Jak napisać dobry kryminał w punktach?
Załóżmy, że stworzyłaś(eś) historię, wymyśliłaś(eś) doskonałą zagadkę kryminalną i odmalowałaś(eś) żywych, naturalnych bohaterów. Co teraz? Jak pisać kryminały?
Po pierwsze: zaplanuj pracę. Jeżeli zastanawiasz się, jak zacząć powieść kryminalną, przede wszystkim, zacznij od zaplanowania swojej pracy. Postaraj się ująć ją w realistycznych ramach czasowych. Co to oznacza? Nie dawaj sobie zbyt krótkiego terminu na napisanie książki, w praktyce możesz się bowiem przeliczyć i całość zajmie więcej czasu niż pierwotnie zakładałaś(eś). Ponadto, postaraj się rozpisać w punktach sekwencję zdarzeń, dzięki czemu łatwiej będzie Ci podążać za wyznaczonym torem fabuły.
Po drugie: zadbaj o autentyczność historii i sprawdź wszystkie informacje. Jak napisać książkę kryminalną? Troszcząc się o autentyczność przedstawionych zdarzeń! Co to oznacza w praktyce? Sprawdzaj wszystkie informacje, jakie zamierzasz zawrzeć w swojej książce, bez względu na to, czy dotyczą rzeczywistych wydarzeń, używanego sprzętu itp. To bardzo istotne, by historia, którą zamierzasz przedstawić wyglądała autentycznie.
Po trzecie: daj sobie czas na redakcję. Jak dobrze napisać kryminał? Dbając o redakcję. Surowy materiał warto przeczytać jeszcze kilka razy, dając sobie krótką przerwę na odpoczynek i nabranie dystansu do tego, co stworzyliśmy. Dzięki temu łatwiej będzie wyłapać ewentualne błędy lub zmienić poszczególne elementy fabuły.
Po czwarte: nie bój się pytać o zdanie. Pisząc książkę, niezależnie od tego, czy to będzie romans, książka obyczajowa, czy mrożący krew w żyłach kryminał warto zapytać o zdanie bliskie osoby, którym ufamy. Czasami człowiek „z zewnątrz” będzie potrafił wskazać słabe strony opowieści, zasugerować jakieś zmiany itp., zwłaszcza, jeśli, na przykład, jest miłośnikiem kryminałów i przeczytał wiele książek tego rodzaju.
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.