Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Zapach książek nowych i używanych: co warto wiedzieć na ten temat?

Jeżeli jesteś molem książkowym, na pewno niejednokrotnie „rzucił Ci się w nos” specyficzny zapach niektórych książek. Czym pachną nowe książki? Skąd się bierze charakterystyczny zapach leciwych książek? Chcesz wiedzieć, jak usunąć zapach starych książek? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Zapach nowych książek

Czym pachnie nowa książka? Zwykle, papierem i świeżym drukiem. Oczywiście, intensywność tego zapachu jest uzależniona, między innymi, od tego, jak dawno książka „wyszła” z drukarni do sklepu. Okazuje się, że dla wielu zapalonych czytelników jest to zapach bardzo lubiany. Nic dziwnego – oznacza przecież nową porcję literatury do „połknięcia”!

Nie chcesz, żeby z czasem Twoje starsze książki zyskały zapach stęchlizny? Zastanawiasz się, jak usunąć przykry zapach stęchlizny z leciwych książek, które już niestety nim nasiąkły? Przede wszystkim – przeciwdziałaj jego pojawieniu się i zadbaj o ich odpowiednie przechowywanie. Pokój, w którym trzymasz swoje książkowe zbiory nie powinien mieć problemu z wilgocią. Pomieszczenie musi być suche. Jeżeli książki przez wiele lat będą narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne, może mieć to wpływ nie tylko na to, że zyskają one nieprzyjemny zapach, ale również negatywnie oddziaływać na ich stan. 

Zapach starych książek

Wpływ na to, jak stara książka będzie pachniała ma jej właściwe przechowywanie, dlatego warto się o to zatroszczyć. Jeżeli jesteśmy szczególnie wrażliwi na zapachy, dobrze jest mieć to na uwadze w sytuacji kiedy kupujemy stare książki i wcześniej w miarę możliwości sprawdzić, jak pachną i czy jesteśmy w stanie to zaakceptować. Dotyczy to jednak zwykle naprawdę starych książek mających kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Oczywiście, zapach starych książek, nawet w przypadku wiekowych lektur, wcale nie musi być nieprzyjemny!


Jak usunąć zapach książek?

Zadajesz sobie pytanie: jak usunąć przykry zapach z książek? Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Można je przełożyć również na tematykę naszego artykułu – o wiele rozsądniej jest nie dopuszczać do sytuacji, w której książka zacznie, kolokwialnie rzecz ujmując, śmierdzieć, niż później zastanawiać się, w jaki sposób można się tego brzydkiego zapachu pozbyć. Po pierwsze, jak zostało już wcześniej wspomniane, zadbaj o odpowiednie przechowywanie swoich księgozbiorów w suchym pomieszczeniu.

Po drugie, staraj się troszczyć o czystość książek. Co to znaczy? Regularnie wycieraj z kurzu nie tylko półki, na których je trzymasz, ale również same książki. Podejdź do regału ze swoimi książkami i sprawdź, jak wygląda sytuacja: książki są mocno zakurzone? Spróbuj ustalić harmonogram czyszczenia, dzięki któremu będziesz mogła/mógł uchronić je przed nawarstwianiem się kurzu.

W porządku: dbałaś/dbałeś o książkę najlepiej jak umiałeś, ale mimo to zauważyłeś, że została ona zaatakowana przez pleśń bądź grzyb? Kupiłaś/kupiłeś starą książkę i niestety, ale widzisz ślady działalności pleśni lub grzyba? W takim przypadku możesz zwrócić się do profesjonalnych firm, które zajmują się usuwaniem pleśni i grzybów z książek.

PODSUMOWUJĄC: jeżeli nie chcesz borykać się z nieprzyjemnym zapachem – dbaj o swoje książki! Przechowuj je w suchym pomieszczeniu. Długotrwałe składowanie książek w miejscu, w którym jest wilgoć na pewno nie będzie im służyło. Co więcej, zatroszcz się również o regularne czyszczenie swoich księgozbiorów w kurzu. Jest to tym istotniejsze, jeśli książki trzymasz na otwartych półkach.

Równiez warte przeczytania

9 lipca 2019
jak-zostac-tlumaczem-ksiazek
Jak zostać tłumaczem książek?

Zawsze marzyłaś/marzyłeś o połączeniu swoich dwóch wielkich pasji: książek i języków obcych? W takim razie może praca, jaką jest tłumaczenie książek będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę? Dzisiaj postaramy się uchylić nieco rąbka tajemnicy na temat tego, jak wygląda zawód, którym jest tłumacz książek!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jakie-ksiazki-rozwijaja-inteligencje
Jakie książki rozwijają inteligencję?

W poprzednich artykułach na naszym blogu często wspominaliśmy o tym, jak duży wpływ na nasz rozwój mogą mieć odpowiednio dobrane książki. Jeżeli chcesz zatroszczyć się o swoją kondycję intelektualną, sięgnij po dedykowane książki rozwijające umysł! Dzisiaj spróbujemy sobie nieco szerzej omówić ich temat.

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-stworzyc-bohatera-ksiazki
Jak stworzyć bohatera książki?

Jednym z najważniejszych elementów książki, niezależnie od tego, czy jest to powieść, romans czy kryminał, są jej bohaterowie. Zarówno bohater drugoplanowy, jak i bohater pierwszoplanowy to postacie, które wpływają na nasz odbiór opisywanej historii. Właśnie dlatego, umiejętne kreowanie postaci to podstawa. Jak stworzyć własną postać do książki? Jaki powinien być bohater książki? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
dlaczego-dzieci-powinny-czytac-ksiazki
Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Czytanie książek może stać się jednym z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Wiele osób ma swojego ulubionego bohatera książek z dzieciństwa lub ukochane bajki, wspominane również w dorosłym życiu z bardzo dużym sentymentem. Dlaczego warto czytać dzieciom? Jaki może być wpływ bajek na rozwój dziecka? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-napisac-konspekt-ksiazki
Jak napisać konspekt książki?

Wydanie książki to proces, który warto od początku do końca umiejętnie zaplanować. Dlaczego? To pozwoli nam nie tylko zwiększyć szansę na to, że jakieś wydawnictwo ostatecznie będzie zainteresowane naszą propozycją, ale również w praktyce ułatwi pracę nad książką. W poprzednich artykułach podpowiadaliśmy, jak powinna wyglądać recenzja książki, dzisiaj natomiast spróbujemy sobie wyjaśnić czym jest konspekt książki, jak napisać konspekt z książki i przede wszystkim: do czego może się on przydać. Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
ile-kosztuja-prawa-autorskie-do-ksiazki-i-jak-je-zastrzec
Ile kosztują prawa autorskie do książki i jak je zastrzec?

Jesteś autorem, właśnie napisałaś(eś) swoją pierwszą książkę i szukasz wydawcy? Zastanawiasz się, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę? Podstawowe znaczenie mają, między innymi, prawa autorskie do książki. Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego prawo autorskie do książki jest tak istotne i co warto na ten temat wiedzieć?

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jaka-czcionka-jest-najlepsza-do-pisania-ksiazek
Jaka czcionka jest najlepsza do pisania książek?

Twoim marzeniem jest napisanie własnej książki? Może już zaczęłaś/zacząłeś proces twórczy lub dopiero zastanawiasz się, jak zacząć pisać książkę? Niezależnie na jakim etapie tworzenia jesteś pamiętaj o jednym: estetyka książki ma znaczenie! Właśnie dlatego tak istotna jest ładna, przyciągająca wzrok i przede wszystkim – intrygująca okładka. Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto chociaż raz nie kupił lub nie wypożyczył książki tylko dlatego, że jej okładka go zaciekawiła. Priorytetową kwestią jest również najlepsza czcionka do książki. Jak ją wybrać? Jaki font do książki będzie strzałem w dziesiątkę? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-powstala-pierwsza-ksiazka
Jak powstała pierwsza książka?

Lubisz czytać książki? Masz swoje ulubione pozycje literackie, które wywarły wpływ na Twoje życie? A czy wiesz, jak w rzeczywistości wyglądała historia i w jakich okolicznościach powstała pierwsza na świecie książka? Dzisiaj spróbujemy sobie uchylić rąbka tajemnicy na temat tego, jak toczyła się historia powstania książki i druku. Kiedy powstała pierwsza książka drukowana? I dlaczego druk był tak ważny dla upowszechnienia się wiedzy?

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-zostac-ilustratorem-ksiazek
Jak zostać ilustratorem książek?

Zastanów się, kiedy ostatni raz czytałaś(eś) książkę i zachwyciły Cię piękne ilustracje, dzięki którym lektura nabrała dodatkowego „smaczku”? Ilustracje bardzo często są dodatkowym urozmaiceniem książek dla dzieci i oddziałują na wyobraźnię szkrabów. Praca, jaką wykonuje ilustrator książek dla dzieci i dorosłych może mieć ogromne znaczenie dla odbioru książki przez czytelników. Spróbujmy więc uchylić nieco rąbka tajemnicy na temat tego, co oznacza praca, jako ilustrator do książek.

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
jak-pakowac-ksiazki-do-przeprowadzki-3-wskazowki-ktore-moga-ci-sie-przydac
Jak pakować książki do przeprowadzki? 3 wskazówki, które mogą Ci się przydać!

Wiemy, że dbasz o swoje książki! Właśnie dlatego, w poprzednich artykułach odpowiedzieliśmy na pytanie jak zapakować książki do wysyłki, dzisiaj natomiast zajmiemy się przeprowadzkami! Przeprowadzka wymaga logistycznego przygotowania – dzięki temu jesteśmy w stanie zredukować ryzyko pojawienia się przykrych niespodzianek, na przykład w postaci zniszczonych mebli czy dodatków do mieszkania. Jesteś miłośnikiem książek, dlatego podstawowe znaczenie ma dla Ciebie bezpieczne pakowanie książki? Zastanawiasz się, jak spakować książki do przeprowadzki, żeby uniknąć uszkodzeń? Zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek!

Przeczytaj wpis
9 lipca 2019
ksiazka-czy-film-co-wybrać
Książka czy film: co wybrać?

Wiemy o tym, że książki mają bardzo duży wpływ na nasz rozwój: zachęcają do myślenia, w wielu przypadkach zmuszają do refleksji itp. Często zastanawiamy się, co będzie lepsze książka czy ebook, książka tradycyjna czy audiobook, książka czy film. Właśnie tym ostatnim zagadnieniem postaramy się zająć bardziej szczegółowo w dzisiejszym artykule. Książka czy film – argumenty i kontrargumenty: o czym warto pamiętać?

Przeczytaj wpis
24 kwietnia 2019
od-kiedy-czytac-dziecku-i-dlaczego-warto-to-robic
Od kiedy czytać dziecku i dlaczego warto to robić?

Masz dziecko? Może dopiero jesteś w ciąży? Słyszeliście, że czytanie dzieciom ma wiele zalet, dlatego zastanawiacie się, kiedy najlepiej zacząć czytać dziecku? Jak wprowadzić ten rytuał? Od kiedy czytać dziecku w ciąży, czy to w ogóle ma sens i kiedy czytać dziecku w brzuchu? Spróbujmy dzisiaj sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA