1 maja 2019
Jaka czcionka jest najlepsza do pisania książek?

Jaka czcionka jest najlepsza do pisania książek?

4 min

Twoim marzeniem jest napisanie własnej książki? Może już zaczęłaś/zacząłeś proces twórczy lub dopiero zastanawiasz się, jak zacząć pisać książkę? Niezależnie na jakim etapie tworzenia jesteś pamiętaj o jednym: estetyka książki ma znaczenie! Właśnie dlatego tak istotna jest ładna, przyciągająca wzrok i przede wszystkim – intrygująca okładka. Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto chociaż raz nie kupił lub nie wypożyczył książki tylko dlatego, że jej okładka go zaciekawiła. Priorytetową kwestią jest również najlepsza czcionka do książki. Jak ją wybrać? Jaki font do książki będzie strzałem w dziesiątkę? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Jaka czcionka do pisania książek będzie strzałem w dziesiątkę?

To, jaką czcionką piszę się książki, a w praktyce, jaką czcionką książki są drukowane to dwie zupełnie odmienne kwestie. Wybrana na własny użytek czcionka do pisania książki to kwestia indywidualna, dlatego ładna czcionka do książki powinna odpowiadać Twoim potrzebom, jako autora pisanego tekstu. Wybierz taką, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza, czcionkę przecież w każdym momencie możesz bez problemu zmienić w edytorze tekstu. Reasumując: jaką czcionką pisać książki? Taką, która w naszym przypadku będzie najbardziej komfortowym rozwiązaniem.
 
Zupełnie inaczej rzecz ma się, jeśli wybieramy font do książki, który ma obowiązywać w jej drukowanej wersji. W tym przypadku na uwadze należy mieć przede wszystkim wygodę i oczekiwania estetyczne potencjalnych odbiorców.

Książki z dużą czcionką: dla kogo?

Odpowiednie książki z dużą czcionką dla dzieci są praktycznym rozwiązaniem w przypadku brzdąców, które dopiero uczą się czytać, nie mają jeszcze wystarczającej wprawy, dlatego duża czcionka z książek jest dla nich łatwiejsza do rozpoznania. Czcionka do książki dla dzieci może wywierać ogromny wpływ na satysfakcję płynącą z lektury, dlatego warto zastanowić się, jaki font do książki dla dzieci będzie najbardziej optymalny. Książki z dużą czcionką dla dorosłych mogą się natomiast okazać pomocne, jeśli dana osoba ma problem ze wzrokiem lub po prostu jej wzrok męczy się w czasie czytania treści drukowanych czcionką w mniejszym rozmiarze. Książki z większą czcionką bywają przydatne, na przykład, dla osób starszych. 

Jaką czcionką drukuje się książki?

Wydanie książki i decyzja, jaka czcionka powinna zostać wykorzystana w druku to bardzo ważny etap całego procesu. Dlaczego? Najlepsza czcionka do czytania książek ma ogromny wpływ na komfort czytelnika. Właśnie dlatego warto unikać takich błędów, jak:
 
za mała czcionka – na dłuższą metę czytanie naprawdę niewielkich literek może okazać się męczące, dlatego wybierając wielkość czcionki należy dostosować ją do potrzeb odbiorcy
 
nieczytelna czcionka – czcionka z dużą ilością ozdobników itp. może utrudniać rozpoznawanie poszczególnych literek, co z kolei przełoży się w negatywny sposób na komfort czytania, w związku z tym w przypadku druku książek najczęściej wybierane są proste, nieskomplikowane i co najważniejsze – czytelne kroje
 
Nieco inaczej sprawa ma się, jeśli chodzi o okładki. Czcionka na okładkę książki, podobnie jak czcionka na tytuł książki może być bardziej oryginalna, chociaż oczywiście nadal trzeba troszczyć się o to, by była ona wystarczająco czytelna. Czcionka na okładce musi bowiem w pierwszej kolejności odpowiadać całemu zamysłowi estetycznemu okładki i umiejętnie z nim korespondować. 
 
REASUMUJĄC: odpowiednio dopasowana czcionka do wydrukowania książki ma podstawowe znaczenie, dlatego jej wybór nie powinien być dziełem przypadku. Zbyt mała lub nieczytelna czcionka może mieć bowiem negatywny wpływ na komfort czytania, a co za tym idzie, zmniejszać przyjemność, która płynie z obcowania z literaturą. 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania