Co to jest i jak napisać prolog?
Książka to sposób na to, żeby szybko przenieść się do krainy wyobraźni. Zastanawiasz się, o czym napisać książkę? Szukasz natchnienia? Nie masz pojęcia, jak nazwać bohatera książki? To zupełnie naturalne rozterki, zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pisaniem. Właśnie dlatego, jeśli jest się początkującym pisarzem, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat konstrukcji książki i jej najważniejszych elementów. Dzisiaj zajmiemy się ważnym składnikiem powieści, jakim jest prolog. Co to jest? Czytaj dalej. Wyjaśniamy!
Prolog: definicja
Nie masz pojęcia, co to właściwie znaczy prolog? Zastanawiasz się, co to jest prolog w książce i jakie powinien mieć cechy? Prologiem można określić specyficzny rodzaj wstępu, który jest źródłem informacji na temat wydarzeń, jakie rozgrywały się jeszcze przed wydarzeniami przedstawionymi w książce. Wiesz już czym jest prolog, ale dlaczego ma on tak duże znaczenie z punktu widzenia czytelnika? Odbiorca, dzięki zgrabnie napisanemu prologowi, może lepiej poznać świat przedstawiony w książce, zrozumieć motywacje bohaterów, ich stany emocjonalne, sposób postępowania itp. W związku z tym, prolog jest ważnym składnikiem książki, ułatwiającym jej odbiór.
Co powinien zawierać prolog?
Nie wiesz, jak napisać prolog do książki i co należy w nim umieścić? To kwestia indywidualna, w dużej mierze uzależniona od charakteru książki. Nie da się stworzyć gotowego przepisu na udany prolog, jednak z uwagi na jego znaczenie dla dalszych zdarzeń przedstawianych w książce, warto wyłuskać te informacje, które z punktu widzenia czytelnika mogą okazać się istotne dla interpretacji czytanych treści. Jak powinien wyglądać prolog? Najlepiej, jeśli będzie skondensowaną treścią, upraszczającą zrozumienie rozgrywających się później wydarzeń. Jego konstrukcja nie może być więc przypadkowa – wręcz przeciwnie, wszystkie zawarte w prologu informacje muszą być dokładnie przemyślane.
Jak długi powinien być prolog?
Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak napisać wstęp do książki, prawdopodobnie nie wiesz, jaka długość prologu będzie długością optymalną. Przede wszystkim – pamiętaj, że prolog nie może być zbyt długi. Jego zadaniem jest wyłącznie zbudowanie pewnego rodzaju wstępu, podwalin pod dalszą lekturę książki, a nie szczegółowe wyjaśnianie wszystkich wątków pisanej powieści. Staraj się więc stworzyć zwarty, zwięzły, ale jednocześnie naszpikowany wartościową treścią prolog, który nie znudzi potencjalnego czytelnika, ale wręcz przeciwnie, będzie dla niego zachętą do dalszej lektury.
Jak napisać ciekawy prolog?
Zdając sobie sprawę z tego, czym jest prolog w książce, łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, jak zacząć pisać prolog, żeby wstęp był rzeczywiście wystarczająco interesujący.
Po pierwsze: nie rozpisuj się zanadto! Długi, przesadnie rozwleczony prolog to jeden z największych wrogów dobrej książki. Dlaczego? Postaw się na miejscu czytelnika – on jeszcze nie zna bohaterów Twojej powieści, więc niekoniecznie będzie zainteresowany rozdmuchanym wątkiem ich przeszłości. Zachowaj umiar, to najrozsądniejsze rozwiązanie. Prolog jest integralnym elementem książki, dlatego powinien być dobrze przemyślany – dokładnie przeanalizuj treści, jakie chcesz w nim umieścić.
Po drugie: postaw na nutkę tajemnicy. Prolog powinien umożliwić czytelnikowi lepsze zrozumienie treści książki, ale jednocześnie staraj się nie zdradzać w nim wszystkich tajemnic. Zwróć uwagę na to, żeby prolog zaciekawił czytelnika do dalszego odkrywania książki, a nie był skonstruowany w sposób, który odkryje przed nim wszystkie karty. Jeśli w prologu przemycisz zbyt wiele sekretów, późniejsza lektura książki może już nie być tak wielką przyjemnością.
Po trzecie: wybierz te informacje, które uproszczą późniejsze zrozumienie książki. Jak zacząć pisać prolog? Pierwszym krokiem powinna być dokładna analiza treści Twojej książki. Zastanów się, jakie informacje umieszczone w prologu mogą ułatwić odbiorcy zrozumienie przekazu powieści. Możesz to zrobić już po napisaniu swojej książki. Prolog, jako pewnego rodzaju wstęp, może mieć dla czytelnika ogromne znaczenie, oddziałujące na wrażenia płynące z lektury, dlatego jego treść absolutnie nie może być w żaden sposób przypadkowa. Zanim zabierzesz się do pisania prologu, możesz spróbować stworzyć listę informacji, jakie koniecznie chcesz w nim zawrzeć. Potrzebujesz obiektywnej opinii? Poproś zaufaną osobę, która już wcześniej miała okazję przeczytać Twoją książkę, o przeczytanie prologu i jego ocenę.
PODSUMUJMY! Prolog ma ogromne znaczenie dla prawidłowego odbioru książki. To właśnie on pełni rolę wstępu, w którym autor książki przedstawia te wydarzenia, które na osi czasu należy umiejscowić przed wydarzeniami, jakie są opisywane bezpośrednio w powieści. Informacje zawarte w prologu mogą więc mieć duży wpływ na zrozumienie dalszej treści utworu. W związku z tym, warto dokładnie przeanalizować budowę prologu i zadbać o to, żeby wstęp nie był zbyt długi i rozwlekły. Prolog ma przecież za zadanie skutecznie zachęcić czytelnia do dalszej lektury.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
6 września 2020
6 września 2020
1 maja 2019
28 kwietnia 2020
2 grudnia 2020
1 kwietnia 2019
15 maja 2019
25 czerwca 2022
24 maja 2019
26 czerwca 2022
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.