Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Recenzja w praktyce, czyli jak napisać naprawdę dobrą recenzję przeczytanej książki?

Uwielbiasz czytać książki? Zamierzasz zacząć pisać ich recenzje, dlatego zadajesz sobie pytanie: jak właściwie powinna wyglądać profesjonalna recenzja książki, która jednocześnie byłaby przydatnym źródłem wiedzy dla czytelnika? Chcesz wiedzieć, czym powinna charakteryzować się recenzja książki historycznej, jakie cechy musi mieć recenzja książki dla dzieci czy dobrze skonstruowana recenzja lektury szkolnej? Jak sformułować swoją opinię, jeśli niestety naszym zamiarem jest negatywna recenzja książki? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Co to jest recenzja książki?

Zanim wyjaśnimy sobie, jak pisze się recenzję, omówmy najpierw samo pojęcie recenzji książki. Czym właściwie ona jest? Podejdź do domowej biblioteczki, przyjrzyj się uważnie książkom, które w niej znajdziesz – ile z tych pozycji kupiłaś(eś) skuszona(y) dobrymi recenzjami? Umiejętnie napisana recenzja może mieć naprawdę dużą moc i stać się przydatnym narzędziem dla miłośników czytania, wspomagającym wybór kolejnych książek.

Recenzja książki: co to znaczy? Można powiedzieć, że recenzja książki jest opinią, jaką autor recenzji posiada na temat przeczytanej pozycji.

Jednocześnie, recenzja staje się dla odbiorcy również źródłem wiedzy o książce, zwykle bowiem można w niej znaleźć szereg przydatnych wiadomości. Istotą recenzji jest jednak odpowiednie umotywowanie zawartej w niej opinii. 

Jak powinna wyglądać recenzja książki? Budowa recenzji!

Podjęłaś/podjąłeś decyzję! Napiszesz recenzję ostatnio przeczytanej książki i stajesz przed pytaniem: jak właściwie wygląda recenzja? Jak przygotować pomocny plan recenzji książki? Na jakie jej aspekty zwrócić szczególną uwagę? Co powinna zwierać recenzja książki? Zacznijmy od tego, że sposób pisania recenzji ma wpływ wiele czynników.

Po pierwsze: rodzaj recenzowanego utworu. Pisząc recenzję należy mieć na uwadze, czy jest to recenzja książki naukowej, czy może chcemy zrecenzować książkę z gatunku literatury pięknej.

Po drugie: wybrana forma recenzji. Charakter recenzji jest w dużej mierze uzależniony od tego, w jakiej formie zamierzamy ją napisać. Warto tę kwestię wnikliwie przeanalizować jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

Jeżeli jesteś początkującym recenzentem i stajesz przed wyzwaniem, jakim jest napisanie Twojej pierwszej recenzji, pomocna może okazać się przykładowa recenzja książki. Chcesz znaleźć praktyczny przykład tego, jak napisać recenzję książki z gatunku literatury pięknej? Przeczytaj kilka dobrych, cenionych recenzji podobnych pozycji książkowych, które znalazły uznanie wśród odbiorców. Przydatny bywa także wzór – jak napisać recenzję książki dotyczący pozycji z konkretnego gatunku literackiego.

Słownictwo do recenzji książki

Odpowiadając na pytanie, jak ma wyglądać recenzja książki nie możemy zapominać o odpowiednio dobranym słownictwie. Jakie zwroty w recenzji rzeczywiście mają rację bytu? Czy, kierować się przy wyborze odpowiedniego słownictwa? Rzecz jasna, w tym przypadku bardzo istotną kwestią jest rodzaj recenzowanej książki. Jeśli będzie to książka naukowa, naturalną konsekwencją może być konieczność zastosowania specjalistycznego słownictwa skorelowanego z tematyką książki. Na uwadze warto mieć również potrzeby potencjalnych odbiorców recenzji, która powinna być nie tylko rzetelna i wyczerpująca, ale przede wszystkim – zrozumiała dla czytelników.

Zasady pisania recenzji książki

Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać schemat recenzji książki? Co koniecznie powinna zawierać dobra recenzja książki i jakie elementy recenzji książki są w praktyce absolutnie niezbędne? W pierwszej kolejności spróbuj przygotować sobie plan pisania recenzji – określ, w jakich ramach czasowych koniecznie musisz się zmieścić, zorganizuj sobie pracę w sposób, który pozwoli Ci dotrzymać założonych terminów, zanotuj w punktach swoje spostrzeżenia i informacje, którymi chcesz się podzielić z czytelnikami, by potem, w trakcie pisania recenzji niczego nie pominąć. Określ, czy napisana ma być wyłącznie recenzja rozdziału książki czy chcesz zrecenzować całą pozycję. Pamiętaj, że krytyczna recenzja książki musi być odpowiednio umotywowana! Na jakie cechy recenzji książki warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Recenzja może przedstawiać w pewnym stopniu fabułę książki, ale – po pierwsze: zbyt długi jej opis może być nużący dla czytelnika, a po drugie: recenzja nie powinna zdradzać za dużo! Dlaczego? Jeżeli potencjalny czytelnik znajdzie w recenzji zbyt wiele informacji na temat treści recenzowanej pozycji, może nie uzyskać tak dużej przyjemności płynącej z czytania, oczekiwania na kolejne wątki czy zwroty akcji.

  • Dobrze, jeśli tytuł recenzji jest chwytliwy i solidnie przemyślany. Z jakiego powodu? Często to właśnie przykuwający uwagę tytuł decyduje o tym, że dana osoba zdecyduje się na przeczytanie naszej recenzji.

  • Zastanów się, jak zacząć recenzję książki, by była ona interesująca dla odbiorcy i zachęciła go do dalszego czytania. Wstęp powinien być pewnego rodzaju „przynętą” dla czytelnika i wciągnąć do w lekturę. Jeśli będzie nużący lub zbyt obszerny, ryzykujemy, że czytelnik nie połknie „haczyka”.

Jak długa powinna być recenzja książki?

Zasady pisania recenzji książki nie mogą pominąć tak istotnej kwestii, jaką jest długość podobnego utworu. Czy wystarczająca będzie krótka recenzja książki dla młodzieży, czy może jednak lepiej postawić na dłuższą formę? Ile stron powinna zawierać recenzja książki? Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest taka prosta. To, jak wygląda recenzja książki pod względem długości to kwestia wysoce indywidualna. Wpływ na nią ma szereg czynników, między innymi, gatunek książki, poruszana w niej tematyka, otoczka związana z jej powstawaniem itp.

Jak napisać recenzję książki krok po kroku mając na uwadze jej długość? Recenzja powinna być rzetelna i wyczerpująca, ale jednocześnie nie może przypominać rozwlekłego tasiemca – zbyt obszerna treść niestety jest w stanie podziałać odstraszająco na czytelnika, dlatego w tej materii należy starać się o znalezienie złotego środka.

Jak napisać recenzję książki naukowej?

Stajesz przed wyzwaniem, jakim jest recenzja książki pedagogicznej? Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać recenzja książki psychologicznej lub socjologicznej? Zadajesz sobie zasadnicze pytanie: jak napisać recenzję na temat książki filozoficznej? Chcąc zrecenzować książkę naukową, należy mieć wiedzę i wykształcenie, które pozwoli zrozumieć jej problematykę oraz ocenić ją w kontekście jakościowym. Recenzja książki matematycznej czy specjalistyczna recenzja książki filozoficznej to zupełnie inny rodzaj wyzwania niż, na przykład, recenzja książki fantasy, chociaż, zarówno w przypadku książek fantasy, jak i książek z innych gatunków literackich, warto znać tło tematyczne, czyli – inne pozycje autora lub książki o podobnej fabule.

ZAPAMIĘTAJ!

  • Dlaczego czytanie książek jest ważne? Książki rozwijają wyobraźnię i przede wszystkim – poszerzają nasze słownictwo!

  • Recenzja książki powinna być przemyślana, a wyrażona w niej opinia na temat recenzowanej pozycji – odpowiednio umotywowana.

  • Długość recenzji to kwestia indywidualna, uwarunkowana, między innymi, charakterem książki. Recenzja powinna być na tyle długa, by stanowić rzetelny utwór, ale na tyle treściwa, by nie zanudzić potencjalnego czytelnika.

  • Recenzja nie powinna odkrywać nazbyt wielu informacji o fabule książki, czytelnikom może to bowiem psuć radość płynącą z jej późniejszego czytania.

  • Na charakter pisanej recenzji wpływ ma szereg czynników, między innymi, forma recenzji i rodzaj recenzowanego utworu.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA