6 września 2020
Jaka książka do nauki czytania dla dzieci będzie strzałem w dziesiątkę?

Jaka książka do nauki czytania dla dzieci będzie strzałem w dziesiątkę?

6 min

Twoja pociecha jest w wieku, w którym powinna rozpocząć swoją przygodę z książkami? W związku z tym, zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do czytania? Podstawowe znaczenie ma rodzaj książek, jakie mu proponujesz. Najlepsza książka do nauki czytania powinna odpowiadać potrzebom i zainteresowaniom dziecka. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi, dzięki którym łatwiej wybierzesz odpowiednią pozycję!

Najlepsza książka do nauki czytania dla dzieci: na co warto zwrócić uwagę?

W praktyce, książki do nauki czytania muszą być dostosowane do wieku dzieci oraz poziomu ich umiejętności czytania. Inna książeczka do nauki czytania będzie najbardziej odpowiednia, jeśli dziecko czyta w miarę płynnie i lektura ma służyć głównie temu, żeby mogło doskonalić swoje umiejętności, a inna, jeżeli mały czytelnik dopiero staje się adeptem trudnej sztuki czytania. W tym ostatnim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem będzie książka do nauki czytania sylabami.


Poza tym, wybierając książkę do nauki czytania dla 5-latka czy 6-latka, należy skupić się na indywidualnych preferencjach i zainteresowaniach dziecka. Jeśli brzdąc uwielbia konkretnych bohaterów bajek, warto poszukać książeczek do czytania, w których występują właśnie te postacie. Dla dziecka będzie to dodatkowy bodziec do nauki. Uważnie obserwuj, po jakie książki do czytania najczęściej sięga dziecko – to pozwoli Ci określić jego wymagania i łatwiej wybrać kolejne pozycje.


Oczywiście, podstawą selekcji elementarzy do nauki czytania powinien być również wiek dziecka. Książki do nauki czytania dla 6 – latków, podobnie jak książki do nauki czytania dla 7-latków będą bardziej zaawansowane niż książeczki przeznaczone dla młodszych dzieci. Szukając interesujących książek, koniecznie zwróć uwagę również na atrakcyjny sposób wydania – piękne ilustracje przyciągną uwagę dziecka i zachęcą brzdąca do tego, żeby sięgnąć po książkę.

Książki dla dzieci do nauki czytania dla dzieci: 9 tytułów, po które warto sięgnąć!

Nie masz pojęcia, jaka książka do nauki czytania będzie najlepsza? Zastanawiasz się, po które tytuły rzeczywiście warto sięgnąć, żeby zachęcić dziecko do tej czynności? Musisz pamiętać, że dobór takich książek nie powinien być przypadkowy – ciekawa książeczka nie tylko stanie się dla dziecka potrzebnym wsparciem w czasie doskonalenia swoich umiejętności, ale może również mieć wpływ na ukształtowanie się jego czytelniczej postawy. Chcesz wybrać interesujące książki dla dzieci uczących się czytać? W takim razie, skorzystaj z naszych propozycji!


„Książkożercy. Kolega z okna” Grażyna Nowak – Balcer. To książeczka z poziomu pierwszego, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku dzieci, które dopiero zaczynają naukę czytania i potrzebują prostego, ale jednocześnie ciekawie skonstruowanego tekstu. W serii „Książkożercy” dostępnych jest wiele innych pozycji z różnych poziomów, dzięki czemu książki można dostosowywać do umiejętności dziecka.


„Nauka czytania” Agnieszka Łubkowska. Pięknie wydana książka idealna dla początkujących. Książeczka skupia się nie tylko na nauce pojedynczych literek, ale również na nauce czytania sylabami. Książki do nauki czytania metodą sylabową są bardzo dużym wsparciem w procesie ćwiczenia umiejętności czytelniczych dziecka. Estetyczne ilustracje, ciekawe ćwiczenia oraz pomocne wskazówki dla rodziców sprawiają, że praca z książką to prawdziwa przyjemność.


„Elementarz” Marian Falski. Tej książki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – wielu rodziców pamięta ją jeszcze pewnie z czasów szkolnych. Mimo, że pierwsze wydanie pojawiło się na rynku ponad sto lat temu, książka ciągle się nie starzeje. Jeżeli nie wiesz, jaki elementarz do nauki czytania warto wybrać, zastanów się nad tym klasycznym rozwiązaniem. To doskonała pierwsza książka do nauki czytania, która wprowadzi dziecko w świat liter!


„Czytamy sylabami. Ale smrodek” Cristina Losantos, Elisenda Roca. Ta pozycja to idealna książka do czytania sylabami, która nie tylko pozwala dziecku na efektywne trenowanie umiejętności czytania, ale dodatkowo pokazuje dziecku, jak istotna w codziennym życiu jest prawidłowa higiena. Niekwestionowaną zaletą książki są dodatkowo ciekawe ilustracje, zachęcające do nauki. Jeżeli szukasz książki do czytania sylabowego dla dziecka, zwróć uwagę również na pozostałe książeczki z serii „Czytamy sylabami”.


„Wierszyki łamijęzyki. Polskim szlakiem” Izabela Michta. Szukając książki do nauki czytania dla sześciolatków, zdecydowanie warto sięgnąć po tę propozycję. Śmieszne wierszyki nie tylko umożliwią dzieciom efektywne trenowanie umiejętności czytania, ale staną się również doskonałym treningiem wymowy.


„Pierwsze czytanki na wieczory i poranki” Maria Szarf, Agnieszka Frączek, Joanna Krzyżanek. Jak sama nazwa wskazuje – to książka idealna dla początkujących. Dziecko może czytać ją samodzielnie lub razem z rodzicem, w zależności od indywidualnych potrzeb.


„Czytam sobie. Wielbi bal Smerfetki” Justyna Bednarek. Smerfy to postacie uwielbiane przez całe pokolenia dzieci – jeśli Twoje dziecko również jest ich zdeklarowanym fanem, koniecznie sięgnij po tę książeczkę i pozwól dziecku sprawdzić, jak potoczy się bal organizowany w wiosce smerfów. To książeczka z poziomu pierwszego, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się nawet w przypadku początkujących czytelników.


„Czytam sobie. Baba Jaga i Duch Puszczy” Zbigniew Dmitroca. Postać Baby Jagi funkcjonuje w polskim folklorze od wieków, a tak książeczka będzie dla dziecka szansą na to, żeby lepiej zapoznać się z jej bardziej nowoczesną wersją!


„Czytam sobie. Planety Pana Mikołaja” Anna Czerwińska – Rydel. Co czytać dzieciom? Ta książeczka będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli Twoje dziecko interesuje się kosmosem. Dzięki niej, czytelnik będzie miał szansę ćwiczyć swoje czytelnicze umiejętności, jednocześnie lepiej poznając postać Mikołaja Kopernika – jednego z największych naukowców w dziejach!


ZAPAMIĘTAJ! Wybór książek do nauki czytania ma kolosalne znaczenie, nie tylko z uwagi na to, że ciekawa, ładnie wydana książeczka będzie dla dziecka stanowiła większą zachętę do ćwiczeń, ale również z uwagi na to, że pierwsze książeczki, które pojawiają się w rękach małego czytelnika mogą mieć duży wpływ na jego późniejszą postawę. Wybierając odpowiednie książki zwróć więc przede wszystkim uwagę na wiek dziecka, poziom umiejętności oraz jego indywidualne zainteresowania.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania