Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak zaprojektować okładkę książki?

Jedno z najbardziej znanych polskich powiedzeń mówi wprawdzie, żeby nie oceniać książki po okładce, ale niech pierwszy rzuci kamień ten, kto chociaż raz w życiu nie wybrał konkretnego egzemplarza właśnie dlatego, że zaintrygowała go okładka. Nie oszukujmy się, okładka książki ma dla wielu konsumentów ogromne znaczenie, dlatego warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Jeszcze niedawno zastanawiałaś(eś) się, jak wydać swoją pierwszą książkę, a teraz stajesz przed pytaniem, jak zaprojektować okładkę do książki? Zebraliśmy kilka wskazówek, mamy nadzieję, że Ci pomogą!

Jak stworzyć okładkę do książki?

Wyjaśniliśmy już sobie, dlaczego tworzenie okładek jest tak istotne. Umiejętnie wykonany projekt okładki może bowiem przyciągnąć uwagę potencjalnego czytelnika. Co więcej, sam proces jakim jest projektowanie okładki do książki powinien zakładać stworzenie okładki, która koresponduje z daną lekturą. Co to oznacza? Inaczej będzie wyglądała okładka romansu, książki przygodowej, horroru, a jeszcze inaczej należy przygotować projekt okładki książki dla dzieci, co w przypadku brzdąców ma szczególne znaczenie, ponieważ okładka powinna przyciągać ich uwagę i zachęcać do tego, by sprawdzili, co książka „ma w środku”. Zwykle okładka książki w jakiś sposób odnosi się do jej fabuły. 
 
Grzbiet książki to miejsce, w którym zazwyczaj umieszczany jest jej tytuł i nazwisko autora. To praktyczne rozwiązanie, książki zwykle na półkach są ustawiane w sposób, w którym widoczny jest wyłącznie ich grzbiet, dlatego warto na nim umieścić najistotniejsze informacje, pozwalające na wybór odpowiedniej lektury. Tył okładki z kolei jest najczęściej zagospodarowany przez krótką notatkę o autorze. Notatka zwykle zawiera też podstawowe informacje na temat samej książki. Tekst umieszczony na tyle jest wbrew pozorom bardzo ważny – kupujący niekiedy czyta go w nadziei, że pozwoli mu to podjąć decyzję o zakupie konkretnej książki. 
 
Co więcej, niezwykle istotną kwestią są wymiary okładek na książki – należy mieć to na uwadze – oraz odpowiedni program, który ułatwi projektowanie okładek książek. Zaprojektowanie okładki można zlecić profesjonaliście, posiadającemu nie tylko odpowiednie kwalifikacje, ale również doświadczenie w realizacji tego rodzaju zleceń. Na rynku dostępne są także nowoczesne rozwiązania, które upraszczają zaprojektowanie okładki, tak jak kreator Canva.

Jak zaprojektować okładkę na książkę?

Gotową książkę możesz na użytek prywatny obłożyć samodzielnie, na przykład po to, by nie zniszczyć jej okładki. Projekt okładki książki, którą wykonasz własnoręcznie bywa okazją do uruchomienia pokładów własnej kreatywności. Okładkę możesz wykonać z papieru, ozdabiając ją zgodnie z własnymi preferencjami estetycznymi. Bardzo ciekawy efekt wizualny dają również okładki filcowe, a jeśli pod ręką masz stare plakaty ulubionych zespołów, śmiało możesz wykorzystać je, jako materiał do wykonania okładki. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy przede wszystkim od tego, jak oceniasz swoje zdolności manualne oraz czy preferujesz proste rozwiązania, bazujące na materiałach, jakie masz pod ręką, czy jesteś w stanie poszukać potrzebnych tworzyw w specjalistycznych sklepach itp.

Jeżeli chcesz zrobić komuś miły prezent i zależy Ci na eleganckiej, klasycznej oprawie, książkę możesz oddać w ręce profesjonalnej firmy introligatorskiej. Firmy introligatorskie często proponują oprawienie książki w płótno. Takie rozwiązanie ma szansę sprawdzić się szczególnie w przypadku książek, które chcesz efektywnie zabezpieczyć przed uszkodzeniem, jednocześnie troszcząc się o estetyczną stronę przedsięwzięcia. Koszt podobnej usługi jest uzależniony od formatu książki i wybranego materiału – warto mieć to na uwadze.

Nie chcesz samodzielnie wykonać okładki na książkę, a jednocześnie zależy Ci na tym, by była ona estetycznie obłożona? Kup gotową okładkę lub etui! W sklepach znajdziesz mnóstwo ciekawych wzorów, dzięki czemu możesz zdecydować się na produkt, który wpisuje się w Twój gust. O książki warto dbać – to pozwoli im odwdzięczyć Ci się dobrym stanem! Znasz kogoś, kto jest wielkim miłośnikiem czytania i zawsze narzeka na to, że jego książki szybko się niszczą? Bliska Ci osoba często podróżuje w towarzystwie książek i wiesz, że dba o ich wygląd? Samodzielnie wykonana okładka na książkę lub gotowy produkt mogą okazać się doskonałym pomysłem na drobny, niezobowiązujący upominek. 

ZAPAMIĘTAJ!

Mimo, że teoretycznie, jak głosi stare przysłowie, książki nie powinno oceniać się po okładce (chociaż oczywiście to metaforyczne określenie, odnoszące się do oceniania człowieka po wyglądzie), okładka często ma wpływ na decyzje zakupowe potencjalnych czytelników.

Projekt okładki książki jest więc istotnym elementem jej powstawania, a sama okładka zwykle nawiązuje w jakiś sposób do fabuły czy tematyki lektury. Tekst, który umieszczony zostanie na jej tylnej części musi być przemyślany, ciekawy i chwytliwy – powinien przyciągać uwagę czytelnika.

Marzy Ci się ciekawa okładka na książkę? Możesz wykonać ją samodzielnie – uruchom swoją kreatywność! Jeżeli prace ręczne nie są tym, co lubisz najbardziej, masz jeszcze jedną opcję: zakup gotowej, designerskiej okładki lub etui na książkę, co może okazać się także bardzo ciekawym prezentem dla miłośników czytania.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA