3 maja 2019
Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

6 min

Czytanie książek może stać się jednym z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Wiele osób ma swojego ulubionego bohatera książek z dzieciństwa lub ukochane bajki, wspominane również w dorosłym życiu z bardzo dużym sentymentem. Dlaczego warto czytać dzieciom? Jaki może być wpływ bajek na rozwój dziecka? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Wpływ czytania książek na rozwój dziecka: dlaczego warto zachęcać pociechy do czytania?

Trudno przecenić wpływ literatury na rozwój dziecka. Jak ważne jest czytanie dzieciom? Co w ten sposób można zyskać?

Po pierwsze: czytanie rozwija słownictwo. Tak dzieje się zresztą  nie tylko w przypadku dzieci, czytanie książek może pozytywnie oddziaływać również na zasób słów osób dorosłych. Rzecz jasna, podstawowe znaczenie ma umiejętny dobór książek dla dzieci, które powinny być dopasowane do wieku brzdąca. Dlaczego? Dzięki temu poziom słownictwa będzie odpowiadał jego możliwościom percepcyjnym. W przypadku dzieci, które dopiero uczą się mówić bardzo przydatne okazują się książki wspierające ten proces. 

Po drugie: czytanie pobudza wyobraźnie. Wpływ czytelnictwa na rozwój dziecka jest nierozerwalnie związany z wyobraźnią i kreatywnością małego czytelnika. Czytając książkę dziecko nie dostaje gotowych rozwiązań, dlatego jego wyobraźnia musi pracować na pełnych obrotach. Pociecha wyobraża sobie poszczególnych bohaterów, sytuacje itp., trenując w ten sposób własną kreatywność.

Po trzecie: czytanie zachęca do myślenia. Czytanie książek przez dzieci jest doskonałym narzędziem, które ma szansę, w zależności od poruszanej tematyki, zmusić małego czytelnika do refleksji. Przykładowo: książeczka „Oto jest Kasia” opowiadająca o losach dziewczynki, w rodzinie której pojawia się kolejne dziecko może być pomocna, jeśli dziecko znajduje się w podobnej sytuacji i jest zazdrosne o młodszego braciszka lub siostrzyczkę.

Po czwarte: czytanie książek to dobry sposób na spędzanie czasu z rodzicami. Żyjemy szybko, często w ciągu dnia próbując sprostać wszystkim obowiązkom zawodowym i rodzinnym. Należy jednak pamiętać, żeby zawsze wygospodarować czas dla swoich dzieci. Jak spędzić wspólne chwile? Na przykład na rodzinnym czytaniu książek. Rodzic, czytając książkę dziecku, ma szansę pozytywnie wpłynąć na rozwój pociechy i jednocześnie poświęcić jej swój czas oraz uwagę. 

Po piąte: czytanie to świetna rozrywka. Odpowiednio dopasowana książka, która wciągnie dziecko w swój świat to znakomity sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dziecko może miło spędzić czas w towarzystwie ciekawej lektury, a książka jednocześnie zatroszczy się o jego rozwój na różnych płaszczyznach. 

Po szóste: książki mogą być źródłem wiedzy. Jeśli chcemy poszerzyć wiedzę dziecka na konkretny temat, możemy podsunąć mu książkę o odpowiadającej tematyce, rzecz jasna, pilnując by była ona dopasowana do wieku dziecka. Jeżeli Twoja pociecha żywo interesuje się dinozaurami, książka poświęcona tej tematyce, uzupełniona o ciekawe ilustracje może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Po siódme: książki przekazują konkretne wartości. Książki mogą być doskonałym nośnikiem określonych przekonań i wartości, dlatego jeśli chcemy dziecku pokazać, na przykład, jak duża może być siła prawdziwej przyjaźni, warto sięgnąć po odpowiednią książkę, dzięki której będzie to łatwiejsze. 

Czytanie książek przez dzieci: wybierz dobrze

Wiemy już, że czytanie książek może mieć bardzo dobry wpływ na dzieci. Podstawowe znaczenie ma jednak wybór odpowiednich pozycji książkowych, zwłaszcza że dzisiaj rynek pod tym względem ma dla nas wiele ciekawych propozycji. Na co warto zwrócić uwagę decydując się na konkretne pozycje książkowe? Co dobrze jest mieć na względzie w czasie zakupów?

Wiek dziecka. Wspominaliśmy już wcześniej, że jednym z najważniejszych czynników, które powinny mieć decydujący wpływ na wybór odpowiedniej lektury jest wiek dziecka. Z jakiego powodu? Po pierwsze: ze względów bezpieczeństwa. Po drugie: to istotne z uwagi na treści i poziom słownictwa stosowanego w danej książeczce. Książka powinna być dla dziecka wystarczająco zrozumiała, dlatego należy wybierać książeczki dedykowane dzieciom w konkretnym przedziale wiekowym.

Zainteresowania dziecka. Jeżeli chcesz wybrać książkę, która rzeczywiście przyciągnie uwagę Twojej pociechy, zastanów się, co najbardziej interesuje małego czytelnika? Samochody, dinozaury, przyroda, kosmos? Warto zadbać o to, by książka odpowiadała jego zainteresowaniom, chociaż oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować podsuwać dziecku książki o nowej dla niego tematyce, rozwijając w ten sposób dziecięce horyzonty.

Preferowana forma. Wybierając książkę dla dziecka, zastanów się, jaka forma ma szansę przypaść mu do gustu: czy dziecko uwielbia kolorowe książki z dużą ilością ilustracji, czy może jednak najważniejsza jest dla niego treść, ilustrację stanowią jedynie miły dodatek, ale nie są koniecznością? Warto obserwować, jaki rodzaj książek najbardziej trafia w gusta dziecka, dzięki czemu później będzie łatwiej wybrać kolejną książkową pozycję.

Książka papierowa, audiobook czy e-book? W przypadku starszych dzieci ciekawą alternatywą dla tradycyjnej książki papierowej mogą być e-booki (książki elektroniczne) oraz audiobooki (książki „czytane”). Te dwie opcje mają szansę okazać się szczególnie przydatne w czasie wyjazdów, kiedy nie chcemy dodatkowo obciążać bagaży papierowymi lekturami. E-booki i audiobooki pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Co więcej, audiobooki są ciekawym rozwiązaniem, jeżeli dziecko woli słuchać, niż czytać samodzielnie. Bardzo często głosu audiobookom użyczają znani aktorzy, co jeszcze dodatkowo podnosi walory interpretacyjne książki. E-booki oraz audiobooki mają jedną bardzo dużą zaletę – nie potrzebują miejsca, dlatego jeśli pokój dziecięcy jest bardzo mały i nie chcemy dodatkowo zmniejszać dostępnej powierzchni poprzez gromadzenie dużej ilości przedmiotów, taka forma książek może okazać się strzałem w dziesiątkę.

REASUMUJĄC: czytanie książek może mieć bardzo duży wpływ na rozwój dziecka. Odpowiednio dopasowane książki nie tylko poszerzają słownictwo brzdąca, ale również są doskonałą „pożywką” dla jego wyobraźni, zachęcają dziecko do skupienia swojej uwagi na czytanym tekście oraz aktywnego myślenia, a jednocześnie mogą stanowić doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Czytanie dzieciom przez rodziców jest z kolei bardzo dobrym narzędziem, dzięki któremu rodzice mogą zadbać o swój kontakt z dzieckiem.

Rzecz jasna, podstawową kwestią jest wybór stosownej lektury. Kupując książki, warto kierować się nie tylko wiekiem dziecka, ale również jego indywidualnymi zainteresowaniami i preferowanymi formami czytelnictwa. W przypadku starszych dzieci ciekawym rozwiązaniem są audiobooki i e-booki, które świetnie sprawdzą się w czasie wyjazdów lub jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji