Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Czytanie książek może stać się jednym z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Wiele osób ma swojego ulubionego bohatera książek z dzieciństwa lub ukochane bajki, wspominane również w dorosłym życiu z bardzo dużym sentymentem. Dlaczego warto czytać dzieciom? Jaki może być wpływ bajek na rozwój dziecka? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Wpływ czytania książek na rozwój dziecka: dlaczego warto zachęcać pociechy do czytania?

Trudno przecenić wpływ literatury na rozwój dziecka. Jak ważne jest czytanie dzieciom? Co w ten sposób można zyskać?


Po pierwsze: czytanie rozwija słownictwo. Tak dzieje się zresztą  nie tylko w przypadku dzieci, czytanie książek może pozytywnie oddziaływać również na zasób słów osób dorosłych. Rzecz jasna, podstawowe znaczenie ma umiejętny dobór książek dla dzieci, które powinny być dopasowane do wieku brzdąca. Dlaczego? Dzięki temu poziom słownictwa będzie odpowiadał jego możliwościom percepcyjnym. W przypadku dzieci, które dopiero uczą się mówić bardzo przydatne okazują się książki wspierające ten proces. 

Po drugie: czytanie pobudza wyobraźnie. Wpływ czytelnictwa na rozwój dziecka jest nierozerwalnie związany z wyobraźnią i kreatywnością małego czytelnika. Czytając książkę dziecko nie dostaje gotowych rozwiązań, dlatego jego wyobraźnia musi pracować na pełnych obrotach. Pociecha wyobraża sobie poszczególnych bohaterów, sytuacje itp., trenując w ten sposób własną kreatywność.

Po trzecie: czytanie zachęca do myślenia. Czytanie książek przez dzieci jest doskonałym narzędziem, które ma szansę, w zależności od poruszanej tematyki, zmusić małego czytelnika do refleksji. Przykładowo: książeczka „Oto jest Kasia” opowiadająca o losach dziewczynki, w rodzinie której pojawia się kolejne dziecko może być pomocna, jeśli dziecko znajduje się w podobnej sytuacji i jest zazdrosne o młodszego braciszka lub siostrzyczkę.

Po czwarte: czytanie książek to dobry sposób na spędzanie czasu z rodzicami. Żyjemy szybko, często w ciągu dnia próbując sprostać wszystkim obowiązkom zawodowym i rodzinnym. Należy jednak pamiętać, żeby zawsze wygospodarować czas dla swoich dzieci. Jak spędzić wspólne chwile? Na przykład na rodzinnym czytaniu książek. Rodzic, czytając książkę dziecku, ma szansę pozytywnie wpłynąć na rozwój pociechy i jednocześnie poświęcić jej swój czas oraz uwagę. 

Po piąte: czytanie to świetna rozrywka. Odpowiednio dopasowana książka, która wciągnie dziecko w swój świat to znakomity sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dziecko może miło spędzić czas w towarzystwie ciekawej lektury, a książka jednocześnie zatroszczy się o jego rozwój na różnych płaszczyznach. 

Po szóste: książki mogą być źródłem wiedzy. Jeśli chcemy poszerzyć wiedzę dziecka na konkretny temat, możemy podsunąć mu książkę o odpowiadającej tematyce, rzecz jasna, pilnując by była ona dopasowana do wieku dziecka. Jeżeli Twoja pociecha żywo interesuje się dinozaurami, książka poświęcona tej tematyce, uzupełniona o ciekawe ilustracje może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Po siódme: książki przekazują konkretne wartości. Książki mogą być doskonałym nośnikiem określonych przekonań i wartości, dlatego jeśli chcemy dziecku pokazać, na przykład, jak duża może być siła prawdziwej przyjaźni, warto sięgnąć po odpowiednią książkę, dzięki której będzie to łatwiejsze. 

Czytanie książek przez dzieci: wybierz dobrze

Wiemy już, że czytanie książek może mieć bardzo dobry wpływ na dzieci. Podstawowe znaczenie ma jednak wybór odpowiednich pozycji książkowych, zwłaszcza że dzisiaj rynek pod tym względem ma dla nas wiele ciekawych propozycji. Na co warto zwrócić uwagę decydując się na konkretne pozycje książkowe? Co dobrze jest mieć na względzie w czasie zakupów?

Wiek dziecka. Wspominaliśmy już wcześniej, że jednym z najważniejszych czynników, które powinny mieć decydujący wpływ na wybór odpowiedniej lektury jest wiek dziecka. Z jakiego powodu? Po pierwsze: ze względów bezpieczeństwa. Po drugie: to istotne z uwagi na treści i poziom słownictwa stosowanego w danej książeczce. Książka powinna być dla dziecka wystarczająco zrozumiała, dlatego należy wybierać książeczki dedykowane dzieciom w konkretnym przedziale wiekowym.

Zainteresowania dziecka. Jeżeli chcesz wybrać książkę, która rzeczywiście przyciągnie uwagę Twojej pociechy, zastanów się, co najbardziej interesuje małego czytelnika? Samochody, dinozaury, przyroda, kosmos? Warto zadbać o to, by książka odpowiadała jego zainteresowaniom, chociaż oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować podsuwać dziecku książki o nowej dla niego tematyce, rozwijając w ten sposób dziecięce horyzonty.

Preferowana forma. Wybierając książkę dla dziecka, zastanów się, jaka forma ma szansę przypaść mu do gustu: czy dziecko uwielbia kolorowe książki z dużą ilością ilustracji, czy może jednak najważniejsza jest dla niego treść, ilustrację stanowią jedynie miły dodatek, ale nie są koniecznością? Warto obserwować, jaki rodzaj książek najbardziej trafia w gusta dziecka, dzięki czemu później będzie łatwiej wybrać kolejną książkową pozycję.

Książka papierowa, audiobook czy e-book? W przypadku starszych dzieci ciekawą alternatywą dla tradycyjnej książki papierowej mogą być e-booki (książki elektroniczne) oraz audiobooki (książki „czytane”). Te dwie opcje mają szansę okazać się szczególnie przydatne w czasie wyjazdów, kiedy nie chcemy dodatkowo obciążać bagaży papierowymi lekturami. E-booki i audiobooki pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Co więcej, audiobooki są ciekawym rozwiązaniem, jeżeli dziecko woli słuchać, niż czytać samodzielnie. Bardzo często głosu audiobookom użyczają znani aktorzy, co jeszcze dodatkowo podnosi walory interpretacyjne książki. E-booki oraz audiobooki mają jedną bardzo dużą zaletę – nie potrzebują miejsca, dlatego jeśli pokój dziecięcy jest bardzo mały i nie chcemy dodatkowo zmniejszać dostępnej powierzchni poprzez gromadzenie dużej ilości przedmiotów, taka forma książek może okazać się strzałem w dziesiątkę.

REASUMUJĄC: czytanie książek może mieć bardzo duży wpływ na rozwój dziecka. Odpowiednio dopasowane książki nie tylko poszerzają słownictwo brzdąca, ale również są doskonałą „pożywką” dla jego wyobraźni, zachęcają dziecko do skupienia swojej uwagi na czytanym tekście oraz aktywnego myślenia, a jednocześnie mogą stanowić doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Czytanie dzieciom przez rodziców jest z kolei bardzo dobrym narzędziem, dzięki któremu rodzice mogą zadbać o swój kontakt z dzieckiem.

Rzecz jasna, podstawową kwestią jest wybór stosownej lektury. Kupując książki, warto kierować się nie tylko wiekiem dziecka, ale również jego indywidualnymi zainteresowaniami i preferowanymi formami czytelnictwa. W przypadku starszych dzieci ciekawym rozwiązaniem są audiobooki i e-booki, które świetnie sprawdzą się w czasie wyjazdów lub jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią.

Równiez warte przeczytania

5 maja 2020
jakie-ksiazki-warto-wybierac-dla-2-latka

Jakie książki warto wybierać dla 2-latka?

Nie jest tajemnicą, że czytanie dziecku już od najmłodszych lat może mieć bardzo duży wpływ na jego rozwój. W związku z tym, rodzice często stają przed pytaniem: co czytać trzylatkowi oraz jakie książki wybierać dla dwulatków. Odpowiedni wybór książek może przecież rzutować na dziecięca chęć do słuchania czytanych przez rodzica treści. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 2-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i czym warto się kierować wybierając odpowiednią lekturę.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-5-latka

Jakie książki wybierać dla 5-latka?

Zamierzasz uzupełnić swoją domową biblioteczkę o ciekawe książki, które przyciągną uwagę Twojej pociechy? Zastanawiasz się, jakie książki dla 6-latka mogą przypaść dziecku do gustu? Chcesz w nim rozwijać miłość do słowa pisanego, ale nie masz pojęcia co czytać 5-latkowi? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi! 

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-3-latka

Jakie książki wybierać dla 3-latka? Krótki przewodnik po świecie dziecięcych lektur!

Twój trzylatek uwielbia, kiedy mu czytasz? Może wręcz przeciwnie, nie jest w stanie dłużej skupić się na tekście? Podpowiemy Ci, jak wybierać książki dla 3-latka i czym warto się kierować wybierając lektury, które mają wzbogacić domową biblioteczkę. Zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać w kompletowaniu zbioru książeczek dla Twojej pociechy.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-dla-8-latka-powinny-zalezc-sie-w-dzieciecej-biblioteczce

Jakie książki dla 8-latka powinny się znaleźć w dziecięcej biblioteczce?

Masz w planach uzupełnienie dziecięcej biblioteczki? Nie wiesz jednak, jakie bestsellery – książki dla 7-latka będą najlepszym nabytkiem w książkowych zbiorach? Zastanawiasz się, jakie książki dla 8-latka mogą wzbudzić ciekawość dziecka i zachęcić je do kontynuowania czytelniczej przygody? Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby podjąć dobrą decyzję!

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jakie-ksiazki-dla-7-latka-powinny-trafic-w-dzieciece-raczki

Jakie książki dla 7-latka powinny trafić w dziecięce rączki?

Czytanie ma bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka, dlatego w miarę możliwości warto zachęcać własną pociechę do takiej aktywności. Zastanawiasz się, jakie książki dla 7-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę? Nie wiesz, po które lektury warto sięgnąć, żeby zmobilizować dziecko do czytania? Zebraliśmy kilka książkowych propozycji, które warto znać. 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-dla-10-latka-i-10-latki

Jaka książka dla 10-latka i 10-latki powinna trafić do dziecięcych rąk?

Czytanie książek ma wiele zalet. W zależności od wybranej lektury, rozszerza słownictwo dziecka, ćwiczy jego kreatywność i wyobraźnię oraz uzupełnia wiedzę. Jak w takim razie wybierać książki dla dzieci mających 10 lat, żeby podsuwać im interesujące i rozwijające lektury? Podpowiadamy! 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-bedzie-idealna-na-prezent-slubny

Jaka książka będzie idealna na prezent ślubny?

Wybieracie się na ślub, a Młoda Para, zamiast kwiatów poprosiła o książki? To częste rozwiązanie, dlatego warto zastanowić się, jaka książka na ślub będzie najbardziej odpowiednim upominkiem. Pomożemy Wam w wyborze!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-zrobic-ksiazke-okolicznosciowa-na-slub-krok-po-kroku

Jak zrobić książkę okolicznościową na ślub krok po kroku?

Ślub zbliża się wielkimi krokami i chcecie część potrzebnych dekoracji wykonać samodzielnie? Niezależnie od tego, czy kierują Wami względu finansowe, czy po prostu chcecie tchnąć duszę nawet w najdrobniejsze przedmioty wykorzystywane w tym szczególnym dniu, ręcznie robione księgi pamiątkowe będą świetną pamiątką. Podpowiemy Wam, jak łatwo zrobić książkę okolicznościową, która ozdobi Wasz ślub!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-robic-notatki-z-ksiazki-zeby-zapamietac-jak-najwiecej

Jak robić notatki z książki, żeby zapamiętać jak najwięcej?

Musisz przeczytać szkolną lekturę? Przygotowujesz się do egzaminu i czeka na Ciebie cała sterta książek? Piszesz pracę dyplomową, więc potrzebne są Ci umiejętnie przygotowane notatki z książek, które zamierzasz umieścić w bibliografii? Podpowiemy Ci, jak notować z książek, żeby łatwiej wyłuskać najważniejsze informacje.

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
co-czytac-6-latkowi

Co czytać 6-latkowi? Krótkie kompendium książkowej wiedzy

Czytanie dzieciom ma wiele zalet: pozwala rozwijać słownictwo, poszerzać wiedzę, którą dysponuje Twoja pociecha oraz, w zależności od wyboru lektury, umożliwia wyjaśnienie nurtujących kwestii w sposób dostosowany do wieku dziecka. Rodzice, rozumiejąc wagę regularnego czytania, często zastanawiają się, co czytać 5-latkowi czy jakie lektury wybierać dla 6-latków. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 6-latka mogą okazać się świetnym uzupełnieniem Waszej domowej biblioteczki i na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę kupując odpowiednie książeczki.

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-religijne-ktore-warto-przeczytac

Książki religijne, które warto przeczytać. 9 interesujących pozycji!

Literatura niejedno ma imię! Jeżeli szukasz ciekawych książek poświęconych religii chrześcijańskiej, skorzystaj z naszej listy - specjalnie dla Ciebie przedstawimy interesujące pozycje książkowe, po które zdecydowanie warto sięgnąć! Dowiedz się, jakie książki religijne zasługują na szczególną uwagę. 

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-psychologiczne-warte-przeczytania

Książki psychologiczne warte przeczytania. 9 pozycji, po które musisz sięgnąć!

Interesujesz się psychologią? W takim razie - czytaj dalej! Właśnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę dobrych książek psychologicznych, które zdecydowanie warto przeczytać. To co, udasz się razem z nami na wycieczkę po meandrach ludzkiego umysłu?

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: info@skupszop.pl

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA