19 kwietnia 2019
Jak wymyślić tytuł książki i dlaczego jest on tak istotny?

Jak wymyślić tytuł książki i dlaczego jest on tak istotny?

4 min

Chcesz napisać książkę? Może od jakiegoś czasu piszesz do szuflady? Zastanawiasz się, jak napisać własną książkę i co może potencjalnie skłonić czytelników do tego, by sięgnęli właśnie po tą pozycję? Oczywiście, w tym kontekście pojawia się jedno zasadnicze pytanie: jaki tytuł dla książki będzie wystarczająco „chwytliwy”? Skąd wziąć pomysł na tytuł książki dla dzieci, romansu, kryminału czy tytuł do książki fantastycznej? Spróbujmy rozwinąć ten temat!

Tytuł książki: dlaczego ma znaczenie?

Zanim jednak spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak dobrać tytuł do książki, wyjaśnijmy dlaczego właściwie jest to tak istotne. Przypomnij sobie swoją ostatnią wizytę w bibliotece lub księgarni, kiedy nie miałaś(eś) z góry ustalonego „planu zakupowego” i szukałaś(eś) dla siebie nowej lektury do czytania? Bardzo prawdopodobne, że swoje kroki skierowałaś(eś) do regału z ulubionym gatunkiem literackim, ale co poza tym może mieć wpływ na Twoją decyzję dotyczącą wyboru nowej książki? Może nazwisko autora, prawda? Prawdopodobnie również okładka, tak? Ale…co poza tym? Fajny tytuł do książki!
 
Tytuł w niektórych przypadkach może zadecydować o tym, że w naszym koszyku znajdzie się właśnie ta, a nie inna pozycja książkowa. Warto mieć tego świadomość i nie traktować tej kwestii po macoszemu, skupiając się wyłącznie na „wnętrzu” swojego dzieła. Owszem, w ostatecznym rozrachunku to właśnie ono będzie najważniejsze, ale przecież żeby je poznać, najpierw coś musi czytelnika zachęcić do tego, by zdecydował się na konkretną lekturę – to nie ulega wątpliwości.

Skąd wziąć pomysły na tytuł książki?

No dobrze, wiemy już, że tytuł książki o miłości, czy odpowiedni pomysł na tytuł książki fantasy to podstawa. Tylko, jak wymyślić dobry tytuł książki? Na co warto zwrócić uwagę? Skąd czerpać inspiracje na tytuł książki? Czy w praktyce długi tytuł książki to dobry pomysł?
 
Po pierwsze: pomysł na ciekawy tytuł książki powinien korespondować z jej treścią. Warto już w czasie jej pisania mieć przy sobie niewielki notatnik i zapisywać możliwe propozycje tytułów, które przyjdą nam do głowy. Dlaczego jest to takie ważne? Fajne pomysły na tytuł książki mogą nam przyjść na myśl w najmniej spodziewanych momentach. Jeśli od razu ich nie zanotujemy, istnieje niestety ryzyko, że po prostu o tym zapomnimy i stracimy interesującą propozycję.
 
Po drugie: fajny tytuł książki o zwierzętach, książki historycznej czy jakiejkolwiek innej powinien być dla potencjalnego czytelnika intrygujący. Jak wymyślić ciekawy tytuł? Starając się, by potencjalny czytelnik poczuł się zafrapowany. Rzecz jasna, inny charakter będzie miał tytuł książki przygodowej, romansu, książki dla dzieci, a inny powinien być pomysł na tytuł horroru itp. To również warto mieć na względzie.
 
Po trzecie: może dobrym rozwiązaniem będzie zapytanie o zdanie osób trzecich? Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać tytuł książki, rozważ poproszenie o opinię bliskich, z których poglądami się liczysz i przede wszystkim – którym ufasz. Nie musisz dawać im do czytania swojej książki, niech wcielą się w rolę zwykłego czytelnika błąkającego się po księgarni w poszukiwaniu czegoś ciekawego do przeczytania. Czy proponowane przez Ciebie tytuły byłyby dla nich na tyle interesujące, że zdecydowaliby się na zakup Twojej książki?
 
ZAPAMIĘTAJMY!
 
Jaki może być tytuł książki o miłości? Poradnika? Horroru? Przede wszystkim, uświadom sobie, że to właśnie tytuł, obok innych czynników, będzie decydował o tym, czy dana osoba zdecyduje się sięgnąć akurat po Twoje dzieło. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się, jak zatytułować książkę, postaraj się przyłożyć do tego zadania i dobrze je przemyśleć.
 
Jak wymyślić chwytliwy tytuł dla książki? Tytuł powinien korespondować z treścią książki i co najważniejsze – być intrygujący. Spróbuj postawić się w roli czytelnika i zastanów się, jaki tytuł mógłby przyciągnąć Twoją uwagę? O zdanie możesz zapytać również bliskie Ci osoby, których opiniom ufasz.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania