Agata Tuszyńska - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
25 Maja 1957 w Warszawa
Kraj pochodzenia:
Polska
Język:
polski
Ważne dzieła:
Nagrody:
The Canadian Jewish Literary Award

Agata Tuszyńska jest polską pisarką, poetka i reportażystką, która urodziła się w Warszawie w 1957 roku jako córka Bogdana Tuszyńskiego, znanego reportera i historyka sportu oraz Haliny Przedborskiej, dziennikarki. Pisarka z wykształcenia jest historykiem teatru, a studia wyższe ukończyła na Wydziale Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie. Doktorat zaś z nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. W swojej karierze pracowała jako adiunkt w Instytucie Badań Literackich, wykładowca w Centrum Dziennikarstwa w Warszawie, a także wykładowca sztuki reportażu i wywiadu literackiego na Uniwersytecie Warszawskim.

Agata Tuszyńska swoją karierę pisarską zaczynała od publikacji w periodykach kulturalnych w charakterze autorki tekstów o teatrze. Zajęcie to doskonałe łączyło dwie pasje pisarki – zainteresowanie biografistyką i reportażem literackim. Debiut literacki Agaty Tuszyńskiej przypadł na rok 1990, kiedy opublikowała biografię findesieclowej aktorki warszawskiej, Marii Wisnowskiej. Jeszcze w tym samym roku pisarka wydała w Instytucie Literackim w Paryżu książkę „Rosjanie w Warszawie”, która opowiadała o życiu i kulturze zniewolonej stolicy w latach rozbioru rosyjskiego. Kolejna książka pod tytułem „Singer. Pejzaże pamięci” wyszła spod pióra pisarki w 1994 roku. Książka ta, która była wielokrotnie wznawiana w Polsce, ukazała się także w USA i we Francji. Fascynacja światem odchodzących Żydów nie ustawała, co skutkowało publikacją tomu reportaży izraelskich Kilka portretów z Polską w tle. Niemniej jednak największą sławę przyniosła Agacie Tuszyńskiej wydana w 2005 roku książka „Rodzinna historia lęku”, która jest wielowymiarową i niezwykle dramatyczną opowieścią o losach polskich i żydowskich przodków Ireny Krzywickiej. Pisarka w nowej wtedy książce połączyła swoje doświadczenia biografistyki z niezwykle rzadko uprawianym w Polsce gatunkiem personal non-fiction. Co ciekawe, najbardziej kontrowersyjną opowieścią w karierze pisarki okazała się książka „Oskarżona: Wiera Gran”, historia żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta, która oskarżona była o kolaborację z Żydami. Z tego powodu pozycje Agaty Tuszyńskiej to doskonała lektura dla czytelników lubiących literaturę faktu, reportaż i interesujących się historią Żydów.

Agata Tuszyńska - bestsellery
Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 30.32 zł 58.00 zł

Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 16.80 zł 52.90 zł

Twarda , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 15.42 zł 52.90 zł

Twarda , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 22.38 zł 38.00 zł

Twarda , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 28.77 zł 64.90 zł

Miękka , W magazynie
Używana
Twarda , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 31.73 zł 44.90 zł

Twarda , 72h wysyłka
Nowa Wyprzedaż Okazja

Taniej o 8.63 zł 49.90 zł

Agata Tuszyńska - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner