Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Naprawa starych książek: czy to możliwe?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, na czym polega konserwacja starych książek, przypomnijmy, jakie są największe zagrożenia, które mogą mieć negatywny wpływ na ich stan. Przede wszystkim – książki należy chronić przed wilgocią. Niestety, przechowywanie książek w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć może zaowocować tym, że książki zaatakuje grzyb, a tego chyba wolałabyś/wolałbyś uniknąć, prawda? W takim razie książki umieść w suchym, dobrze ogrzewanym pomieszczeniu. Co jednak zrobić, jeśli niestety, mimo Twoich starań, książki i tak uległy zgubnemu wpływowi wilgoci i pojawił się grzyb? W takim razie warto zastanowić się nad skorzystaniem z oferty profesjonalnych firm, które zajmują się odgrzybianiem książek. 
Jak można naprawić zniszczone książki? Najlepiej oddać je w ręce profesjonalistów, którzy ocenią stan książki i sprawdzą, czy naprawa rzeczywiście jest możliwa. Obecnie na rynku działa wiele firm, które zajmują się reperowaniem książek i są w stanie zniwelować nawet naprawdę poważne zniszczenia, na przykład rozdarte szycie książek czy przebarwienia papieru. W sytuacji, kiedy najbardziej zniszczonym elementem Twojej książki jest jej okładka, istnieje możliwość jej naprawienia. W tym przypadku jednak sposób naprawy w dużej mierze zależy od tego, czy jest to nakładka płócienna czy skórzana. 
Jeżeli chcesz właściwie zadbać o stan swojej książki, przede wszystkim, zwróć uwagę na to, w jaki sposób ją użytkujesz. Co to oznacza? Staraj się nie pić i nie jeść w czasie czytania. Niestety, nie jesteś w stanie przewidzieć sytuacji, w której niechcący zalejesz strony książki lub spadnie Ci kawałek jedzenia, nieestetycznie brudząc papier. Ponadto, nie zaginaj rogów! Miej zawsze przy sobie jedną zakładkę do książki, dzięki której zaznaczysz miejsce, gdzie skończyłaś czytać. 
Często podróżujesz i boisz się, że książka zostanie zniszczona? W takim razie zatroszcz się o okładkę! Jeżeli zależy Ci na czasie, możesz zdecydować się na gotową okładkę z materiału, jaką dzisiaj bez problemu kupisz w sklepach, natomiast jeżeli lubisz rękodzieło, możesz zabawić się w samodzielne przygotowanie okładki na książki. Zwróć uwagę na format – postaraj się, żeby był jak najbardziej uniwersalny, dzięki czemu okładkę będziesz mogła/mógł wykorzystać na różnych książkach. Zależy Ci na tym, żeby samodzielnie naprawić grzbiet lub rozerwany papier? W takim razie możesz wykorzystać specjalne taśmy przeznaczone do naprawiania książek. 

Konserwacja książek: o czym warto pamiętać?

Przejdźmy do meritum: jak konserwować książki? Musisz pamiętać, że konserwacja starych książek wymaga konkretnych umiejętności. Czasami niezbędne jest również użycie konkretnego sprzętu, który umożliwia wykonanie potrzebnych czynności. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie więc skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się konserwacją książek. Profesjonalista będzie mógł sprawdzić, jakie konkretnie prace będą potrzebne i konkretnie wyceni ich wykonanie. 
O czym warto pamiętać wybierając ofertę konkretnej firmy? Po pierwsze: ważne jest doświadczenie. Znajomość odpowiednich technik, dzięki którym konserwowanie książki będzie możliwe i umiejętność wykorzystania ich w praktyce to absolutna podstawa. Po drugie: firma powinna dysponować wymaganym sprzętem. Po trzecie: z punktu widzenia klienta ogromne znaczenie ma także kwestia kosztów. Jeśli zależy Ci na tym, żeby nawiązać współpracę z firmą, której oferta będzie najbardziej korzystna pod względem finansowym, sprawdź, jaka będzie cena wykonania danej usługi u firm, które Cię zainteresowały. Oczywiście, cena nie powinna być jedynym kryterium, na którym oprzesz swoją decyzję, ale zdecydowanie warto mieć pod uwagę zagadnienia finansowe. 
REASUMUJĄC: jeżeli chcesz naprawić starą książkę, dzisiaj masz zdecydowanie ułatwione zadanie, ponieważ możesz skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, zajmujących się świadczeniem podobnych usług. Przede wszystkim jednak postaraj się zatroszczyć o stan Twojej książki już na etapie jej użytkowania i przechowywania. Książki powinnaś(eś) trzymać w suchym, pozbawionym wilgoci pomieszczeniu i w miarę możliwości unikać jedzenia czy picia w ich towarzystwie.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia
Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie
Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie
Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki
Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac
Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac
Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu
Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac
Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie
Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer
Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter
Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis
22 lipca 2019
jak-zostac-bibliotekarzem-bibliotekarka-i-ile-zarabia-sie-w-tym-zawodzie
Jak zostać bibliotekarzem/bibliotekarką i ile zarabia się w tym zawodzie?

Planując swoją przyszłość, często zastanawiamy się nad kwestią potrzebnych kwalifikacji do wykonywania określonych zawodów. Miłośnicy czytania mogą zadawać sobie pytanie: jak zostać redaktorem książek lub bibliotekarzem? Te dwie profesje zapewniają przecież stały kontakt z literaturą. W takim razie, dzisiaj zastanowimy się, na czym w praktyce polega praca w bibliotece szkolnej i publicznej, sprawdzimy kto może spełnić się w tej roli zawodowej i poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak dostać pracę w bibliotece?

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA