25 czerwca 2022
Jak napisać książkę dla dzieci?

Jak napisać książkę dla dzieci?

Wiele osób marzy w młodości o tym, aby zostać pisarzem i stworzyć wielkie dzieło. A jeśli chodzi ci po głowie pomysł i masz ochotę napisać właśną książkę dla dzieci, czemu by nie spróbować? Jest wiele powodów, dla których warto czytać dzieciom – to fakt. Czytanie dziecku niesamowicie pobudza jego kreatywność oraz wyobraźnię. A gdyby tak połączyć te dwie rzeczy i samemu zostać autorem książek dla dzieci? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę na początku tej drogi.

O czym napisać książkę dla dzieci?

Tematyka książek dla dzieci może być bardzo zróżnicowana; wszystko zależy od tego, co chce się przekazać w danej opowieści. Na początku każdy piszący powinien zadać sobie pytanie: co chcę opisać? Czy lepiej wybrać jedno zagadnienie/wydarzenie, dookoła którego będzie się toczyć cała historia, czy może powinien być to opis różnych przygód i wydarzeń? I czy chcę stworzyć pojedynczą opowieść, czy może warto pomyśleć nad serią książek osadzoną wśród jednej grupy bohaterów? Ważne jest też, by określić formę – czy chce się napisać bajkę dla dzieci, opowiadanie czy może raczej książkę do nauki czytania. Tematyka nie ma żadnych ograniczeń, a świeże pomysły są mile widziane!

W jaki sposób napisać książkę dla dzieci?

Dopasuj opowieść do wieku dziecka

Punktem wyjścia w stworzeniu książki dla dzieci jest określenie przedziału wiekowego odbiorcy, do którego ma być skierowana tworzona przez nas historia. Wpływa to na każdy dalszy etap tworzenia powieści. Całkowicie inaczej będzie wyglądała książeczka skierowana dla trzylatka, historia dla pięciolatka czy książka dla dziecka w wieku 10 lat, inna będzie tematyka czy poziom skomplikowania fabuły. Warto zastanowić się oraz przeprowadzić podstawowy research pod kątem tego, jakie tytuły są popularne oraz ile i jaką treść zawierają tytuły przeznaczone dla dzieci w danym wieku. Najlepiej samemu przeczytać przynajmniej kilka z nich, co pozwala ukierunkować własne pomysły oraz znaleźć inspirację dla nowych. Im dzieci młodsze, tym mniej historia potrzebuje treści i musi być łatwiejsza w odbiorze; wtedy liczy się przede wszystkim szata wizualna, która będzie przyciągać uwagę dziecka. Tekst warto w takim przypadku podawać w wersji krótkich, prostych zdań, będących podsumowaniem tego, co widnieje na obrazkach. Może być on w wersji rymowanej; daje to świetny efekt, jednak jest dość trudne do zrobienia dla autora. Znalezienie rymów do całej historii i zachowanie podobnego rytmu w poszczególnych jej częściach może być bardzo wymagające i wiązać się z ciągłą zmianą koncepcji na etapie jej tworzenia. Jednak mimo trudności, warto spróbować tej metody. Im dzieci są starsze, tym zawartość książki musi być bardziej wymagająca, można zawrzeć więcej treści i bohaterów, jednak warto pamiętać, by nadal nadmiernie nie komplikować zdarzeń, które powinny być łatwe do śledzenia i zrozumienia. Język opowieści nadal powinien pozostać prosty, nie należy używać zbyt wielu wyszukanych słów czy zbyt skomplikowanej budowy zdań. W książce dla dzieci nie powinno być też aluzji zrozumiałych tylko dla dorosłego czytelnika – starsze dzieci częściej czytają same, a takie nawiązania będą po prostu niezrozumiałe.

Stwórz ciekawych bohaterów

Drugą bardzo ważną kwestią jest wykreowanie bohaterów. Protagonista powinien być skonstruowany w taki sposób, żeby łatwo można go było zapamiętać, dlatego warto mu nadać przynajmniej jedną cechę, która go będzie wyróżniała i sprawiała że będzie łatwo rozpoznawalny. Zastanówmy się: na pewno słyszałeś o Kubusiu Puchatku, jednym z najpopularniejszych bohaterów literatury dla dzieci. A co bohaterami z serii Kicia Kocia albo Nela, mała reporterka? Wielu autorów tworzy powiedzonka, które w łatwy sposób można zidentyfikować z daną postacią. Jeśli wprowadzeni zostaną inni bohaterowie, również warto sprawić, żeby każdy z nich się wyróżniał i posiadał cechy inne niż pozostali, dzięki czemu rośnie szansa na znalezienie wśród bohaterów kogoś, z kim dziecko się będzie identyfikowało, brało z niego przykład. A skoro już przy porównywaniu jesteśmy, to warto poruszyć jeszcze jedną kwestie, a mianowicie przesłanie płynące z książki. Książka nie musi posiadać morału, może skupić się na walorach czysto rozrywkowych. Warto jednak pamiętać o dwóch zasadach: dobro zawsze powinno zwyciężać oraz zostać nagrodzone. Ponadto nie powinno się zawierać scen przemocy; jeśli jest już ona konieczna dla wydarzeń, musi być ograniczona do minimum i opisana w taki sposób, żeby nie przestraszyć dziecka oraz nie spowodować, że nie będzie ono chciało kontynuować czytania.

 

Jak wydać książkę dla dzieci?

Załóżmy, że doszliśmy do momentu, w którym właśnie napisaliśmy swoją własną historię i dumni z tego faktu jesteśmy gotowi wydać książkę dla dzieci. Co teraz?

Wciel się w rolę redaktora!

Teraz czas na zostanie swoim własnym redaktorem! Warto spojrzeć na swoją książkę tak, jak mógłby ją zobaczyć wydawca, ponieważ oszczędza to wiele pracy na etapie późniejszej edycji książki dla dzieci. Spróbuj spojrzeć na swoje dzieło krytycznym okiem, jakbyś oceniał dzieło napisane przez kogoś innego, przeanalizuj swój tekst pod kątem ewentualnych błędów czy nielogiczności. Pamiętaj, że dzieci mimo młodego wieku pozostają wymagającymi odbiorcami. Jeżeli nie jesteś pewny jakiegoś rozwiązania we własnej opowieści, warto napisać kilka wersji danego momentu i dać komuś zaufanemu do konsultacji. Zastanów się, jakie ilustracje będą pasować do twojej opowieści. Jeśli czujesz się na siłach, możesz narysować je samodzielnie. Jeśli nie, ale masz jasną koncepcję odnośnie tego, jak powinny one wyglądać, warto opisać dokładnie wszelkie pomysły i dołączyć je do swojego tekstu, aby potem skonsultować je z ilustratorem.

Gdzie wydać własną książkę dla dzieci?

Satysfakcjonujące dzieło gotowe? Więc teraz trzeba rozważyć czy ma się pojawić w wersji papierowej czy e-booka. Znalezienie wydawcy książek też powinno być poprzedzone rozejrzeniem się po już istniejącym rynku. Jeżeli interesuje cię współpraca z wydawnictwem i wydanie klasycznej wersji papierowej, sprawdź jak znaleźć wydawcę książki i warto wysłać kopie do wielu z nich. Należy wziąć pod uwagę, że wydawnictwa chętniej publikują historie mające potencjał na kontynuację niż jednotomową twórczość, dlatego warto mieć w głowie choćby zalążek pomysłu na kolejne przygody naszych bohaterów. Kolejne książki z serii dla dzieci zwiększają sprzedaż już istniejących, a możliwość dopisywania kontynuacji potrafi ułatwić proces twórczy – nie trzeba za każdym razem kreować nowego świata, można rozwinąć już powstałe pomysły.

 

Kolejną opcją jest publikacja w formie e-booków. Jej zaletą jest to, że konto na odpowiedniej platformie tworzysz raz i nie wymaga ono dużego nakładu środków. Książkę udostępniasz sam, ale w ramach promocji można nawiązać współpracę z portalami pośredniczącymi, które w zamian za prowizję będą promować twoje dzieło. Jeśli wolisz to zrobić samodzielnie, jest wiele sposobów na promocję książki na własną rękę.

 

Jeśli jesteś wystarczająco zdeterminowany, by zająć się wszelkimi formalnościami związanymi z publikacją oraz dystrybucją swojego dzieła, kolejną możliwością dla ciebie jest self-publishing. Forma ta w Polsce nie jest powszechnie znana, jednak pozostawia największe możliwości kontroli autora nad swoim dziełem na każdym etapie jego wydawania.

 

I najważniejsza rzecz: nie zniechęcaj się! Napisanie własnej książki dla dzieci jest procesem wymagającym, jednakże niesamowicie satysfakcjonującym i rozwijającym twórczo. Jeżeli tylko masz pomysł i chęci by stworzyć własną opowieść, naprawdę warto spróbować.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 609 902 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji