Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak wypromować książkę?

Podejdź do swojej domowej biblioteczki lub, jeśli preferujesz książki elektroniczne, zajrzyj do czytnika e-booków. Które z książek kupiłaś(eś), bo zobaczyłeś ich reklamę lub zostały polecone przez Twojego ulubionego blogera? Czy bez odpowiednio przygotowanej promocji byłabyś/byłbyś w stanie do nich dotrzeć samodzielnie? Jeszcze niedawno zastanawiałaś(eś) się, jak zabrać się za pisanie książki? Nie zapominaj, że wypromowanie Twojego dzieła może mieć kolosalne znaczenie dla jego popularności. Jak zorganizować promocję książki? Czy reklama telewizyjna książki to dobry pomysł? Jak powinna wyglądać promocja książki dziecięcej? Jesteś autorem i stajesz przed podobnymi pytaniami? Czytaj dalej!

Jak wygląda promocja książki?

Reklama książki: co warto wiedzieć na ten temat? Jak zareklamować książkę? Należy pamiętać, że ogromne znaczenie ma grupa osób, do której dana pozycja jest skierowana. Charakter tej grupy może bowiem wpływać na kształt, jaki przyjmuje prowadzona kampania reklamowa. Formy promocji książki mogą przyjmować różną postać. Jednym z często stosowanych narzędzi są spotkania autorskie czytelnika z pisarzem. W czasie takich spotkać pisarz może odpowiedzieć o swoim dziele, podzielić się ciekawymi anegdotami i informacjami na jego temat, natomiast czytelnicy mogą zadawać pytania, poprosić o autograf itp.

Jak promować książkę? Charakter promocji jest zdeterminowany również tematyką lektury. Warto pamiętać, że nie ma jednego schematu promocyjnego. Wręcz przeciwnie – na obraz reklamy oddziałuje wiele różnych czynników. Jednocześnie jednak nie można zapominać o tym, że umiejętnie przeprowadzona promocja książki może mieć ogromne znaczenie dla jej powodzenia. Jeżeli wydajesz książkę „na własną rękę” i chcesz ją wypromować, możesz skorzystać z usług wyspecjalizowanych w podobnych usługach agencji PR lub wydawnictw self-publishing, które oferują wsparcie autora na etapie wydawania i promowania książki.

Ile kosztuje promocja książki?

Zadajesz sobie pytanie – jak powinna wyglądać reklama książki dla dzieci? Chcesz wypromować płomienny romans lub powieść historyczną? W takim razie na pewno przez Twoją głowę przemknęły również wątpliwości dotyczące kosztów. Jak zrobić promocję książki i zaplanować potencjalne wydatki? Ile kosztuje promocja książki? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – to zależy! Od czego? Po pierwsze, od tego, na jakich działaniach właściwie Ci zależy, jako autorowi książki. Po drugie, priorytetowe znaczenie ma posiadany budżet, w zależności od tego, czy książka jest promowana nakładem wydawnictwa czy może jednak zdecydowaliśmy się na jej samodzielne wydanie, w związku z czym wydatki na reklamę również musimy pokryć z własnej kieszeni.

Jak wypromować własną książkę?

Stajesz przed pytaniem: jak wypromować swoją książkę? Chcesz się dowiedzieć, jak wypromować książkę dla dzieci, książkę naukową lub powieść przygodową? Jak zostało wspomniane już wcześniej, musisz pamiętać, że nie istnieje jedna złota recepta na promocję, a ogromne znaczenie ma wiedza i doświadczenie osób, które zajmują się reklamą książek na co dzień. Warto natomiast zadbać o recenzje w prasie, radiu czy innych środkach masowego przekazu. Odbiorcy powinni się dowiedzieć, że Twoja książka w ogóle istnieje!

Zwróć również uwagę na zagadnienie, jakim jest współpraca z influencerami. W sieci działa wielu blogerów, prowadzących własne blogi o tematyce czytelniczej, na których recenzują książki. Załóżmy optymistyczny scenariusz: bloger, który ma wielu czytelników zdecydował się na przeczytanie Twojej książki i „wpadła mu ona w oko”, w związku z czym na swoim blogu wystawił jej pozytywną recenzję. Część osób, która przeczyta wpis może uznać, że warto się z książką zapoznać, a jeśli również im przypadnie ona do gustu, istnieje szansa, że polecą ją swoim przyjaciołom lub wystawią jej pozytywne opinie na portalach internetowych dla czytelników.

Jeżeli sam(a) uwielbiasz czytać książki, zastanów się, skąd dowiedziałeś się o swoich ulubionych pozycjach, wykluczając oczywiście książki, które należą do pewnego kanonu literackiego lub są lekturami szkolnymi? Przeczytałeś o nich u kogoś na blogu, wpadła Ci w oko recenzja w ulubionym magazynie czy może zaciekawił Cię opis czy hasło reklamujące książkę wrzucone na social media lubianego wydawnictwa? 

Jak wypromować książkę w Internecie?

Przechodzimy do sedna, jakim jest promocja książki w Internecie. Dlaczego ma ona kluczowe znaczenie? Trudno dzisiaj przecenić siłę Internetu: za jego pośrednictwem możemy uczyć się języków obcych, oglądać ulubione filmy i seriale czy zawierać nowe przyjaźnie. Większość z nas na co dzień aktywnie korzysta z sieci, dlatego książka i reklama w Internecie to często bardzo dobrana para. Jak promować książkę w sieci? Warto przyjrzeć się sile, jaką mają social media i influencerzy, nie tylko książkowi. Wielu blogerów i vlogerów tworzy specjalne serie, w których polecane są ulubione produkty, nie tylko związane z główną tematyką ich działalności. Często wśród polecanych znajdują się książki. Im większa jest liczba obserwatorów inluencera, który poleci daną książkę, do tym większej liczby osób dotrze informacja na jej temat i być może zdecydują się oni na przeczytanie danej pozycji książkowej.

Reklama internetowa, jeśli przedmiotem zainteresowania jest książka, może opierać się również na różnych formach promocji realizowanych za pośrednictwem specjalnych serwisów przeznaczonych dla czytelników. Za przykład może posłużyć portal lubimyczytac.pl, dzięki któremu użytkownik ma szansę stworzyć własną wirtualną biblioteczkę i „umieszczać” w niej książki, które planuje przeczytać, ocenić przeczytaną książkę, napisać swoją opinię na jej temat, co może okazać się pomocne dla innych czytelników zainteresowanych daną lekturą i zapoznać się z nowościami wydawniczymi. Jeżeli napisałaś(eś) książkę, za pośrednictwem lubimyczytac.pl możesz stworzyć swój własny profil i uzyskać status Autora1.

ZAPAMIĘTAJ!

  • Marketing i promocja książki mają bardzo duże znaczenie dla dotarcia lektury do potencjalnych czytelników.

  • Jak reklamować książki? Można to robić na wiele różnych sposobów, a w ostatnim czasie bardzo przydatny okazuje się Internet: social media, portale dla czytelników, współpraca z influencerami itp.

  • Promocja książki jest w dużej mierze uzależniona od tego, dla jakich odbiorców została ona napisana. 

1Źródło: www.lubimyczytac.pl

 


Równiez warte przeczytania

24 maja 2019
od-kiedy-czytac-dziecku-i-dlaczego-warto-to-robic
Od kiedy czytać dziecku i dlaczego warto to robić?

Masz dziecko? Może dopiero jesteś w ciąży? Słyszeliście, że czytanie dzieciom ma wiele zalet, dlatego zastanawiacie się, kiedy najlepiej zacząć czytać dziecku? Jak wprowadzić ten rytuał? Od kiedy czytać dziecku w ciąży, czy to w ogóle ma sens i kiedy czytać dziecku w brzuchu? Spróbujmy dzisiaj sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zapakowac-ksiazke-na-prezent-i-nie-zbankrutowac
Jak zapakować książkę na prezent i nie zbankrutować?

Zamierzasz podarować komuś książkę, ale doskonale wiesz, że adresat prezentu zwraca uwagę na jego formę? Zastanawiasz się jak ładnie zapakować książkę w papier? Nie masz pojęcia od czego zacząć pakowanie książek na prezent? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zaczac-czytac-i-polubic-czytanie-ksiazek
Jak zacząć czytać i polubić czytanie książek?

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele zalet niesie za sobą regularne czytanie? Właśnie dlatego zastanawiasz się, jak zachęcić dzieci do czytania, swoich przyjaciół lub, może, siebie? Chcesz wiedzieć, jak zacząć czytać książki, by się nie zniechęcić? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zachecic-dziecko-i-doroslych-do-czytania-sprawdz-kilka-prostych-sposobow
Jak zachęcić dziecko i dorosłych do czytania? Sprawdź kilka prostych sposobów!

Zdajesz sobie sprawę z tego, jakie korzyści niesie za sobą czytanie książek, prawda? Chcesz więcej czytać, ale niestety – w praktyce okazuje się, że kolejne książki kurzą się na domowych półkach i czekają aż po nie sięgniesz? Zastanawiasz się, jak zachęcić siebie do czytania książek? Co zrobić, żeby Twoja pociecha częściej sięgała po ciekawe lektury? Mamy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-wymyslic-tytul-ksiazki-i-dlaczego-jest-on-tak-istotny
Jak wymyślić tytuł książki i dlaczego jest on tak istotny?

Chcesz napisać książkę? Może od jakiegoś czasu piszesz do szuflady? Zastanawiasz się, jak napisać własną książkę i co może potencjalnie skłonić czytelników do tego, by sięgnęli właśnie po tą pozycję? Oczywiście, w tym kontekście pojawia się jedno zasadnicze pytanie: jaki tytuł dla książki będzie wystarczająco „chwytliwy”? Skąd wziąć pomysł na tytuł książki dla dzieci, romansu, kryminału czy tytuł do książki fantastycznej? Spróbujmy rozwinąć ten temat!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-przechowywac-ksiazki-pomysly-i-sposoby-dzieki-ktorym-twoje-mieszkanie-nabierze-blasku
Jak przechowywać książki: pomysły i sposoby, dzięki którym Twoje mieszkanie nabierze blasku!

Jesteś właścicielką/właścicielem całkiem pokaźnej biblioteczki? Sen z powiek spędza Ci przechowywanie książek w salonie – upychasz je, jak tylko możesz i nie masz pojęcia co zrobić, by uporządkować swoje zbiory? Zastanawiasz się, jak przechowywać książki w małym mieszkaniu? To artykuł dla Ciebie! Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-komiksy-5-zalet-komiksow-o-ktorych-warto-pamietac
Dlaczego warto czytać komiksy? 5 zalet komiksów, o których warto pamiętać!

Wiesz, że warto czytać książki, prawda? Znamy korzyści z czytania dzieciom, ale co z komiksami? Czy czytanie komiksów ma swoje zalety? Jakie korzyści płyną z czytania komiksów? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-dzieciom-5-powodow-dla-ktorych-powinniscie-to-robic
Dlaczego warto czytać dzieciom? 5 powodów, dla których powinniście to robić!

Masz dziecko? Zastanawiasz się, dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne? Chcesz wiedzieć, jak wybierać książeczki i na jakie korzyści z czytania dzieciom warto przede wszystkim zwrócić uwagę? Czy czytanie dziecku w ciąży ma w ogóle sens? Dlaczego powinniśmy czytać książki? Dzisiejszy artykuł poświęcimy właśnie temu zagadnieniu! Zapraszamy!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
czy-czytanie-rozwija-mozg
Czy czytanie rozwija mózg?

Pewnie wielokrotnie obiło Ci się o uszy, że warto czytać książki, prawda? Zastanawiasz się, o co właściwie tyle szumu? Dlaczego książki powinny mieć dla nas tak duże znaczenie i jaki jest wpływ czytania na mózg? Właśnie dlatego dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak czytanie książek wpływa na mózg i co sprawia, że dobrze jest sięgnąć po kolejną lekturę?

Kiedy ostatnio byłaś(eś) na siłowni? Może biegasz lub chodzisz na jogę? Dbasz o swoje ciało, ale czy pamiętasz o tym, by zatroszczyć się o kondycję własnego umysłu. Czytanie książek a mózg: o czym warto pamiętać? Przede wszystkim, czytając musisz się skupić. Na pewno znasz to uczucie, kiedy podczas czytania Twoje myśli odpłynęły na chwilę w inną stronę i ocknęłaś/ocknąłeś się w momencie, w którym chciałaś(eś) przerzucić kartkę, ale zorientowałaś(eś) się, że w zasadzie nie masz pojęcia co właśnie przeczytałaś(eś)? No właśnie! Wtedy musiałaś(eś) wrócić do czytanego tekstu i przerobić go jeszcze raz. Koncentracja w czasie czytania ma więc priorytetowe znaczenie, by książka została przez nas rzeczywiście zrozumiana. 

Czytając nie masz innego wyjścia – musisz myśleć. W końcu każda czytana lektura jest dla Ciebie „workiem” z nowymi informacjami, nawet jeśli służy wyłącznie ku rozrywce. Często książki stają się dla nas również przyczynkiem do głębszej refleksji nad określonym zagadnieniem, w wielu przypadkach są inspiracją do pogłębienia swojej wiedzy w konkretnym zakresie. Czasami przeczytana książka może stać się zarzewiem, które rozpali w nas nową pasję. Chyba większość osób ma „na swoim koncie” przynajmniej jedną książkę, która zrobiła na nim ogromne wrażenie i stała się powodem, dla którego głębiej „pokopaliśmy” w dostępnych źródłach.

Ludzki mózg i czytanie to doskonale dobrana para. Wpływ czytania książek na mózg to kwestia, o której warto pamiętać. Czytając często uczymy się nowych rzeczy – na przykład zdobywamy informacje, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia (nawet książki stricte rozrywkowe w wielu przypadkach wykazują dużą dbałość o zgodność szczegółów). W towarzystwie książek niekiedy uczymy się nowych słów, poszerzając w ten sposób zasób swojego słownictwa itp.

Czytanie może mieć ogromny wpływ na naszą wyobraźnię. Dlaczego? Kiedy czytasz o jakiś wydarzeniach, postaciach itp., to przed Twoimi oczami pojawiają się obrazy, prawda? Twoja wyobraźnia nie pracuje samodzielnie podsuwając Ci konkretne rozwiązania? Czy oglądając film po przeczytaniu książki, na podstawie której został on nakręcony nie czujesz się zdziwiona(y), bo poszczególni bohaterowie wyglądają nieco inaczej, niż to sobie wyobrażałaś(eś)? To całkowicie naturalne, w czasie czytania Twoja wyobraźnia przecież zwykle pracuje na pełnych obrotach.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że czytanie niesie za sobą szereg zalet, ale niestety, z książkami ostatnio Ci nie po drodze? Skorzystaj z naszych wskazówek!

1. Spróbuj wyselekcjonować te książki, które rzeczywiście mają szansę skraść Twoje serce – od ciekawej lektury będzie Ci się ciężej oderwać.

2. Miej książkę przy sobie w komunikacji miejskiej, w kolejce do lekarza itp. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że zdecydujesz się po nią sięgnąć.

3. Ustal, że codziennie poświęcić określoną ilość czasu na czytanie, na przykład tuż przed snem, kiedy zwykle mamy trochę więcej czasu na własne rozrywki.

ZAPAMIĘTAJMY!

Czemu warto czytać książki? Czytanie skłania Cię do skoncentrowania się na książce oraz zachęca do myślenia, zwłaszcza jeśli książka jest naszpikowana ciekawymi informacjami.

Książki mogą poszerzać zasób Twojego słownictwa oraz ćwiczyć Twoją wyobraźnię. 

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
audiobook-czy-ksiazka-co-wygrywa-to-starcie
Audiobook czy książka: co wygrywa to starcie?

Jeszcze do niedawna do dyspozycji mieliśmy wyłącznie książki papierowe, ale dzisiaj możemy skupić się na ich alternatywach: e-bookach lub audiobookach! Pojawiają się więc zasadnicze pytania: co jest lepsze – książka czy ebook? Co wybrać? Książki i audiobooki: co może Ci się bardziej przydać? Audiobook vs książka tradycyjna – spróbujmy porównać te dwa rozwiązania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
zapach-ksiazek-nowych-i-uzywanych
Zapach książek nowych i używanych: co warto wiedzieć na ten temat?

Jeżeli jesteś molem książkowym, na pewno niejednokrotnie „rzucił Ci się w nos” specyficzny zapach niektórych książek. Czym pachną nowe książki? Skąd się bierze charakterystyczny zapach leciwych książek? Chcesz wiedzieć, jak usunąć zapach starych książek? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
szybkie-czytanie
Szybkie czytanie. Prawda czy fałsz?

Uważasz, że czytasz zdecydowanie za wolno? Zamierzasz czytać więcej, szybciej i efektywniej? Zalewa Cię tona maili, a lista książek „do przeczytania” cały czas się wydłuża, dlatego tempo, z jakim czytasz ma dla Ciebie kolosalne znaczenie? Chcesz posiąść umiejętność, jaką jest szybkie czytanie? Zastanawiasz się, czy w ogóle i jakie korzyści może dać Ci szybkie czytanie? Zadajesz sobie pytanie: czy szybkie czytanie działa? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA