10 czerwca 2019
Jak napisać horror?

Jak napisać horror?

4 min

Jesteś fanką/fanem horrorów i od dawna chcesz spróbować swoich sił w tym gatunku literackim? Zastanawiasz się, jak napisać książkę – horror, żeby trafić w gust potencjalnego czytelnika? Mamy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

Od czego zacząć pisanie horroru?

Praca nad książką to poważne wyzwanie, niezależnie od tego, jaką tematykę chcesz poruszyć, dlatego, jeśli nie wiesz, jak zacząć pisanie horroru, przede wszystkim zastanów się nad tym, o czym właściwie zamierzasz opowiedzieć swoim odbiorcom. Przygotowanie zarysu fabuły Twojej książki może się okazać bardzo pomocne już w trakcie pisania poszczególnych rozdziałów.
 
O czym napisać horror? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta – wszystko zależy od tego, jaki masz pomysł na to, żeby przyciągnąć zainteresowanie czytelnika. Jeżeli myślisz, że zgodnie z obecnymi trendami, tylko wilkołaki i zombie mają szansę przebić się do szerszego grona odbiorców, wystarczy że przypomnisz sobie książki Stephena Kinga, który jest absolutnym królem horrorów. „Misery”, „Cujo”, „Lśnienie” – te flagowe pozycje w dorobku pisarza są od siebie bardzo różne pod względem tematyki. Łączy je natomiast umiejętność budowania szczególnej atmosfery i napięcia.

Talent czy ciężka praca?

Nie wiesz, jak stworzyć horror? Pamiętaj, że praca pisarza to nie tylko kwestia talentu, chociaż niewątpliwie jest on bardzo ważny i przydatny. Przygotuj się na to, że napisanie książki będzie oznaczało konieczność poniesienia określonych nakładów pracy. Przekonanie, że talent, natchnienie i inspiracja to czynniki, które wystarczą do stworzenia książki może okazać się złudne. Masz swojego ulubionego pisarza? Postaraj się znaleźć wywiady, w których opowiada o swoim procesie twórczym. Może się okazać, że jego doświadczenie będzie wskazywało na to, że w czasie pisania książki bardzo duże znaczenie ma włożona praca i przede wszystkim – czas, który trzeba poświęcić na opowiedzenie swojej historii. 
 
Jak w takim razie pisać horrory? Jeśli wybrałaś(eś) temat i masz już przynajmniej wstępny zarys fabuły, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.
 
Po pierwsze: rozsądnie zaplanuj czas pracy, zwłaszcza jeśli z jakiś powodów musisz napisać książkę w określonych ramach czasowych. W takim przypadku najlepiej będzie, jeśli tak zorganizujesz proces pisania, że będziesz miał(a) do dyspozycji margines czasu wolnego.
 
Po drugie: niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jak napisać opowiadanie – horror czy chcesz stworzyć całą książkę, przygotuj sobie ramowy plan pracy, w którym opiszesz najważniejsze punkty fabuły, na przykład, krótko notując rozwój wydarzeń w kolejnych rozdziałach. Taki plan może się dla Ciebie okazać szczególnie przydatny, jeśli historia, którą chcesz odpowiedzieć jest bardzo długa i zawiła.
 
Po trzecie: notuj szczegóły dotyczące postaci, na przykład, odnoszące się do wyglądu poszczególnych bohaterów, czy ich koligacji rodzinnych. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której w pierwszym rozdziale będziesz pisał(a) o niebieskich oczach głównego bohatera, żeby kilka rozdziałów później wspominać o brązowych tęczówkach. Krótka charakterystyka wszystkich najważniejszych postaci, które zamierzasz przedstawić w swojej opowieści może znacząco ułatwić Twoją pracę.

Jak napisać dobry horror? Spróbuj zrezygnować z oklepanych wzorów!

Czytelnik ma dzisiaj do wyboru wiele książek opowiadających przerażające historie. Jak w takim razie wyróżnić się wśród innych opowieści? Przede wszystkim, możesz spróbować zrezygnować z wzorów, które są już znane i wykorzystane przez innych twórców na wiele różnych sposobów. Postaraj się umieścić w swojej książce oryginalne postacie lub zainteresować czytelnika nietypowym przebiegiem zdarzeń. Oczywiście, to absolutnie nie oznacza, że jeśli wykorzystasz popularne motywy, Twoja książka nie znajdzie uznania.
 
REASUMUJĄC: pisanie horrorów, podobnie jak pisanie książki będącej reprezentantką jakiegokolwiek innego gatunku literackiego, wymaga konkretnych nakładów pracy, którą warto sobie umiejętnie zaplanować, mając na uwadze ramy czasowe, w jakich trzeba się zmieścić. Pomocne może być też stworzenie przynajmniej ramowego planu pracy oraz notatek z krótkimi informacjami na temat poszczególnych bohaterów.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 300 880 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji