Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Czytanie książek może stać się jednym z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Wiele osób ma swojego ulubionego bohatera książek z dzieciństwa lub ukochane bajki, wspominane również w dorosłym życiu z bardzo dużym sentymentem. Dlaczego warto czytać dzieciom? Jaki może być wpływ bajek na rozwój dziecka? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Wpływ czytania książek na rozwój dziecka: dlaczego warto zachęcać pociechy do czytania?

Trudno przecenić wpływ literatury na rozwój dziecka. Jak ważne jest czytanie dzieciom? Co w ten sposób można zyskać?


Po pierwsze: czytanie rozwija słownictwo. Tak dzieje się zresztą  nie tylko w przypadku dzieci, czytanie książek może pozytywnie oddziaływać również na zasób słów osób dorosłych. Rzecz jasna, podstawowe znaczenie ma umiejętny dobór książek dla dzieci, które powinny być dopasowane do wieku brzdąca. Dlaczego? Dzięki temu poziom słownictwa będzie odpowiadał jego możliwościom percepcyjnym. W przypadku dzieci, które dopiero uczą się mówić bardzo przydatne okazują się książki wspierające ten proces. 

Po drugie: czytanie pobudza wyobraźnie. Wpływ czytelnictwa na rozwój dziecka jest nierozerwalnie związany z wyobraźnią i kreatywnością małego czytelnika. Czytając książkę dziecko nie dostaje gotowych rozwiązań, dlatego jego wyobraźnia musi pracować na pełnych obrotach. Pociecha wyobraża sobie poszczególnych bohaterów, sytuacje itp., trenując w ten sposób własną kreatywność.

Po trzecie: czytanie zachęca do myślenia. Czytanie książek przez dzieci jest doskonałym narzędziem, które ma szansę, w zależności od poruszanej tematyki, zmusić małego czytelnika do refleksji. Przykładowo: książeczka „Oto jest Kasia” opowiadająca o losach dziewczynki, w rodzinie której pojawia się kolejne dziecko może być pomocna, jeśli dziecko znajduje się w podobnej sytuacji i jest zazdrosne o młodszego braciszka lub siostrzyczkę.

Po czwarte: czytanie książek to dobry sposób na spędzanie czasu z rodzicami. Żyjemy szybko, często w ciągu dnia próbując sprostać wszystkim obowiązkom zawodowym i rodzinnym. Należy jednak pamiętać, żeby zawsze wygospodarować czas dla swoich dzieci. Jak spędzić wspólne chwile? Na przykład na rodzinnym czytaniu książek. Rodzic, czytając książkę dziecku, ma szansę pozytywnie wpłynąć na rozwój pociechy i jednocześnie poświęcić jej swój czas oraz uwagę. 

Po piąte: czytanie to świetna rozrywka. Odpowiednio dopasowana książka, która wciągnie dziecko w swój świat to znakomity sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dziecko może miło spędzić czas w towarzystwie ciekawej lektury, a książka jednocześnie zatroszczy się o jego rozwój na różnych płaszczyznach. 

Po szóste: książki mogą być źródłem wiedzy. Jeśli chcemy poszerzyć wiedzę dziecka na konkretny temat, możemy podsunąć mu książkę o odpowiadającej tematyce, rzecz jasna, pilnując by była ona dopasowana do wieku dziecka. Jeżeli Twoja pociecha żywo interesuje się dinozaurami, książka poświęcona tej tematyce, uzupełniona o ciekawe ilustracje może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Po siódme: książki przekazują konkretne wartości. Książki mogą być doskonałym nośnikiem określonych przekonań i wartości, dlatego jeśli chcemy dziecku pokazać, na przykład, jak duża może być siła prawdziwej przyjaźni, warto sięgnąć po odpowiednią książkę, dzięki której będzie to łatwiejsze. 

Czytanie książek przez dzieci: wybierz dobrze

Wiemy już, że czytanie książek może mieć bardzo dobry wpływ na dzieci. Podstawowe znaczenie ma jednak wybór odpowiednich pozycji książkowych, zwłaszcza że dzisiaj rynek pod tym względem ma dla nas wiele ciekawych propozycji. Na co warto zwrócić uwagę decydując się na konkretne pozycje książkowe? Co dobrze jest mieć na względzie w czasie zakupów?

Wiek dziecka. Wspominaliśmy już wcześniej, że jednym z najważniejszych czynników, które powinny mieć decydujący wpływ na wybór odpowiedniej lektury jest wiek dziecka. Z jakiego powodu? Po pierwsze: ze względów bezpieczeństwa. Po drugie: to istotne z uwagi na treści i poziom słownictwa stosowanego w danej książeczce. Książka powinna być dla dziecka wystarczająco zrozumiała, dlatego należy wybierać książeczki dedykowane dzieciom w konkretnym przedziale wiekowym.

Zainteresowania dziecka. Jeżeli chcesz wybrać książkę, która rzeczywiście przyciągnie uwagę Twojej pociechy, zastanów się, co najbardziej interesuje małego czytelnika? Samochody, dinozaury, przyroda, kosmos? Warto zadbać o to, by książka odpowiadała jego zainteresowaniom, chociaż oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować podsuwać dziecku książki o nowej dla niego tematyce, rozwijając w ten sposób dziecięce horyzonty.

Preferowana forma. Wybierając książkę dla dziecka, zastanów się, jaka forma ma szansę przypaść mu do gustu: czy dziecko uwielbia kolorowe książki z dużą ilością ilustracji, czy może jednak najważniejsza jest dla niego treść, ilustrację stanowią jedynie miły dodatek, ale nie są koniecznością? Warto obserwować, jaki rodzaj książek najbardziej trafia w gusta dziecka, dzięki czemu później będzie łatwiej wybrać kolejną książkową pozycję.

Książka papierowa, audiobook czy e-book? W przypadku starszych dzieci ciekawą alternatywą dla tradycyjnej książki papierowej mogą być e-booki (książki elektroniczne) oraz audiobooki (książki „czytane”). Te dwie opcje mają szansę okazać się szczególnie przydatne w czasie wyjazdów, kiedy nie chcemy dodatkowo obciążać bagaży papierowymi lekturami. E-booki i audiobooki pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Co więcej, audiobooki są ciekawym rozwiązaniem, jeżeli dziecko woli słuchać, niż czytać samodzielnie. Bardzo często głosu audiobookom użyczają znani aktorzy, co jeszcze dodatkowo podnosi walory interpretacyjne książki. E-booki oraz audiobooki mają jedną bardzo dużą zaletę – nie potrzebują miejsca, dlatego jeśli pokój dziecięcy jest bardzo mały i nie chcemy dodatkowo zmniejszać dostępnej powierzchni poprzez gromadzenie dużej ilości przedmiotów, taka forma książek może okazać się strzałem w dziesiątkę.

REASUMUJĄC: czytanie książek może mieć bardzo duży wpływ na rozwój dziecka. Odpowiednio dopasowane książki nie tylko poszerzają słownictwo brzdąca, ale również są doskonałą „pożywką” dla jego wyobraźni, zachęcają dziecko do skupienia swojej uwagi na czytanym tekście oraz aktywnego myślenia, a jednocześnie mogą stanowić doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Czytanie dzieciom przez rodziców jest z kolei bardzo dobrym narzędziem, dzięki któremu rodzice mogą zadbać o swój kontakt z dzieckiem.

Rzecz jasna, podstawową kwestią jest wybór stosownej lektury. Kupując książki, warto kierować się nie tylko wiekiem dziecka, ale również jego indywidualnymi zainteresowaniami i preferowanymi formami czytelnictwa. W przypadku starszych dzieci ciekawym rozwiązaniem są audiobooki i e-booki, które świetnie sprawdzą się w czasie wyjazdów lub jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia
Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie
Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki
Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie
Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki
Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac
Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac
Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu
Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac
Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie
Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer
Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter
Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA