5 kwietnia 2019
Jak zaprojektować okładkę książki?

Jak zaprojektować okładkę książki?

5 min

Jedno z najbardziej znanych polskich powiedzeń mówi wprawdzie, żeby nie oceniać książki po okładce, ale niech pierwszy rzuci kamień ten, kto chociaż raz w życiu nie wybrał konkretnego egzemplarza właśnie dlatego, że zaintrygowała go okładka. Nie oszukujmy się, okładka książki ma dla wielu konsumentów ogromne znaczenie, dlatego warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Jeszcze niedawno zastanawiałaś(eś) się, jak wydać swoją pierwszą książkę, a teraz stajesz przed pytaniem, jak zaprojektować okładkę do książki? Zebraliśmy kilka wskazówek, mamy nadzieję, że Ci pomogą!

Jak stworzyć okładkę do książki?

Wyjaśniliśmy już sobie, dlaczego tworzenie okładek jest tak istotne. Umiejętnie wykonany projekt okładki może bowiem przyciągnąć uwagę potencjalnego czytelnika. Co więcej, sam proces jakim jest projektowanie okładki do książki powinien zakładać stworzenie okładki, która koresponduje z daną lekturą. Co to oznacza? Inaczej będzie wyglądała okładka romansu, książki przygodowej, horroru, a jeszcze inaczej należy przygotować projekt okładki książki dla dzieci, co w przypadku brzdąców ma szczególne znaczenie, ponieważ okładka powinna przyciągać ich uwagę i zachęcać do tego, by sprawdzili, co książka „ma w środku”. Zwykle okładka książki w jakiś sposób odnosi się do jej fabuły. 
 
Grzbiet książki to miejsce, w którym zazwyczaj umieszczany jest jej tytuł i nazwisko autora. To praktyczne rozwiązanie, książki zwykle na półkach są ustawiane w sposób, w którym widoczny jest wyłącznie ich grzbiet, dlatego warto na nim umieścić najistotniejsze informacje, pozwalające na wybór odpowiedniej lektury. Tył okładki z kolei jest najczęściej zagospodarowany przez krótką notatkę o autorze. Notatka zwykle zawiera też podstawowe informacje na temat samej książki. Tekst umieszczony na tyle jest wbrew pozorom bardzo ważny – kupujący niekiedy czyta go w nadziei, że pozwoli mu to podjąć decyzję o zakupie konkretnej książki. 
 
Co więcej, niezwykle istotną kwestią są wymiary okładek na książki – należy mieć to na uwadze – oraz odpowiedni program, który ułatwi projektowanie okładek książek. Zaprojektowanie okładki można zlecić profesjonaliście, posiadającemu nie tylko odpowiednie kwalifikacje, ale również doświadczenie w realizacji tego rodzaju zleceń. Na rynku dostępne są także nowoczesne rozwiązania, które upraszczają zaprojektowanie okładki, tak jak kreator Canva.

Jak zaprojektować okładkę na książkę?

Gotową książkę możesz na użytek prywatny obłożyć samodzielnie, na przykład po to, by nie zniszczyć jej okładki. Projekt okładki książki, którą wykonasz własnoręcznie bywa okazją do uruchomienia pokładów własnej kreatywności. Okładkę możesz wykonać z papieru, ozdabiając ją zgodnie z własnymi preferencjami estetycznymi. Bardzo ciekawy efekt wizualny dają również okładki filcowe, a jeśli pod ręką masz stare plakaty ulubionych zespołów, śmiało możesz wykorzystać je, jako materiał do wykonania okładki. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy przede wszystkim od tego, jak oceniasz swoje zdolności manualne oraz czy preferujesz proste rozwiązania, bazujące na materiałach, jakie masz pod ręką, czy jesteś w stanie poszukać potrzebnych tworzyw w specjalistycznych sklepach itp.

 

Jeżeli chcesz zrobić komuś miły prezent i zależy Ci na eleganckiej, klasycznej oprawie, książkę możesz oddać w ręce profesjonalnej firmy introligatorskiej. Firmy introligatorskie często proponują oprawienie książki w płótno. Takie rozwiązanie ma szansę sprawdzić się szczególnie w przypadku książek, które chcesz efektywnie zabezpieczyć przed uszkodzeniem, jednocześnie troszcząc się o estetyczną stronę przedsięwzięcia. Koszt podobnej usługi jest uzależniony od formatu książki i wybranego materiału – warto mieć to na uwadze.

 

Nie chcesz samodzielnie wykonać okładki na książkę, a jednocześnie zależy Ci na tym, by była ona estetycznie obłożona? Kup gotową okładkę lub etui! W sklepach znajdziesz mnóstwo ciekawych wzorów, dzięki czemu możesz zdecydować się na produkt, który wpisuje się w Twój gust. O książki warto dbać – to pozwoli im odwdzięczyć Ci się dobrym stanem! Znasz kogoś, kto jest wielkim miłośnikiem czytania i zawsze narzeka na to, że jego książki szybko się niszczą? Bliska Ci osoba często podróżuje w towarzystwie książek i wiesz, że dba o ich wygląd? Samodzielnie wykonana okładka na książkę lub gotowy produkt mogą okazać się doskonałym pomysłem na drobny, niezobowiązujący upominek. 

 

ZAPAMIĘTAJ!

 

Mimo, że teoretycznie, jak głosi stare przysłowie, książki nie powinno oceniać się po okładce (chociaż oczywiście to metaforyczne określenie, odnoszące się do oceniania człowieka po wyglądzie), okładka często ma wpływ na decyzje zakupowe potencjalnych czytelników.

Projekt okładki książki jest więc istotnym elementem jej powstawania, a sama okładka zwykle nawiązuje w jakiś sposób do fabuły czy tematyki lektury. Tekst, który umieszczony zostanie na jej tylnej części musi być przemyślany, ciekawy i chwytliwy – powinien przyciągać uwagę czytelnika.

Marzy Ci się ciekawa okładka na książkę? Możesz wykonać ją samodzielnie – uruchom swoją kreatywność! Jeżeli prace ręczne nie są tym, co lubisz najbardziej, masz jeszcze jedną opcję: zakup gotowej, designerskiej okładki lub etui na książkę, co może okazać się także bardzo ciekawym prezentem dla miłośników czytania.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji