Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Co czytać dzieciom? Wybór odpowiedniej książki dla Twojej pociechy ma znaczenie!

Wiesz, że czytanie może mieć pozytywny wpływ na rozwój Twojego dziecka, ale zastanawiasz się, co wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie lektury? Jakie książki dla dzieci mogą okazać się strzałem w dziesiątkę? Które bajki do czytania dzieciom będą najlepsze? Jakie książki dla dzieci warto czytać? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Książki, które warto czytać dzieciom: dlaczego?

Zanim jednak przejdziemy do zagadnienia, jakim jest wybór książki do czytania dzieciom, przypomnijmy sobie, dlaczego w ogóle warto to robić. Po pierwsze: czytanie rozwija wyobraźnię. Dziecko nie otrzymuje gotowych rozwiązań, co ma wpływ na jego kreatywność. Po drugie: odpowiednio dopasowane książki warte czytania dzieciom poszerzają słownictwo. Po trzecie: bajki do czytania dzieciom na dobranoc są doskonałym sposobem na spędzanie wspólnego czasu razem z dzieckiem – czytanie przed snem z powodzeniem można uczynić rodzinnym rytuałem.

Kryteria wyboru książek do czytania dzieciom: na co zwrócić uwagę?

Wiemy już, z jakich powodów czytanie pociechom to dobry pomysł, ale teraz pojawia się kolejne pytanie: co warto czytać dzieciom? Jakie książki powinny zwrócić naszą uwagę? Jakie książki czytać rocznemu dziecku, a jakie książki będą odpowiednie dla dzieci w starszym wieku? Co musisz mieć na względzie, jeśli chcesz wybrać odpowiednie lektury dla własnej pociechy?

Wiek dziecka. Jeżeli zastanawiasz się, jakie książki czytać niemowlakowi lub stajesz przed pytaniem: co czytać dzieciom mającym 7 lat, pamiętaj, że książeczki muszą być dopasowane do wieku dziecka. Ogromne znaczenie mają bowiem możliwości percepcyjne i potrzeby brzdąca.

Indywidualne zainteresowania pociechy. Co czytać dziecku na dobranoc? Po jakie książki rzeczywiście warto sięgnąć? Szukając książki odpowiedniej dla Twojego dziecka, zwróć uwagę na jego zainteresowania. Zastanów się, jaka tematyka książeczek sprawiała mu dotąd największą radość? Poza tym, bardzo ważna jest również forma książeczki. 

Przekazywane wartości/informacje. To, jakie książki czytać dzieciom, warto dopasować do tego, co ostatecznie chcemy dziecku przekazać, czego go nauczyć itp. Przykładowo: jeśli zależy nam na tym, by uświadomić dziecku, jak ważna jest prawidłowa higiena, wybierzmy książeczkę (dopasowaną do wieku dziecka), która w przystępny sposób mu to wytłumaczy.

Potrzeby dziecka. Co czytać małym dzieciom lub starszym pociechom? Wybierając odpowiednią książkę, dobrze jest określić potrzeby brzdąca – czy jest jakaś dziedzina wiedzy, którą warto, by dziecko nadrobiło? Czy określona książka pomoże w ukierunkowaniu jego rozwoju? To tylko niektóre z pytań, jakie warto sobie zadać.

Co czytać 1,5-rocznemu dziecku? Jakie lektury będą dla niego najlepsze? Co czytać dzieciom w wieku przedszkolnym? Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jakie bajki czytać małym dzieciom, czy sen z powiek spędza Ci pytanie: co czytać starszemu dziecku, pamiętaj, że wiek, zainteresowania i potrzeby dziecka to kwestie priorytetowe. 

Ale, ale… pytanie powinno brzmieć nie tylko, jakie książki czytać małym i starszym dzieciom, ale również: co sprawia, że wybór najlepszej książki ma tak wielkie znaczenie? Jeżeli książka będzie odpowiadała indywidualnym potrzebom i możliwościom brzdąca, jest większa szansa na to, że lektura rzeczywiście dziecko zainteresuje, czas spędzony na czytaniu będzie dla niego przyjemnością, a co za tym idzie, zachęcimy pociechę do podejmowania podobnych aktywności w przyszłości.

ZAPAMIĘTAJMY!

Książka powinna być dopasowana, między innymi, do wieku, zainteresowań i potrzeb dziecka. 

Umiejętne dopasowanie książki może zwiększyć szansę na to, że czytanie stanie się dla pociechy przyjemną formą spędzania wolnego czasu.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia
Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie
Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki
Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie
Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki
Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac
Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac
Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu
Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac
Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie
Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer
Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter
Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA