Jak ciekawie czytać dzieciom?
Czytanie pociechom to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Co daje czytanie dzieciom? Dostosowana do wieku brzdąców lektura przede wszystkim ułatwia rozwój wyobraźni i mowy oraz poszerza zasób słownictwa małego czytelnika. Od kiedy czytać dziecku? Możesz to robić jeszcze w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka, bardzo ważny jest natomiast wybór książeczki odpowiadającej wieku malucha. Twoje dziecko nie jest fanem czytania? Szybko się rozprasza i zastanawiasz się, jak czytać dzieciom książki, żeby zwrócić ich uwagę? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi!
Nietypowe pomysły na czytanie dzieciom – co zrobić, żeby zachęcić pociechy do lektury?
Jeżeli maluch nie jest w stanie skupić się na czytaniu, możliwe, że problemem jest monotonia, która negatywnie wpływa na wrażenia płynące z lektury. W takim razie, jak ciekawie czytać dzieciom bajki, żeby brzdące lepiej skoncentrowały się na tekście?
Zmień miejsce. Zawsze czytasz razem ze swoim dzieckiem w tym samym miejscu? Może czas na zmianę? Jeśli pogoda na to pozwala, weźcie książeczkę i zorganizujcie sobie piknik lub zbudujcie w pokoju Twojego dziecka bazę i tam wspólnie oddajcie się lekturze. Miejsce czytania i związane z tym aktywności dopasuj do wieku dziecka.
Podziel tekst na kilka mniejszych części. Ma to szczególne znaczenie w przypadku młodszych szkrabów – małe dzieci nie zawsze są w stanie dłużej skupić się na jednej czynności, dlatego uważnie obserwuj potrzeby oraz rozwój swojego dziecka i jeśli jest taka potrzeba, czytaj krótsze części tekstu lub wybieraj krótsze bajki czy wierszyki. Jeszcze raz przypominamy o konieczności dostosowania lektury do wieku pociechy. W miarę możliwości staraj się również wybierać estetycznie wydane egzemplarze książeczek, których ilustracje zwrócą uwagę malca.
Czytaj na głosy. Jak czytać dziecku, żeby była to dla niego niezapomniana przygoda? Koniecznie spróbuj rozwinąć swoje lektorskie umiejętności. Jeżeli w bajce występuje kilka postaci, kwestię każdej z nich możesz przeczytać innym, dopasowanym do charakteru bohatera głosem. Możesz też poprosić o pomoc kogoś innego i czytać dziecku w zespole.
Używaj pacynek. Jeżeli zamierzasz czytać dziecku dłuższą bajkę, w której występuje wielu bohaterów, możesz pokusić się o zakup lub samodzielne przygotowanie pacynek występujących w roli bajkowych postaci. Stworzenie mini teatrzyku będzie interesującym urozmaiceniem i świetnym połączeniem słowa czytanego i obrazu. Masz ochotę na małe DIY? Stwórz ramę domowego teatrzyku, wykorzystując do tego, na przykład niepotrzebne kartony.
Co jeszcze możesz zrobić, żeby zachęcić Twoje dziecko do wspólnego czytania? Będąc w księgarni, pozwól dziecku uczestniczyć w wybieraniu odpowiedniej książeczki, oczywiście podsuwając mu propozycje odpowiednie dla jego wieku. Poza tym, staraj się dawać dziecku dobry przykład. Nie jest tajemnicą, że dzieci bardzo chętnie uczą się poprzez naśladownictwo i często powtarzają to, co robią ich rodzice, dlatego postaraj się, żeby Twoja pociecha miała szansę zobaczyć Cię pogrążoną/pogrążonego w lekturze.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
22 marca 2021
6 września 2020
17 czerwca 2019
21 sierpnia 2020
7 września 2020
24 kwietnia 2019
4 maja 2020
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.