Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak stworzyć bohatera książki?

Jednym z najważniejszych elementów książki, niezależnie od tego, czy jest to powieść, romans czy kryminał, są jej bohaterowie. Zarówno bohater drugoplanowy, jak i bohater pierwszoplanowy to postacie, które wpływają na nasz odbiór opisywanej historii. Właśnie dlatego, umiejętne kreowanie postaci to podstawa. Jak stworzyć własną postać do książki? Jaki powinien być bohater książki? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Tworzenie postaci: krok po kroku

Należy pamiętać, że główny bohater powieści będzie wywierał duży wpływ na to, jak będzie ona odbierana przez czytelników. Tworzenie postaci do książki nie powinno być więc dziełem przypadku i zlepkiem nieprzemyślanych decyzji. Wręcz przeciwnie, zastanawiając się, jak stworzyć ciekawą postać książkową trzeba mieć świadomość tego, że wykreowany bohater będzie miał ogromne znaczenie dla prowadzonej historii.

Po pierwsze: unikaj bylejakości. Wiedząc, że tworzenie własnych postaci to priorytet w literackim świecie, nie traktuj tego zadania po macoszemu. Wręcz przeciwnie, tworzenie bohatera literackiego wymaga przeanalizowania nawet najdrobniejszych szczegółów jego wyglądu/charakteru. Sytuacja, w której raz wspominane jest, że bohater książki nie potrafi pływać, a kilka stron później zamieszczone są opisy jego pływackich popisów w jeziorze będzie dla czytelnika myląca.

Po drugie: dbaj o szczegóły. Tworzenie historii postaci oraz budowanie jej charakteru i wizerunku to praca, która wymaga troski o najmniejsze drobiazgi. Jak stworzyć realistyczną postać? Przede wszystkim: unikać drobnych błędów, niepotrzebnych pomyłek itp. Jak uprościć sobie kreowanie bohatera literackiego? Warto robić notatki, zapisywać najważniejsze informacje, a później, w razie potrzeby, sięgnąć do swoich zapisków, co pozwoli na uniknięcie kardynalnych pomyłek, które może zauważyć czytelnik.

Po trzecie: troszcz się o logikę. Jak stworzyć postać literacką? Pamiętając o logice. Przykład: załóżmy, że przez całą książkę konkretny bohater był osobą uległą, niezdolną do działania, tymczasem w finale opowieści, bez wyraźnego powodu, zdarzeń, które mogłyby doprowadzić do jego metamorfozy, nagle całkowicie zmienia swoją postawę i przejmuje inicjatywę. Trochę naciągane, prawda? 

Po czwarte: Twój bohater powinien być „jakiś”. Postaraj się włożyć serce w tworzenie charakteru postaci oraz „projektowanie” jej wyglądu. Odpowiadając na pytanie: jak stworzyć dobrą postać, nie można zapominać o tym, że bohater powinien w jakiś sposób zaciekawić, zaintrygować czytelnika. Posłużmy się przykładem: jeśli myślisz o Aragornie z tolkienowskiej trylogii „Władca Pierścieni”, co przychodzi Ci na myśl? Odważny, prawy, sprawiedliwy – bardzo prawdopodobne, że będzie to jedno z tych określeń. Behemot z „Mistrza i Małgorzaty” był zabawny i nieprzewidywalny, natomiast Heathcliff, jeden z głównych bohaterów „Wichrowych Wzgórz” to człowiek porywczy i tajemniczy. Zastanów się, jakie cechy charakteru powinna mieć kreowana przez Ciebie postać i co chcesz w ten sposób przekazać odbiorcy.

Po piąte: postaraj się znaleźć, jakiś punkt, który wyróżni Twoją postać z tłumu. Jak opisać bohatera książki? Ciekawym rozwiązaniem może być przypisanie mu jakiejś specyficznej cechy, dzięki czemu będzie można go łatwo odróżnić od innych bohaterów książki. To może być zarówno oryginalny kolor włosów lub oczu, nietypowy strój bohatera z książki czy rodzaj konkretnego zachowania – to wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Jak nazwać bohatera książki?

Piszesz książkę i zastanawiasz się, jak stworzyć oryginalną postać? W takim razie najprawdopodobniej stajesz przed koniecznością znalezienia dla niej imienia, a czasem pseudonimu i nazwiska, kreowanie postaci w literaturze tego wymaga. Jak nazwać głównego bohatera książki? 

Jak wymyślić imię dla bohatera książki? Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku charakter opowieści i jej potencjalny odbiorca. Inaczej nazwiemy postać z książki dla dzieci, a inne imię będzie odpowiednie dla bohatera książki fantasy.

Imię i nazwisko dla bohatera książki warto dopasować do jego indywidualnego charakteru. Warto wziąć pod uwagę, między innymi, osobowość danej postaci, a jeśli jest to książka, w której autor dużą wagę przywiązuje do realizmu, również popularność danych imion i nazwisk w konkretnym przedziale czasowym. Przykładowo, imię postaci żeńskiej w książce, której fabuła jest osadzona w czasie II wojny światowej powinno odpowiadać ówczesnym trendom.

Tworzenie głównego bohatera książki może przebiegać etapowo. Warto zapisać sobie kilka propozycji imion, nazwisk czy pseudonimów, a później wybrać najlepszą propozycję. Czasami dopiero w czasie pisania książki i tkania sieci wydarzeń okazuje się, że jednak chcemy nazwać naszego bohatera w inny sposób. Tworzenie postaci literackiej można przyrównać do poznawania człowieka w świecie rzeczywistym.

Jak stworzyć bohatera do książki? 3 błędy, których nie należy popełniać

Pisząc książkę bardzo często stajemy przed szeregiem pytań: jak wybrać tytuł książki, gdzie umieścić fabułę itp. Wykreowanie ciekawych bohaterów to podstawowy fundament opowiadanej historii. Jakich błędów w takim razie nie należy popełniać, jeśli chcemy stworzyć oryginalną postać?

Nic na siłę. Bohaterowie Twojej książki powinni być autentyczni, dlatego dbaj o to, by ich kreacja była przemyślana, uporządkowana i racjonalna.

Liczy się nie tylko główny bohater. Uważaj, by nie wpaść w zasadzkę myślenia wyłącznie o postaciach pierwszoplanowych. Te drugoplanowe również muszą być precyzyjnie zbudowane, dzięki czemu nie będą stanowiły wyłącznie mdłego tła dla wydarzeń. Bardzo często zresztą zdarza się, że to właśnie drugoplanowe postacie nadają całej historii specyficznego smaczku.

Nieumiejętne kończenie wątków związanych z daną postacią. Załóżmy, że wprowadzasz do swojej historii konkretną postać – zastanów się, czy jest to uzasadnione? Czy rzeczywiście będzie ona znacząca dla fabuły? Żaden bohater książki, nawet jeśli jest to postać drugoplanowa, nie powinien być wpleciony „na doczepkę”. 

REASUMUJĄC: umiejętne wykreowanie bohaterów książki może mieć ogromny wpływ na to, w jaki sposób czytelnicy będą odbierali opisywaną historię. Budując postacie trzeba pamiętać o najdrobniejszych szczegółach, drobne błędy i nieścisłości w fabule to potknięcia, których zdecydowanie należy unikać. Priorytetowe znaczenie ma troska o logikę i skonstruowanie ciekawych, w jakich sposób wyróżniających się postaci, które jednocześnie będą odpowiadały rzeczywistości. Nie należy wprowadzać na siłę kolejnych postaci i skupiać się wyłącznie na głównym bohaterze. Drugi plan również jest istotny z punktu widzenia czytelnika. Kreując postacie w swojej książce warto pamiętać, jak duże znaczenie mają dla efektu finalnego i dopracować najdrobniejsze szczegóły. Szukając imienia, nazwiska lub pseudonimu dla bohatera książki trzeba mieć na uwadze rodzaj historii, charakter postaci itp.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA