3 października 2022
Co to jest epilog i jak go napisać?

Co to jest epilog i jak go napisać?

Epilog jest częścią książki, która może, ale nie musi się w niej znaleźć. Kiedy warto go napisać? Co w nim zawrzeć?

Epilog – definicja

Epilog to końcowa część książki, rozgrywająca się już po zakończeniu fabuły. Oznacza to, że w epilogu nie powinniśmy umieszczać kluczowych wydarzeń oraz rozwiązania akcji. Na ogół przyjmuje postać przedstawienia dalszych losów bohaterów. Może też mieć formę wprowadzenia do fabuły kolejnej części książki, stanowić pewnego rodzaju zwiastun wydarzeń rozgrywających się w następnym tomie.

Prolog a epilog

Jeśli wiesz już, co to jest i jak napisać prolog, warto powiedzieć coś o jego związku z epilogiem. Nie zawsze jest on oczywisty – epilog nie musi w żaden sposób nawiązywać do prologu. Jedynym widocznym powiązaniem jest ich oderwanie od głównego toku fabuły oraz fakt, że tworzą pewną klamrę, spajającą opowiadaną historię w całość.

Jak napisać epilog?

Epilog pozostawia wiele możliwości dla pisarza. Najczęściej wykorzystywany jest do przedstawienia dalszych losów bohaterów. Często przenosi nas wiele lat na przód względem wydarzeń opisanych w powieści. Pozwala to na przedstawienie zmian, które zaszły w postaciach po zakończeniu głównej fabuły, i zaakcentowanie znaczenia, jakie zdarzenia te miały dla otaczającego je świata. Taka konstrukcja umożliwia podsumownie kierunku, który obrali bohaterowie po rozwiązaniu akcji. Zastanów się, w jakim miejscu życia mogli znaleźć się po upływu kilku lat. Czy romans, który stworzyłeś na kartach historii, przetrwał? Czy rewolucja, którą opisujesz, doprowadziła do trwałych zmian, czy okazała się porażką? Spojrzenie z perspektywy czasu może dać wiele możliwości rozwiązania, niekoniecznie zgodnego z oczekiwaniami czytelnika, ale powinno pozostawić go z poczuciem zamknięcia fabuły. 

 

Warto pokusić się o nietypowy kształt epilogu. Może on przyjąć odmienną formę niż reszta książki. Ciekawym pomysłem będzie na przykład rozpoczęcie go od dialogu dwóch osób, niezaangażowanych w poprzednie wydarzenia, które w swojej rozmowie przybliżają nam późniejsze wydarzenia z perspektywy biernego obserwatora. Innym pomysłem jest użycie materiału prasowego czy notatki policyjnej, która da nam wgląd w sytuację. Nie bój się eksperymentować, dzięki temu można uzyskać zwarte i ciekawe podsumowanie powieści.

 

Jeżeli natomiast planujesz napisać serię, zapomnij o tym co przeczytałeś w poprzednich akapitach! Taki przeskok czasowy może w tym przypadku odebrać ci element zaskoczenia i zniweczyć twoje przyszłe plany. W tym przypadku lepiej opisać scenę nawiązującą do kolejnej części, która będzie miała za zadanie zaciekawić czytelnika i pokazać mu, w jakim kierunku może spodziewać się rozwoju fabuły w kolejnym tomie twojej opowieści.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 24 833 661 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji