12 kwietnia 2019
Zapach książek nowych i używanych: co warto wiedzieć na ten temat?

Zapach książek nowych i używanych: co warto wiedzieć na ten temat?

4 min

Jeżeli jesteś molem książkowym, na pewno niejednokrotnie „rzucił Ci się w nos” specyficzny zapach niektórych książek. Czym pachną nowe książki? Skąd się bierze charakterystyczny zapach leciwych książek? Chcesz wiedzieć, jak usunąć zapach starych książek? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Zapach nowych książek

Czym pachnie nowa książka? Zwykle, papierem i świeżym drukiem. Oczywiście, intensywność tego zapachu jest uzależniona, między innymi, od tego, jak dawno książka „wyszła” z drukarni do sklepu. Okazuje się, że dla wielu zapalonych czytelników jest to zapach bardzo lubiany. Nic dziwnego – oznacza przecież nową porcję literatury do „połknięcia”!

 

Nie chcesz, żeby z czasem Twoje starsze książki zyskały zapach stęchlizny? Zastanawiasz się, jak usunąć przykry zapach stęchlizny z leciwych książek, które już niestety nim nasiąkły? Przede wszystkim – przeciwdziałaj jego pojawieniu się i zadbaj o ich odpowiednie przechowywanie. Pokój, w którym trzymasz swoje książkowe zbiory nie powinien mieć problemu z wilgocią. Pomieszczenie musi być suche. Jeżeli książki przez wiele lat będą narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne, może mieć to wpływ nie tylko na to, że zyskają one nieprzyjemny zapach, ale również negatywnie oddziaływać na ich stan. 

Zapach starych książek

Wpływ na to, jak stara książka będzie pachniała ma jej właściwe przechowywanie, dlatego warto się o to zatroszczyć. Jeżeli jesteśmy szczególnie wrażliwi na zapachy, dobrze jest mieć to na uwadze w sytuacji kiedy kupujemy stare książki i wcześniej w miarę możliwości sprawdzić, jak pachną i czy jesteśmy w stanie to zaakceptować. Dotyczy to jednak zwykle naprawdę starych książek mających kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Oczywiście, zapach starych książek, nawet w przypadku wiekowych lektur, wcale nie musi być nieprzyjemny!

Jak usunąć zapach książek?

Zadajesz sobie pytanie: jak usunąć przykry zapach z książek? Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Można je przełożyć również na tematykę naszego artykułu – o wiele rozsądniej jest nie dopuszczać do sytuacji, w której książka zacznie, kolokwialnie rzecz ujmując, śmierdzieć, niż później zastanawiać się, w jaki sposób można się tego brzydkiego zapachu pozbyć. Po pierwsze, jak zostało już wcześniej wspomniane, zadbaj o odpowiednie przechowywanie swoich księgozbiorów w suchym pomieszczeniu.

 

Po drugie, staraj się troszczyć o czystość książek. Co to znaczy? Regularnie wycieraj z kurzu nie tylko półki, na których je trzymasz, ale również same książki. Podejdź do regału ze swoimi książkami i sprawdź, jak wygląda sytuacja: książki są mocno zakurzone? Spróbuj ustalić harmonogram czyszczenia, dzięki któremu będziesz mogła/mógł uchronić je przed nawarstwianiem się kurzu.

 

W porządku: dbałaś/dbałeś o książkę najlepiej jak umiałeś, ale mimo to zauważyłeś, że została ona zaatakowana przez pleśń bądź grzyb? Kupiłaś/kupiłeś starą książkę i niestety, ale widzisz ślady działalności pleśni lub grzyba? W takim przypadku możesz zwrócić się do profesjonalnych firm, które zajmują się usuwaniem pleśni i grzybów z książek.

 

PODSUMOWUJĄC: jeżeli nie chcesz borykać się z nieprzyjemnym zapachem – dbaj o swoje książki! Przechowuj je w suchym pomieszczeniu. Długotrwałe składowanie książek w miejscu, w którym jest wilgoć na pewno nie będzie im służyło. Co więcej, zatroszcz się również o regularne czyszczenie swoich księgozbiorów w kurzu. Jest to tym istotniejsze, jeśli książki trzymasz na otwartych półkach.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji