Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak wymyślić tytuł książki i dlaczego jest on tak istotny?

Chcesz napisać książkę? Może od jakiegoś czasu piszesz do szuflady? Zastanawiasz się, jak napisać własną książkę i co może potencjalnie skłonić czytelników do tego, by sięgnęli właśnie po tą pozycję? Oczywiście, w tym kontekście pojawia się jedno zasadnicze pytanie: jaki tytuł dla książki będzie wystarczająco „chwytliwy”? Skąd wziąć pomysł na tytuł książki dla dzieci, romansu, kryminału czy tytuł do książki fantastycznej? Spróbujmy rozwinąć ten temat!

Tytuł książki: dlaczego ma znaczenie?

Zanim jednak spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak dobrać tytuł do książki, wyjaśnijmy dlaczego właściwie jest to tak istotne. Przypomnij sobie swoją ostatnią wizytę w bibliotece lub księgarni, kiedy nie miałaś(eś) z góry ustalonego „planu zakupowego” i szukałaś(eś) dla siebie nowej lektury do czytania? Bardzo prawdopodobne, że swoje kroki skierowałaś(eś) do regału z ulubionym gatunkiem literackim, ale co poza tym może mieć wpływ na Twoją decyzję dotyczącą wyboru nowej książki? Może nazwisko autora, prawda? Prawdopodobnie również okładka, tak? Ale…co poza tym? Fajny tytuł do książki!

Tytuł w niektórych przypadkach może zadecydować o tym, że w naszym koszyku znajdzie się właśnie ta, a nie inna pozycja książkowa. Warto mieć tego świadomość i nie traktować tej kwestii po macoszemu, skupiając się wyłącznie na „wnętrzu” swojego dzieła. Owszem, w ostatecznym rozrachunku to właśnie ono będzie najważniejsze, ale przecież żeby je poznać, najpierw coś musi czytelnika zachęcić do tego, by zdecydował się na konkretną lekturę – to nie ulega wątpliwości.

Skąd wziąć pomysły na tytuł książki?

No dobrze, wiemy już, że tytuł książki o miłości, czy odpowiedni pomysł na tytuł książki fantasy to podstawa. Tylko, jak wymyślić dobry tytuł książki? Na co warto zwrócić uwagę? Skąd czerpać inspiracje na tytuł książki? Czy w praktyce długi tytuł książki to dobry pomysł?

Po pierwsze: pomysł na ciekawy tytuł książki powinien korespondować z jej treścią. Warto już w czasie jej pisania mieć przy sobie niewielki notatnik i zapisywać możliwe propozycje tytułów, które przyjdą nam do głowy. Dlaczego jest to takie ważne? Fajne pomysły na tytuł książki mogą nam przyjść na myśl w najmniej spodziewanych momentach. Jeśli od razu ich nie zanotujemy, istnieje niestety ryzyko, że po prostu o tym zapomnimy i stracimy interesującą propozycję.

        Po drugie: fajny tytuł książki o zwierzętach, książki historycznej czy jakiejkolwiek innej powinien być dla potencjalnego czytelnika intrygujący. Jak wymyślić ciekawy tytuł? Starając się, by potencjalny czytelnik poczuł się zafrapowany. Rzecz jasna, inny charakter będzie miał tytuł książki przygodowej, romansu, książki dla dzieci, a inny powinien być pomysł na tytuł horroru itp. To również warto mieć na względzie.

       Po trzecie: może dobrym rozwiązaniem będzie zapytanie o zdanie osób trzecich? Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać tytuł książki, rozważ poproszenie o opinię bliskich, z których poglądami się liczysz i przede wszystkim – którym ufasz. Nie musisz dawać im do czytania swojej książki, niech wcielą się w rolę zwykłego czytelnika błąkającego się po księgarni w poszukiwaniu czegoś ciekawego do przeczytania. Czy proponowane przez Ciebie tytuły byłyby dla nich na tyle interesujące, że zdecydowaliby się na zakup Twojej książki?

ZAPAMIĘTAJMY!

Jaki może być tytuł książki o miłości? Poradnika? Horroru? Przede wszystkim, uświadom sobie, że to właśnie tytuł, obok innych czynników, będzie decydował o tym, czy dana osoba zdecyduje się sięgnąć akurat po Twoje dzieło. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się, jak zatytułować książkę, postaraj się przyłożyć do tego zadania i dobrze je przemyśleć.

Jak wymyślić chwytliwy tytuł dla książki? Tytuł powinien korespondować z treścią książki i co najważniejsze – być intrygujący. Spróbuj postawić się w roli czytelnika i zastanów się, jaki tytuł mógłby przyciągnąć Twoją uwagę? O zdanie możesz zapytać również bliskie Ci osoby, których opiniom ufasz.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA