6 maja 2019
Jak stworzyć bohatera książki?

Jak stworzyć bohatera książki?

Jednym z najważniejszych elementów książki, niezależnie od tego, czy jest to powieść, romans czy kryminał, są jej bohaterowie. Zarówno bohater drugoplanowy, jak i bohater pierwszoplanowy to postacie, które wpływają na nasz odbiór opisywanej historii. Właśnie dlatego, umiejętne kreowanie postaci to podstawa. Jak stworzyć własną postać do książki? Jaki powinien być bohater książki? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Tworzenie postaci: krok po kroku

Należy pamiętać, że główny bohater powieści będzie wywierał duży wpływ na to, jak będzie ona odbierana przez czytelników. Tworzenie postaci do książki nie powinno być więc dziełem przypadku i zlepkiem nieprzemyślanych decyzji. Wręcz przeciwnie, zastanawiając się, jak stworzyć ciekawą postać książkową trzeba mieć świadomość tego, że wykreowany bohater będzie miał ogromne znaczenie dla prowadzonej historii.
 
Po pierwsze: unikaj bylejakości. Wiedząc, że tworzenie własnych postaci to priorytet w literackim świecie, nie traktuj tego zadania po macoszemu. Wręcz przeciwnie, tworzenie bohatera literackiego wymaga przeanalizowania nawet najdrobniejszych szczegółów jego wyglądu/charakteru. Sytuacja, w której raz wspominane jest, że bohater książki nie potrafi pływać, a kilka stron później zamieszczone są opisy jego pływackich popisów w jeziorze będzie dla czytelnika myląca.
 
Po drugie: dbaj o szczegóły. Tworzenie historii postaci oraz budowanie jej charakteru i wizerunku to praca, która wymaga troski o najmniejsze drobiazgi. Jak stworzyć realistyczną postać? Przede wszystkim: unikać drobnych błędów, niepotrzebnych pomyłek itp. Jak uprościć sobie kreowanie bohatera literackiego? Warto robić notatki, zapisywać najważniejsze informacje, a później, w razie potrzeby, sięgnąć do swoich zapisków, co pozwoli na uniknięcie kardynalnych pomyłek, które może zauważyć czytelnik.
 
Po trzecie: troszcz się o logikę. Jak stworzyć postać literacką? Pamiętając o logice. Przykład: załóżmy, że przez całą książkę konkretny bohater był osobą uległą, niezdolną do działania, tymczasem w finale opowieści, bez wyraźnego powodu, zdarzeń, które mogłyby doprowadzić do jego metamorfozy, nagle całkowicie zmienia swoją postawę i przejmuje inicjatywę. Trochę naciągane, prawda? 
 
Po czwarte: Twój bohater powinien być „jakiś”. Postaraj się włożyć serce w tworzenie charakteru postaci oraz „projektowanie” jej wyglądu. Odpowiadając na pytanie: jak stworzyć dobrą postać, nie można zapominać o tym, że bohater powinien w jakiś sposób zaciekawić, zaintrygować czytelnika. Posłużmy się przykładem: jeśli myślisz o Aragornie z tolkienowskiej trylogii „Władca Pierścieni”, co przychodzi Ci na myśl? Odważny, prawy, sprawiedliwy – bardzo prawdopodobne, że będzie to jedno z tych określeń. Behemot z „Mistrza i Małgorzaty” był zabawny i nieprzewidywalny, natomiast Heathcliff, jeden z głównych bohaterów „Wichrowych Wzgórz” to człowiek porywczy i tajemniczy. Zastanów się, jakie cechy charakteru powinna mieć kreowana przez Ciebie postać i co chcesz w ten sposób przekazać odbiorcy.
 
Po piąte: postaraj się znaleźć, jakiś punkt, który wyróżni Twoją postać z tłumu. Jak opisać bohatera książki? Ciekawym rozwiązaniem może być przypisanie mu jakiejś specyficznej cechy, dzięki czemu będzie można go łatwo odróżnić od innych bohaterów książki. To może być zarówno oryginalny kolor włosów lub oczu, nietypowy strój bohatera z książki czy rodzaj konkretnego zachowania – to wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Jak nazwać bohatera książki?

Piszesz książkę i zastanawiasz się, jak stworzyć oryginalną postać? W takim razie najprawdopodobniej stajesz przed koniecznością znalezienia dla niej imienia, a czasem pseudonimu i nazwiska, kreowanie postaci w literaturze tego wymaga. Jak nazwać głównego bohatera książki? 
 
Jak wymyślić imię dla bohatera książki? Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku charakter opowieści i jej potencjalny odbiorca. Inaczej nazwiemy postać z książki dla dzieci, a inne imię będzie odpowiednie dla bohatera książki fantasy.
 
Imię i nazwisko dla bohatera książki warto dopasować do jego indywidualnego charakteru. Warto wziąć pod uwagę, między innymi, osobowość danej postaci, a jeśli jest to książka, w której autor dużą wagę przywiązuje do realizmu, również popularność danych imion i nazwisk w konkretnym przedziale czasowym. Przykładowo, imię postaci żeńskiej w książce, której fabuła jest osadzona w czasie II wojny światowej powinno odpowiadać ówczesnym trendom.
 
Tworzenie głównego bohatera książki może przebiegać etapowo. Warto zapisać sobie kilka propozycji imion, nazwisk czy pseudonimów, a później wybrać najlepszą propozycję. Czasami dopiero w czasie pisania książki i tkania sieci wydarzeń okazuje się, że jednak chcemy nazwać naszego bohatera w inny sposób. Tworzenie postaci literackiej można przyrównać do poznawania człowieka w świecie rzeczywistym.

Jak stworzyć bohatera do książki? 3 błędy, których nie należy popełniać

Pisząc książkę bardzo często stajemy przed szeregiem pytań: jak wybrać tytuł książki, gdzie umieścić fabułę itp. Wykreowanie ciekawych bohaterów to podstawowy fundament opowiadanej historii. Jakich błędów w takim razie nie należy popełniać, jeśli chcemy stworzyć oryginalną postać?
 
Nic na siłę. Bohaterowie Twojej książki powinni być autentyczni, dlatego dbaj o to, by ich kreacja była przemyślana, uporządkowana i racjonalna.
 
Liczy się nie tylko główny bohater. Uważaj, by nie wpaść w zasadzkę myślenia wyłącznie o postaciach pierwszoplanowych. Te drugoplanowe również muszą być precyzyjnie zbudowane, dzięki czemu nie będą stanowiły wyłącznie mdłego tła dla wydarzeń. Bardzo często zresztą zdarza się, że to właśnie drugoplanowe postacie nadają całej historii specyficznego smaczku.
 
Nieumiejętne kończenie wątków związanych z daną postacią. Załóżmy, że wprowadzasz do swojej historii konkretną postać – zastanów się, czy jest to uzasadnione? Czy rzeczywiście będzie ona znacząca dla fabuły? Żaden bohater książki, nawet jeśli jest to postać drugoplanowa, nie powinien być wpleciony „na doczepkę”. 
 
REASUMUJĄC: umiejętne wykreowanie bohaterów książki może mieć ogromny wpływ na to, w jaki sposób czytelnicy będą odbierali opisywaną historię. Budując postacie trzeba pamiętać o najdrobniejszych szczegółach, drobne błędy i nieścisłości w fabule to potknięcia, których zdecydowanie należy unikać. Priorytetowe znaczenie ma troska o logikę i skonstruowanie ciekawych, w jakich sposób wyróżniających się postaci, które jednocześnie będą odpowiadały rzeczywistości. Nie należy wprowadzać na siłę kolejnych postaci i skupiać się wyłącznie na głównym bohaterze. Drugi plan również jest istotny z punktu widzenia czytelnika. Kreując postacie w swojej książce warto pamiętać, jak duże znaczenie mają dla efektu finalnego i dopracować najdrobniejsze szczegóły. Szukając imienia, nazwiska lub pseudonimu dla bohatera książki trzeba mieć na uwadze rodzaj historii, charakter postaci itp.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 170 782 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji