Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Recenzja w praktyce, czyli jak napisać naprawdę dobrą recenzję przeczytanej książki?

Uwielbiasz czytać książki? Zamierzasz zacząć pisać ich recenzje, dlatego zadajesz sobie pytanie: jak właściwie powinna wyglądać profesjonalna recenzja książki, która jednocześnie byłaby przydatnym źródłem wiedzy dla czytelnika? Chcesz wiedzieć, czym powinna charakteryzować się recenzja książki historycznej, jakie cechy musi mieć recenzja książki dla dzieci czy dobrze skonstruowana recenzja lektury szkolnej? Jak sformułować swoją opinię, jeśli niestety naszym zamiarem jest negatywna recenzja książki? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Co to jest recenzja książki?

Zanim wyjaśnimy sobie, jak pisze się recenzję, omówmy najpierw samo pojęcie recenzji książki. Czym właściwie ona jest? Podejdź do domowej biblioteczki, przyjrzyj się uważnie książkom, które w niej znajdziesz – ile z tych pozycji kupiłaś(eś) skuszona(y) dobrymi recenzjami? Umiejętnie napisana recenzja może mieć naprawdę dużą moc i stać się przydatnym narzędziem dla miłośników czytania, wspomagającym wybór kolejnych książek.

Recenzja książki: co to znaczy? Można powiedzieć, że recenzja książki jest opinią, jaką autor recenzji posiada na temat przeczytanej pozycji.

Jednocześnie, recenzja staje się dla odbiorcy również źródłem wiedzy o książce, zwykle bowiem można w niej znaleźć szereg przydatnych wiadomości. Istotą recenzji jest jednak odpowiednie umotywowanie zawartej w niej opinii. 

Jak powinna wyglądać recenzja książki? Budowa recenzji!

Podjęłaś/podjąłeś decyzję! Napiszesz recenzję ostatnio przeczytanej książki i stajesz przed pytaniem: jak właściwie wygląda recenzja? Jak przygotować pomocny plan recenzji książki? Na jakie jej aspekty zwrócić szczególną uwagę? Co powinna zwierać recenzja książki? Zacznijmy od tego, że sposób pisania recenzji ma wpływ wiele czynników.

Po pierwsze: rodzaj recenzowanego utworu. Pisząc recenzję należy mieć na uwadze, czy jest to recenzja książki naukowej, czy może chcemy zrecenzować książkę z gatunku literatury pięknej.

Po drugie: wybrana forma recenzji. Charakter recenzji jest w dużej mierze uzależniony od tego, w jakiej formie zamierzamy ją napisać. Warto tę kwestię wnikliwie przeanalizować jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

Jeżeli jesteś początkującym recenzentem i stajesz przed wyzwaniem, jakim jest napisanie Twojej pierwszej recenzji, pomocna może okazać się przykładowa recenzja książki. Chcesz znaleźć praktyczny przykład tego, jak napisać recenzję książki z gatunku literatury pięknej? Przeczytaj kilka dobrych, cenionych recenzji podobnych pozycji książkowych, które znalazły uznanie wśród odbiorców. Przydatny bywa także wzór – jak napisać recenzję książki dotyczący pozycji z konkretnego gatunku literackiego.

Słownictwo do recenzji książki

Odpowiadając na pytanie, jak ma wyglądać recenzja książki nie możemy zapominać o odpowiednio dobranym słownictwie. Jakie zwroty w recenzji rzeczywiście mają rację bytu? Czy, kierować się przy wyborze odpowiedniego słownictwa? Rzecz jasna, w tym przypadku bardzo istotną kwestią jest rodzaj recenzowanej książki. Jeśli będzie to książka naukowa, naturalną konsekwencją może być konieczność zastosowania specjalistycznego słownictwa skorelowanego z tematyką książki. Na uwadze warto mieć również potrzeby potencjalnych odbiorców recenzji, która powinna być nie tylko rzetelna i wyczerpująca, ale przede wszystkim – zrozumiała dla czytelników.

Zasady pisania recenzji książki

Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać schemat recenzji książki? Co koniecznie powinna zawierać dobra recenzja książki i jakie elementy recenzji książki są w praktyce absolutnie niezbędne? W pierwszej kolejności spróbuj przygotować sobie plan pisania recenzji – określ, w jakich ramach czasowych koniecznie musisz się zmieścić, zorganizuj sobie pracę w sposób, który pozwoli Ci dotrzymać założonych terminów, zanotuj w punktach swoje spostrzeżenia i informacje, którymi chcesz się podzielić z czytelnikami, by potem, w trakcie pisania recenzji niczego nie pominąć. Określ, czy napisana ma być wyłącznie recenzja rozdziału książki czy chcesz zrecenzować całą pozycję. Pamiętaj, że krytyczna recenzja książki musi być odpowiednio umotywowana! Na jakie cechy recenzji książki warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Recenzja może przedstawiać w pewnym stopniu fabułę książki, ale – po pierwsze: zbyt długi jej opis może być nużący dla czytelnika, a po drugie: recenzja nie powinna zdradzać za dużo! Dlaczego? Jeżeli potencjalny czytelnik znajdzie w recenzji zbyt wiele informacji na temat treści recenzowanej pozycji, może nie uzyskać tak dużej przyjemności płynącej z czytania, oczekiwania na kolejne wątki czy zwroty akcji.

  • Dobrze, jeśli tytuł recenzji jest chwytliwy i solidnie przemyślany. Z jakiego powodu? Często to właśnie przykuwający uwagę tytuł decyduje o tym, że dana osoba zdecyduje się na przeczytanie naszej recenzji.

  • Zastanów się, jak zacząć recenzję książki, by była ona interesująca dla odbiorcy i zachęciła go do dalszego czytania. Wstęp powinien być pewnego rodzaju „przynętą” dla czytelnika i wciągnąć do w lekturę. Jeśli będzie nużący lub zbyt obszerny, ryzykujemy, że czytelnik nie połknie „haczyka”.

Jak długa powinna być recenzja książki?

Zasady pisania recenzji książki nie mogą pominąć tak istotnej kwestii, jaką jest długość podobnego utworu. Czy wystarczająca będzie krótka recenzja książki dla młodzieży, czy może jednak lepiej postawić na dłuższą formę? Ile stron powinna zawierać recenzja książki? Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest taka prosta. To, jak wygląda recenzja książki pod względem długości to kwestia wysoce indywidualna. Wpływ na nią ma szereg czynników, między innymi, gatunek książki, poruszana w niej tematyka, otoczka związana z jej powstawaniem itp.

Jak napisać recenzję książki krok po kroku mając na uwadze jej długość? Recenzja powinna być rzetelna i wyczerpująca, ale jednocześnie nie może przypominać rozwlekłego tasiemca – zbyt obszerna treść niestety jest w stanie podziałać odstraszająco na czytelnika, dlatego w tej materii należy starać się o znalezienie złotego środka.

Jak napisać recenzję książki naukowej?

Stajesz przed wyzwaniem, jakim jest recenzja książki pedagogicznej? Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać recenzja książki psychologicznej lub socjologicznej? Zadajesz sobie zasadnicze pytanie: jak napisać recenzję na temat książki filozoficznej? Chcąc zrecenzować książkę naukową, należy mieć wiedzę i wykształcenie, które pozwoli zrozumieć jej problematykę oraz ocenić ją w kontekście jakościowym. Recenzja książki matematycznej czy specjalistyczna recenzja książki filozoficznej to zupełnie inny rodzaj wyzwania niż, na przykład, recenzja książki fantasy, chociaż, zarówno w przypadku książek fantasy, jak i książek z innych gatunków literackich, warto znać tło tematyczne, czyli – inne pozycje autora lub książki o podobnej fabule.

ZAPAMIĘTAJ!

  • Dlaczego czytanie książek jest ważne? Książki rozwijają wyobraźnię i przede wszystkim – poszerzają nasze słownictwo!

  • Recenzja książki powinna być przemyślana, a wyrażona w niej opinia na temat recenzowanej pozycji – odpowiednio umotywowana.

  • Długość recenzji to kwestia indywidualna, uwarunkowana, między innymi, charakterem książki. Recenzja powinna być na tyle długa, by stanowić rzetelny utwór, ale na tyle treściwa, by nie zanudzić potencjalnego czytelnika.

  • Recenzja nie powinna odkrywać nazbyt wielu informacji o fabule książki, czytelnikom może to bowiem psuć radość płynącą z jej późniejszego czytania.

  • Na charakter pisanej recenzji wpływ ma szereg czynników, między innymi, forma recenzji i rodzaj recenzowanego utworu.

Równiez warte przeczytania

24 maja 2019
od-kiedy-czytac-dziecku-i-dlaczego-warto-to-robic
Od kiedy czytać dziecku i dlaczego warto to robić?

Masz dziecko? Może dopiero jesteś w ciąży? Słyszeliście, że czytanie dzieciom ma wiele zalet, dlatego zastanawiacie się, kiedy najlepiej zacząć czytać dziecku? Jak wprowadzić ten rytuał? Od kiedy czytać dziecku w ciąży, czy to w ogóle ma sens i kiedy czytać dziecku w brzuchu? Spróbujmy dzisiaj sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zapakowac-ksiazke-na-prezent-i-nie-zbankrutowac
Jak zapakować książkę na prezent i nie zbankrutować?

Zamierzasz podarować komuś książkę, ale doskonale wiesz, że adresat prezentu zwraca uwagę na jego formę? Zastanawiasz się jak ładnie zapakować książkę w papier? Nie masz pojęcia od czego zacząć pakowanie książek na prezent? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zaczac-czytac-i-polubic-czytanie-ksiazek
Jak zacząć czytać i polubić czytanie książek?

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele zalet niesie za sobą regularne czytanie? Właśnie dlatego zastanawiasz się, jak zachęcić dzieci do czytania, swoich przyjaciół lub, może, siebie? Chcesz wiedzieć, jak zacząć czytać książki, by się nie zniechęcić? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zachecic-dziecko-i-doroslych-do-czytania-sprawdz-kilka-prostych-sposobow
Jak zachęcić dziecko i dorosłych do czytania? Sprawdź kilka prostych sposobów!

Zdajesz sobie sprawę z tego, jakie korzyści niesie za sobą czytanie książek, prawda? Chcesz więcej czytać, ale niestety – w praktyce okazuje się, że kolejne książki kurzą się na domowych półkach i czekają aż po nie sięgniesz? Zastanawiasz się, jak zachęcić siebie do czytania książek? Co zrobić, żeby Twoja pociecha częściej sięgała po ciekawe lektury? Mamy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-wymyslic-tytul-ksiazki-i-dlaczego-jest-on-tak-istotny
Jak wymyślić tytuł książki i dlaczego jest on tak istotny?

Chcesz napisać książkę? Może od jakiegoś czasu piszesz do szuflady? Zastanawiasz się, jak napisać własną książkę i co może potencjalnie skłonić czytelników do tego, by sięgnęli właśnie po tą pozycję? Oczywiście, w tym kontekście pojawia się jedno zasadnicze pytanie: jaki tytuł dla książki będzie wystarczająco „chwytliwy”? Skąd wziąć pomysł na tytuł książki dla dzieci, romansu, kryminału czy tytuł do książki fantastycznej? Spróbujmy rozwinąć ten temat!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-przechowywac-ksiazki-pomysly-i-sposoby-dzieki-ktorym-twoje-mieszkanie-nabierze-blasku
Jak przechowywać książki: pomysły i sposoby, dzięki którym Twoje mieszkanie nabierze blasku!

Jesteś właścicielką/właścicielem całkiem pokaźnej biblioteczki? Sen z powiek spędza Ci przechowywanie książek w salonie – upychasz je, jak tylko możesz i nie masz pojęcia co zrobić, by uporządkować swoje zbiory? Zastanawiasz się, jak przechowywać książki w małym mieszkaniu? To artykuł dla Ciebie! Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-komiksy-5-zalet-komiksow-o-ktorych-warto-pamietac
Dlaczego warto czytać komiksy? 5 zalet komiksów, o których warto pamiętać!

Wiesz, że warto czytać książki, prawda? Znamy korzyści z czytania dzieciom, ale co z komiksami? Czy czytanie komiksów ma swoje zalety? Jakie korzyści płyną z czytania komiksów? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-dzieciom-5-powodow-dla-ktorych-powinniscie-to-robic
Dlaczego warto czytać dzieciom? 5 powodów, dla których powinniście to robić!

Masz dziecko? Zastanawiasz się, dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne? Chcesz wiedzieć, jak wybierać książeczki i na jakie korzyści z czytania dzieciom warto przede wszystkim zwrócić uwagę? Czy czytanie dziecku w ciąży ma w ogóle sens? Dlaczego powinniśmy czytać książki? Dzisiejszy artykuł poświęcimy właśnie temu zagadnieniu! Zapraszamy!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
czy-czytanie-rozwija-mozg
Czy czytanie rozwija mózg?

Pewnie wielokrotnie obiło Ci się o uszy, że warto czytać książki, prawda? Zastanawiasz się, o co właściwie tyle szumu? Dlaczego książki powinny mieć dla nas tak duże znaczenie i jaki jest wpływ czytania na mózg? Właśnie dlatego dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak czytanie książek wpływa na mózg i co sprawia, że dobrze jest sięgnąć po kolejną lekturę?

Kiedy ostatnio byłaś(eś) na siłowni? Może biegasz lub chodzisz na jogę? Dbasz o swoje ciało, ale czy pamiętasz o tym, by zatroszczyć się o kondycję własnego umysłu. Czytanie książek a mózg: o czym warto pamiętać? Przede wszystkim, czytając musisz się skupić. Na pewno znasz to uczucie, kiedy podczas czytania Twoje myśli odpłynęły na chwilę w inną stronę i ocknęłaś/ocknąłeś się w momencie, w którym chciałaś(eś) przerzucić kartkę, ale zorientowałaś(eś) się, że w zasadzie nie masz pojęcia co właśnie przeczytałaś(eś)? No właśnie! Wtedy musiałaś(eś) wrócić do czytanego tekstu i przerobić go jeszcze raz. Koncentracja w czasie czytania ma więc priorytetowe znaczenie, by książka została przez nas rzeczywiście zrozumiana. 

Czytając nie masz innego wyjścia – musisz myśleć. W końcu każda czytana lektura jest dla Ciebie „workiem” z nowymi informacjami, nawet jeśli służy wyłącznie ku rozrywce. Często książki stają się dla nas również przyczynkiem do głębszej refleksji nad określonym zagadnieniem, w wielu przypadkach są inspiracją do pogłębienia swojej wiedzy w konkretnym zakresie. Czasami przeczytana książka może stać się zarzewiem, które rozpali w nas nową pasję. Chyba większość osób ma „na swoim koncie” przynajmniej jedną książkę, która zrobiła na nim ogromne wrażenie i stała się powodem, dla którego głębiej „pokopaliśmy” w dostępnych źródłach.

Ludzki mózg i czytanie to doskonale dobrana para. Wpływ czytania książek na mózg to kwestia, o której warto pamiętać. Czytając często uczymy się nowych rzeczy – na przykład zdobywamy informacje, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia (nawet książki stricte rozrywkowe w wielu przypadkach wykazują dużą dbałość o zgodność szczegółów). W towarzystwie książek niekiedy uczymy się nowych słów, poszerzając w ten sposób zasób swojego słownictwa itp.

Czytanie może mieć ogromny wpływ na naszą wyobraźnię. Dlaczego? Kiedy czytasz o jakiś wydarzeniach, postaciach itp., to przed Twoimi oczami pojawiają się obrazy, prawda? Twoja wyobraźnia nie pracuje samodzielnie podsuwając Ci konkretne rozwiązania? Czy oglądając film po przeczytaniu książki, na podstawie której został on nakręcony nie czujesz się zdziwiona(y), bo poszczególni bohaterowie wyglądają nieco inaczej, niż to sobie wyobrażałaś(eś)? To całkowicie naturalne, w czasie czytania Twoja wyobraźnia przecież zwykle pracuje na pełnych obrotach.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że czytanie niesie za sobą szereg zalet, ale niestety, z książkami ostatnio Ci nie po drodze? Skorzystaj z naszych wskazówek!

1. Spróbuj wyselekcjonować te książki, które rzeczywiście mają szansę skraść Twoje serce – od ciekawej lektury będzie Ci się ciężej oderwać.

2. Miej książkę przy sobie w komunikacji miejskiej, w kolejce do lekarza itp. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że zdecydujesz się po nią sięgnąć.

3. Ustal, że codziennie poświęcić określoną ilość czasu na czytanie, na przykład tuż przed snem, kiedy zwykle mamy trochę więcej czasu na własne rozrywki.

ZAPAMIĘTAJMY!

Czemu warto czytać książki? Czytanie skłania Cię do skoncentrowania się na książce oraz zachęca do myślenia, zwłaszcza jeśli książka jest naszpikowana ciekawymi informacjami.

Książki mogą poszerzać zasób Twojego słownictwa oraz ćwiczyć Twoją wyobraźnię. 

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
audiobook-czy-ksiazka-co-wygrywa-to-starcie
Audiobook czy książka: co wygrywa to starcie?

Jeszcze do niedawna do dyspozycji mieliśmy wyłącznie książki papierowe, ale dzisiaj możemy skupić się na ich alternatywach: e-bookach lub audiobookach! Pojawiają się więc zasadnicze pytania: co jest lepsze – książka czy ebook? Co wybrać? Książki i audiobooki: co może Ci się bardziej przydać? Audiobook vs książka tradycyjna – spróbujmy porównać te dwa rozwiązania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
zapach-ksiazek-nowych-i-uzywanych
Zapach książek nowych i używanych: co warto wiedzieć na ten temat?

Jeżeli jesteś molem książkowym, na pewno niejednokrotnie „rzucił Ci się w nos” specyficzny zapach niektórych książek. Czym pachną nowe książki? Skąd się bierze charakterystyczny zapach leciwych książek? Chcesz wiedzieć, jak usunąć zapach starych książek? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
szybkie-czytanie
Szybkie czytanie. Prawda czy fałsz?

Uważasz, że czytasz zdecydowanie za wolno? Zamierzasz czytać więcej, szybciej i efektywniej? Zalewa Cię tona maili, a lista książek „do przeczytania” cały czas się wydłuża, dlatego tempo, z jakim czytasz ma dla Ciebie kolosalne znaczenie? Chcesz posiąść umiejętność, jaką jest szybkie czytanie? Zastanawiasz się, czy w ogóle i jakie korzyści może dać Ci szybkie czytanie? Zadajesz sobie pytanie: czy szybkie czytanie działa? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA