Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak zaprojektować okładkę książki?

Jedno z najbardziej znanych polskich powiedzeń mówi wprawdzie, żeby nie oceniać książki po okładce, ale niech pierwszy rzuci kamień ten, kto chociaż raz w życiu nie wybrał konkretnego egzemplarza właśnie dlatego, że zaintrygowała go okładka. Nie oszukujmy się, okładka książki ma dla wielu konsumentów ogromne znaczenie, dlatego warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Jeszcze niedawno zastanawiałaś(eś) się, jak wydać swoją pierwszą książkę, a teraz stajesz przed pytaniem, jak zaprojektować okładkę do książki? Zebraliśmy kilka wskazówek, mamy nadzieję, że Ci pomogą!

Jak stworzyć okładkę do książki?

Wyjaśniliśmy już sobie, dlaczego tworzenie okładek jest tak istotne. Umiejętnie wykonany projekt okładki może bowiem przyciągnąć uwagę potencjalnego czytelnika. Co więcej, sam proces jakim jest projektowanie okładki do książki powinien zakładać stworzenie okładki, która koresponduje z daną lekturą. Co to oznacza? Inaczej będzie wyglądała okładka romansu, książki przygodowej, horroru, a jeszcze inaczej należy przygotować projekt okładki książki dla dzieci, co w przypadku brzdąców ma szczególne znaczenie, ponieważ okładka powinna przyciągać ich uwagę i zachęcać do tego, by sprawdzili, co książka „ma w środku”. Zwykle okładka książki w jakiś sposób odnosi się do jej fabuły. 
 
Grzbiet książki to miejsce, w którym zazwyczaj umieszczany jest jej tytuł i nazwisko autora. To praktyczne rozwiązanie, książki zwykle na półkach są ustawiane w sposób, w którym widoczny jest wyłącznie ich grzbiet, dlatego warto na nim umieścić najistotniejsze informacje, pozwalające na wybór odpowiedniej lektury. Tył okładki z kolei jest najczęściej zagospodarowany przez krótką notatkę o autorze. Notatka zwykle zawiera też podstawowe informacje na temat samej książki. Tekst umieszczony na tyle jest wbrew pozorom bardzo ważny – kupujący niekiedy czyta go w nadziei, że pozwoli mu to podjąć decyzję o zakupie konkretnej książki. 
 
Co więcej, niezwykle istotną kwestią są wymiary okładek na książki – należy mieć to na uwadze – oraz odpowiedni program, który ułatwi projektowanie okładek książek. Zaprojektowanie okładki można zlecić profesjonaliście, posiadającemu nie tylko odpowiednie kwalifikacje, ale również doświadczenie w realizacji tego rodzaju zleceń. Na rynku dostępne są także nowoczesne rozwiązania, które upraszczają zaprojektowanie okładki, tak jak kreator Canva.

Jak zaprojektować okładkę na książkę?

Gotową książkę możesz na użytek prywatny obłożyć samodzielnie, na przykład po to, by nie zniszczyć jej okładki. Projekt okładki książki, którą wykonasz własnoręcznie bywa okazją do uruchomienia pokładów własnej kreatywności. Okładkę możesz wykonać z papieru, ozdabiając ją zgodnie z własnymi preferencjami estetycznymi. Bardzo ciekawy efekt wizualny dają również okładki filcowe, a jeśli pod ręką masz stare plakaty ulubionych zespołów, śmiało możesz wykorzystać je, jako materiał do wykonania okładki. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy przede wszystkim od tego, jak oceniasz swoje zdolności manualne oraz czy preferujesz proste rozwiązania, bazujące na materiałach, jakie masz pod ręką, czy jesteś w stanie poszukać potrzebnych tworzyw w specjalistycznych sklepach itp.

Jeżeli chcesz zrobić komuś miły prezent i zależy Ci na eleganckiej, klasycznej oprawie, książkę możesz oddać w ręce profesjonalnej firmy introligatorskiej. Firmy introligatorskie często proponują oprawienie książki w płótno. Takie rozwiązanie ma szansę sprawdzić się szczególnie w przypadku książek, które chcesz efektywnie zabezpieczyć przed uszkodzeniem, jednocześnie troszcząc się o estetyczną stronę przedsięwzięcia. Koszt podobnej usługi jest uzależniony od formatu książki i wybranego materiału – warto mieć to na uwadze.

Nie chcesz samodzielnie wykonać okładki na książkę, a jednocześnie zależy Ci na tym, by była ona estetycznie obłożona? Kup gotową okładkę lub etui! W sklepach znajdziesz mnóstwo ciekawych wzorów, dzięki czemu możesz zdecydować się na produkt, który wpisuje się w Twój gust. O książki warto dbać – to pozwoli im odwdzięczyć Ci się dobrym stanem! Znasz kogoś, kto jest wielkim miłośnikiem czytania i zawsze narzeka na to, że jego książki szybko się niszczą? Bliska Ci osoba często podróżuje w towarzystwie książek i wiesz, że dba o ich wygląd? Samodzielnie wykonana okładka na książkę lub gotowy produkt mogą okazać się doskonałym pomysłem na drobny, niezobowiązujący upominek. 

ZAPAMIĘTAJ!

Mimo, że teoretycznie, jak głosi stare przysłowie, książki nie powinno oceniać się po okładce (chociaż oczywiście to metaforyczne określenie, odnoszące się do oceniania człowieka po wyglądzie), okładka często ma wpływ na decyzje zakupowe potencjalnych czytelników.

Projekt okładki książki jest więc istotnym elementem jej powstawania, a sama okładka zwykle nawiązuje w jakiś sposób do fabuły czy tematyki lektury. Tekst, który umieszczony zostanie na jej tylnej części musi być przemyślany, ciekawy i chwytliwy – powinien przyciągać uwagę czytelnika.

Marzy Ci się ciekawa okładka na książkę? Możesz wykonać ją samodzielnie – uruchom swoją kreatywność! Jeżeli prace ręczne nie są tym, co lubisz najbardziej, masz jeszcze jedną opcję: zakup gotowej, designerskiej okładki lub etui na książkę, co może okazać się także bardzo ciekawym prezentem dla miłośników czytania.

Równiez warte przeczytania

24 maja 2019
od-kiedy-czytac-dziecku-i-dlaczego-warto-to-robic
Od kiedy czytać dziecku i dlaczego warto to robić?

Masz dziecko? Może dopiero jesteś w ciąży? Słyszeliście, że czytanie dzieciom ma wiele zalet, dlatego zastanawiacie się, kiedy najlepiej zacząć czytać dziecku? Jak wprowadzić ten rytuał? Od kiedy czytać dziecku w ciąży, czy to w ogóle ma sens i kiedy czytać dziecku w brzuchu? Spróbujmy dzisiaj sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zapakowac-ksiazke-na-prezent-i-nie-zbankrutowac
Jak zapakować książkę na prezent i nie zbankrutować?

Zamierzasz podarować komuś książkę, ale doskonale wiesz, że adresat prezentu zwraca uwagę na jego formę? Zastanawiasz się jak ładnie zapakować książkę w papier? Nie masz pojęcia od czego zacząć pakowanie książek na prezent? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zaczac-czytac-i-polubic-czytanie-ksiazek
Jak zacząć czytać i polubić czytanie książek?

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele zalet niesie za sobą regularne czytanie? Właśnie dlatego zastanawiasz się, jak zachęcić dzieci do czytania, swoich przyjaciół lub, może, siebie? Chcesz wiedzieć, jak zacząć czytać książki, by się nie zniechęcić? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-zachecic-dziecko-i-doroslych-do-czytania-sprawdz-kilka-prostych-sposobow
Jak zachęcić dziecko i dorosłych do czytania? Sprawdź kilka prostych sposobów!

Zdajesz sobie sprawę z tego, jakie korzyści niesie za sobą czytanie książek, prawda? Chcesz więcej czytać, ale niestety – w praktyce okazuje się, że kolejne książki kurzą się na domowych półkach i czekają aż po nie sięgniesz? Zastanawiasz się, jak zachęcić siebie do czytania książek? Co zrobić, żeby Twoja pociecha częściej sięgała po ciekawe lektury? Mamy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-wymyslic-tytul-ksiazki-i-dlaczego-jest-on-tak-istotny
Jak wymyślić tytuł książki i dlaczego jest on tak istotny?

Chcesz napisać książkę? Może od jakiegoś czasu piszesz do szuflady? Zastanawiasz się, jak napisać własną książkę i co może potencjalnie skłonić czytelników do tego, by sięgnęli właśnie po tą pozycję? Oczywiście, w tym kontekście pojawia się jedno zasadnicze pytanie: jaki tytuł dla książki będzie wystarczająco „chwytliwy”? Skąd wziąć pomysł na tytuł książki dla dzieci, romansu, kryminału czy tytuł do książki fantastycznej? Spróbujmy rozwinąć ten temat!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-przechowywac-ksiazki-pomysly-i-sposoby-dzieki-ktorym-twoje-mieszkanie-nabierze-blasku
Jak przechowywać książki: pomysły i sposoby, dzięki którym Twoje mieszkanie nabierze blasku!

Jesteś właścicielką/właścicielem całkiem pokaźnej biblioteczki? Sen z powiek spędza Ci przechowywanie książek w salonie – upychasz je, jak tylko możesz i nie masz pojęcia co zrobić, by uporządkować swoje zbiory? Zastanawiasz się, jak przechowywać książki w małym mieszkaniu? To artykuł dla Ciebie! Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-komiksy-5-zalet-komiksow-o-ktorych-warto-pamietac
Dlaczego warto czytać komiksy? 5 zalet komiksów, o których warto pamiętać!

Wiesz, że warto czytać książki, prawda? Znamy korzyści z czytania dzieciom, ale co z komiksami? Czy czytanie komiksów ma swoje zalety? Jakie korzyści płyną z czytania komiksów? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
dlaczego-warto-czytac-dzieciom-5-powodow-dla-ktorych-powinniscie-to-robic
Dlaczego warto czytać dzieciom? 5 powodów, dla których powinniście to robić!

Masz dziecko? Zastanawiasz się, dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne? Chcesz wiedzieć, jak wybierać książeczki i na jakie korzyści z czytania dzieciom warto przede wszystkim zwrócić uwagę? Czy czytanie dziecku w ciąży ma w ogóle sens? Dlaczego powinniśmy czytać książki? Dzisiejszy artykuł poświęcimy właśnie temu zagadnieniu! Zapraszamy!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
czy-czytanie-rozwija-mozg
Czy czytanie rozwija mózg?

Pewnie wielokrotnie obiło Ci się o uszy, że warto czytać książki, prawda? Zastanawiasz się, o co właściwie tyle szumu? Dlaczego książki powinny mieć dla nas tak duże znaczenie i jaki jest wpływ czytania na mózg? Właśnie dlatego dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak czytanie książek wpływa na mózg i co sprawia, że dobrze jest sięgnąć po kolejną lekturę?

Kiedy ostatnio byłaś(eś) na siłowni? Może biegasz lub chodzisz na jogę? Dbasz o swoje ciało, ale czy pamiętasz o tym, by zatroszczyć się o kondycję własnego umysłu. Czytanie książek a mózg: o czym warto pamiętać? Przede wszystkim, czytając musisz się skupić. Na pewno znasz to uczucie, kiedy podczas czytania Twoje myśli odpłynęły na chwilę w inną stronę i ocknęłaś/ocknąłeś się w momencie, w którym chciałaś(eś) przerzucić kartkę, ale zorientowałaś(eś) się, że w zasadzie nie masz pojęcia co właśnie przeczytałaś(eś)? No właśnie! Wtedy musiałaś(eś) wrócić do czytanego tekstu i przerobić go jeszcze raz. Koncentracja w czasie czytania ma więc priorytetowe znaczenie, by książka została przez nas rzeczywiście zrozumiana. 

Czytając nie masz innego wyjścia – musisz myśleć. W końcu każda czytana lektura jest dla Ciebie „workiem” z nowymi informacjami, nawet jeśli służy wyłącznie ku rozrywce. Często książki stają się dla nas również przyczynkiem do głębszej refleksji nad określonym zagadnieniem, w wielu przypadkach są inspiracją do pogłębienia swojej wiedzy w konkretnym zakresie. Czasami przeczytana książka może stać się zarzewiem, które rozpali w nas nową pasję. Chyba większość osób ma „na swoim koncie” przynajmniej jedną książkę, która zrobiła na nim ogromne wrażenie i stała się powodem, dla którego głębiej „pokopaliśmy” w dostępnych źródłach.

Ludzki mózg i czytanie to doskonale dobrana para. Wpływ czytania książek na mózg to kwestia, o której warto pamiętać. Czytając często uczymy się nowych rzeczy – na przykład zdobywamy informacje, o których dotychczas nie mieliśmy pojęcia (nawet książki stricte rozrywkowe w wielu przypadkach wykazują dużą dbałość o zgodność szczegółów). W towarzystwie książek niekiedy uczymy się nowych słów, poszerzając w ten sposób zasób swojego słownictwa itp.

Czytanie może mieć ogromny wpływ na naszą wyobraźnię. Dlaczego? Kiedy czytasz o jakiś wydarzeniach, postaciach itp., to przed Twoimi oczami pojawiają się obrazy, prawda? Twoja wyobraźnia nie pracuje samodzielnie podsuwając Ci konkretne rozwiązania? Czy oglądając film po przeczytaniu książki, na podstawie której został on nakręcony nie czujesz się zdziwiona(y), bo poszczególni bohaterowie wyglądają nieco inaczej, niż to sobie wyobrażałaś(eś)? To całkowicie naturalne, w czasie czytania Twoja wyobraźnia przecież zwykle pracuje na pełnych obrotach.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że czytanie niesie za sobą szereg zalet, ale niestety, z książkami ostatnio Ci nie po drodze? Skorzystaj z naszych wskazówek!

1. Spróbuj wyselekcjonować te książki, które rzeczywiście mają szansę skraść Twoje serce – od ciekawej lektury będzie Ci się ciężej oderwać.

2. Miej książkę przy sobie w komunikacji miejskiej, w kolejce do lekarza itp. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że zdecydujesz się po nią sięgnąć.

3. Ustal, że codziennie poświęcić określoną ilość czasu na czytanie, na przykład tuż przed snem, kiedy zwykle mamy trochę więcej czasu na własne rozrywki.

ZAPAMIĘTAJMY!

Czemu warto czytać książki? Czytanie skłania Cię do skoncentrowania się na książce oraz zachęca do myślenia, zwłaszcza jeśli książka jest naszpikowana ciekawymi informacjami.

Książki mogą poszerzać zasób Twojego słownictwa oraz ćwiczyć Twoją wyobraźnię. 

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
audiobook-czy-ksiazka-co-wygrywa-to-starcie
Audiobook czy książka: co wygrywa to starcie?

Jeszcze do niedawna do dyspozycji mieliśmy wyłącznie książki papierowe, ale dzisiaj możemy skupić się na ich alternatywach: e-bookach lub audiobookach! Pojawiają się więc zasadnicze pytania: co jest lepsze – książka czy ebook? Co wybrać? Książki i audiobooki: co może Ci się bardziej przydać? Audiobook vs książka tradycyjna – spróbujmy porównać te dwa rozwiązania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
zapach-ksiazek-nowych-i-uzywanych
Zapach książek nowych i używanych: co warto wiedzieć na ten temat?

Jeżeli jesteś molem książkowym, na pewno niejednokrotnie „rzucił Ci się w nos” specyficzny zapach niektórych książek. Czym pachną nowe książki? Skąd się bierze charakterystyczny zapach leciwych książek? Chcesz wiedzieć, jak usunąć zapach starych książek? Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
12 kwietnia 2019
szybkie-czytanie
Szybkie czytanie. Prawda czy fałsz?

Uważasz, że czytasz zdecydowanie za wolno? Zamierzasz czytać więcej, szybciej i efektywniej? Zalewa Cię tona maili, a lista książek „do przeczytania” cały czas się wydłuża, dlatego tempo, z jakim czytasz ma dla Ciebie kolosalne znaczenie? Chcesz posiąść umiejętność, jaką jest szybkie czytanie? Zastanawiasz się, czy w ogóle i jakie korzyści może dać Ci szybkie czytanie? Zadajesz sobie pytanie: czy szybkie czytanie działa? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA