Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak napisać dobry kryminał?

Czasami mamy ochotę na poczucie odrobiny dreszczyku w kontrolowanych warunkach własnego domu, czemu dajemy upust sięgając po trzymające w napięciu książki, na przykład kryminały. Co to jest kryminał? To potoczne określenie na książki, w przypadku których trzon fabuły opisuje konkretną zagadkę kryminalną, często urozmaicając treść wątkami miłosnymi lub psychologicznymi. Jak napisać powieść kryminalną? Zebraliśmy dla Was kilka przydatnych wskazówek!

Jak rozpocząć pisanie kryminału?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak napisać książkę lub opowiadanie kryminalne, ustal o czym właściwie chcesz napisać. Sama zagadka kryminalna może stać się dla Ciebie główną osią fabuły, wokół której zbudujesz inne wątki. Musisz jednak przemyśleć ją w najdrobniejszych szczegółach. Nawet najmniejszy błąd może Cię drogo kosztować. Czytelnicy, którzy go zauważą będą mieli wrażenie, że cała książka i opisana historia jest niespójna. 
Nie istnieje instrukcja, która odpowie na pytanie: jak napisać dobry kryminał? Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że praca nad książką to nadal praca, która wymaga uwagi, cierpliwości i zorientowania na cel. Jak w takim razie zacząć pisać książkę kryminalną? Przede wszystkim – rób notatki. Zapisuj wszystkie pomysły, które przyjdą Ci do głowy. Nie zwlekaj z zanotowaniem tych informacji, ponieważ w ten sposób ryzykujesz, że o czymś zapomnisz. Zapisywanie informacji dotyczących poszczególnych postaci może z kolei okazać się sposobem na uniknięcie pomyłek, na przykład dotyczących wieku, profesji, wyglądu, powiązań rodzinnych itp. Jest to szczególnie istotne, jeśli w fabule zamierzasz stworzyć wielu bohaterów.

Jak napisać dobry kryminał w punktach?

Załóżmy, że stworzyłaś(eś) historię, wymyśliłaś(eś) doskonałą zagadkę kryminalną i odmalowałaś(eś) żywych, naturalnych bohaterów. Co teraz? Jak pisać kryminały? 
Po pierwsze: zaplanuj pracę. Jeżeli zastanawiasz się, jak zacząć powieść kryminalną, przede wszystkim, zacznij od zaplanowania swojej pracy. Postaraj się ująć ją w realistycznych ramach czasowych. Co to oznacza? Nie dawaj sobie zbyt krótkiego terminu na napisanie książki, w praktyce możesz się bowiem przeliczyć i całość zajmie więcej czasu niż pierwotnie zakładałaś(eś). Ponadto, postaraj się rozpisać w punktach sekwencję zdarzeń, dzięki czemu łatwiej będzie Ci podążać za wyznaczonym torem fabuły. 
Po drugie: zadbaj o autentyczność historii i sprawdź wszystkie informacje. Jak napisać książkę kryminalną? Troszcząc się o autentyczność przedstawionych zdarzeń! Co to oznacza w praktyce? Sprawdzaj wszystkie informacje, jakie zamierzasz zawrzeć w swojej książce, bez względu na to, czy dotyczą rzeczywistych wydarzeń, używanego sprzętu itp. To bardzo istotne, by historia, którą zamierzasz przedstawić wyglądała autentycznie.
Po trzecie: daj sobie czas na redakcję. Jak dobrze napisać kryminał? Dbając o redakcję. Surowy materiał warto przeczytać jeszcze kilka razy, dając sobie krótką przerwę na odpoczynek i nabranie dystansu do tego, co stworzyliśmy. Dzięki temu łatwiej będzie wyłapać ewentualne błędy lub zmienić poszczególne elementy fabuły.
Po czwarte: nie bój się pytać o zdanie. Pisząc książkę, niezależnie od tego, czy to będzie romans, książka obyczajowa, czy mrożący krew w żyłach kryminał warto zapytać o zdanie bliskie osoby, którym ufamy. Czasami człowiek „z zewnątrz” będzie potrafił wskazać słabe strony opowieści, zasugerować jakieś zmiany itp., zwłaszcza, jeśli, na przykład, jest miłośnikiem kryminałów i przeczytał wiele książek tego rodzaju.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA