacji, kiedy najbliższy skup znajduje się daleko, zwyczajnie nie masz czasu na to, by odwiedzić jego placówkę lub po prostu cenisz sobie szybkie rozwiązania, które oszczędzają Twój czas i energię? 

 

Wejdź na skupszop.pl i sprawdź, czy skup jest zainteresowany kupieniem Twojej książki. W trosce o wygodę klientów, cała procedura jest banalnie prosta. Nie wiesz, jak sprzedać niepotrzebne książki? Nie chcesz „bawić się” w pojedynczą sprzedaż? Skupszop.pl to ciekawe rozwiązanie! Dlaczego?

 

Skupszop.pl działa online! Co to oznacza dla Ciebie? Na stronie skupszop.pl znajduje się specjalna wyszukiwarka – wpisujesz do niej kod ISBN książki, którą chcesz sprzedać. Jeżeli skupszop.pl będzie chciał odkupić dany egzemplarz, w odpowiedzi pojawi się kwota, za którą będziesz mogła/mógł sprzedać książkę. Należy pamiętać, że najmniejsza kwota sprzedaży to 40 złotych, ale jednocześnie nie istnieją limity dotyczące sumy maksymalnej!

 

To Ty decydujesz, jak przekażesz sprzedawane książki! Masz dwie opcje: albo odbierze je od Ciebie kurier – za darmo, albo wyślesz je samodzielnie, a skupszop.pl zwróci Ci poniesione koszty wysyłki.

 

Możesz sprzedać większą ilość książek na raz! Jak już wspomnieliśmy, skupszop.pl nie nakłada limitów dotyczących maksymalnej sumy sprzedaży, co oznacza, że za pośrednictwem portalu masz szansę „pozbyć się” kilku niepotrzebnych książek albo – jeśli jest taka potrzeba – nawet całej swojej biblioteczki! Skupszop.pl może odkupić od Ciebie jednorazowo od kilku do nawet kilkuset książek. Brzmi ciekawie, prawda?

 

Przejrzyste zasady działania! Wpisujesz kod ISBN książki i otrzymujesz precyzyjne informacje na temat ceny, jaką skupszop.pl jest w stanie za nią zapłacić. Proste, prawda? 

 

To Ty decydujesz o tym, czy jest to dla Ciebie zadowalająca propozycja. Na skupszop.pl nie tylko sprzedaż, ale również kupisz książki! Co więcej – są one oferowane w atrakcyjnych cenach. Rozstrzał tematyczny dostępnych na skupszop.pl książek jest bardzo szeroki, od literatury kobiecej, przez książki dla dzieci, po różnego rodzaju poradniki. 

ZANIM PODEJMIESZ DECYZJĘ O SPRZEDAŻY…

Zamierzasz sprzedać stare książki? Chcesz oczyścić biblioteczkę z niepotrzebnych lektur, ale nie masz pojęcia od czego zacząć?

  • Po pierwsze: sprawdź stan książki! Jeśli jest ona bardzo zniszczona, możliwe że nie znajdziesz kupca na tę pozycję, miej to na uwadze.

  • Po drugie: chcesz sprzedać daną książkę czy jednak wolisz ją oddać? W drugim przypadku, jak zostało już wspomniane, pomocna będzie lista książek, które zamierzasz oddać – instytucja, do której się zgłosisz będzie mogła na jej podstawie ocenić swoją chęć przyjęcia poszczególnych pozycji.

  • Po trzecie: zastanów się, jak najszybciej sprzedasz swoje książki. Wiele zależy od tego, jak dużo książek masz do sprzedania, w jakim są one stanie, czy są to poczytne, popularne pozycje, czy nieco bardziej niszowe lektury itp.

  • Po czwarte: uzbrój się w cierpliwość, sprzedaż książek „na własną” rękę może się przeciągać w czasie.

ZAPAMIĘTAJ!

  • Niechciane lub niepotrzebne książki możesz, w zależności od własnych potrzeb, sprzedać lub oddać za darmo.

  • Komu możesz oddać książki? Sprawdź, czy zainteresowane ich przyjęciem będą biblioteki, domy dziecka lub hospicja.

  • Sprzedać książki możesz samodzielnie – „na własną rękę” lub zdecydować się na opcję ich sprzedaży w skupie. Tutaj pierwsze skrzypce grają Twoje oczekiwania. Zastanów się przede wszystkim czy masz czas na to, by osobiście zajmować się sprzedażą poszczególnych pozycji.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania