4 października 2019
Jak konserwować stare książki?

Jak konserwować stare książki?

5 min

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Naprawa starych książek: czy to możliwe?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, na czym polega konserwacja starych książek, przypomnijmy, jakie są największe zagrożenia, które mogą mieć negatywny wpływ na ich stan. Przede wszystkim – książki należy chronić przed wilgocią. Niestety, przechowywanie książek w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć może zaowocować tym, że książki zaatakuje grzyb, a tego chyba wolałabyś/wolałbyś uniknąć, prawda? W takim razie książki umieść w suchym, dobrze ogrzewanym pomieszczeniu. Co jednak zrobić, jeśli niestety, mimo Twoich starań, książki i tak uległy zgubnemu wpływowi wilgoci i pojawił się grzyb? W takim razie warto zastanowić się nad skorzystaniem z oferty profesjonalnych firm, które zajmują się odgrzybianiem książek. 
 
Jak można naprawić zniszczone książki? Najlepiej oddać je w ręce profesjonalistów, którzy ocenią stan książki i sprawdzą, czy naprawa rzeczywiście jest możliwa. Obecnie na rynku działa wiele firm, które zajmują się reperowaniem książek i są w stanie zniwelować nawet naprawdę poważne zniszczenia, na przykład rozdarte szycie książek czy przebarwienia papieru. W sytuacji, kiedy najbardziej zniszczonym elementem Twojej książki jest jej okładka, istnieje możliwość jej naprawienia. W tym przypadku jednak sposób naprawy w dużej mierze zależy od tego, czy jest to nakładka płócienna czy skórzana. 
 
Jeżeli chcesz właściwie zadbać o stan swojej książki, przede wszystkim, zwróć uwagę na to, w jaki sposób ją użytkujesz. Co to oznacza? Staraj się nie pić i nie jeść w czasie czytania. Niestety, nie jesteś w stanie przewidzieć sytuacji, w której niechcący zalejesz strony książki lub spadnie Ci kawałek jedzenia, nieestetycznie brudząc papier. Ponadto, nie zaginaj rogów! Miej zawsze przy sobie jedną zakładkę do książki, dzięki której zaznaczysz miejsce, gdzie skończyłaś czytać. 
 
Często podróżujesz i boisz się, że książka zostanie zniszczona? W takim razie zatroszcz się o okładkę! Jeżeli zależy Ci na czasie, możesz zdecydować się na gotową okładkę z materiału, jaką dzisiaj bez problemu kupisz w sklepach, natomiast jeżeli lubisz rękodzieło, możesz zabawić się w samodzielne przygotowanie okładki na książki. Zwróć uwagę na format – postaraj się, żeby był jak najbardziej uniwersalny, dzięki czemu okładkę będziesz mogła/mógł wykorzystać na różnych książkach. Zależy Ci na tym, żeby samodzielnie naprawić grzbiet lub rozerwany papier? W takim razie możesz wykorzystać specjalne taśmy przeznaczone do naprawiania książek. 

Konserwacja książek: o czym warto pamiętać?

Przejdźmy do meritum: jak konserwować książki? Musisz pamiętać, że konserwacja starych książek wymaga konkretnych umiejętności. Czasami niezbędne jest również użycie konkretnego sprzętu, który umożliwia wykonanie potrzebnych czynności. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie więc skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się konserwacją książek. Profesjonalista będzie mógł sprawdzić, jakie konkretnie prace będą potrzebne i konkretnie wyceni ich wykonanie. 
 
O czym warto pamiętać wybierając ofertę konkretnej firmy? Po pierwsze: ważne jest doświadczenie. Znajomość odpowiednich technik, dzięki którym konserwowanie książki będzie możliwe i umiejętność wykorzystania ich w praktyce to absolutna podstawa. Po drugie: firma powinna dysponować wymaganym sprzętem. Po trzecie: z punktu widzenia klienta ogromne znaczenie ma także kwestia kosztów. Jeśli zależy Ci na tym, żeby nawiązać współpracę z firmą, której oferta będzie najbardziej korzystna pod względem finansowym, sprawdź, jaka będzie cena wykonania danej usługi u firm, które Cię zainteresowały. Oczywiście, cena nie powinna być jedynym kryterium, na którym oprzesz swoją decyzję, ale zdecydowanie warto mieć pod uwagę zagadnienia finansowe. 
 
REASUMUJĄC: jeżeli chcesz naprawić starą książkę, dzisiaj masz zdecydowanie ułatwione zadanie, ponieważ możesz skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, zajmujących się świadczeniem podobnych usług. Przede wszystkim jednak postaraj się zatroszczyć o stan Twojej książki już na etapie jej użytkowania i przechowywania. Książki powinnaś(eś) trzymać w suchym, pozbawionym wilgoci pomieszczeniu i w miarę możliwości unikać jedzenia czy picia w ich towarzystwie.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji