15 maja 2019
Jak katalogować książki?

Jak katalogować książki?

3 min
Jeżeli jesteś zapalonym czytelnikiem, w Twoim domu piętrzą się stosy książek, ale Ty wcale nie zamierzasz ograniczyć swojej miłości do czytania – warto zatroszczyć się o system, który pozwoli Ci utrzymać porządek w posiadanych zbiorach. Katalogowanie książek w domu jest w wielu przypadkach koniecznością. Dlaczego?

Wyobraź sobie taką sytuację: od dawna z wypiekami na twarzy czytasz ulubioną serię książek, która cały czas jest rozwijana i co jakiś czas autor wypuszcza na rynek kolejną część. Kompletowanie serii trwa już od kilku lat, Ty starasz się systematycznie kupować nowe książki, idziesz do księgarni, stajesz przed półką i w głowie pustka – nie pamiętasz, które części serii posiadasz, a które musisz dokupić. Co wtedy? Przydatne może okazać się korzystanie ze specjalnej aplikacji umożliwiającej katalogowanie książek, dzięki której szybko sprawdzisz, czy dana pozycja znajduje się już w Twoich zbiorach czy jeszcze nie.

Jak katalogować książki w domu? Możesz wykorzystać program pozwalający na katalogowanie książek lub zrobić to samodzielnie – w takim przypadku warto rozważyć katalogowanie książek w Excelu. Pracując samodzielnie, katalogując książki w Excelu lub w jakikolwiek inny sposób, musisz pamiętać, jakie są podstawowe zasady katalogowania książek. To znaczy?

Po pierwsze: bądź systematyczna(y). Kupujesz nową książkę? Od razu wciągnij ją do swojego domowego rejestru. Dlaczego to tak ważne? Po jakimś czasie możesz po prostu zapomnieć, że Twoje domowe zbiory zasiliła kolejna pozycja i nie uzupełnisz prywatnego katalogu książek. Jeśli taka sytuacja powtórzy się kilkukrotnie, w Twoim katalogu może pojawić się bałagan, a tego lepiej unikać, prawda? Skutki mogą być niezbyt miłe dla Twojego portfela: jeśli nie skatalogujesz książki i zapomnisz o tym, że już ją posiadasz, istnieje ryzyko, że zdecydujesz się na ponowny zakup.

Po drugie: zastanów się, jaki sposób katalogowania będzie dla Ciebie odpowiedni. Każdy z nas jest inny, nasza biblioteczka również może mieć bardzo indywidualny charakter, dlatego postaraj się wybrać metodę katalogowania własnych zbiorów, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. Zastanów się, czy chcesz to robić samodzielnie, czy wolisz posłużyć się w tym celu programem lub aplikacją, a jeśli tak, to czy musi to być rozwiązanie darmowe, czy może jednak jesteś gotowa(y) ponieść koszty w określonej wysokości. 

Po trzecie: spróbuj uporządkować swoją biblioteczkę. To jak poukładasz na niej książki zależy tylko od Ciebie i tego, jaki sposób będzie dla Ciebie wygodniejszy: czy książki ustawisz alfabetycznie, autorami, rodzajami literatury itp. Dzięki temu, jeśli będziesz potrzebował(a) konkretnej książki, łatwiej ją znajdziesz w swoich zbiorach. Pomysł na przechowywanie książek, który sprawdzi się w konkretnym przypadku należy dostosować do własnych oczekiwań.

ZAPAMIĘTAJ!

Katalogowanie książek może Ci pomóc odnaleźć się w Twoich zbiorach, zwłaszcza jeśli domowa biblioteczka zaczyna się rozrastać. Umiejętnie prowadzony katalog to sposób, który ułatwi kolejne książkowe zakupy (szybko sprawdzisz, czy daną pozycję już posiadasz) oraz uprości kontrolowanie stanu posiadania.

Katalogując książki wybierz sposób, który jest dla Ciebie najbardziej wygodny i co najważniejsze – najefektywniejszy.

W przypadku katalogowania dbaj o systematyczność, staraj się nie robić sobie niepotrzebnych zaległości. W ten sposób bowiem ryzykujesz, że zapomnisz o wciągnięciu kolejnych książek do swojego rejestru.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 719 953 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji