Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak wypromować książkę?

Podejdź do swojej domowej biblioteczki lub, jeśli preferujesz książki elektroniczne, zajrzyj do czytnika e-booków. Które z książek kupiłaś(eś), bo zobaczyłeś ich reklamę lub zostały polecone przez Twojego ulubionego blogera? Czy bez odpowiednio przygotowanej promocji byłabyś/byłbyś w stanie do nich dotrzeć samodzielnie? Jeszcze niedawno zastanawiałaś(eś) się, jak zabrać się za pisanie książki? Nie zapominaj, że wypromowanie Twojego dzieła może mieć kolosalne znaczenie dla jego popularności. Jak zorganizować promocję książki? Czy reklama telewizyjna książki to dobry pomysł? Jak powinna wyglądać promocja książki dziecięcej? Jesteś autorem i stajesz przed podobnymi pytaniami? Czytaj dalej!

Jak wygląda promocja książki?

Reklama książki: co warto wiedzieć na ten temat? Jak zareklamować książkę? Należy pamiętać, że ogromne znaczenie ma grupa osób, do której dana pozycja jest skierowana. Charakter tej grupy może bowiem wpływać na kształt, jaki przyjmuje prowadzona kampania reklamowa. Formy promocji książki mogą przyjmować różną postać. Jednym z często stosowanych narzędzi są spotkania autorskie czytelnika z pisarzem. W czasie takich spotkać pisarz może odpowiedzieć o swoim dziele, podzielić się ciekawymi anegdotami i informacjami na jego temat, natomiast czytelnicy mogą zadawać pytania, poprosić o autograf itp.

Jak promować książkę? Charakter promocji jest zdeterminowany również tematyką lektury. Warto pamiętać, że nie ma jednego schematu promocyjnego. Wręcz przeciwnie – na obraz reklamy oddziałuje wiele różnych czynników. Jednocześnie jednak nie można zapominać o tym, że umiejętnie przeprowadzona promocja książki może mieć ogromne znaczenie dla jej powodzenia. Jeżeli wydajesz książkę „na własną rękę” i chcesz ją wypromować, możesz skorzystać z usług wyspecjalizowanych w podobnych usługach agencji PR lub wydawnictw self-publishing, które oferują wsparcie autora na etapie wydawania i promowania książki.

Ile kosztuje promocja książki?

Zadajesz sobie pytanie – jak powinna wyglądać reklama książki dla dzieci? Chcesz wypromować płomienny romans lub powieść historyczną? W takim razie na pewno przez Twoją głowę przemknęły również wątpliwości dotyczące kosztów. Jak zrobić promocję książki i zaplanować potencjalne wydatki? Ile kosztuje promocja książki? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – to zależy! Od czego? Po pierwsze, od tego, na jakich działaniach właściwie Ci zależy, jako autorowi książki. Po drugie, priorytetowe znaczenie ma posiadany budżet, w zależności od tego, czy książka jest promowana nakładem wydawnictwa czy może jednak zdecydowaliśmy się na jej samodzielne wydanie, w związku z czym wydatki na reklamę również musimy pokryć z własnej kieszeni.

Jak wypromować własną książkę?

Stajesz przed pytaniem: jak wypromować swoją książkę? Chcesz się dowiedzieć, jak wypromować książkę dla dzieci, książkę naukową lub powieść przygodową? Jak zostało wspomniane już wcześniej, musisz pamiętać, że nie istnieje jedna złota recepta na promocję, a ogromne znaczenie ma wiedza i doświadczenie osób, które zajmują się reklamą książek na co dzień. Warto natomiast zadbać o recenzje w prasie, radiu czy innych środkach masowego przekazu. Odbiorcy powinni się dowiedzieć, że Twoja książka w ogóle istnieje!

Zwróć również uwagę na zagadnienie, jakim jest współpraca z influencerami. W sieci działa wielu blogerów, prowadzących własne blogi o tematyce czytelniczej, na których recenzują książki. Załóżmy optymistyczny scenariusz: bloger, który ma wielu czytelników zdecydował się na przeczytanie Twojej książki i „wpadła mu ona w oko”, w związku z czym na swoim blogu wystawił jej pozytywną recenzję. Część osób, która przeczyta wpis może uznać, że warto się z książką zapoznać, a jeśli również im przypadnie ona do gustu, istnieje szansa, że polecą ją swoim przyjaciołom lub wystawią jej pozytywne opinie na portalach internetowych dla czytelników.

Jeżeli sam(a) uwielbiasz czytać książki, zastanów się, skąd dowiedziałeś się o swoich ulubionych pozycjach, wykluczając oczywiście książki, które należą do pewnego kanonu literackiego lub są lekturami szkolnymi? Przeczytałeś o nich u kogoś na blogu, wpadła Ci w oko recenzja w ulubionym magazynie czy może zaciekawił Cię opis czy hasło reklamujące książkę wrzucone na social media lubianego wydawnictwa? 

Jak wypromować książkę w Internecie?

Przechodzimy do sedna, jakim jest promocja książki w Internecie. Dlaczego ma ona kluczowe znaczenie? Trudno dzisiaj przecenić siłę Internetu: za jego pośrednictwem możemy uczyć się języków obcych, oglądać ulubione filmy i seriale czy zawierać nowe przyjaźnie. Większość z nas na co dzień aktywnie korzysta z sieci, dlatego książka i reklama w Internecie to często bardzo dobrana para. Jak promować książkę w sieci? Warto przyjrzeć się sile, jaką mają social media i influencerzy, nie tylko książkowi. Wielu blogerów i vlogerów tworzy specjalne serie, w których polecane są ulubione produkty, nie tylko związane z główną tematyką ich działalności. Często wśród polecanych znajdują się książki. Im większa jest liczba obserwatorów inluencera, który poleci daną książkę, do tym większej liczby osób dotrze informacja na jej temat i być może zdecydują się oni na przeczytanie danej pozycji książkowej.

Reklama internetowa, jeśli przedmiotem zainteresowania jest książka, może opierać się również na różnych formach promocji realizowanych za pośrednictwem specjalnych serwisów przeznaczonych dla czytelników. Za przykład może posłużyć portal lubimyczytac.pl, dzięki któremu użytkownik ma szansę stworzyć własną wirtualną biblioteczkę i „umieszczać” w niej książki, które planuje przeczytać, ocenić przeczytaną książkę, napisać swoją opinię na jej temat, co może okazać się pomocne dla innych czytelników zainteresowanych daną lekturą i zapoznać się z nowościami wydawniczymi. Jeżeli napisałaś(eś) książkę, za pośrednictwem lubimyczytac.pl możesz stworzyć swój własny profil i uzyskać status Autora1.

ZAPAMIĘTAJ!

  • Marketing i promocja książki mają bardzo duże znaczenie dla dotarcia lektury do potencjalnych czytelników.

  • Jak reklamować książki? Można to robić na wiele różnych sposobów, a w ostatnim czasie bardzo przydatny okazuje się Internet: social media, portale dla czytelników, współpraca z influencerami itp.

  • Promocja książki jest w dużej mierze uzależniona od tego, dla jakich odbiorców została ona napisana. 

1Źródło: www.lubimyczytac.pl

 


Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA