Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Muzyka do czytania. Zrelaksuj się!

Kochasz czytać i chcesz dodatkowo zintensyfikować doznania, jakie płyną z książek? Zastanawiasz się, jak spotęgować klimat swoich lektur i jaka muzyka do ich czytania może okazać się strzałem w dziesiątkę? W filmach jednym z priorytetowych elementów budujących atmosferę całego obrazu jest odpowiednio dopasowana ścieżka dźwiękowa, która pasuje do przeżyć bohaterów pojawiających się na ekranie. Fajna muzyka do czytania książek może być więc dla Ciebie dodatkową atrakcją!

Najlepsza muzyka do czytania książek

Zastanawiasz się, jaka muzyka do czytania będzie w Twoim przypadku strzałem w dziesiątkę? To w dużej mierze zależy od Twoich indywidualnych preferencji i upodobań. Zastanów się, jakiej muzyki najchętniej i najczęściej słuchasz, a jakiej absolutnie nie cierpisz. Ponadto, dobra muzyka do czytania powinna być dopasowana do tematyki książki, jaką czytasz. Lekka, optymistyczna muzyka może gryźć się z mrocznym i dusznym kryminałem, jednocześnie „zabierając” nieco jego specyficznej atmosfery.

Muzyka do czytania fantasy

Odpowiednio dopasowana muzyka podczas czytania może być źródłem dodatkowych wrażeń. Jeśli jesteś fanką/fanem książek fantasy, możesz sięgnąć po ścieżkę dźwiękową z filmów o tej samej tematyce lub, jeśli książka została już zekranizowana, spróbować czytania w towarzystwie muzyki, która została stworzona dla filmu opartego na jej kanwie. Przykładowo, czytając trylogię „Władcy Pierścieni” uprzyjemnij sobie muzyką napisaną na potrzeby filmowego obrazu. To może być ciekawe doświadczenie, zwłaszcza jeśli wcześniej już oglądałaś(eś) film i chcesz niejako połączyć te dwa środki przekazu: książkę i film w jedną całość.

Muzyka do czytania kryminałów

Uwielbiasz kryminały? Podobnie jak podczas oglądania filmu, czytanie książek wzbogacone odpowiednią ścieżką dźwiękową może spotęgować atmosferę, którą pisarz/pisarka odmalowali w swojej powieści. W przypadku kryminałów bardzo dobrze sprawdzić się może muzyka instrumentalna do czytania, zwłaszcza ta o ciężkim, nieco mrocznym charakterze lub ścieżki dźwiękowe z filmów o tematyce kryminalnej, wówczas są one bowiem dopasowane do ich tematyki.

Muzyka do czytania poezji

Fani wierszy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że poezja i muzyka to świetnie dobrana para. Nie bez powodu wiele wierszy zostało zaadaptowanych na piosenki, tworząc w ten sposób niesamowity duet. Jaka muzyka do czytania wierszy może pozytywnie wpłynąć na nasze doznania płynące z lektury? Bardzo dobrze ma szansę sprawdzić się między innymi spokojna muzyka klasyczna do czytania, która ma w sobie pewnego rodzaju dostojeństwo. Co więcej, doskonałym wyborem bywa również muzyka instrumentalna.

Muzyka do czytania bajek

Znakomitym rozwiązaniem może okazać się także muzyka do czytania bajek – odpowiednio modulując głos, zmieniając go w zależności od tego, który z bohaterów opowieści przemawia i dopasowując stosowną muzykę można stworzyć dla dziecka niesamowite słuchowisko, jednocześnie pozytywnie wpływające na jego wyobraźnię.

Muzyka relaksacyjna do czytania

Jeżeli masz problemy z koncentracją przy czytaniu, możesz spróbować odpowiedniej muzyki relaksacyjnej, która pozwoli Ci się odprężyć i odsunąć natrętne, rozpraszające Cię myśli. Włącz muzykę i zanim sięgniesz po książkę postaraj się rozluźnić i oczyścić swój umysł z dręczących wątpliwości, pytań itp. W momencie, w którym poczujesz się wystarczająco zrelaksowana(y) i skupiona, rozpocznij czytanie. Oczywiście, wybór odpowiedniej muzyki relaksacyjnej to często kwestia prób i błędów, dlatego poszukać dźwięków, które najbardziej odpowiadają Twoim indywidualnym potrzebom. Jeżeli ze względu na hałasy z zewnątrz masz problem, by skupić się na czytaniu, na przykład w czasie okienka na uczelni czy w kolejce do lekarza, możesz spróbować słuchania muzyki relaksacyjnej przez słuchawki. W ten sposób odseparujesz się od dźwięków płynących z otoczenia, które mogą niepotrzebnie przyciągać Twoją uwagę, odciągając ją od czytanej książki.

PODSUMUJMY!

  • Odpowiednio dopasowana muzyka może uczynić z czytania książek niezapomniane, bardzo ciekawe doświadczenie, które sprawi, że czytanie nabierze zupełnie nowego charakteru.

  • Rodzaj muzyki, jakiej będziesz słuchał(a) podczas czytania dobieraj nie tylko do swoich indywidualnych preferencji, ale również do charakteru lektury.

  • Muzyka relaksacyjna może okazać się bardzo pomocną bronią, jeśli masz problem ze skupieniem swojej uwagi na czytanym tekście.

  • Jeżeli czytasz książkę, na kanwie której powstał film, spróbuj posłuchać podczas czytania ścieżki dźwiękowej z tego filmu.

Równiez warte przeczytania

24 maja 2019
od-kiedy-czytac-dziecku-i-dlaczego-warto-to-robic
Od kiedy czytać dziecku i dlaczego warto to robić?

Masz dziecko? Może dopiero jesteś w ciąży? Słyszeliście, że czytanie dzieciom ma wiele zalet, dlatego zastanawiacie się, kiedy najlepiej zacząć czytać dziecku? Jak wprowadzić ten rytuał? Od kiedy czytać dziecku w ciąży, czy to w ogóle ma sens i kiedy czytać dziecku w brzuchu? Spróbujmy dzisiaj sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zapakowac-ksiazke-na-prezent-i-nie-zbankrutowac
Jak zapakować książkę na prezent i nie zbankrutować?

Zamierzasz podarować komuś książkę, ale doskonale wiesz, że adresat prezentu zwraca uwagę na jego formę? Zastanawiasz się jak ładnie zapakować książkę w papier? Nie masz pojęcia od czego zacząć pakowanie książek na prezent? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zaczac-czytac-i-polubic-czytanie-ksiazek
Jak zacząć czytać i polubić czytanie książek?

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele zalet niesie za sobą regularne czytanie? Właśnie dlatego zastanawiasz się, jak zachęcić dzieci do czytania, swoich przyjaciół lub, może, siebie? Chcesz wiedzieć, jak zacząć czytać książki, by się nie zniechęcić? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zachecic-dziecko-i-doroslych-do-czytania-sprawdz-kilka-prostych-sposobow
Jak zachęcić dziecko i dorosłych do czytania? Sprawdź kilka prostych sposobów!

Zdajesz sobie sprawę z tego, jakie korzyści niesie za sobą czytanie książek, prawda? Chcesz więcej czytać, ale niestety – w praktyce okazuje się, że kolejne książki kurzą się na domowych półkach i czekają aż po nie sięgniesz? Zastanawiasz się, jak zachęcić siebie do czytania książek? Co zrobić, żeby Twoja pociecha częściej sięgała po ciekawe lektury? Mamy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-wymyslic-tytul-ksiazki-i-dlaczego-jest-on-tak-istotny
Jak wymyślić tytuł książki i dlaczego jest on tak istotny?

Chcesz napisać książkę? Może od jakiegoś czasu piszesz do szuflady? Zastanawiasz się, jak napisać własną książkę i co może potencjalnie skłonić czytelników do tego, by sięgnęli właśnie po tą pozycję? Oczywiście, w tym kontekście pojawia się jedno zasadnicze pytanie: jaki tytuł dla książki będzie wystarczająco „chwytliwy”? Skąd wziąć pomysł na tytuł książki dla dzieci, romansu, kryminału czy tytuł do książki fantastycznej? Spróbujmy rozwinąć ten temat!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-przechowywac-ksiazki-pomysly-i-sposoby-dzieki-ktorym-twoje-mieszkanie-nabierze-blasku
Jak przechowywać książki: pomysły i sposoby, dzięki którym Twoje mieszkanie nabierze blasku!

Jesteś właścicielką/właścicielem całkiem pokaźnej biblioteczki? Sen z powiek spędza Ci przechowywanie książek w salonie – upychasz je, jak tylko możesz i nie masz pojęcia co zrobić, by uporządkować swoje zbiory? Zastanawiasz się, jak przechowywać książki w małym mieszkaniu? To artykuł dla Ciebie! Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-komiksy-5-zalet-komiksow-o-ktorych-warto-pamietac
Dlaczego warto czytać komiksy? 5 zalet komiksów, o których warto pamiętać!

Wiesz, że warto czytać książki, prawda? Znamy korzyści z czytania dzieciom, ale co z komiksami? Czy czytanie komiksów ma swoje zalety? Jakie korzyści płyną z czytania komiksów? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-dzieciom-5-powodow-dla-ktorych-powinniscie-to-robic
Dlaczego warto czytać dzieciom? 5 powodów, dla których powinniście to robić!

Masz dziecko? Zastanawiasz się, dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne? Chcesz wiedzieć, jak wybierać książeczki i na jakie korzyści z czytania dzieciom warto przede wszystkim zwrócić uwagę? Czy czytanie dziecku w ciąży ma w ogóle sens? Dlaczego powinniśmy czytać książki? Dzisiejszy artykuł poświęcimy właśnie temu zagadnieniu! Zapraszamy!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
czy-czytanie-rozwija-mozg
Czy czytanie rozwija mózg?

Pewnie wielokrotnie obiło Ci się o uszy, że warto czytać książki, prawda? Zastanawiasz się, o co właściwie tyle szumu? Dlaczego książki powinny mieć dla nas tak duże znaczenie i jaki jest wpływ czytania na mózg? Właśnie dlatego dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak czytanie książek wpływa na mózg i co sprawia, że dobrze jest sięgnąć po kolejną lekturę?

Kiedy ostatnio byłaś(eś) na siłowni? Może biegasz lub chodzisz na jogę? Dbasz o swoje ciało, ale czy pamiętasz o tym, by zatroszczyć się o kondycję własnego umysłu. Czytanie książek a mózg: o czym warto pamiętać? Przede wszystkim, czytając musisz się skupić. Na pewno znasz to uczucie, kiedy podczas czytania Twoje myśli odpłynęły na chwilę w inną stronę i ocknęłaś/ocknąłeś się w momencie, w którym chciałaś(eś) przerzucić kartkę, ale zorientowałaś(eś) się, że w zasadzie nie masz pojęcia co właśnie przeczytałaś(eś)? No właśnie! Wtedy musiałaś(eś) wrócić do czytanego tekstu i przerobić go jeszcze raz. Koncentracja w czasie czytania ma więc priorytetowe znaczenie, by książka została przez nas rzeczywiście zrozumiana. 

Czytając nie masz innego wyjścia – musisz myśleć. W końcu każda czytana lektura jest dla Ciebie „workiem” z nowymi informacjami, nawet jeśli służy wyłącznie ku rozrywce. Często książki stają się dla nas również przyczynkiem do głębszej refleksji nad określonym zagadnieniem, w wielu przypadkach są inspiracją do pogłębienia swojej wiedzy w konkretnym zakresie. Czasami przeczytana książka może stać się zarzewiem, które rozpali w nas nową pasję. Chyba większość osób ma „na swoim koncie” przynajmniej jedną książkę, która zrobiła na nim ogromne wrażenie i stała się powodem, dla którego głębiej „pokopaliśmy” w dostępnych źródłach.

Ludzki mózg i czytanie to doskonale dobrana para. Wpływ czytania książek na mózg to kwestia, o której warto pamiętać. Czytając często uczymy się nowych rzeczy – na przykład zdobywamy informacje, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia (nawet książki stricte rozrywkowe w wielu przypadkach wykazują dużą dbałość o zgodność szczegółów). W towarzystwie książek niekiedy uczymy się nowych słów, poszerzając w ten sposób zasób swojego słownictwa itp.

Czytanie może mieć ogromny wpływ na naszą wyobraźnię. Dlaczego? Kiedy czytasz o jakiś wydarzeniach, postaciach itp., to przed Twoimi oczami pojawiają się obrazy, prawda? Twoja wyobraźnia nie pracuje samodzielnie podsuwając Ci konkretne rozwiązania? Czy oglądając film po przeczytaniu książki, na podstawie której został on nakręcony nie czujesz się zdziwiona(y), bo poszczególni bohaterowie wyglądają nieco inaczej, niż to sobie wyobrażałaś(eś)? To całkowicie naturalne, w czasie czytania Twoja wyobraźnia przecież zwykle pracuje na pełnych obrotach.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że czytanie niesie za sobą szereg zalet, ale niestety, z książkami ostatnio Ci nie po drodze? Skorzystaj z naszych wskazówek!

1. Spróbuj wyselekcjonować te książki, które rzeczywiście mają szansę skraść Twoje serce – od ciekawej lektury będzie Ci się ciężej oderwać.

2. Miej książkę przy sobie w komunikacji miejskiej, w kolejce do lekarza itp. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że zdecydujesz się po nią sięgnąć.

3. Ustal, że codziennie poświęcić określoną ilość czasu na czytanie, na przykład tuż przed snem, kiedy zwykle mamy trochę więcej czasu na własne rozrywki.

ZAPAMIĘTAJMY!

Czemu warto czytać książki? Czytanie skłania Cię do skoncentrowania się na książce oraz zachęca do myślenia, zwłaszcza jeśli książka jest naszpikowana ciekawymi informacjami.

Książki mogą poszerzać zasób Twojego słownictwa oraz ćwiczyć Twoją wyobraźnię. 

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
audiobook-czy-ksiazka-co-wygrywa-to-starcie
Audiobook czy książka: co wygrywa to starcie?

Jeszcze do niedawna do dyspozycji mieliśmy wyłącznie książki papierowe, ale dzisiaj możemy skupić się na ich alternatywach: e-bookach lub audiobookach! Pojawiają się więc zasadnicze pytania: co jest lepsze – książka czy ebook? Co wybrać? Książki i audiobooki: co może Ci się bardziej przydać? Audiobook vs książka tradycyjna – spróbujmy porównać te dwa rozwiązania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
zapach-ksiazek-nowych-i-uzywanych
Zapach książek nowych i używanych: co warto wiedzieć na ten temat?

Jeżeli jesteś molem książkowym, na pewno niejednokrotnie „rzucił Ci się w nos” specyficzny zapach niektórych książek. Czym pachną nowe książki? Skąd się bierze charakterystyczny zapach leciwych książek? Chcesz wiedzieć, jak usunąć zapach starych książek? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
szybkie-czytanie
Szybkie czytanie. Prawda czy fałsz?

Uważasz, że czytasz zdecydowanie za wolno? Zamierzasz czytać więcej, szybciej i efektywniej? Zalewa Cię tona maili, a lista książek „do przeczytania” cały czas się wydłuża, dlatego tempo, z jakim czytasz ma dla Ciebie kolosalne znaczenie? Chcesz posiąść umiejętność, jaką jest szybkie czytanie? Zastanawiasz się, czy w ogóle i jakie korzyści może dać Ci szybkie czytanie? Zadajesz sobie pytanie: czy szybkie czytanie działa? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA