Jak zacząć prowadzić dziennik i czy w ogóle warto to robić?
Wspomnienia to piękna rzecz, pozwalają nam wrócić do najprzyjemniejszych momentów życia i przeanalizować wydarzenia, które miały na nie największy wpływ. Planujesz pisanie dziennika, ale nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać? Zastanawiasz się, czy w ogóle warto prowadzić dziennik i jakie korzyści mogą płynąć z regularnego tworzenia wpisów? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki któremu łatwiej będzie Ci podjąć odpowiednią decyzję.
Dlaczego warto pisać dziennik?
Zanim zaczniemy się zastanawiać, dlaczego warto prowadzić dziennik, co zrobić, że zacząć oraz jak napisać dziennik, żeby spełniał swoją funkcję, zacznijmy od wyjaśnienia tego pojęcia. Co to jest dziennik? Prowadzenie dziennika w praktyce oznacza codzienne tworzenie wpisów, jak sama nazwa wskazuje, streszczających wydarzenia bieżącego dnia. Pisząc można jednocześnie opisywać własne emocje, przeżycia, plany, marzenia itp.
Z jakich powodów warto zacząć prowadzenie dziennika? Po pierwsze: dziennik po latach może stać się piękną pamiątką. Zazwyczaj trudno jest nam dokładnie przypomnieć sobie wydarzenia z przeszłości, czasami mamy tylko mgliste wspomnienie na ich temat, tymczasem, dziennik pozwoli na ich dokładne odtworzenie krok po kroku i powtórną analizę własnych uczuć. Reasumując, dziennik jest naszpikowany wspomnieniami, dlatego jego prowadzenie może okazać się szczególnie przydatne dla osób, które lubią często wracać do przeszłości i chcą na dłużej zachować w pamięci najważniejsze chwile.
Po drugie: pisanie dziennika to ciekawa wprawka literacka, zwłaszcza dla osób, które chcą w jakiś sposób trenować swojej umiejętności w tym zakresie. Oczywiście, dziennik powinien bazować na prawdziwych informacjach, wpisy do dziennika muszą być zgodne ze stanem rzeczywistym, dlatego nie ma tutaj miejsca na jakąkolwiek fikcję literacką, jednak już samo regularne tworzenie wpisów bywa bardzo efektowną metodą na poszerzenie posiadanego słownictwa.
Po trzecie: dziennik może stać się również bardzo cennym źródłem informacji dla Twojej rodziny. Wyobraź sobie sytuację, kiedy Twoje prawnuki po latach znajdują Twój dziennik i mogą razem z Tobą przeżyć najcenniejsze chwile. Brzmi ciekawie, prawda? Prowadzony przez Ciebie dziennik będzie dla Twoich najbliższych bardzo cenną pamiątką, zwłaszcza dla pokolenia, które nie mogło Cię lepiej poznać.
Jak zacząć pisać dziennik?
No dobrze, wiesz już, dlaczego pisanie dziennika może być bardzo dobrym pomysłem, ale ciągle się zastanawiasz, jak pisać dziennik, żeby robić to prawidłowo? Przede wszystkim, zastanów się, gdzie zamierzasz pisać. Do tego celu możesz użyć zwyczajnego zeszytu lub notatnika, ale jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, postaraj się wybrać możliwie jak najbardziej estetyczny produkt. W końcu będzie skrywał Twoje największe tajemnice! Ładny zeszyt to świetna opcja, zwłaszcza jeśli wolisz pisać ręcznie. Na wszelki wypadek, bojąc się uszkodzenia lub zniszczenia, zeszyt możesz obłożyć w okładkę chroniącą przez wilgocią. Wolisz nowocześniejsze sposoby? Dziennik z powodzeniem możesz pisać również na komputerze, w wybranym programie do edycji tekstu. Dzięki temu nie musisz kupować zeszytu, ani martwić się o to, że w pewnym momencie zabraknie Ci kartek, ale UWAGA – zastanów się, jak dziennik zabezpieczyć, żeby, na przykład, w razie awarii sprzętu, móc odzyskać własne zapiski. To bardzo ważne!
Jak zacząć dziennik? Jeżeli nie wiesz, jak napisać wpis do dziennika, zacznij od napisania daty. W końcu to dziennik! Datę umieść w widocznym miejscu, na samym początku lub końcu wpisu. Rób to zawsze w ten sam sposób, dzięki temu łatwiej ją odnajdziesz. Dlaczego data ma tak duże znaczenie? Dzięki odpowiedniemu oznaczeniu poszczególnych wpisów, łatwiej będzie Ci je umiejscowić w czasie. Czytając dziennik, szybko wrócić do zapisków, które z jakiś powodów są dla Ciebie najbardziej interesujące. Rzecz jasna, zapisując datę notuj dzień, miesiąc i rok wpisu. Reasumując: każdy wpis, jaki zamierzasz wprowadzić do swojego dziennika musisz opatrzyć datą.
Dowiedziałaś(eś) się, jak się piszę dziennik, ale na tym nie koniec! Musisz pomyśleć nad odpowiednim zabezpieczeniem swoich zapisków, jeśli nie chcesz, żeby dostały się w niepowołane ręce. Jak to zrobić? Nie ma uniwersalnej metody, wiele zależy od tego, jak zamierzasz prowadzić dziennik, w jaki sposób umieszczasz wpisy i czy chcesz bronić dziennika również przed najbliższymi osobami. W przypadku osób, które prowadzą dziennik na komputerze, ważne jest zabezpieczenie komputera oraz pliku tekstowego hasłem, to powinno powstrzymać niektórych ciekawskich przed przeczytaniem Twoich wpisów.
A co z przechowywaniem dziennika? Sprawa jest prosta, jeśli zapiski prowadzisz na komputerze lub innym urządzeniu elektronicznym, ale komplikuje się w przypadku zeszytów i notatników. Z jakiego powodu? Zeszyt niestety jest narażony na zniszczenia, związane, na przykład, z ewentualnym zalaniem, dlatego na co dzień pilnuj tego, żeby Twoje notatki odkładać na swoje miejsce, z dala od potencjalnych niebezpieczeństw. Najłatwiej będzie, jeśli biorąc pod uwagę Twój rozkład dnia, ustalisz jedną, konkretną godzinę, która będzie przeznaczona na tworzenie wpisów, a poza tym czasem, zabezpieczysz odpowiednio swój notatnik.
Co jest najważniejsze w czasie pisania dziennika?
Zamierzasz zacząć pisać dziennik albo już tworzysz własne wpisy? W takim razie, koniecznie musisz zapamiętać kilka prostych zasad!
• Bądź konsekwentna(y). Dziennik, jaka sama nazwa wskazuje oznacza konieczność codziennych wpisów. Właśnie dlatego, konsekwencja w ich tworzeniu ma priorytetowe znaczenie. Nie przejmuj się początkowymi potknięciami. Każdemu może zdarzyć się zapomnieć o stworzeniu wpisu lub nie mieć ku temu możliwości, ale potem postaraj się uzupełnić wpisy wstecznie, jeśli jest na to szansa.
• Staraj się pisać wyraźnie. Wprawdzie dziennik tworzysz na swój własny użytek, ale po kilku latach nawet Ty możesz mieć problem z rozczytaniem niektórych wyrazów, jeśli nie zadbasz o schludne pismo. Rzecz jasna, dotyczy to wyłącznie wpisów ręcznych, pisanie na komputerze eliminuje ten problem.
• Zadbaj o pamiątki. Dziennik nie musi być wyłącznie suchym zbiorem tekstu pisanego. Śmiało możesz w nim umieszczać również drobne pamiątki, na przykład zdjęcia zrobione w konkretnym dniu, zasuszone kwiaty ze spaceru, pocztówki z wakacji, listy itp. To zależy tylko od Ciebie. Generalnie, jeśli masz możliwość, staraj się zadbać o stronę wizualną dziennika.
PODSUMUJMY! Pisanie dziennika to świetna pamiątka. Kilka lat po opisywanych wydarzeniach, dzięki dziennikowi będzie można odbyć sentymentalną podróż, wracając do własnych wspomnień i uczuć. Prowadzenie dziennika wymaga jednak konsekwencji oraz dbania o uporządkowanie wpisów. Każdy wpis powinien być opatrzony datą, to znacząco ułatwia późniejsze poszukiwanie odpowiednich informacji. Dziennik z powodzeniem może być prowadzony za pomocą komputera i programu do edycji tekstu lub zwyczajnego zeszytu, wybór należy do Ciebie. W przypadku dzienników pisanych na komputerze, zwróć jednak uwagę na to, żeby umiejętnie je zabezpieczyć, na przykład na wypadek awarii sprzętu. A może Ty masz jeszcze jakieś inne rady, dzięki którym prowadzenie dziennika będzie łatwiejsze? Podziel się nimi w komentarzu.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
6 września 2020
15 kwietnia 2019
24 kwietnia 2019
22 marca 2021
24 kwietnia 2019
27 marca 2019
22 marca 2019
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.