3 maja 2019
Jak napisać konspekt książki?

Jak napisać konspekt książki?

6 min

Wydanie książki to proces, który warto od początku do końca umiejętnie zaplanować. Dlaczego? To pozwoli nam nie tylko zwiększyć szansę na to, że jakieś wydawnictwo ostatecznie będzie zainteresowane naszą propozycją, ale również w praktyce ułatwi pracę nad książką. W poprzednich artykułach podpowiadaliśmy, jak powinna wyglądać recenzja książki, dzisiaj natomiast spróbujemy sobie wyjaśnić czym jest konspekt książki, jak napisać konspekt z książki i przede wszystkim: do czego może się on przydać. Czytaj dalej!

Co to jest i jak napisać dobry konspekt książki?

Zacznijmy od podstaw: co to jest konspekt do książki? W ogólnym ujęciu, konspektem książki można nazwać pewną kondensację stworzonych treści. W konspekcie powinny się znaleźć wszystkie jej najistotniejsze części. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że konspekt jest pewnego rodzaju podsumowaniem i opracowaniem konkretnej książki.
 
No dobrze, ale dlaczego pisanie książki i konspekt to nierozerwalna para? Po co właściwie tworzyć konspekt, czy nie można iść po prostu „na żywioł”? Po pierwsze: możliwe, że koniecznością będzie konspekt książki dla wydawnictwa. Rzecz jasna, w tym przypadku potencjalny autor musi się bardzo przyłożyć do przygotowania podobnego konspektu. Powinien być on wystarczająco przejrzysty i logicznie zbudowany.
 
Po drugie: konspekt książki bywa niezwykle przydatnym drogowskazem już na etapie jej pisania. Dlaczego? Napisanie książki, niezależnie od poruszanej tematyki, to ogromne wyzwanie. Umiejętnie przygotowany konspekt pomoże zapamiętać wszystkie najważniejsze punkty, jakie docelowo chcielibyśmy w niej umieścić itp. Właśnie dlatego, przygotowanie konspektu należy potraktować poważnie. To właśnie dzięki niemu będzie widać czarno na białym czy konstrukcja naszej książki jest wystarczająco przejrzysta i zrozumiała, a kolejne rozdziały będą ze sobą logicznie powiązane. Jeżeli potrzebujesz bardzo szczegółowego opracowania, rozwiązaniem może być konspekt rozdziału książki.

Jak przygotować konspekt książki?

Przede wszystkim, należy uświadomić sobie, jaka jest jego rola. Ponadto, wiele zależy również od tego, po co robimy dany konspekt: czy jest on nam potrzebny na własny użytek, czy ma to być konspekt dla wydawnictwa. W pierwszym przypadku należy w pierwszej kolejności przemyśleć własne oczekiwania i potrzeby. Spróbuj sobie odpowiedzieć na pytanie: jaki konspekt rzeczywiście ułatwi Ci w praktyce pracę nad książką? Czy chcesz, by był on możliwie jak najbardziej drobiazgowy, czy jednak wolisz stworzyć tylko ogólny zarys?
 
Jak stworzyć prosty konspekt, który uprości Ci pracę? Spróbujmy omówić sobie proces przygotowywania konspektu dla swoich potrzeb, nie dla wydawnictwa. Po pierwsze: rozpisz strukturę poszczególnych rozdziałów i podrozdziałów, jeśli zamierzasz je również wprowadzić do książki. Osoby, którym zależy na większej szczegółowości mogą rozpisać w punktach, jakie elementy treści będą zawierały poszczególne części Twojej książki. 
 
Przykład? Załóżmy, że piszesz książkę o twórczości Bułhakowa i jeden z jej rozdziałów zamierzasz poświęcić „Mistrzowi i Małgorzacie” – w takim przypadku w Twoim konspekcie może znaleźć się również podział tego rozdziału na podrozdziały, poświęcone, na przykład, okolicznościom powstania tego dzieła, cenzurze, której podlegało, odbiorowi wśród władzy i czytelników itp. 
 
Dlaczego taka struktura ma szansę okazać się pomocna? Tworząc drobiazgowy konspekt nie zorientujesz się w połowie pisania, że zapomniałaś(eś) wspomnieć o czymś bardzo ważnym dla całej książki. W przypadku prac naukowych itp., w konspekcie książki możesz umieścić również spis literatury, z której docelowo zamierzasz skorzystać. 
 
Po drugie: tworząc konspekt książki możesz założyć, że będzie on plastyczny, a w czasie pisania wpadnie Ci do głowy jeszcze kilka dodatkowych pomysłów, dlatego pod każdym rozdziałem warto zostawić odrobinę miejsca na dodatkowe notatki, zapiski czy wprowadzenie możliwych zmian.

Konspekt książki: przykład, który może Ci się przydać

Nie wiesz, jak stworzyć konspekt książki? To Twoja pierwsza przygoda z pisaniem, dlatego nie do końca wiesz, z czym „to się je”? Jeżeli chcesz samodzielnie przygotować na własny użytek pomocny konspekt książki, znajdź wzór, sprawdź, jak może wyglądać konspekt i przystosuj go do własnych wymagań. Musisz pamiętać, że w takim przypadku to Ty i Twoje oczekiwania oraz potrzeby grają pierwsze skrzypce – konspekt ma Ci ułatwić pracę.
 
Przygotowując konspekt i chcąc uprościć sobie w ten sposób pisanie, spisując rozdziały, podrozdziały i ewentualne podpunkty, które mają znaleźć się w książce zmniejszamy ryzyko, że ostateczny efekt finalny naszej pracy będzie niezrozumiały, zagmatwany i bałaganiarski. Na etapie przygotowywania konspektu natomiast widzimy czarno na białym, czy struktura książki, jaką zamierzamy wcielić w życie ma przysłowiowe ręce i nogi, a jeśli okazuje się, że nie do końca odpowiada ona naszym oczekiwaniom, łatwiej dokonać ewentualnych zmian i przetasowań jeszcze na etapie konspektu niż później przerabiać napisany tekst książki.
 
REASUMUJĄC: konspekt książki napisany na własny użytek może znacząco ułatwić pracę nad tekstem i przede wszystkim, uprościć jego umiejętne uporządkowanie. Warto więc przygotować rozkład rozdziałów, podrozdziałów i podpunktów, które w książce docelowo zamierzamy zawrzeć. Przygotowując taki konspekt na uwadze należy mieć w pierwszej kolejności własne oczekiwania i potrzeby. Przeznaczeniem konspektu jest wsparcie pisania książki. Może się zdarzyć, że koniecznością będzie przygotowanie specjalnego konspektu dla wydawnictwa, w takim przypadku należy się postarać, by był on dopracowany w najdrobniejszych szczegółach.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania