Jak układać książki na półkach? Poradnik nie tylko dla bibliotekarza!
Jak układasz swoje książki na półkach? Jak układają je twoi bliscy, przyjaciele, znajomi? Czy macie określony klucz, którym się posługujecie, czy stawiacie na artystyczny nieład? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są wady i zalety układania książek na regałach na różne sposoby oraz czy warto układać książki kolorami. Potraktuj go jako inspirację, by zapanować nad swoim ukochanym księgozbiorem.
Jak wygodnie posegregować książki?
Masz już solidny regał (albo regały) i planujesz urządzić w nim wymarzoną biblioteczkę. Od czego najlepiej zacząć? Zanim poukładasz książki na półkach, warto je najpierw posegregować. Rozłożenie wszystkich tomów obok siebie znacznie ułatwi ci działanie. Po pierwsze zorientujesz się, ile egzemplarzy tak naprawdę posiadasz. Czasami (zwłaszcza kiedy księgarnie i antykwariaty to nasze ulubione miejsce zostawiania sporej części wypłaty) okazuje się, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak liczny jest nasz domowy księgozbiór. W takiej sytuacji rozłożenie wszystkich książek na jednej, równej powierzchni pozwoli ci skonfrontować się z tym i ułatwi podjęcie decyzji o oddaniu lub sprzedaży części tych mniej potrzebnych lub lubianych. Przypominamy, że Skupszop to nie tylko antykwariat internetowy – od lat prowadzimy także skup książek.
Po drugie, pozwoli ci to posegregować książki na częściej i rzadziej używane. Chyba każdy z nas ma swoje ulubione dzieła, które traktuje jak starych przyjaciół i do których lubi wielokrotnie wracać. Te książki warto ułożyć na półkach w taki sposób, aby były one zawsze pod ręką, a dostęp do nich był łatwy i nie wymagał przestawiania zbyt wielu innych tomów. Z drugiej strony często mamy w swoich biblioteczkach tytuły, po które sięgamy raczej rzadko i nie muszą znajdować się one na samym wierzchu. Jeżeli mamy wystarczająco głębokie półki, możemy umieścić je w tylnym rzędzie, przylegającym do ściany. Jeśli szukasz praktycznych wskazówek, jak zrobić regał lub półkę na książki, to mamy na ten temat przydatny wpis na naszym blogu.
Alfabetycznie, kolorami, seriami, gatunkami? Jak układać książki na półkach?
Posegregowałeś już swoje literackie skarby? Zastanów się teraz, jak poukładać książki na półkach, aby ich układ był dla ciebie łatwy do zapamiętania, przejrzysty, konsekwentny i estetyczny. Fani czytelniczych serii często wyodrębniają takie cykle spośród innych książek i umieszczają je w jednym miejscu, co jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, kiedy cały cykl posiada spójną szatę graficzną lub grzbiety poszczególnych tomów układają się w jeden obrazek. Dobrze jest wziąć pod uwagę numerację części – unikniesz w ten sposób konieczności szukania kolejnego tomu po omacku. Pamiętaj także, żeby ustawić publikacje w równym rzędzie, aby odpowiednio je wyeksponować. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, aby książki się nie przewracały, to mamy na ten temat kilka cennych rad w oddzielnym artykule.
Czy układanie książek na półkach alfabetycznie jest dobrym pomysłem? Takie rozwiązanie sprawdzi się u osób posiadających bardzo rozbudowany księgozbiór. Możesz posegregować książki według tytułów lub nazwisk autorów. Z takiego rozwiązania do dziś korzysta wiele mniejszych bibliotek, na przykład szkolnych. Jeżeli cenisz sobie trzymanie swoich rzeczy w ustalonym porządku, to będzie ono dla ciebie strzałem w dziesiątkę! Układanie książek na regale zgodnie z kluczem alfabetycznym pozwoli ci także na swobodne rozbudowywanie swojego księgozbioru, jednak pewną niedogodnością może być fakt, że wszystkie tomy traktowane są w równy sposób, co nie zawsze oddaje dobrze nasze czytelnicze zwyczaje. Niemniej jednak zgromadzone w jednym miejscu dzieła Henryka Sienkiewicza czy Remigiusza Mroza będą prezentowały się bardzo atrakcyjnie.
Spore uznanie znajdują także biblioteczki podzielone tematycznie lub według gatunków literackich. Zgrupowanie romansów, biografii, horrorów, tomików poezji, kryminałów czy poradników w osobne zbiory doskonale sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy twoja kolekcja książek nie jest bardzo obszerna i jesteś w stanie szybko namierzyć potrzebny tom. Dzięki temu rozwiązaniu możesz także łatwiej dobrać lekturę do swojego nastroju lub aktualnych zainteresowań. Jeśli jednak twoja biblioteczka liczy tak wiele egzemplarzy, że czasami trudno ci się w niej zorientować, to dobrym pomysłem będzie zastosowanie dodatkowego, wewnętrznego kryterium podziału w obrębie literackich gatunków. Może to być na przykład wspomniany już klucz alfabetyczny, który dodatkowo uporządkuje twój księgozbiór i ułatwi odnalezienie poszukiwanej książki.
Czy książki ułożone kolorami to dobry pomysł?
Wiele osób zastanawia się, czy układanie książek kolorami sprawdzi się w praktyce. Nic w tym dziwnego – to rozwiązanie bardzo kuszące ze względów estetycznych. Taki układ tomów potrafi być wspaniałą ozdobą wnętrza i wprowadzić miły dla oka porządek. Jakie są jego słabe strony? Niestety wymaga on od nas zapamiętania gamy kolorystycznej każdej okładki, co przy większej ilości książek może okazać się trudne, jeśli nawet nie niemożliwe. Dla osób zainteresowanych takim rozwiązaniem mamy jednak radę – książki ułożone kolorami mogą stanowić jedynie część twojego domowego księgozbioru, pięknie wyeksponowaną na przykład na specjalnym regale w salonie czy gabinecie. Pozostałą literaturę możesz poukładać według odmiennego klucza w innym miejscu. Publikacje możesz uszeregować zgodnie z zasadą: jedna półka (przegródka) – jeden kolor, ale możesz także zdecydować się na ułożenie je w taki sposób, aby tworzyły elegancki gradient i płynnie przechodziły z jednej barwy w drugą. Gwarantujemy, że efekt będzie piorunujący! Postaraj się jednak nie wpaść w pułapkę kupowania zbyt wielu książek wyłącznie ze względu na ich walory estetyczne.
Dla poszukiwaczy nietuzinkowych rozwiązań pozostaje jeszcze cała masa pomysłów na ciekawe ułożenie książek. Jeśli cenisz sobie awangardowy styl i nie obawiasz się odrobiny chaosu w swoim wnętrzu – odwróć tomy na półkach grzbietami do ściany. Jeśli dysponujesz małą ilością wolnego miejsca – poukładaj książki na regale w różnych konfiguracjach i kierunkach, tak aby zmieścić ich jak najwięcej na ograniczonej przestrzeni. Jeżeli natomiast nie udało ci się zapełnić wszystkich półek ulubioną literaturą, wypełnij luki niewielkimi roślinami w doniczkach, maskotkami, figurkami lub ulubionymi gadżetami. Sprawią one, że twoje wnętrze nabierze przytulnego charakteru i umilą ci każdą spędzoną w nim chwilę. Posiadane książki potrafią wiele powiedzieć o właścicielu, ale ich układ może nam go pozwolić także nieco bliżej poznać. Dlatego układanie książek na regałach to zajęcie wymagające skupienia i wcześniejszego przemyślenia odpowiedniej dla siebie strategii.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
24 kwietnia 2019
7 września 2020
22 marca 2021
12 marca 2019
26 kwietnia 2022
28 kwietnia 2020
5 marca 2023
12 kwietnia 2019
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.