25 marca 2019
Dlaczego warto czytać książki?

Dlaczego warto czytać książki?

7 min

Książki – zastanawiasz się, o co w ogóle tyle szumu? Dlaczego ludzie tak kochają czytać? Co sprawia, że opisywane przez pisarzy historie potrafią przenieść czytelników w świat wyobraźni? Co daje nam czytanie książek? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie: jakie korzyści płyną z czytania książek i dlaczego warto uzupełnić domową biblioteczkę?

Czy warto czytać książki?

Odpowiedź może być tylko jedna – oczywiście, że TAK! Dlaczego czytanie książek jest ważne? Istnieje kilka powodów, dla których warto po nie sięgać. Plusy czytania książek:

  • Po pierwsze: książki rozwijają wyobraźnię! Czytając książki możesz w jednej chwili być w Hogwarcie, razem z Harrym Potterem i jego przyjaciółmi, a dzień później przenieść się do Śródziemia, by spotkać się z Drużyną Pierścienia. Razem z bohaterami książek przeżywasz ich emocje i „podróżujesz” po świecie – realnym lub wymyślonym – nie ruszając się z ulubionego fotela. Książki rozwijające wyobraźnię to świetna rozrywka. Dlaczego warto czytać książki fantastyczne? Dzięki nimi możemy poznawać zupełnie nowe, wykreowane przez autora „rzeczywistości”, które zachwycą nas swoją złożonością i oryginalnymi postaciami.

  • Po drugie: książki poszerzają słownictwo! Czytając książki poznajesz nowe słowa i uczysz się konstruować zdania. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które dopiero zaczynają uczyć się mówić i rozwijają zakres znanych słów. Czytanie książek dzieciom ma ogromne znaczenie, dlatego warto o to zadbać i znaleźć chociaż kilka chwil na codzienne spotkanie z książką. Co ważne, książki powinny być dostosowane do wieku dziecka.

  • Po trzecie: w towarzystwie książek możesz się świetnie bawić! Do wyboru masz pasjonujące książki przygodowe, niesamowite książki fantasy, trzymające w napięciu thrillery czy wzruszające romanse. Wystarczy, że sięgniesz po gatunek literacki, który sprawia Ci największą przyjemność!

  • Po czwarte: książki to znakomita rozrywka dla całej rodziny. Czas w rodzinnym gronie można spędzać na wiele różnych sposobów, na przykład w salonie, każdy siedząc na „swoim” miejscu, czytając wybrane książki, a potem dzieląc się wrażeniami płynącymi z lektury.

Zalety czytania książek!

Wiemy już, że książki rozwijają wyobraźnię i są doskonałą rozrywką – można zabrać je ze sobą wszędzie: do autobusu, tramwaju lub na wakacje. Dodatkowo, jeśli chcemy „zapakować” kilka książek, możemy kupić je w wersji elektronicznej, e-book zajmuje o wiele mniej miejsca niż kilka tomów ulubionej powieści. Dlaczego jeszcze powinniśmy czytać książki? Co sprawia, że mogą mieć one tak duży pożytek dla naszego rozwoju? Jakie korzyści płynące z czytania książek mają szczególne znaczenie?

Książki mogą przekazywać pozytywne wartości! Czemu warto czytać książki? Wiele pozycji jest naszpikowanych historiami, które rzeczywiście posiadają wartościowy przekaz. Trylogia „Władca Pierścieni” uczy nas, że współpraca i przyjaźń mają ogromną moc, która może pokonać nawet wielkie zło, podobnie jak znana książka grozy – „Dracula” Brama Stokera.

W książkach można znaleźć pocieszenie. Wiele książek jest jak plaster na zranione serce, niosą pocieszenie i dają nadzieję na to, że los jeszcze może się odmienić, nawet jeśli wydaje nam się, że przepaść, w którą spadamy nie ma dna. Przypomnijmy sobie chociażby „Nigdy w życiu” Katarzyny Grocholi czy perypetie najzabawniejszej singelki świata – Bridget Jones!

Książki to źródło informacji. W bibliotekach z powodzeniem znajdziemy książki rozwijające umysł, które są źródłem ciekawych informacji. Do wyboru mamy książki historyczne, książki przyrodnicze, medyczne, psychologiczne, socjologiczne itp. Z powodzeniem możemy sięgać po książki kształtujące osobowość. Dlaczego warto czytać książki naukowe? Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że wiedza jest potężnym narzędziem i nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy zdobyte informacje okażą się pomocne.

Książki mogą pomóc w nauce języków obcych. Dlaczego warto czytać książki po angielski lub francusku? Dlaczego warto czytać książki po niemiecku? Jeśli uczysz się języka obcego i chcesz przyłączyć przyjemne z pożytecznym, zacznij czytać książki w tym języku: czytając jednocześnie poszerzasz swoje słownictwo. Ciekawym rozwiązaniem może być przeczytanie tej samej książki najpierw w języku polskim, a następnie w języku obcym.

Dlaczego nie czytamy książek?

Wiemy już, jakie argumenty przemawiają za tym, że warto czytać książki. Na rynku dostępne są książki rozwijające osobowość, wyobraźnię, książki naukowe itp. – do wyboru, do koloru. Każdy może wybrać pozycję, która go zainteresuje. Dlaczego warto czytać książki historyczne? Stanowią one źródło cennej wiedzy na temat wydarzeń z przeszłości, które mogą być dla nas cenną nauczką. Dlaczego warto czytać stare książki? Wiele z nich to prawdziwa kopalnia informacji, na przykład, na temat życia naszych przodków. Skoro więc czytanie książek ma tak wiele zalet, dlaczego niektóre osoby tego nie robią? Powodów może być kilka: brak czasu, brak pieniędzy na zakup książek lub niemożność znalezienia pozycji, która przykułaby uwagę potencjalnego odbiorcy.

Jeżeli wydaje nam się, że nasz plan dnia jest niezwykle napięty i nie mamy szans na „wciśnięcie” w niego książki, wystarczy tylko trochę pomysłowości. Jeżeli do pracy lub szkoły dojeżdżasz komunikacją miejską, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś właśnie w tym czasie przeczytał(a) kilka stron nowej lektury. Spróbuj codziennie wieczorem wygospodarować chociaż pół godziny na czytanie – na początku może Ci to sprawić trudność, ale z czasem łatwiej wyrobisz w sobie odpowiedni nawyk. Dużą popularnością cieszą się także audiobooki, często czytane przez znanych aktorów, dzięki czemu zyskują one dodatkowe walory artystyczne.

 

Nie masz pieniędzy na książki? Nic nie szkodzi! Biblioteki i ich zasoby stoją przed Tobą otworem! Książki możesz pożyczać od znajomych lub zabawić się w wymianki książkowe, dzięki którym stare pozycje ze swojej biblioteczki zastąpisz nowymi. Twoje mieszkanie jest zbyt małe i boisz się, że książki niepotrzebnie je zagracą? W takim przypadku możesz zdecydować się na wypożyczanie książek z biblioteki lub kupowanie e-booków: całą swoją biblioteczkę możesz wówczas przechowywać w jednym małym urządzeniu. Jeżeli boisz się, że książka po którą sięgniesz ostatecznie nie przypadnie Ci do gustu, pomocnym narzędziem może okazać się recenzja książki. Co powinna zawierać? Garść informacji na temat fabuły i opinię recenzenta na temat lektury.

 

ZAPAMIĘTAJ!

 

  • Książki to nie tylko znakomita rozrywka! Odpowiednio dopasowane mogą poszerzać zasób naszego słownictwa i rozwijać wyobraźnię.
  • Książki naukowe to źródło ciekawych informacji, często „serwowanych” przystępnym, zrozumiałym językiem.
  • Jeśli na co dzień nie masz czasu na czytanie, zastanów się, jak go wygospodarować: czytać możesz w drodze do pracy lub słuchać audiobooków w czasie wykonywania codziennych obowiązków – gotowania czy sprzątania. Dla chcącego, nic trudnego!

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji