Kryteria wyboru książek do czytania dzieciom: na co zwrócić uwagę?
Wiemy już, z jakich powodów czytanie pociechom to dobry pomysł, ale teraz pojawia się kolejne pytanie: co warto czytać dzieciom? Jakie książki powinny zwrócić naszą uwagę? Jakie książki czytać rocznemu dziecku, a jakie książki będą odpowiednie dla dzieci w starszym wieku? Co musisz mieć na względzie, jeśli chcesz wybrać odpowiednie lektury dla własnej pociechy?
•
Wiek dziecka. Jeżeli zastanawiasz się,
jakie książki czytać niemowlakowi lub stajesz przed pytaniem: co czytać dzieciom mającym 7 lat, pamiętaj, że książeczki muszą być dopasowane do wieku dziecka. Ogromne znaczenie mają bowiem możliwości percepcyjne i potrzeby brzdąca.
• Indywidualne zainteresowania pociechy. Co czytać dziecku na dobranoc? Po jakie książki rzeczywiście warto sięgnąć? Szukając książki odpowiedniej dla Twojego dziecka, zwróć uwagę na jego zainteresowania. Zastanów się, jaka tematyka książeczek sprawiała mu dotąd największą radość? Poza tym, bardzo ważna jest również forma książeczki.
• Przekazywane wartości/informacje. To, jakie książki czytać dzieciom, warto dopasować do tego, co ostatecznie chcemy dziecku przekazać, czego go nauczyć itp. Przykładowo: jeśli zależy nam na tym, by uświadomić dziecku, jak ważna jest prawidłowa higiena, wybierzmy książeczkę (dopasowaną do wieku dziecka), która w przystępny sposób mu to wytłumaczy.
• Potrzeby dziecka. Co czytać małym dzieciom lub starszym pociechom? Wybierając odpowiednią książkę, dobrze jest określić potrzeby brzdąca – czy jest jakaś dziedzina wiedzy, którą warto, by dziecko nadrobiło? Czy określona książka pomoże w ukierunkowaniu jego rozwoju? To tylko niektóre z pytań, jakie warto sobie zadać.
Co czytać 1,5-rocznemu dziecku? Jakie lektury będą dla niego najlepsze? Co czytać dzieciom w wieku przedszkolnym? Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jakie bajki czytać małym dzieciom, czy sen z powiek spędza Ci pytanie: co czytać starszemu dziecku, pamiętaj, że wiek, zainteresowania i potrzeby dziecka to kwestie priorytetowe.
Ale, ale… pytanie powinno brzmieć nie tylko, jakie książki czytać małym i starszym dzieciom, ale również: co sprawia, że wybór najlepszej książki ma tak wielkie znaczenie? Jeżeli książka będzie odpowiadała indywidualnym potrzebom i możliwościom brzdąca, jest większa szansa na to, że lektura rzeczywiście dziecko zainteresuje, czas spędzony na czytaniu będzie dla niego przyjemnością, a co za tym idzie, zachęcimy pociechę do podejmowania podobnych aktywności w przyszłości.
ZAPAMIĘTAJMY!
• Książka powinna być dopasowana, między innymi, do wieku, zainteresowań i potrzeb dziecka.
• Umiejętne dopasowanie książki może zwiększyć szansę na to, że czytanie stanie się dla pociechy przyjemną formą spędzania wolnego czasu.
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.