Jak ładnie fotografować książki, żeby Twoje zdjęcia były estetyczne?
Prowadzisz czytelniczy profil w mediach społecznościowych i chcesz go uzupełnić estetycznymi zdjęciami okładek przeczytanych książek? Nic dziwnego – fotografie dodadzą tworzonym przez Ciebie treściom wyjątkowego smaczku. Może zamierzasz fotografować przeczytane książki dla własnej przyjemności i szukasz sposobu na to, jak robić zdjęcia książek, żeby efekt końcowy był zadowalający? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!
Czym można fotografować książki?
Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak zrobić ładne zdjęcia starych lub nowych książek, musisz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Wbrew pozorom, to wcale nie musi być od razu najnowszy model aparatu fotograficznego. Na początek wystarczy Ci ten aparat, w który jest wyposażony Twój telefon. Robiąc zdjęcia z okładkami książek zadbaj przede wszystkim o światło. Nie będą Ci potrzebne profesjonalne akcesoria, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z fotografią i nie wiesz, czy na dłuższą metę będzie ona dla Ciebie wciągająca – wystarczy, że postarasz się wykorzystać możliwości, jakie daje Ci światło naturalne. Jeżeli jest taka szansa, zdęcia okładek książek postaraj się zaplanować na czas „złotej godziny”. W tym okresie światło do zdjęć jest naprawdę łaskawe, dlatego zdecydowanie warto zrobić z niego użytek. Złotą godzinę złapiesz, między innymi, w czasie zachodu słońca, dlatego czas jej „występowania” jest uzależniony od pory roku.
Nie bój się korzystać z różnego rodzaju filtrów! Baw się możliwościami, jakie współcześnie dają Ci specjalne programy przeznaczone do przerabiania zdjęć. Często dzięki zastosowaniu umiejętnie dopasowanych narzędzi umożliwiających przerabianie fotografii, zdjęcia nabierają całkiem nowego charakteru. Korzystanie z programów do obróbki graficznej wcale nie jest trudne – wystarczy odrobina treningu.
Jak robić zdjęcia książkom? Zadbaj o tło!
Twoim celem są ciekawe zdjęcia książek? Postaraj się uruchomić pokłady swojej kreatywności! Po pierwsze: zadbaj o odpowiednie ułożenie książek. Bardzo ciekawym rozwiązaniem będą zdjęcia stosu książek – wybierz kilka pozycji, które chcesz sfotografować i ułóż w stosie na podłodze, stole lub krześle, w zależności od tego, z jakiej perspektywy chcesz zrobić zdjęcie. Książki w stosie mogą wyglądać na przypadkowo poskładane właśnie w ten sposób – wrażenie artystycznego bałaganu może dać świetny efekt wizualny. Robiąc artystyczne zdjęcia książek, zadbaj o odpowiednie tło. Co to oznacza?
Przede wszystkim: tło dopasuj do tematyki książki. Przykład? Jeżeli zamierzasz sfotografować książkę kucharską, w otoczeniu egzemplarza możesz położyć owoce, warzywa, zioła, rozsypać kaszę, makron itp., czyli zrobić artystyczny misz – masz. Przydać mogą Ci się również popularne kuchenne przyrządy, kojarzące się z gotowaniem. W ten sposób szybko i przy minimalnym nakładzie kosztów stworzysz bardzo ciekawe tło, które będzie się świetnie prezentowało na zdjęciach i podkreśli charakter fotografowanej książki.
Fotografując romanse lub książki obyczajowe śmiało wykorzystuj świeże i zasuszone kwiaty. Postaraj się jednak nie przesadzić z ilością. Jedna gałązka powinna wystarczyć. Tło, na którym położysz książkę powinno być jednokolorowe i spokojne, dzięki czemu na pierwszy plan wysunie się fotografowana lektura. Piękne zdjęcia starych książek z powodzeniem wykonasz na stonowanym tle w herbacianym kolorze – jako dodatki wykorzystaj, na przykład, zabytkową porcelanę. Nie zapominaj, że książki możesz z powodzeniem fotografować z różnych perspektyw, układając je w kilku różnych pozycjach, a do publikacji wybierzesz te zdjęcia, które rzeczywiście spełniają Twoje oczekiwania. Zwróć jednak uwagę na to, że dekoracje, których używasz do sesji powinny być jedynie tłem – najważniejsza jest książka.
Jak NIE fotografować książek?
No dobrze, wiesz już, że przygotowując sesję fotograficzną książki, warto zadbać o odpowiednie tło, ale co dalej? Jakich błędów nie popełniać, żeby Twoje fotografie rzeczywiście były ciekawym uzupełnieniem planowanego contentu?
Po pierwsze: zwróć uwagę na ostrość. Zdjęcia, które robisz powinny być ostre – oczywiście, o ile takie jest Twoje założenie. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie nasycenie kolorów i widoczność tych elementów, które chcesz zaakcentować na fotografii. Na szczęście, nawet jeśli samo zdjęcie ma kilka niedociągnięć, możesz je poprawić używając dedykowanych programów komputerowych. Na wszelki wypadek postaraj się jednak zrobić kilka zdjęć, na przykład dbając o wykorzystanie różnych akcesoriów lub inne ułożenie książek, będziesz miał(a) z czego wybierać!
Po drugie: jeśli prowadzisz profil w mediach społecznościowych, zadbaj o spójność estetyczną. Rzecz jasna, to wcale nie oznacza, że wszystkie zdjęcia, które robisz mają być takie same. Wręcz przeciwnie – różnorodność jest jak najbardziej wskazana, jeśli masz na nią ochotę, ale w miarę możliwości postaraj się, żeby zdjęcia, które umieszczasz na swoim profilu odpowiednio ze sobą korespondowały. Znajdź ten jeden charakterystyczny element, który będzie Cię wyróżniał na tle innych. To może być konkretny fragment dekoracji, tło itp.
Po trzecie: zatroszcz się o odpowiednie przygotowanie książki do planowanej sesji fotograficznej. Jeśli książka ma jakiekolwiek uszkodzenia, plamy itp., możesz postarać się ją naprawić, ale nie jest to konieczność – „nadgryzione” zębem czasu egzemplarze mają przecież zazwyczaj szczególny urok. Oczywiście, wskazane jest natomiast oczyszczenie książki z kurzu oraz usunięcie drobnych zabrudzeń.
Po czwarte: nie spiesz się! Jeżeli planujesz sesję zdjęciową książki, wybierz moment, w którym będziesz mogła/mógł poświęcić tej czynności wystarczającą ilość czasu. Wcześniej przemyśl również wygląd sesji, tła itp. oraz zgromadź wszystkie niezbędne rekwizyty. Unikniesz w ten sposób ewentualnych problemów i konieczności przełożenia sesji na inny termin, jeśli okażę się, że na przykład, że ważny element planowanych dekoracji jest akurat niedostępny. Spróbuj tak zaplanować swoją sesję, żeby móc skorzystać z dobrego światła dziennego. To ważne, zwłaszcza jeśli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu oświetleniowego.
PODSUMUJMY! Robiąc zdjęcia książkom przede wszystkim zadbaj o odpowiednie tło. Nie zapominaj jednak, że czasami mniej znaczy więcej i zawsze na pierwszym planie powinna znaleźć się główna bohaterka sesji, czyli Twoja książka. Planując fotografowanie książki wcale nie musisz na początku korzystać z nowoczesnego sprzętu, jeśli niestety nim nie dysponujesz. Bardzo ważne jest natomiast skorzystanie z dobrego światła, które może mieć duży wpływ na jakość wykonywanych przez Ciebie fotografii.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 955 814 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
13 maja 2019
8 marca 2019
7 września 2020
15 marca 2019
22 marca 2019
4 października 2019
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.