Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak zachęcić dziecko i dorosłych do czytania? Sprawdź kilka prostych sposobów!

Zdajesz sobie sprawę z tego, jakie korzyści niesie za sobą czytanie książek, prawda? Chcesz więcej czytać, ale niestety – w praktyce okazuje się, że kolejne książki kurzą się na domowych półkach i czekają aż po nie sięgniesz? Zastanawiasz się, jak zachęcić siebie do czytania książek? Co zrobić, żeby Twoja pociecha częściej sięgała po ciekawe lektury? Mamy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Zadajesz sobie pytanie: jak zachęcić do przeczytania książki swoje dziecko? Pociecha niechętnie czyta lektury szkolne? Zachęta do czytania książek musi być wyważona i przede wszystkim – przemyślana. Jak zachęcić dzieci do czytania?

Po pierwsze: wybierzcie odpowiednią książkę, dopasowaną do wieku i zainteresowań dziecka. Możecie wybrać się do księgarni razem i wspólnie pobuszować po półkach. Jak zachęcić 6 latka do czytania? Pozwól mu wybrać książkę, która go zaciekawi, rzecz jasna, odpowiednią dla jego wieku.

Po drugie: zachęcenie dzieci do czytania książek może bazować na przykładzie. Dzieci, zwłaszcza te młodsze, często chcą naśladować rodziców, dlatego, pokaż dziecku, że Ty również czytasz! Możecie ustalić codzienny rytuał polegający na rodzinnym czytaniu: siadacie razem, ale każde z Was ma własną lekturę.

Po trzecie: jeżeli zastanawiasz się, jak zachęcić kogoś do przeczytania książki, bądź cierpliwy, szczególnie w przypadku dzieci. Jeżeli konkretna książka nie zainteresuje Twojej pociechy, nie zniechęcaj się, podsuń mu kolejną!

Po czwarte: jak zachęcić uczniów do czytania? Co zrobić, jak zachęcić do czytania lektur? Możesz „sprzedać” dziecku kilka najważniejszych ciekawostek na temat konkretnej książki, by zyskać jego zainteresowanie (oczywiście, nie zdradzając fabuły itp). Spróbuj w ciekawy sposób przedstawić osobę autora książki, ale pamiętaj – przekazywane informacje dostosuj do wieku dziecka.

Jak zachęcić młodzież do czytania książek?

A co z nastolatkami? Jak zachęcić młodzież do czytania książek? Co zrobić, żeby młode osoby chętniej spędzały wolny czas na czytaniu?

Jak można zachęcić młodych ludzi do czytania książek? Przede wszystkim, podsuwając im odpowiednie pozycje! Zastanów się, czym interesuje się osoba, której chcesz przybliżyć przyjemność płynącą z czytania? Jakie jest jej hobby? Odpowiadając na te pytania łatwiej będzie Ci dopasować stosowną lekturę.

Jak zachęcić ucznia do czytania książek? W tym przypadku zachęta do przeczytania książki musi być umiejętnie opracowana – warto zastanowić się, jakie są indywidualne preferencje konkretnej osoby. Jak zachęcić nastolatków do czytania? Może któraś z omawianych lektur była przedmiotem ich szczególnego zainteresowania? W takim przypadku, zastanawiając się, jak można zachęcić do czytania książek, ciekawym rozwiązaniem może być podsunięcie młodemu człowiekowi książki o podobnej tematyce itp.

Jak zachęcić rodziców do czytania dzieciom?

Co zrobić, jak zachęcić ludzi do czytania książek swoim dzieciom? Przede wszystkim: uświadomić im korzyści, które mogą w ten sposób osiągnąć! Co warto w takim przypadku podkreślić?

Czytanie książek rozwija słownictwo dziecka! Odpowiednio dopasowana do wieku dziecka książeczka może wspomóc rozwój słownictwa naszej pociechy.

Czytanie książek to trening wyobraźni! Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że książka może stać się dla dziecka doskonałym polem do ćwiczenia własnej wyobraźni. Czytając książkę dziecko nie dostaje gotowych rozwiązań – wręcz przeciwnie, musi samodzielnie wykreować bohaterów, spróbować ich sobie wyobrazić itp.

Czytanie może stać się sposobem na zacieśnienie rodzinnych więzów! Jeżeli zastanawiasz się, jak zachęcić siebie do czytania książek dziecku, spróbuj spojrzeć na ten rytuał, jak na sposób, który pozwoli Wam zacisnąć rodzinne więzy i spędzić trochę więcej czasu we własnym towarzystwie. Spróbujcie ustalić najlepszy moment w ciągu dnia, kiedy zarówno Ty, jak i Twoje dziecko macie czas, by poświęcić się lekturze. 

Jak zachęcić dorosłych do czytania książek?

Wiemy już, jak zachęcić dziecko i nastolatka do czytania – teraz pojawia się więc zasadnicze pytanie: jak można zachęcić do przeczytania książki osobę dorosłą? Przede wszystkim: podsuwając jej odpowiednie lektury! Jeśli znasz upodobania osoby, którą chcesz zaprosić do czytelniczego świata, postaraj się znaleźć książkę, która może wpasować się w jej oczekiwania. Jeżeli jedna pozycja przypadnie jej do gustu i udowodni, że czytanie książek może okazać się doskonałym sposobem na spędzanie czasu wolnego, możliwe że kolejny raz sięgnie po inną książkę już bez Twoich namów i sugestii.

Jak jeszcze można zachęcić innych do czytania? Wskazując na zalety płynące z takiej formy aktywności. Jeżeli Twojemu znajomemu spodobał się określony film, który został zrealizowany na podstawie książki, może dobrym rozwiązaniem będzie zaproponowanie mu przeczytania tej pozycji? 

PODSUMUJMY:
  • Jak skutecznie zachęcić uczniów do czytania lektur? Odpowiednim opisem, oczywiście, nie zdradzając przy okazji ważnych szczegółów czy fabuły. Pomocne może okazać się również opowiedzenie ciekawych wydarzeń z życiorysu autora książki.
  • Jak zachęcić dzieci i młodzież do czytania książek? Dawać im odpowiedni przykład – dzieci często naśladują swoich rodziców.
  • Jak zachęcić dziecko do samodzielnego czytania? Podsuwając mu odpowiednie pozycje, które mogą zainteresować młodego czytelnika – rzecz jasna, dopasowane do jego wieku.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia
Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie
Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki
Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie
Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki
Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac
Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac
Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu
Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac
Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie
Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer
Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter
Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA