Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak stworzyć bohatera książki?

Jednym z najważniejszych elementów książki, niezależnie od tego, czy jest to powieść, romans czy kryminał, są jej bohaterowie. Zarówno bohater drugoplanowy, jak i bohater pierwszoplanowy to postacie, które wpływają na nasz odbiór opisywanej historii. Właśnie dlatego, umiejętne kreowanie postaci to podstawa. Jak stworzyć własną postać do książki? Jaki powinien być bohater książki? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Tworzenie postaci: krok po kroku

Należy pamiętać, że główny bohater powieści będzie wywierał duży wpływ na to, jak będzie ona odbierana przez czytelników. Tworzenie postaci do książki nie powinno być więc dziełem przypadku i zlepkiem nieprzemyślanych decyzji. Wręcz przeciwnie, zastanawiając się, jak stworzyć ciekawą postać książkową trzeba mieć świadomość tego, że wykreowany bohater będzie miał ogromne znaczenie dla prowadzonej historii.

Po pierwsze: unikaj bylejakości. Wiedząc, że tworzenie własnych postaci to priorytet w literackim świecie, nie traktuj tego zadania po macoszemu. Wręcz przeciwnie, tworzenie bohatera literackiego wymaga przeanalizowania nawet najdrobniejszych szczegółów jego wyglądu/charakteru. Sytuacja, w której raz wspominane jest, że bohater książki nie potrafi pływać, a kilka stron później zamieszczone są opisy jego pływackich popisów w jeziorze będzie dla czytelnika myląca.

Po drugie: dbaj o szczegóły. Tworzenie historii postaci oraz budowanie jej charakteru i wizerunku to praca, która wymaga troski o najmniejsze drobiazgi. Jak stworzyć realistyczną postać? Przede wszystkim: unikać drobnych błędów, niepotrzebnych pomyłek itp. Jak uprościć sobie kreowanie bohatera literackiego? Warto robić notatki, zapisywać najważniejsze informacje, a później, w razie potrzeby, sięgnąć do swoich zapisków, co pozwoli na uniknięcie kardynalnych pomyłek, które może zauważyć czytelnik.

Po trzecie: troszcz się o logikę. Jak stworzyć postać literacką? Pamiętając o logice. Przykład: załóżmy, że przez całą książkę konkretny bohater był osobą uległą, niezdolną do działania, tymczasem w finale opowieści, bez wyraźnego powodu, zdarzeń, które mogłyby doprowadzić do jego metamorfozy, nagle całkowicie zmienia swoją postawę i przejmuje inicjatywę. Trochę naciągane, prawda? 

Po czwarte: Twój bohater powinien być „jakiś”. Postaraj się włożyć serce w tworzenie charakteru postaci oraz „projektowanie” jej wyglądu. Odpowiadając na pytanie: jak stworzyć dobrą postać, nie można zapominać o tym, że bohater powinien w jakiś sposób zaciekawić, zaintrygować czytelnika. Posłużmy się przykładem: jeśli myślisz o Aragornie z tolkienowskiej trylogii „Władca Pierścieni”, co przychodzi Ci na myśl? Odważny, prawy, sprawiedliwy – bardzo prawdopodobne, że będzie to jedno z tych określeń. Behemot z „Mistrza i Małgorzaty” był zabawny i nieprzewidywalny, natomiast Heathcliff, jeden z głównych bohaterów „Wichrowych Wzgórz” to człowiek porywczy i tajemniczy. Zastanów się, jakie cechy charakteru powinna mieć kreowana przez Ciebie postać i co chcesz w ten sposób przekazać odbiorcy.

Po piąte: postaraj się znaleźć, jakiś punkt, który wyróżni Twoją postać z tłumu. Jak opisać bohatera książki? Ciekawym rozwiązaniem może być przypisanie mu jakiejś specyficznej cechy, dzięki czemu będzie można go łatwo odróżnić od innych bohaterów książki. To może być zarówno oryginalny kolor włosów lub oczu, nietypowy strój bohatera z książki czy rodzaj konkretnego zachowania – to wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Jak nazwać bohatera książki?

Piszesz książkę i zastanawiasz się, jak stworzyć oryginalną postać? W takim razie najprawdopodobniej stajesz przed koniecznością znalezienia dla niej imienia, a czasem pseudonimu i nazwiska, kreowanie postaci w literaturze tego wymaga. Jak nazwać głównego bohatera książki? 

Jak wymyślić imię dla bohatera książki? Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku charakter opowieści i jej potencjalny odbiorca. Inaczej nazwiemy postać z książki dla dzieci, a inne imię będzie odpowiednie dla bohatera książki fantasy.

Imię i nazwisko dla bohatera książki warto dopasować do jego indywidualnego charakteru. Warto wziąć pod uwagę, między innymi, osobowość danej postaci, a jeśli jest to książka, w której autor dużą wagę przywiązuje do realizmu, również popularność danych imion i nazwisk w konkretnym przedziale czasowym. Przykładowo, imię postaci żeńskiej w książce, której fabuła jest osadzona w czasie II wojny światowej powinno odpowiadać ówczesnym trendom.

Tworzenie głównego bohatera książki może przebiegać etapowo. Warto zapisać sobie kilka propozycji imion, nazwisk czy pseudonimów, a później wybrać najlepszą propozycję. Czasami dopiero w czasie pisania książki i tkania sieci wydarzeń okazuje się, że jednak chcemy nazwać naszego bohatera w inny sposób. Tworzenie postaci literackiej można przyrównać do poznawania człowieka w świecie rzeczywistym.

Jak stworzyć bohatera do książki? 3 błędy, których nie należy popełniać

Pisząc książkę bardzo często stajemy przed szeregiem pytań: jak wybrać tytuł książki, gdzie umieścić fabułę itp. Wykreowanie ciekawych bohaterów to podstawowy fundament opowiadanej historii. Jakich błędów w takim razie nie należy popełniać, jeśli chcemy stworzyć oryginalną postać?

Nic na siłę. Bohaterowie Twojej książki powinni być autentyczni, dlatego dbaj o to, by ich kreacja była przemyślana, uporządkowana i racjonalna.

Liczy się nie tylko główny bohater. Uważaj, by nie wpaść w zasadzkę myślenia wyłącznie o postaciach pierwszoplanowych. Te drugoplanowe również muszą być precyzyjnie zbudowane, dzięki czemu nie będą stanowiły wyłącznie mdłego tła dla wydarzeń. Bardzo często zresztą zdarza się, że to właśnie drugoplanowe postacie nadają całej historii specyficznego smaczku.

Nieumiejętne kończenie wątków związanych z daną postacią. Załóżmy, że wprowadzasz do swojej historii konkretną postać – zastanów się, czy jest to uzasadnione? Czy rzeczywiście będzie ona znacząca dla fabuły? Żaden bohater książki, nawet jeśli jest to postać drugoplanowa, nie powinien być wpleciony „na doczepkę”. 

REASUMUJĄC: umiejętne wykreowanie bohaterów książki może mieć ogromny wpływ na to, w jaki sposób czytelnicy będą odbierali opisywaną historię. Budując postacie trzeba pamiętać o najdrobniejszych szczegółach, drobne błędy i nieścisłości w fabule to potknięcia, których zdecydowanie należy unikać. Priorytetowe znaczenie ma troska o logikę i skonstruowanie ciekawych, w jakich sposób wyróżniających się postaci, które jednocześnie będą odpowiadały rzeczywistości. Nie należy wprowadzać na siłę kolejnych postaci i skupiać się wyłącznie na głównym bohaterze. Drugi plan również jest istotny z punktu widzenia czytelnika. Kreując postacie w swojej książce warto pamiętać, jak duże znaczenie mają dla efektu finalnego i dopracować najdrobniejsze szczegóły. Szukając imienia, nazwiska lub pseudonimu dla bohatera książki trzeba mieć na uwadze rodzaj historii, charakter postaci itp.

Równiez warte przeczytania

17 maja 2019
co-czytac-noworodkowi-i-niemowlakowi
Co czytać noworodkowi i niemowlakowi?

Jesteś młodą mamą lub młodym tatą i stajesz przed szeregiem pytań, próbując określić, co będzie najlepsze dla Twojego dziecka? Zastanawiasz się, jakie bajki do czytania dzieciom wybrać? Chcesz wiedzieć, jakie książki dla małych dzieci mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i co czytać dzieciom w wieku przedszkolnym, by pozytywnie oddziaływać na ich rozwój? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
17 maja 2019
co-to-jest-i-co-zawiera-metryka-ksiazki
Co to jest i co zawiera metryka książki?

Wydaje Ci się, że o książkach wiesz już w zasadzie wszystko? Czy w takim razie zdajesz sobie sprawę z istnienia czegoś takiego, jak metryczka książki dla dzieci, dla dorosłych itp.? Co zawiera metryczka książki? Znajdźmy odpowiedź na to pytanie!

Przeczytaj wpis
15 maja 2019
jak-katalogowac-ksiazki
Jak katalogować książki?

Jeżeli jesteś zapalonym czytelnikiem, w Twoim domu piętrzą się stosy książek, ale Ty wcale nie zamierzasz ograniczyć swojej miłości do czytania – warto zatroszczyć się o system, który pozwoli Ci utrzymać porządek w posiadanych zbiorach. Katalogowanie książek w domu jest w wielu przypadkach koniecznością. Dlaczego?

Wyobraź sobie taką sytuację: od dawna z wypiekami na twarzy czytasz ulubioną serię książek, która cały czas jest rozwijana i co jakiś czas autor wypuszcza na rynek kolejną część. Kompletowanie serii trwa już od kilku lat, Ty starasz się systematycznie kupować nowe książki, idziesz do księgarni, stajesz przed półką i w głowie pustka – nie pamiętasz, które części serii posiadasz, a które musisz dokupić. Co wtedy? Przydatne może okazać się korzystanie ze specjalnej aplikacji umożliwiającej katalogowanie książek, dzięki której szybko sprawdzisz, czy dana pozycja znajduje się już w Twoich zbiorach czy jeszcze nie.

Jak katalogować książki w domu? Możesz wykorzystać program pozwalający na katalogowanie książek lub zrobić to samodzielnie – w takim przypadku warto rozważyć katalogowanie książek w Excelu. Pracując samodzielnie, katalogując książki w Excelu lub w jakikolwiek inny sposób, musisz pamiętać, jakie są podstawowe zasady katalogowania książek. To znaczy?

Po pierwsze: bądź systematyczna(y). Kupujesz nową książkę? Od razu wciągnij ją do swojego domowego rejestru. Dlaczego to tak ważne? Po jakimś czasie możesz po prostu zapomnieć, że Twoje domowe zbiory zasiliła kolejna pozycja i nie uzupełnisz prywatnego katalogu książek. Jeśli taka sytuacja powtórzy się kilkukrotnie, w Twoim katalogu może pojawić się bałagan, a tego lepiej unikać, prawda? Skutki mogą być niezbyt miłe dla Twojego portfela: jeśli nie skatalogujesz książki i zapomnisz o tym, że już ją posiadasz, istnieje ryzyko, że zdecydujesz się na ponowny zakup.

Po drugie: zastanów się, jaki sposób katalogowania będzie dla Ciebie odpowiedni. Każdy z nas jest inny, nasza biblioteczka również może mieć bardzo indywidualny charakter, dlatego postaraj się wybrać metodę katalogowania własnych zbiorów, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. Zastanów się, czy chcesz to robić samodzielnie, czy wolisz posłużyć się w tym celu programem lub aplikacją, a jeśli tak, to czy musi to być rozwiązanie darmowe, czy może jednak jesteś gotowa(y) ponieść koszty w określonej wysokości. 


ZAPAMIĘTAJ!

Katalogowanie książek może Ci pomóc odnaleźć się w Twoich zbiorach, zwłaszcza jeśli domowa biblioteczka zaczyna się rozrastać. Umiejętnie prowadzony katalog to sposób, który ułatwi kolejne książkowe zakupy (szybko sprawdzisz, czy daną pozycję już posiadasz) oraz uprości kontrolowanie stanu posiadania.

Katalogując książki wybierz sposób, który jest dla Ciebie najbardziej wygodny i co najważniejsze – najefektywniejszy.

W przypadku katalogowania dbaj o systematyczność, staraj się nie robić sobie niepotrzebnych zaległości. W ten sposób bowiem ryzykujesz, że zapomnisz o wciągnięciu kolejnych książek do swojego rejestru.

Przeczytaj wpis
15 maja 2019
ile-zarabia-pisarz-i-od-czego-to-zalezy
Ile zarabia pisarz i od czego to zależy?

Chcesz być pisarzem? Sen z powiek spędza Ci nie tylko pytanie, jak rozpocząć pisanie książki, ale również – ile można na tym zarobić? Zastanawiasz się, czy z pisania „da się wyżyć”? Chcesz wiedzieć, jak wyglądają zarobki pisarzy? Niestety, odpowiedź na pytanie ile zarabiają pisarze nie należy do najłatwiejszych. Mimo wszystko, spróbujemy sobie dzisiaj rzucić nieco więcej światła na tę kwestię.

Przeczytaj wpis
13 maja 2019
jak-wyslac-ksiazke-poczta
Jak wysłać książkę pocztą?

Chcesz zrobić komuś drobny prezent i wysłać mu książkę, o której marzy już od dawna? Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz to zrobić pocztą i w praktyce: jak najtaniej wysłać książkę? Postaramy się przyjść Ci z pomocą!

Przeczytaj wpis
13 maja 2019
jak-znalezc-wydawce-ksiazki
Jak znaleźć wydawcę książki?

Napisałaś/Napisałeś książkę do szuflady i teraz zastanawiasz się, jak wygląda proces wydawniczy? Może dopiero jesteś na etapie pisania lub masz w głowie pomysł, który chciałabyś/chciałbyś zrealizować, ale nie wiesz, czy w ogóle znajdzie się ktoś, kto to wyda? Jak wysłać swoją książkę do wydawnictwa i jak znaleźć wydawcę? Gdzie w ogóle wysłać książkę? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
10 maja 2019
ksiazki-mlodziezowe-ktore-warto-przeczytac
Książki młodzieżowe, które warto przeczytać!

Jesteś młodym człowiekiem, który szuka inspirujących lektur? Może chcesz podsunąć swojemu dziecku wartościową, ciekawą książkę? Zastanawiasz się, jakie pozycje można wrzucić na listę „książki, które powinien przeczytać każdy nastolatek”? Postaramy się odpowiedzieć Ci na to pytanie!

Ciekawe książki dla młodzieży to świetny pomysł na drobny prezent i sposób na to, by rozbudzić w nich czytelniczą pasję. Wybierając odpowiednie książki młodzieżowe na uwadze warto mieć dwa czynniki: wiek (książka musi być dopasowana do wieku odbiorcy) oraz zainteresowania młodego czytelnika, któremu chcemy pomóc w wybraniu odpowiedniej pozycji. 

Jakie książki dla nastolatków zasługują na szczególną uwagę? Które pozycje można z powodzeniem wciągnąć na listę „fajne książki dla młodzieży”?

Seria o Harrym Potterze autorstwa J. K. K. Rowling. Możliwe, że nie będziemy tutaj oryginalni, książki o losach młodego czarodzieja Harrego Pottera zapewne regularnie pojawiają się w podobnych rankingach, ale to kolejny dowód na to, że nie dzieje się tak bez powodu. Zdecydowanie można je zaliczyć do grona – najciekawsze książki dla młodzieży. Opowieść o Harrym Potterze, chłopcu, który nagle dowiaduje się, że jest czarodziejem i wyjeżdża do szkoły magii: Hogwartu to słodko-gorzka historia o przyjaźni, stawianiu czoła niebezpieczeństwom i zjednoczeniu w walce z jednym wrogiem.

„Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa. Te polecane książki dla młodzieży mogą przypaść do gustu młodym miłośnikom fantasy, którzy chcą się zanurzyć w wartkiej akcji i precyzyjnie utkanym magicznym świecie. „Opowieści z Narnii” to cykl aż siedmiu książek, które nakarmią Twoją wyobraźnię.

„Zapałka na zakręcie” Krystyny Siesickiej. Książka, mimo że liczy sobie już kilkadziesiąt lat, to zdecydowanie ta pozycja, którą trzeba wrzucić do worka z napisem „najlepsze książki dla młodzieży”. Pani Siesicka znakomicie odmalowała burzę uczuć, które targają młodą duszą! Dowiedz się, jak potoczą się losy Mady i Marcina, i co tak naprawdę Marcin ukrywa przed nowopoznaną dziewczyną.

„Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz. Popularne książki dla młodzieży? Cykl, jakim jest „Jeżycjada” zdecydowanie zasługuje na miejsce na naszej liście! Saga rodzinna opowiadająca losy kolejnych młodych członków rodziny Borejków (ale nie tylko!) jest jak plaster na otarte kolano – przytul się do ciepła ich poznańskiego mieszkania i poznaj Idę, Gabrysię, Nutrię i Pulpecję, a potem również losy ich dzieci.

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkien. Bilbo Baggins to spokojny Hobbit, którego losy nieoczekiwanie się wywrócą, kiedy do jego domu zapuka kompania krasnoludów mających chytry plan odebrania smokowi Smaugowi dawnej krasnoludzkiej siedziby w Samotnej Górze. Czym im się uda? I co znajdzie Bilbo po drodze? Sięgnij po książkę! „Hobbit, czyli tam i z powrotem” to zdecydowanie książki dla młodzieży warte przeczytania.

„ Cierpki owoc tarniny” Klementyna Sołonowicz-Olbryska.  Kolejne wartościowe książki dla młodzieży, które warto przeczytać. Dlaczego? Książka Klementyny Sołonowicz-Olbryskiej pokazuje, jak wiele młody człowiek jest w stanie zrobić w pędzie do wiedzy, ukazuje jego pierwsze miłości i młodzieńcze rozterki chłopca, który nie chce przejąć ojcowskiego gospodarstwa. 

Bestsellery książkowe dla młodzieży mogą być sposobem na to, by zachęcić młodych ludzi do głębszego wejścia w świat literatury. Wybierając książki młodzieżowe warte przeczytania można zaproponować młodemu człowiekowi nie tylko ciekawą rozrywkę, ale również spróbować przekazać mu konkretne wartości. Jakie wciągające książki dla młodzieży będą strzałem w dziesiątkę? To zależy! Ciekawe książki do czytania dla młodzieży muszą odpowiadać oczekiwaniom i zainteresowaniom czytelnika. Fajne książki do czytania dla młodzieży mogą być interesującą alternatywą na długie podróże lub wakacyjne wyjazdy.

ZAPAMIĘTAJ!

Dobra książka dla nastolatków to książka, która odpowiada wiekowi dziecka. Zwróć na to uwagę podczas wybierania stosownych lektur.

Wybierając polecane książki dla nastolatków, należy określić zainteresowania młodego człowieka.

Jakie są fajne książki dla młodzieży? Na co warto się zdecydować? Pomocny może okazać się ranking literatury młodzieżowej, będący źródłem przydatnych inspiracji. Ranking najlepszych książek dla młodzieży może wskazać tytuły, o których istnieniu dotąd nie wiedzieliśmy.

Najciekawsze książki dla nastolatków często skłaniają młodego czytelnika do refleksji, wymagając od niego myślenia.

Jakie są ciekawe książki dla młodzieży, które warto przeczytać? Jeżeli zadajesz sobie pytanie: jakie są dobre książki dla młodzieży, z powodzeniem możesz zagłębić się również do młodzieżowej literatury sprzed lat, która została doceniona przez całe pokolenia, jak chociażby „Cierpki owoc tarniny” czy „Zapałka na zakręcie”.

Przeczytaj wpis
10 maja 2019
jakie-ksiazki-warto-przeczytac-8-pozycji-na-ktore-musisz-zwrocic-uwage
Jakie książki warto przeczytać? 8 propozycji, na które musisz zwrócić uwagę!

Uwielbiasz czytać? Kochasz dobre, ciekawe książki, które pobudzają wyobraźnię? Zastanawiasz się, jakie książki są warte przeczytania? Zebraliśmy dla Ciebie 8 propozycji, które powinnaś/powinieneś zapisać na swojej liście!

Przeczytaj wpis
8 maja 2019
co-czytac-dzieciom-wybor-odpowiedniej-ksiazki-dla-twojej-pociechy-ma-znaczenie
Co czytać dzieciom? Wybór odpowiedniej książki dla Twojej pociechy ma znaczenie!

Wiesz, że czytanie może mieć pozytywny wpływ na rozwój Twojego dziecka, ale zastanawiasz się, co wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie lektury? Jakie książki dla dzieci mogą okazać się strzałem w dziesiątkę? Które bajki do czytania dzieciom będą najlepsze? Jakie książki dla dzieci warto czytać? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
8 maja 2019
jak-zostac-tlumaczem-ksiazek
Jak zostać tłumaczem książek?

Zawsze marzyłaś/marzyłeś o połączeniu swoich dwóch wielkich pasji: książek i języków obcych? W takim razie może praca, jaką jest tłumaczenie książek będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę? Dzisiaj postaramy się uchylić nieco rąbka tajemnicy na temat tego, jak wygląda zawód, którym jest tłumacz książek!

Przeczytaj wpis
6 maja 2019
jakie-ksiazki-rozwijaja-inteligencje
Jakie książki rozwijają inteligencję?

W poprzednich artykułach na naszym blogu często wspominaliśmy o tym, jak duży wpływ na nasz rozwój mogą mieć odpowiednio dobrane książki. Jeżeli chcesz zatroszczyć się o swoją kondycję intelektualną, sięgnij po dedykowane książki rozwijające umysł! Dzisiaj spróbujemy sobie nieco szerzej omówić ich temat.

Przeczytaj wpis
3 maja 2019
dlaczego-dzieci-powinny-czytac-ksiazki
Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Czytanie książek może stać się jednym z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Wiele osób ma swojego ulubionego bohatera książek z dzieciństwa lub ukochane bajki, wspominane również w dorosłym życiu z bardzo dużym sentymentem. Dlaczego warto czytać dzieciom? Jaki może być wpływ bajek na rozwój dziecka? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA