5 maja 2020
Jakie książki warto wybierać dla 2-latka?

Jakie książki warto wybierać dla 2-latka?

6 min

Nie jest tajemnicą, że czytanie dziecku już od najmłodszych lat może mieć bardzo duży wpływ na jego rozwój. W związku z tym, rodzice często stają przed pytaniem: co czytać trzylatkowi oraz jakie książki wybierać dla dwulatków. Odpowiedni wybór książek może przecież rzutować na dziecięca chęć do słuchania czytanych przez rodzica treści. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 2-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i czym warto się kierować wybierając odpowiednią lekturę.

Co czytać dwulatkowi? Wybierz mądrze!

Nie masz pojęcia, jakie książki dla dwulatka będą najlepszym czytelniczym wyborem? Kupując książeczki dla dwulatka, warto mieć na względzie kilka podstawowych kwestii. Jakich? 
 
Chęć nauczenia dziecka nowych umiejętności lub wyjaśnienia konkretnych zjawisk. W praktyce, książki edukacyjne dla dzieci mających 2 lata to świetny sposób na to, żeby w przystępny i zrozumiały dla dziecka w tym wieku sposób zobrazować określone czynności, uczucia itp. Właśnie dlatego, wybierając książeczki edukacyjne dla dwulatka, dobrze jest skonkretyzować aktualne potrzeby Twojej pociechy.
 
Preferencje malucha. Wybierając książeczkę dla 2-latka, kieruj się jego indywidualnymi upodobaniami. Spróbuj zaobserwować, które książeczki wzbudzają w dziecku największy entuzjazm, dzięki temu będziesz wiedział(a), czy brzdąc woli wierszyki czy może jednak w kręgu jego ulubionych książeczek znajdziesz raczej bajeczki pisane prozą.
 
Zbliżająca się okazja. Tematyczna książeczka dla dwulatka to doskonała metoda, żeby lepiej wyjaśnić dziecku kwestie związane z konkretnymi świętami lub wydarzeniami. Fajne książki dla dwulatka o świętach Bożego Narodzenia, Wielkanocy itp. to również doskonały pomysł na prezent.
 
Oprawa graficzna książki. Książeczki dla dzieci mających 2 latka często wyróżnia niesamowicie kreatywna oprawa graficzna. Piękne obrazki i ciekawe rozwiązania zachęcające dziecko do aktywności pomogą zwrócić uwagę malucha. Książki z okienkami dla 2 latka, podobnie jak książki z naklejkami potrafią skraść dziecięce serduszka. Obserwuj, jakie książki dla dwulatka w przypadku Twojej pociechy najlepiej się sprawdzają – to pomoże Ci łatwiej wybrać odpowiednie lektury. Wybierając książeczki dla dziecka warto zatroszczyć się o odpowiednią różnorodność w domowych zbiorów bibliotecznych, od czasu do czasu decydując się na nową formę książeczek. 
 
Odpowiednie książeczki potrafią również zachęcić dzieci do konkretnych czynności, dlatego, na przykład, jeśli Twój maluch niechętnie się kąpie lub po kilku chwilach chce wyjść z wanny, ciekawą opcją mogą okazać się wykonane z odpowiednich, odpornych na działanie wody materiałów, książeczki kąpielowe.

Najpiękniejsze książki dla dwulatka – 10 tytułów, po które warto sięgnąć

Zastanawiasz się, jaka książka dla 2 latka zainteresuje Twoje dziecko? Chcąc ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy krótką listę książek, które mogą przypaść do gustu brzdącowi w tym wieku. Sprawdź, po jakie tytuły warto sięgnąć!
 
„Krok po kroku. Zasypianka Wyliczanka”. Jeżeli szukasz ciekawej książki na dobranoc dla dwulatka, koniecznie wypróbuj tę książeczkę. Wyliczanka pozwoli dziecięcym myślom się uspokoić i skupić na tej czynności, co w konsekwencji może ułatwić zasypianie.
 
„Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych”. Fantastyczna, przepięknie wydana książka, która wspomaga naukę mówienia. Pozwól swojemu dziecku wejść w świat rodzinki Pucia i baw się razem z nim.
 
„Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem”. Kolejna książeczka, której głównym bohaterem jest Pucio to zbiór interesujących, przykuwających uwagę dziecka ćwiczeń, których celem jest efektywniejsza nauka mowy.
 
„Krok po kroku. Siku na nocniku”. Wspominaliśmy już, że zastanawiając się, jaka książka będzie odpowiednia dla dwulatka, warto wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby malucha. Jeśli akurat jesteście na etapie odpieluchowania i próbujesz nauczyć swojego brzdąca korzystania z nocnika, ta książeczka może Ci pomóc, wyjaśniając w prosty i przystępny sposób cały proces pozbywania się pieluszek.
 
„Na straganie”. Ten krótki wierszyk autorstwa Jana Brzechwy to nie tylko świetna zabawa, ale również szansa na to, żeby dziecko nauczyło się nowych zwrotów i nazw poszczególnych warzyw. Wierszyki Jana Brzechwy bawiły i uczyły całe pokolenia dzieci, dlatego jeśli chcesz, żeby Twoja pociecha wkroczyła w świat twórczości poety, sięgnij również po wiersz „Samochwała” czy „Kaczka Dziwaczka”. Starsze dzieci natomiast mogą polubić się z opowieścią „Akademia Pana Kleksa”.
 
„Paweł i Gaweł”. Ten wiersz Aleksandra Fredro, podobnie jak wiersze Jana Brzechwy, był powtarzany przez lata w wielu polskich domach. Świetna rymowanka dla maluchów, która dodatkowo niesie za sobą konkretny przekaz edukacyjny.
 
„Gili, gili słówka z ostatniej chwili”. Kolejna książeczka w naszym zestawieniu, która wspiera naukę mówienia. Przepięknie wydana i bardzo dobrze przemyślana może stanowić dla dziecka świetną pomoc zachęcającą do poszerzania swojego słownictwa.
 
„Kołysanki zasypianki”. Ta książeczka może stać się Twoim orężem w walce o spokojniejsze zasypianie pociechy. Krótkie wierszyki i piękne obrazki to doskonałe rozwiązanie, jeśli szukasz książeczki, która wieczorami pozwoli Ci na efektywne spędzanie czasu z dzieckiem. 
 
„Spot idzie do żłobka”. Twoje dziecko niedługo zacznie uczęszczać do żłobka, a Ty chcesz jak najlepiej je przygotować do tak dużej zmiany w życiu? Książeczka z serii o Spocie – piesku, która opowiada o jego pierwszym dni w żłobku, może okazać się bardzo pomocna w oswajaniu dziecka z instytucją żłobka, dlatego zdecydowanie warto po nią sięgnąć. 
 
„Kasia i brzuszek mamy”. Oczekujecie w rodzinie nowego dziecka, dlatego zastanawiacie się, jak wyjaśnić maluszkowi, że będzie miało rodzeństwo? Sięgnijcie po tę książkę, która w prosty i przystępny sposób porusza ten temat. Posiadanie rodzeństwa, zwłaszcza jeśli dotąd dziecko było jedynakiem, to poważna zmiana w życiu małego człowieka, dlatego dobrze jest umiejętnie rozpocząć rozmowę z dzieckiem dotyczącą pojawienia się nowego maluszka.
 
Kupując książeczki warto mieć na uwadze przede wszystkim indywidualne potrzeby swojej pociechy i co najważniejsze – zdecydować się na książkę odpowiednią dla wielu dziecka. Ciekawym rozwiązaniem, obok różnego rodzaju bajek i rymowanek, mogą okazać się również książeczki interaktywne dla 2-latka. Macie swoje książeczkowe typy? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji