Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Naprawa starych książek: czy to możliwe?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, na czym polega konserwacja starych książek, przypomnijmy, jakie są największe zagrożenia, które mogą mieć negatywny wpływ na ich stan. Przede wszystkim – książki należy chronić przed wilgocią. Niestety, przechowywanie książek w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć może zaowocować tym, że książki zaatakuje grzyb, a tego chyba wolałabyś/wolałbyś uniknąć, prawda? W takim razie książki umieść w suchym, dobrze ogrzewanym pomieszczeniu. Co jednak zrobić, jeśli niestety, mimo Twoich starań, książki i tak uległy zgubnemu wpływowi wilgoci i pojawił się grzyb? W takim razie warto zastanowić się nad skorzystaniem z oferty profesjonalnych firm, które zajmują się odgrzybianiem książek. 
Jak można naprawić zniszczone książki? Najlepiej oddać je w ręce profesjonalistów, którzy ocenią stan książki i sprawdzą, czy naprawa rzeczywiście jest możliwa. Obecnie na rynku działa wiele firm, które zajmują się reperowaniem książek i są w stanie zniwelować nawet naprawdę poważne zniszczenia, na przykład rozdarte szycie książek czy przebarwienia papieru. W sytuacji, kiedy najbardziej zniszczonym elementem Twojej książki jest jej okładka, istnieje możliwość jej naprawienia. W tym przypadku jednak sposób naprawy w dużej mierze zależy od tego, czy jest to nakładka płócienna czy skórzana. 
Jeżeli chcesz właściwie zadbać o stan swojej książki, przede wszystkim, zwróć uwagę na to, w jaki sposób ją użytkujesz. Co to oznacza? Staraj się nie pić i nie jeść w czasie czytania. Niestety, nie jesteś w stanie przewidzieć sytuacji, w której niechcący zalejesz strony książki lub spadnie Ci kawałek jedzenia, nieestetycznie brudząc papier. Ponadto, nie zaginaj rogów! Miej zawsze przy sobie jedną zakładkę do książki, dzięki której zaznaczysz miejsce, gdzie skończyłaś czytać. 
Często podróżujesz i boisz się, że książka zostanie zniszczona? W takim razie zatroszcz się o okładkę! Jeżeli zależy Ci na czasie, możesz zdecydować się na gotową okładkę z materiału, jaką dzisiaj bez problemu kupisz w sklepach, natomiast jeżeli lubisz rękodzieło, możesz zabawić się w samodzielne przygotowanie okładki na książki. Zwróć uwagę na format – postaraj się, żeby był jak najbardziej uniwersalny, dzięki czemu okładkę będziesz mogła/mógł wykorzystać na różnych książkach. Zależy Ci na tym, żeby samodzielnie naprawić grzbiet lub rozerwany papier? W takim razie możesz wykorzystać specjalne taśmy przeznaczone do naprawiania książek. 

Konserwacja książek: o czym warto pamiętać?

Przejdźmy do meritum: jak konserwować książki? Musisz pamiętać, że konserwacja starych książek wymaga konkretnych umiejętności. Czasami niezbędne jest również użycie konkretnego sprzętu, który umożliwia wykonanie potrzebnych czynności. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie więc skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się konserwacją książek. Profesjonalista będzie mógł sprawdzić, jakie konkretnie prace będą potrzebne i konkretnie wyceni ich wykonanie. 
O czym warto pamiętać wybierając ofertę konkretnej firmy? Po pierwsze: ważne jest doświadczenie. Znajomość odpowiednich technik, dzięki którym konserwowanie książki będzie możliwe i umiejętność wykorzystania ich w praktyce to absolutna podstawa. Po drugie: firma powinna dysponować wymaganym sprzętem. Po trzecie: z punktu widzenia klienta ogromne znaczenie ma także kwestia kosztów. Jeśli zależy Ci na tym, żeby nawiązać współpracę z firmą, której oferta będzie najbardziej korzystna pod względem finansowym, sprawdź, jaka będzie cena wykonania danej usługi u firm, które Cię zainteresowały. Oczywiście, cena nie powinna być jedynym kryterium, na którym oprzesz swoją decyzję, ale zdecydowanie warto mieć pod uwagę zagadnienia finansowe. 
REASUMUJĄC: jeżeli chcesz naprawić starą książkę, dzisiaj masz zdecydowanie ułatwione zadanie, ponieważ możesz skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, zajmujących się świadczeniem podobnych usług. Przede wszystkim jednak postaraj się zatroszczyć o stan Twojej książki już na etapie jej użytkowania i przechowywania. Książki powinnaś(eś) trzymać w suchym, pozbawionym wilgoci pomieszczeniu i w miarę możliwości unikać jedzenia czy picia w ich towarzystwie.

Równiez warte przeczytania

5 maja 2020
jakie-ksiazki-warto-wybierac-dla-2-latka

Jakie książki warto wybierać dla 2-latka?

Nie jest tajemnicą, że czytanie dziecku już od najmłodszych lat może mieć bardzo duży wpływ na jego rozwój. W związku z tym, rodzice często stają przed pytaniem: co czytać trzylatkowi oraz jakie książki wybierać dla dwulatków. Odpowiedni wybór książek może przecież rzutować na dziecięca chęć do słuchania czytanych przez rodzica treści. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 2-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i czym warto się kierować wybierając odpowiednią lekturę.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-5-latka

Jakie książki wybierać dla 5-latka?

Zamierzasz uzupełnić swoją domową biblioteczkę o ciekawe książki, które przyciągną uwagę Twojej pociechy? Zastanawiasz się, jakie książki dla 6-latka mogą przypaść dziecku do gustu? Chcesz w nim rozwijać miłość do słowa pisanego, ale nie masz pojęcia co czytać 5-latkowi? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi! 

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-3-latka

Jakie książki wybierać dla 3-latka? Krótki przewodnik po świecie dziecięcych lektur!

Twój trzylatek uwielbia, kiedy mu czytasz? Może wręcz przeciwnie, nie jest w stanie dłużej skupić się na tekście? Podpowiemy Ci, jak wybierać książki dla 3-latka i czym warto się kierować wybierając lektury, które mają wzbogacić domową biblioteczkę. Zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać w kompletowaniu zbioru książeczek dla Twojej pociechy.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-dla-8-latka-powinny-zalezc-sie-w-dzieciecej-biblioteczce

Jakie książki dla 8-latka powinny się znaleźć w dziecięcej biblioteczce?

Masz w planach uzupełnienie dziecięcej biblioteczki? Nie wiesz jednak, jakie bestsellery – książki dla 7-latka będą najlepszym nabytkiem w książkowych zbiorach? Zastanawiasz się, jakie książki dla 8-latka mogą wzbudzić ciekawość dziecka i zachęcić je do kontynuowania czytelniczej przygody? Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby podjąć dobrą decyzję!

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jakie-ksiazki-dla-7-latka-powinny-trafic-w-dzieciece-raczki

Jakie książki dla 7-latka powinny trafić w dziecięce rączki?

Czytanie ma bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka, dlatego w miarę możliwości warto zachęcać własną pociechę do takiej aktywności. Zastanawiasz się, jakie książki dla 7-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę? Nie wiesz, po które lektury warto sięgnąć, żeby zmobilizować dziecko do czytania? Zebraliśmy kilka książkowych propozycji, które warto znać. 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-dla-10-latka-i-10-latki

Jaka książka dla 10-latka i 10-latki powinna trafić do dziecięcych rąk?

Czytanie książek ma wiele zalet. W zależności od wybranej lektury, rozszerza słownictwo dziecka, ćwiczy jego kreatywność i wyobraźnię oraz uzupełnia wiedzę. Jak w takim razie wybierać książki dla dzieci mających 10 lat, żeby podsuwać im interesujące i rozwijające lektury? Podpowiadamy! 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-bedzie-idealna-na-prezent-slubny

Jaka książka będzie idealna na prezent ślubny?

Wybieracie się na ślub, a Młoda Para, zamiast kwiatów poprosiła o książki? To częste rozwiązanie, dlatego warto zastanowić się, jaka książka na ślub będzie najbardziej odpowiednim upominkiem. Pomożemy Wam w wyborze!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-zrobic-ksiazke-okolicznosciowa-na-slub-krok-po-kroku

Jak zrobić książkę okolicznościową na ślub krok po kroku?

Ślub zbliża się wielkimi krokami i chcecie część potrzebnych dekoracji wykonać samodzielnie? Niezależnie od tego, czy kierują Wami względu finansowe, czy po prostu chcecie tchnąć duszę nawet w najdrobniejsze przedmioty wykorzystywane w tym szczególnym dniu, ręcznie robione księgi pamiątkowe będą świetną pamiątką. Podpowiemy Wam, jak łatwo zrobić książkę okolicznościową, która ozdobi Wasz ślub!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-robic-notatki-z-ksiazki-zeby-zapamietac-jak-najwiecej

Jak robić notatki z książki, żeby zapamiętać jak najwięcej?

Musisz przeczytać szkolną lekturę? Przygotowujesz się do egzaminu i czeka na Ciebie cała sterta książek? Piszesz pracę dyplomową, więc potrzebne są Ci umiejętnie przygotowane notatki z książek, które zamierzasz umieścić w bibliografii? Podpowiemy Ci, jak notować z książek, żeby łatwiej wyłuskać najważniejsze informacje.

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
co-czytac-6-latkowi

Co czytać 6-latkowi? Krótkie kompendium książkowej wiedzy

Czytanie dzieciom ma wiele zalet: pozwala rozwijać słownictwo, poszerzać wiedzę, którą dysponuje Twoja pociecha oraz, w zależności od wyboru lektury, umożliwia wyjaśnienie nurtujących kwestii w sposób dostosowany do wieku dziecka. Rodzice, rozumiejąc wagę regularnego czytania, często zastanawiają się, co czytać 5-latkowi czy jakie lektury wybierać dla 6-latków. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 6-latka mogą okazać się świetnym uzupełnieniem Waszej domowej biblioteczki i na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę kupując odpowiednie książeczki.

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-religijne-ktore-warto-przeczytac

Książki religijne, które warto przeczytać. 9 interesujących pozycji!

Literatura niejedno ma imię! Jeżeli szukasz ciekawych książek poświęconych religii chrześcijańskiej, skorzystaj z naszej listy - specjalnie dla Ciebie przedstawimy interesujące pozycje książkowe, po które zdecydowanie warto sięgnąć! Dowiedz się, jakie książki religijne zasługują na szczególną uwagę. 

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-psychologiczne-warte-przeczytania

Książki psychologiczne warte przeczytania. 9 pozycji, po które musisz sięgnąć!

Interesujesz się psychologią? W takim razie - czytaj dalej! Właśnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę dobrych książek psychologicznych, które zdecydowanie warto przeczytać. To co, udasz się razem z nami na wycieczkę po meandrach ludzkiego umysłu?

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: info@skupszop.pl

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA