4 maja 2020
Jakie książki wybierać dla 3-latka? Krótki przewodnik po świecie dziecięcych lektur!

Jakie książki wybierać dla 3-latka? Krótki przewodnik po świecie dziecięcych lektur!

9 min

Twój trzylatek uwielbia, kiedy mu czytasz? Może wręcz przeciwnie, nie jest w stanie dłużej skupić się na tekście? Podpowiemy Ci, jak wybierać książki dla 3-latka i czym warto się kierować wybierając lektury, które mają wzbogacić domową biblioteczkę. Zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać w kompletowaniu zbioru książeczek dla Twojej pociechy.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie: jak kupować ciekawe książki dla 3-latka, przypomnijmy dlaczego właściwie warto czytać dzieciom. Książeczki edukacyjne dla dzieci mających 3 latka, bajeczki lub wierszyki to świetny sposób na to, żeby w interesujący sposób zagospodarować czas spędzany w towarzystwie dziecka. Z czytania można uczynić mały rytuał, wybierając odpowiednią porę, w której i Ty, i dziecko będziecie mieli chwilę na to, żeby poświęcić się lekturze.
 
Książeczki dla dzieci do lat 3 to także dobra metoda na poszerzanie dziecięcego słownictwa. Nie jest tajemnicą, że częste czytanie dzieciom pozytywnie wpływa na ich rozwój. Jeśli książeczka ma obrazki, możesz spróbować porozmawiać z dzieckiem na temat tego, co widzi na ilustracji, zachęcając go do jej precyzyjnego opisania. Po zakończeniu lektury warto również spróbować wymienić się z dzieckiem wrażeniami na jej temat.

Co czytać trzylatkowi? Poznaj upodobania swojego dziecka!

Kupując książki dla trzylatka dobrze jest w pierwszej kolejności zastanowić się nad potrzebami dziecka. Co to oznacza w praktyce?
 
Po pierwsze: sprawdź, po jakie książki najchętniej sięga Twoje dziecko! Dzięki temu będziesz mogła/mógł znaleźć cechę, która łączy ulubione lektury pociechy, co przełoży się na łatwiejszy wybór kolejnych pozycji do Waszej biblioteczki. Jednocześnie jednak nie bój się nowości! W miarę możliwości staraj się podsuwać brzdącowi książki bazujące na innych rozwiązaniach. Dodatkowo, decydując się na książki dla dzieci mających 3 lata, należy dopasowywać lektury odpowiednie dla wieku dziecka. Dzięki temu, zawarte w nich treści będą łatwiej przyswajalne. 
 
Po drugie: przeanalizuj, jakie umiejętności chcesz przekazać swojemu dziecku za pomocą konkretnych książek. Książki edukacyjne dla 3-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli zamierzasz zachęcić dziecko do trenowania określonych umiejętności lub zdobywania nowej wiedzy. Przykład? Książeczka dla 3-latka z naklejkami pomoże dziecku, między innymi, w ćwiczeniu jego zdolności manualnych. Dziecko musi nakleić nalepkę w odpowiednim miejscu, co wymaga skoordynowania.

Książki dla 3-latka – ranking: przykłady książeczek, po które warto sięgnąć!

Szukasz ciekawych książeczek edukacyjnych dla 3 latka? Chcesz znaleźć bajeczki, które przyciągnąć uwagę Twojego dziecka? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka interesujących propozycji, ale nie zapominaj, że to tylko niektóre książki, które są warte Twojej uwagi!
 
„Przygody Fenka. Sprzątam po zabawie” Magdalena Gruca. Wybierając najlepsze książki dla 3-latka, warto się zastanowić, czy chcemy, żeby dana książka niosła za sobą konkretną wartość edukacyjną. Jeżeli tak, następnym krokiem jest skonkretyzowanie odpowiedniego obszaru tematycznego. Jeżeli Twoje dziecko nie lubi lub nie chcą sprzątać swoich zabawek, ewentualnie zamierzasz dopiero wyrobić w brzdącu ten nawyk, książka Magdaleny Grucy to strzał w dziesiątkę. W przystępny sposób, opisując historię Fenka, porusza kwestię sprzątania zabawek i może stać się dla Ciebie bardzo przydatnym narzędziem edukacyjnym.
 
„Księżyc. Noc dookoła świata” Patricia Hegarty. Polecane książki dla dzieci mających 3 latka to często opowieści o otaczającym na świecie. Brzdące w tym wieku są coraz bardziej ciekawe i zazwyczaj zadają wiele pytań, dlatego książeczka, która przedstawi interesujące ich zjawiska w przystępny dla ich wieku sposób, to świetna okazja, żeby zaspokoić ciekawość małego odkrywcy. „Księżyc. Noc dookoła świata” to pięknie wydana książeczka, dzięki której dziecko może się dowiedzieć, jaki wpływ na naturę mają zmiany kształtu księżyca. 
 
„Wstyd. Moc uczuć” Katarzyna Miller. Świat dziecięcych emocji bywa bardzo skomplikowany. Maluchy nie zawsze umieją nazwać targające nimi emocje, a w konsekwencji często nie są w stanie ich zrozumieć. Książeczka Katarzyny Miller pomoże dziecku oswoić uczucie wstydu w zrozumiały dla niego sposób.
 
„Lasy świata. Pomóż zwierzakom wrócić do domów” Pavla Hanackova. Szukając książek do czytania dla 3-latka, dobrze jest zwrócić uwagę na jego indywidualne zainteresowania. Jeśli Twoja pociecha jest zaciekawiona światem zwierząt, ta książeczka może jej zdecydowanie przypaść do gustu i rozwinąć posiadaną wiedzę. Dziecko dowie się, gdzie żyją przedstawione w książeczce zwierzaki, a piękne ilustracje to dodatkowy bonus skupiający uwagę maluchów.
 
„Baśnie” Hans Christian Andersen. Pana Andersena nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, prawda? Na baśniach pisanych przez Andersena wychowywały się całe pokolenia maluchów – to absolutna klasyka dziecięcej literatury. Zbiór bajek autora to bardzo dobra propozycja dla rodziców szukających inspirujących opowieści na dobranoc.
 
„Cat in the book” Ewa Cisowska. Ta książka to elementarz stworzony z myślą o nauce języka angielskiego dla najmłodszych. Nie jest tajemnicą, że wczesne rozpoczęcie nauki języka może przynieść wymierne rezultaty, dlatego jeśli chcesz zacząć domowe nauczanie lub uzupełnić lekcje językowe, na które uczęszcza dziecko, ten elementarz będzie bardzo dobrą pomocą, wspierającą naukę angielskiego. 
 
„Opowiem Ci, mamo, co robią mrówki” Marcin Brykczyński, Katarzyna Bajerowicz. To fantastycznie wydana książka, po którą zdecydowanie warto sięgnąć, jeśli ma się w domu małego odkrywcę, zaciekawionego światem mrówek. Takie mądre książki dla 3-latka są absolutnie niezbędnym ekwipunkiem w domowej biblioteczce.
 
„O maluchu w brzuchu, czyli skąd biorą się dzieci?” Marta Marszczuk. Nie wiesz, jakie książki dla trzylatka będą strzałem w dziesiątkę, jeśli spodziewacie się kolejnego dziecka w rodzinie? Narodziny rodzeństwa to dla dziecka ogromna zmiana, dlatego dobrze jest umiejętnie przygotować szkraba na pojawienie się nowego członka rodziny. Książka Marty Marszczuk może się przydać nie tylko przyszłym rodzicom, ale wszystkim, którzy chcą po prostu w zrozumiały i dostosowany do wieku trzylatka sposób wyjaśnić, skąd maluch wziął się na świecie.
 
„Najpiękniejsze wiersze. Jan Brzechwa, Maria Konopnicka i inni”. Wierszyki dla dzieci to nie tylko doskonała rozrywka, ale również szansa na poszerzenie dziecięcego słownictwa. Wierszowana forma bardzo często przemawia do dziecięcej wyobraźni, dlatego zbiór wierszy popularnych autorów to książka, którą warto mieć w dziecięcej biblioteczce.
 
„Detektyw pozytywka” Grzegorz Kasdepke. Szukasz książki dla 3-letniego chłopca lub dziewczynki o detektywistycznym zabarwieniu? W takim razie, podążajcie za przygodami detektywa Pozytywki. Dziecko, próbuj rozwiązać razem z detektywem zagadki, ma szansę poćwiczyć umiejętność analitycznego rozumowania. 
 
„Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci” Elżbieta Szwajkowska, Marta Galewska – Kustra. Zależy Ci na tym, żeby książka dla przedszkolaka 3-latka wspierała go w rozwijaniu mowy? Ta propozycja będzie strzałem w dziesiątkę! Książka, dzięki formie zabawy, efektywnie pomaga w kształtowaniu mowy dziecka. 
 
„Rok na ulicy czereśniowej” Susanne Berner Rotraut. Książka pozwoli dziecku nie tylko lepiej poznać zmienność pór roku i związane z nią zjawiska, ale jest również doskonałą bazą wyszukiwania poszczególnych obiektów, ucząc dziecko spostrzegawczości i skupienia na oglądanych obrazkach. Dziecko może też opowiadać rodzicowi co widzi na poszczególnych ilustracjach i jakie zmiany dotyczące pory roku jest w stanie zauważyć. 
 
„Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt” Emilia Dziubak. Jeżeli Twoja pociecha jest żywo zainteresowana otaczającym światem, ta książka może być dla brzdąca fascynującą podróżą, która przy okazji uświadomi mu znaczenie prawdziwej przyjaźni. 
 
„Pucio umie opowiadać” Marta Galewska – Kustra. Seria o Puciu cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością, a w jej skład wchodzą książeczki przeznaczone dla dzieci na różnym poziomie nauki mowy. W książeczce „Pucio umie opowiadać” autorka skupia się przede wszystkim, jak wskazuje już sam tytuł, na treningu techniki opowiadania, a tłem dla zdobywania tej nowej umiejętności jest historia narodzin nowego dziecka w rodzinie. Jeśli Twoje dziecko lubi książeczki o Puciu, z trzylatkiem możesz pracować również w towarzystwie książeczki „Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków”.
 
„Hej, Przedziadku” Paul McCartney. Przedziadek to dziadek, który razem ze swoimi ukochanymi wnuczętami przeżywa niesamowite przygody. Nazwisko autora książki może Ci się z kimś kojarzyć…tak! To słynny Paul McCarney, członek zespołu The Beatles. 
 
„Sekretne życie smarków” Mariona Tolosa Sistere. Tytuł książeczki może wydawać Ci się odrobinę enigmatyczny, ale to właśnie smarki, które pojawiają się w dziecięcych nosach są jej głównymi bohaterami. Dlaczego? Książeczka wyjaśnia czym właściwie są tytułowe smarki i jaka jest ich funkcja w ciele człowieka. Dziecko przy okazji może więc dowiedzieć się nieco więcej na temat swojego organizmu. 
 
PODSUMUJMY! Wybierając książeczki dla trzylatków, warto zwrócić uwagę na preferencje, zainteresowania i potrzeby dziecka. Sprawdź, czy książeczka, którą chcesz kupić nadaje się dla dzieci w konkretnym wieku. Mówi się wprawdzie, że to nie okładka zdobi książkę, ale w przypadku książek dla dzieci atrakcyjny sposób wydania, interesujące rozwiązania estetyczne i uzupełnienie treści pięknymi ilustracjami jest zdecydowanie ważnym elementem, który może przyciągnąć dziecięcą uwagę. To co, skorzystacie z naszych propozycji? A może macie własne typy? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 549 411 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji